waar de middelmaat onzer dagloonen, per week opgenomen, is omtrent twee franken en half per dag van 12 uren (5; en in deze uren zijn inbegrepen den rusttijd van's mor gens en den rusttijd van 's namiddags, en in deze berekening worden de jonge knapen voor volwassenen gesteld. 3° "-/oor wat aangaat den onuit- staanbaren arbeid. Den arbeid die meest lastig is, vooral in den winter, is den arbeid der verwerij, om rede dat er moeten openingen zijn in de daken voor het ontsnappen van den doom. (6) Alle andere werkplaatsen zijn gesloten engewarmd. Het is ons onmogelijk de verwerij-plaatsen te sluiten even als de andere plaatsen En dit bestaat niet alleenlijk bij ons, maar het be staat overal, en als gij daar eene remedie tegen weet en ze bekend maakt, zult gij eenen groolen dienst aan het menschdom hebben bewezen. (7) Welnu het werkvolk der verwerij wordt niet betaald aan 17 en 18 centiemen gelijk gij zegt bet wordt betaald aan 20, aan 22 en aan 23 centiemen per uur, vervolgens het ■werk, en deze die op daghuur staan, winnen ten minste 2 fr. 50 daags. Al het over werk wordt betaalt van 25 tot 28 centiemen per uur. (8) Maar is er dan niemand bij ons die maar 17 en i8 centiemen per uur wint Zekerlijk er zijn pj zulke, en deze zijn jonge knapen die aan gemakkelijk werk gebezigd worden. Ziedaar wat er waar is van al de grove be schuldigingen die gij ons ten laste legt. Uw schrijven is enkel leugentaal en laster, waar van uw weekblad zich overigens eene specia liteit maakt (9) Gij kunt geene enkele regelen schrijven, zonder ook uit te vallen tegen alles wat godsdienstig is. Gij spot met de christenè werklieden, met de ehristene patroons, met de ehristene vakbonden de werklieden die uwe commercie niet doen floreeren zijn chris telijke slaven. Kn zulk geschrijfsel noemt gij knappe antwoorden, die uwe tegenstrevers den mond stoppen Gij zegt ook nog, dat wij het loon onzer werklieden altijd moeten verhoogen, omdat wij goede en brave christenen zijn, en dat gij niet gehoord hebt,, dat wij eenigen opslag ge geven hebben in November 1905. Uw gehoor is waarschijnlijk heel gebrekkig als wanneer er van uwe tegenstrevers iets goed te verne men is en daarom hebt ge niets gehoord van onzen opslag in November 1905 (10) Nu aangezien dat ge dan toch te dien tijde niets ge hoord hebt, zullen wij u zeggen, dat wij in November 1905, eenen algemeenen opslag aan ons werkvolk hebben gegeven zonder dat zij hel zelfs gevraagd hadden Wij hopen dat wij geene vervolgingen zul len moeten inspannen om u te verplichten dit antwoord in uw eerstkomend nummer op te nemen ware nochtans ons antwoord niet opgenomen dan zullen wij ons rechtstreeks tol het gerecht wenden. Aanvaard in tusschentijd Mijnheer, onze groeten issen. MOENS Frères. Ministerie van Geldwezen en Open bare Werken. Beheer der Registratie en Domeinen. KANTOOR AALST. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Aalst, zal openbaarlijk verknopen, ter plaats, in massa of per lot, bij middel van gesloten biedingen op zegel en publieke op boden, 251 boomen en plantsoenen van ver scheidene houtsoorten, wassende op de gron den aangekocht voor het leggen van den ijzerenweg van Brussel zuid, naar Gent St. Pieters, op het grendgebied der gemeenten Erpe ter wijken Seskenskauter,Oostmeerschen, Dorp, Welvaart, Kleiberg en Rommelslraat en Nieuwerkerken ter wijken 't Streek, Broek- meerschen, Terlingveld, Beirent, Cappelle- veld, Pijpenbeek, Klaverdans en Grooten Dries. De verkooping is vastgesteld op Maandag 25 Maart 1907, om 8 1/2 ure voormiddag, zeer stipt. Gewone voorwaarden. 