1 MINISTERIE de werklieden weken en weken in onder handelingzijn zonder de minste oplossing, zulke werkstakingen keuren wij goed. Immers, wat was den eisch der spin ners Een tarief die men in andere fabrie ken betaalt. Was dit te veel gevraagd, moest men hier zou een langen tijd voor noodig hebben, om dien tarief in voege te brengen Moesten de werklieden no? lan ger met hun den zot laten houden Moes ten de spinners wachten tot als de tarief in de andere fabrieken ook zoo laag ge daald was, om zoo doende, de spinners, de dumpen van de historie te maken Neen, Mijnheeren, de werklieden hebben klaar in dit spel gezien en gehandeld als het hoogst noodig was. De spinners hebben niet alleen in strijd geweest om hun loon te verhoogen, maar tevens ook om te beletten dat het loon hunner stielgenooten van andere fabrie ken niet zou verminderd worden. De strijd had dus een dubbel karakter en was des te edeler en de overwinning des te schoo ner Zijn de werkstakingen diè nu uitbreken de schuld d;r vakvereeniging Als men de manifesten der patroons leest zou men denken ja. Doch wij allen die de werkersbeweging volgen, zunen bekennen, dat er zoowel werkstakingen uitbreken in de plaatsen waar er kleine of geene vereenigingen be staan, als daar waar de werklieden over sterke vereenigingen beschikken bij de eerste breken de werkstakingen in de meeste gevallen uit zonder overleg, zon der dat men weet wat er de gevolgen kunnen van zijn. tevens, zonder over de middelen te beschikken om met een goed gevolg den strijd te kunnen eindigen,want voor er eene werkstaking uitbreekt, moet men weten, of men eene goede weer- standskas heeft, iets wat die werklieden met bezitten omdat zij niet vereenigd zijn. v an daar zijn die werkstakingen kort en brengen op roo, 90 maal voor de weiklieden die in zulke voorwaarden de staking aangaan geen voordeel bil, maar wel bittere teleurstellingen. En daar waar de werklieden machti0" vereenigd zijn, komen de werklieden samen om hunne grieven te overwegen en leger, is op voorhand verloren, het gaat voorzeker de dood te gemoet. Even zoo is het met werklieden die het werk staken, zonder goed gevulde kassen zulken toe stand huldigen in de vakvereenigingen was de zelfde naar den ondergang leiden, het zou den weg zijn, die wij niet willen en waar gansch het verleden der socialis tische vakvereenigingen tegen protesteert. En verre van de werkstakingen doen uit te breken, zijn het de vakvereenigin gen die de menigvuldige werkstakingen hebben vermeden, door de werklieden tot onderhandelen met hunne bazen aan te zetten, en daartoe hebben wij bijzondere reden. Wij zeggen loonsverhooging, kor- teren werkdag enz. bekomen" met het werk te staken is goed, doch de zelfde be komen zonder werkstaking is beter ten eerste, omdat het ons minder opofferin gen heeft gekostten tweede, onze macht onaangetast is gebleven Ook nog dient er rekening gehouden te worden van de openbare menigte, die slechts in dees ge val de werkstakers aan de zijde staat om hen moedig te steunen. Briefwisseling, Aalst, den 13 Maart, 1907. Miinheer P. DE NEEF, Uitgever van Recht en Vrijheid St. Vincentiussiraat 5 I/S. Men zendt ons uw weekblad Recht Vrijheid van derden Maart fpfl", ie hetwelk wij aangerand worden onder den titel van brieiwisseJing Wij maken gebruik van ons rechtop antwooid, en eisehen volgens de wet, dat her. volgende antwoord zal opge nomen worden in uw eerstkomend nummer. r (ii'j wenscht dat men in het fabriek der HH. Moens, een onderzoek zou doen over de werkwijze, over het gelal uren dat men werkt, en over het dagloon der werklieden. Gij zegt dat. gij weet dat men bi; ons, de meeste uren werkt van gansch de stad, dat den arbeid bij na onuitstaanbaar is, vooral in den winter, en dat men hiervoor 17 en 18 centiemen betaalt. 1° Voor wat aangaat de meeste uren werk van gansch de stad Weet te besnrekpn 0i„Jk 1 :c" »en' a r ZIJl met fiun 10 betrekking bij de Ook vergeten de vakvereenigingen niet dat de bazen in de meeste gevallen tijdens eene werkstaking minder handelbaar zijn dan vóór eene werkstaking, de Heeren willen niet geslagen worden in de oogen hunner colegas, zij willen niet toegeven aan de eisehen van hunne werklieden, en juist daarom zijn zij brutaal,onhandelbaar in dit geval. Zeker is het,dat die verwaand heid van die heeren wel zal verminderen, naarmate de werklieden zullen klimmen in macht en aanzien. Aan de vereenigings- mannen is het een duurzame plicht dit al toos goed in acht te nemen. En rfu AAN DE PATROONS. Heeren, indien gij het goed meent met uwe werklieden, om de grieven die zij hebben te doen verdwijnen, wanneer gij wilt dat er zich geene moeilijkheden in uwe fabrieken voor doen Zijt dan inschikkelijk voor uwe werk lieden, spreekt en onderhandelt met hun als zij U komen vinden, in plaats van hun de deur te wijzen. Gedenkt dat het menschen zijn die als de dieren niet mogen behandeld worden, zijt niet razend op de vakvereenigin gen, maar zijt met hun in betrekking bij de