Nog niet geëindigd Neen, de Handelskamer geeft het nog niet op de socialisten moeten malgré bongré dood, alvorens zij bet antwoorden staken zal. Dat w ij nog geene goesting hebben oin sterven zal iedereen begrijpen, want dood zijn is zoo lang. en vandaar kan den pennetwist blijven duren. Wij willen die heeren doen opmerken, dal wij maar arme duivels zijn, en telkens wij willen antwoorden, met openbare uitdeelin- gen van Recht en vrijheid of manifesten op 5000 getrokken, dit ons een dertiglai franken kost, en dit voor ons veel te duur is. lie Handelskamer is eene vereeniging van rijke menschen en deze moeten op zulke baga tellen niet kniezen. Van den anderen kant vinden zij toch een middel om die uitgaven opnieuw in te winnen en dit is zoo waar dat Al. Moens, bestuurlid der Handelskamer, een twintigtal huizekens op de Hoogevesten heeft staan en hij van verleden Zondag 10 centie men per huis meer heeft geëischt. V\ ij willen dus het publiek verwittigen dat wij voortaan zullen antwoorden in ons blad Recht en Vrijheid dat wij geene uitdeelin- gen meer zullen doen, maar dat al wie er belang in stelt wekelijks ons blad zou koopen, NU TER ZAKE. De pennetwist is ontstaan tusschen de vak- vereeniging der socialisten en de Handels- kamer van l Arrondissement Aalst (bevoegde sectie). De Haridelskamer trekt Hand aan Hand in die zaak tusschen, eene wettelijke erkende maatscbappi/ die hoegenaamd voor niets in den strijd der Filature et Teintur«.-ie betrok ken was, en zij wd zelf, op uitnoodiging der Handeiskamer met hare boeken en bilans ko men, op voorwaarde dat de Haridelskamer laat kennen wie zij is, en dat de leden der Handelskamer ook met hunne bilans zouden komen. f Hand aan Hand steekt zich weg, zeggen zij, en willen of zullen met hunne boeken niet komen De waarheid is, lat de Handels kamer eene vereeniging is van mjveraars en 4 handelaars die er nu op uit zijn, onze winsten te kennen, en dat zij in ruil van die kennis neming, ook hunne bilans moeten laten ken net. Is dit te veel gevergd Waarom enkel Hand aan. Hand en de spin nerijen, zooals de bevoegde sectie wil Zijn alle Aaistenaars die deze polemiek hebben gevolgd, niet nieuwsgierig om eens den toestand van onze nijverheid en handel te kennen Waarom hen dan enkel de winsten van 't spinnen en bakken laten kennen. Om dat de heeren der Handelskamer schrikken van de groote winsten die er te Aalst worden gedaan, en omdat zij vreezen dat het werkende volk mogelijk zou opstaan, tegen de schrome lijke winsten op hun rug, op hun arbeid ver wezen tlijkt. De Handeiskamer heeft de schoonste gele genheid Hand aan Hand in zijne geheele naaktheid te kennen, als zij maar wil hooren, van de bilans harer leden te laten kennen. iNeemt aan Mijnheeren,en ge zult weten of de nominatieven titel of stuk bestaat, of wij de wet uitvoeren of niet. G'hcbt nu eens gelegen heid alles te weterr Doet het ®nze ledenlijst leggen wij niet neêr Ha, Mijnheeren, ge zoudt willen weten wie er lid is van Hand aan Hand Waarom Niet zoo zeer om hun naam te kennen, maar wel om swe vervolgingswoede te kunnen uit oefenen, en 't werkvolk zijne vrijheid te ont nemen, niet waar Ge pakt er neven, Mijnheeren, want wij kenaeu te goed de Aalstersche heeren fabri kanten en vooral de katholieken, diebezonder om hunne vervolgingswoede zijn gekend. Dank, Mijnheeren, voor de groote eer die ge eene socialistische maatschappij aandoet Ge beweert dat wij reeds 400,000 franken bezitten, waarvan er 230,000 fr. naar Gent zijn gezonden. Met het kapitaal op 400,000 franken te schatten, doet ge Hand aan Hand mee meer 't vertrouwen winnen van de Hande laars zelf, die niet beter zullen vragen dan aan Hand aan Hand te mogen leveren, omdat zij schitterende zaken doet. Ge helpt ons dus in hel winnen van kre diet wanneer wij het mochten noodig hebben. Dank hierom Heeren Wat nu de 230,000 fra; ken betreft die naar Gent zouden gezonden zijn, ofwel moe ten die gediend hebben om onze bloembande- laars te betalen, die meestal in Gent wonen, of ook wie weet het, heeft Baudewyn, uw beste vriend van heden, soms die 230,000 fr. aan Anseele niet gedragen, zijn boezemvriend, om hein een schoon kasteel te laten bouwen in Holland In alle geval Baudewyn zal u hierover wel willen inlichten, en hij, die ge den voorzitter noemt van Hand aan Hand, zal wel weten waarom dit geld naar Gent is gezonden. Wendt u dus tot Baudewyn, .Mijnheeren, dezen'kaa u geheel goed inlichten over alles wat ge van Hand aan Hand verlangt te weten. Ja, Mijnheeren, de socialisten willen alles binnenpalmen,maar niet tot nut en nadeel van ENKELEN, maar wel in 't beiang van ALLEN. Nu is alles binnengepalmd door de rijke heeren, zooals de leden der Handelskamtr, die beschikken over geld en goed, die leven en tieren in weelde en overvloed, en de werk lieden en de kleine burgers het leven zoo las tig en rnoeiëiijk maken. 