10 verhoog. Zes maanden tijd van beta ling mits borg. Het lastkohier kan geraadpleegd worden ten kantoore van voornoemde» ontvanger, Houtmarkt Vergadering te Erpe, Audenaardschea steenweg, ten voete van koop 1 (1) De werkurenvei mindering wordt gevraagd om de werkeloosheid te keer te gaan, en wan neer elk van het princiep zou uitgaan wanneer hij veel werk heeft, de werkmenschen maar altijd langer en langer te doen arbeiden, dan zou de werkeloosheid niet dalen, en de gezondheid der werklieden niet kunnen gered worden. Van den anderen kant door uwe overtollige werkuren doodt ge het familieleven, iets waar-mede de christelijke katholieke heeren zoo hoog oploo- pen. Uw personeel vermeerderen, desnoods eene dubbele ploeg arbeiders nemen, in het drukke saizoeR, is dus noodig, en dit zoo regelen, dat deze menschen goed hun brood verdienen. (2) Dit hebt ge twee weken gedaan en ook dit is reeds verschillige jaren geleden. Dit deedt ge op het einde van 't slechte saizoen en enkel om dat den meester u verwittigde dat hij op het punt stondt zijne beste werklieden te verlie zen, Uwe werklieden wonnen alsdan 16 centiemen per uur of 1,92 fr. voor 12 uren arbeid Uwe iiefde tot de werklieden, was dus enkel den schrik hen kwijt te geraken. Werkmenschen die bij u 5. 6 en 7 jaar arbei den hebben het er nooit weten betalen (3) Nooit raadpleegt ge hierover een enkelen werkman. Werken zegt men, eenvoudig weg. (4) In uw eigen belang zeker meest, dit be wijst de kleine loonen die ge betaalt. (5) Een normalen dag is in Aalst elf uren wer ken, en er zijn genoeg getrouwde mannen die ij centiemen per uur, dus op elf uren 2,09 lr. winnen. De jonge knapen betaalt ge het groot ste getal 17 en 18 centiemen per uur. (6) Ge bekent de lastigheid van 't werk in de verwerij, ge weet hoe ongezond het er is, daar zij gedurig van den morgend tot den avond staan in eene werkplaats, zoo dicht bedoomd, dat men er elkander niet ziet op een halven meter af stand. Voeg daarbij dat zij er in werken zonder eene rustpoos, dat zij al werkende moeten eten, zelfs hun middagmaal koud moeten binnen spelen, want zij moeten een gunstig oogenblik afwach ten om te kunnen eten, en dan nog gedurig al etende rondloopen. Het is een nat, vuil werk, en des winters bevriest men er bijna. En hiervoor betaalt ge aan de verwers 22 cen tiemen en dezen die in dezelfde ongezonde plaats aan de fixeermachienen arbeiden, winnen 19 centiemen per uur, en de jongelingen zelfs 18 En ge roemt u daarop (7) Een franschman is op uw fabriek geweest, omi dxt steisel te verandeien, ten voordeele dei- gezondheid der werklieden, en omdat het te duur kostte hebt ge het niet laten doen. 't Geld gaat dus boven de gezondheid uwer werklieden 't Is mooi (8) Het overwerk wordt aan 25 centiemen per uur betaalt, dit enkel na de i3e uur. Men moet eerst 13 uren werken, alvorens men het aanziet als overwerk, 't Ziet er hem lekker uit bij de heeren Moens (9) Ge leest Recht en Vrijheid wekelijks niet, want in 't begin van uw schrijven zegt ge men zendt ons uw weekblad Recht en Vrij heid enz Hoe weet ge dan, dat ons week blad er zich eene specialiteit van maakt, enkel te liegen en te lasteren In die voorwaarden zult ge boeten in het vagevuur M. Moens, want ge wordt hier op heeterdaad van leugen betrapt... En't schijnt dat ge schrik hebt van te branden. Zie, wij ver geven u die zonde op voorwaarde dat ge uwe werklieden, een paar centiemen