overgegaan wordt daar worden de kan zen van eene staking gewikt en gewogen om te weten, of deze noodig is°en voor deel aan de werklieden zal bijbrengen zoo handelen de vakvereenigingen en als het moet zijn ais er voor de werklieden geen anderen weg meer overblijft, dan de werkstakingen door de schuld van trotsche of koppige bazen, dan mogen die werk lieden gerust en onbekommerd den arbeid neerleggen de stakers zijn verzekerd door hunne vereeniging, voor den honger hebben zij met te vreezen, omdat zij over goede gevulde weerstandskassen beschik ken. Is het nu de schuld der vereenigingen dat de werkstakingen uitbreken Zou schijnt ket toch dat er de patroons over oordeelen. Die beschuldiging tegen de vakvereeniging gericht, zijn leugens, het is valsch. Ik stel mij v®or dat ik denk zooals de patroops in hunne manifesten schrijven, dat de vakvereenigingen de Werkstakin gen doen uitbreken, wat gaat daar het gevolg van zijn, dat de kassen der vereè- nhgingen altoos zonder geld zullen zijn, het werk staken in zulke gevallen is ge vaarlijk, het komt overeen met een leger soldaten dat naar den oorlog gezonden wordt met een geweer op den schouder doch zonder kardoezen of voedsel, zulk Overweegt dit. volgt mijn raad, en gij zult er wel bij varen. De vakvereenigingen worden machtig, dit valt niet te loochenen, het is een teeken des (ijds jj p van Geldwezen en Openbare Werken. Beheer der Registratie en Domeinen. KANTOOR AALST. De Ontvanger der Registrartie en Domeinen te Aalst, za] openbaarlijk verkoopen, TER PLAATS, in massa of per lot, bij middel van gesloten biedingen op zegel en publieke opboden, 33 BOO MEN van verscheidene houtsoorten, wassende op de gronden aan- gekocht voor het leggen van den ijzerenwee; van Brussel zuid, naar Gent St Pieters, op het grondgebied der gemeente Oordegem,ter wijken Fonteinbosch en Speurt. N. B. 14 dezer Boomen hebben van 1 m. 50 tot 2 m. o5 omtrek. De verkooping is vastgesteld op Donderdag, 4 April 1907, om x uur namiddag, zeer stipt. Gewone voorwaarden. 10 0/0 verhoog. Zes maanden tijd van beta ling mits borg. Het lastkohier kan geraadpleegd worden ten kantoore van voornoemden Ontvanger Hout markt. Vergadering te Oordegem, nabij het Dorp, steenweg naar Bavegem, ten voete van koop 1' gfi am dat het bewerken var. ki'eediugsstoffen aitijd en overal een tijdstip heeft of saizoen van groote werkzaamheid en eer; tijdstip ver lamming of van dood saizoen M oet gij niet, dat zulks het geval is vooral voor de zomer stoffen Weet gij niet dat er een dood saizoen beslaat en een werksaizoen, niet alleenlijk bij ons, maar ook bij een ander dat het ook be staat in andere landen en steden en voorname lijk te Rouhaix. alwaar er ook kleerstotfen ge maakt worden Kunnen wij dat uitroeien en doen verdwijnen Misschien kunt gij dat ailes wei, aangezien gij alles weet te bek nib- beien, lerwijl wij nu de uitslagen uwer alwe tendheid afwachten, mogen wij uwe lezers verzekeren dat wij, v;:.; onzen kant, alles gedaan hebben wat mogelijk is, om ons werk volk voldoening te „geven, 111 tijd van over last, zoowel als in dood saizoen. Wij zuilen dat verder bewijzen. In tusschen tijd, moeten wij doen opmerken dat het overwerk dit jaar bij zonderlijk druk is geweest, uit oorzaak der vroegtijdige eerste communie Indien de verkooptijd der magazijnen vroe ger komt, moeten wij nochtans dit inzien, en onze klanten mogen wij niet in moeilijkheden steken, zoo wij niet willen gevaar loopen hun verder vertrouwen te missen, en alzoo al het nadeel van het dood saizoen zeer merkelijk te vermeerderen. Onze werklieden van over eenige jaren we ten nog heel wel, hoe pijnlijk het is van de doode saizoenen te doorworstelen. Zij weten nog heel wel dat wij over eenige jaren, in de maanden Juli, Augusti en ook nog in Septem ber, slechts maar vier dagen per week wer ken konden, bij gebrek aan werk. Wat heb ben wij dan gedaan om onze werklieden in dien neteligen toestand te helpen Wij heb ben hun alsdan vijf dagen loon betaald, voor vier dagen werk 1 (2) En nu wilt gij ons den steen werpen, om dat wij alle moeite inspannen om bet doode saizoen zooveel mogelijk te vermijden met meer klanten aan te winnen en te bewaren, waardoor wij dan ook in het. volle seizoen langer moeten werken, niet met geheel ons personeel maar enkelijk met een klein deel van ons werkvolk terwijl dat werkvolk zulks ia volle vrijheid aanneemt (3) en daarvoor goed betaald wordt, gelijk men het hieronder zal vernemen. Dat"wij tegen woordig meer overwerk hebben dan over eenige jaren, is het niet het bewijs dat wij al les gedaan hebben wat mogelijk is, aangaande de wisselvalligheden van ons bedrijf, die nie mand ontvluchten kan, en dit, zoowel in het belang der werklieden als in ons eigen be lang 4) 2° Voor wat aangaat de dagloone*. Men zegt dat wij slechts 17 en 18 centie men betalen per uur, voor onuitstaanbaren arbeid,vooral in de» winter. Dat is geenszins tp hpcnrp 1/on 11 t1 1 -

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2