't Is juist dien schrik, die ge gevoelt, en hierom tracht ge èn de werklieden èn de kleine burgers tegen het Socialisme in 't harnas te jagen. De kleine burgers zijn meestal menschen die heel moeiëlijk de twee eindjes van 't jaar aaneen knoopen, en dank aan de schrapzucht der rijken moeien zuchten en weenen, bij het vervallen van een wissel, hij het moeten beta len der gemaakte schulden. Het leger kleine burgers smelt en verdwijnt van jaar tot jaar, ze worden in 't werkersieger gejaagd en dit wat zij vroeger bezaten is opgeslorpt door 't kapitalisme, dat zich gedurig en nog gedu rig meester maakt van al de bestaande eigen dommen. De kleine burgerij tracht ge op te jagen tegen de coöperatieven, tegen de sarnenwer- kingen van werkmenschen, terwijl hunnen grooten doodsteek is, de macht van 't kapitaal, die ze doodt. De werkmenschen tracht ge ook te zetten tegen hunne eigene inrichtingen, door laffe- lijke onderduimsche beschuldigingen te wer pen op dezen die er aan 't hoofd van staan. Lukken zult ge niet, mijnheeren, want zoo wel de kleine burgerij als de werklieden weten dat zij recht hebben opeen goed bestaan, op een menscheiijk leven en dat dit hen wórdt ontzegd door de groote rijken En nu om te sluiten, mijnheeren, moeten wij u zeggeo dat wij u waarachtig niet meer begrijpen. Baudewijn heeft van den beginne af mede- geholpen aan Hand aan Hand evenals hij zijn i best heeft gedaan in Gent en toen hij trouwen I volgeling was van de partij, dan was Baude- wijn, evenais wij, een slechten, die luierde, leefde en tierde op den arbeid van 't volk. Nu echter ligt hij overhoop met Vooruit, heeft hij zijn ontslag genomen van Hand aan Hand, is Ihij te Gent uit de partij gebannen,als beambte afgesteld en nu dat hij scheldt op Vooruit, op de Gentsche socialistische inrichtingen, nu is ■-U Baudewijn uw lieveling, nu moeten de werk menschen De Waarheid lezen en niet Vooruit nu moet hij door de werkende klas gevolgd worden terw, jl het vroeger geheel eri al het tegenovergestelde was Die aanbeveling van de rijke fabrikanten voor De Waarheid het blad van Baude wijn, is eene veroordeeling voor hem zelf, want als hij nu bewierrookt wordt door dezen die HEM vroeger,evenals ONS, beschuldigden van dit en dat, dan moet hem dit liet bewijs leveren dat hij de slechte baan is opgetreden en wil hij handelen in 't belang van 't wer kende volk, hij opnieuw aan de zijde moet staan van dezen die nu hedendaags door de heeren der Handelskamer voor al wat slecht en gemeen is, uitgescholden worden. Een socialist is maar braaf en goed wanneer hij de socialisten aanvalt dit is Toch zoo bij de heeren fabrikanten. Voor t slot zeggen wij tot de werklieden vakvereenigingen zijn niet goed vooru, daar kweekt ge staakbewerkers coöperatieven dat mag niet bestaan voor d? werkmenscfcer;zeg gen de fabrikanten, de winsten dienen om ons te bestrijden en hierom doen zij al 't moge lijke om de vakvereenigingen en coöperatieven der socialisten te bevechten, omdat die beide lichamen u moeten eer beter leven bezorgen door met bet een uw loon te verhoogen en met het ander uwe levensbehoeften goedkoop te koopen en hierom beiden steeds hoog gehou den en verdedigd, want uwe redding ligt er gedeeltelijk in besloten. Vakvereenigingen en Samenwerkingen ge paard met het Socialisme brengt welstand en vrede bij de werklieden, maar strijden regel recht tegenover de belangen der kapitalisten en hierom verklaren zij DEN OORLOG ER AAN. Hoe meer ge ze beschimpt en belasterd, mijnheeren,hoe meer aan winst ze doen err ook hoe meer het volk de overtuiging opdoet dat deze de Vakvereenigingen en de Samenwer kingen moeten bijstaan en verdedigen in hun eigen beiang, want voor een werkman is van wege de kapilalistenzijde weinig of niets te verwachten. Veroveren wij dus wat er te veroveren valt en zeggen wij tot de heeren der Handelskamer: SALLT EN DE KOSl Nichels Alfred. Solfègelessen. van Geldwezen en Openbare Werken. Donderdag, 4 April 1907, om 1 uur namiddag, zeer stipt. Alle Zondagen om xo 1/2 ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 'i lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsch. Beheer der Registratie en Domeinen. KANTOOR AALST. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te Aalst, zal openbaarlijk verkoopen, TER PLAATS, in massa of per let, bij middel van gesloten biedingen op zegel en publieke opboden, 33 BOOMEN van verscheidene houtsoorten, wassende op de gronden aan gekocht voor bet leggen van den ijzerenweg van Brussel zuid, naar GentSt Pieters, op het grondgebied der gemeente Oordegem.ter' wijken Fonteinbosch en Speurt. N. B. 14 dezer Boomen lebben van 1 m. 50 tot 2 m. o5 omtrek. De verkooping is vastgesteld op Gewone voorwaarden. 10 0/0 verhoog. Zes maanden tijd van beta ling mits borg. Het lastkohier kan geraadpleegd worden ten kantoore van voornoemden Ontvanger, Hout markt. Vergadering te Oordegem, nabij het Dorp, steenweg naar Bavegem, ten vsete ran koop 1,

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2