per uur opslag geeft. Aan uwe kas zal dit toch weinig verande ring brengen. (10) Ja, dan hebben uwe werklieden één cen tiem opslag bekomen, of eene vermeerdering van 1 x centiemen per dag. Boft daar zoo hard niet op, want wij lezen in een katholiek blad van Zondag dat Paus Leo XIII in zijne ency cliek Rerum Novarum kapittel IV, para graaf 4. geschreven heeft Het is doelmatiger en heilzamer dat HET GEZAG DER WETTEN het kwaad voor- kome en het belette zich voor te doen door met wijsheid de oorzaken weg te nemen. En de Paus noemt als gewone oorzaken van deze geschillen of werkstakingen een werk dat al te zwaar of te langdurig is, ofwel nog een werk dat te weinig betaald wordt. Uw werk is te zwaar, te langdurig en wordt ook te slecht betaald. Uwe werklieden winnen per dag gewoonlijk, voor 11 uren werken, genomen aan 20 centie men per uur, 2,20 fr. per dag, of gerekend aan 6 dagen is 13.20 fr. per week en dan nog zon der verlet Welnu, uwen heiligen vader wil, dat ge uwe werklieden betaalt om er behoorlijk mede te leven, en dit doet ge niet. Nogthans gij die jaar lijks geeft voor St. Pieterspenning, nieuwjaars gift Voor den Paus, moet zijn waren volgeling zijn. Dit zijt ge niet, en wij gaan het bewijzen, door u de rekening voor oogen te leggen, van een huisgezin met man, vrouw en vier minder jarige kinderen. Aan huishut* 2,25 10 Brooden van 1 1/2 kilo aan 32 cent" 3,20 Pleksel magarineboter 3/4 kilo aan 1,80 fr. 1,35 Koffie, 25o grammen 0,44 Sttikerij peën, 1/2 kilo 0,20 14 Kilos aardappelen aan 10 centiemen 1,40 Groerifeeien o,5o Vleesch (voor een noenmaal den zondag 1,00 1 Kilo zout o,o5 Pepet, kruinoot, mostaard 0,06 Botermelk voor 3 avonden, i5 pinten o,3o 1/2 Kilo Boekweitbloem o,i5 1/2 Kilo rijst o,i3 Iets bij den boterham des avonds (4 maal) o,5o 3 Liters petrol 0,48 1/2 Kilo zeep voor den wasch 0,16 1/2 Kiio wasciipoeiër 0,16 Potlood en olie voor de stoof te kuisschen 0,10 Zand voor den vloer 0,06 50 Kilos kolen - 1,45 Blauwsel en ameldonk 0,06 Varkensvet voor saus 0,60 3 Pinten zoete melk o,3o Voor begrafeniskosten (barmhartigheid) 0,08 Voor de ziekenbeuis (man alleen) 0,20 Zondagpreê (man) o,5o Zondagpreê (kinderen) 0,08 Kleederen, onderhoud van huisgerief en meubelen i,5o Totaal fr. 17,20 Er is hier nu nog geen eenliem gerekend voor den inleg der vakvereeniging, waarmede men zich verzekert tegen werkeloosheid, werk staking braak, brand, enz enz., cn nog geen centiem vyoi 't pensioen ia den cuótn dag, iets waarvoor onze katholieke en brave christelijke regeerders ook de werklieden doen voor betalen. Bij een goed nazicht komt uien tot ten minste 18 franken uitgaaf en uw volk wint voor elf uren arbeid 13,20 fr. of een tekort van 4 franken per week. Hoe moeten zij het aan boord leggen om de twee eindjes aaneen te knoopen. Wanneer ge nu die rekening zult goed over zien, dan zult ge bekennen dat uw werkvolk niettegenstaande het braaf, christelijk, verdul dig is, al werkende honger moet lijden, en dit zult ge verhelpen niet waar Ge kunt dit, want ge beroept u zelfs op Roubaix, waar men veel grootere loonen betaald voor hetzeifde werk als bij u. Welnu wij verlangen niets anders, dan dat uwe werklieden ook verbetering zouden krijgen in hun ongelukkigen toestand, en wij hopen dat ons artikel Briefwisseling hiertoe het zijne zal bijgedragen hebben, en ons wederantwoord u nu de oogen zal openen. Het is ons vurigste verlangen. -JrwrwDKiMasxr, anannuauiauKiiriaan'isaM

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3