Eene goede algemeene Ver gadering. Een en ander. Donderdag 14 Maart hield de Bedien- denbond der beide socialistische samen werkingen van Aalst eene algemeene ver gadering, waar goede wenken werden ge geven. en het verbeteren van hun regle ment werd met algemeenheid aangeno- msn. De Schatbewaarder gaf verslag over den toestand der Maatschappij sedert hun ontstaan. Inkomsten tot en met den 23 Februari 1907, Ir. 819,20. ALGEMEENE UITGAVEN Aan zieke leden 285,25 Aan werkstakingen 85,00 Propaganda en goede werken 127,35 Twee schrijfboeken i,5o Geld op intrest 250,00 749,10 Blijft in kas op 23 Februari 1907, fr. 70,10 Hier laat ik nu het gewijzigd regle ment voigen. iETS OaLEZMUEUSTT van Werklieden en Bedienden der Socialis tische Samenwerkingen van Aalst. De Socialistische Bedienden-Vereeni- ging heeft voor doel, mede te werken tot ontwikkeling en vooruitgang der werkende klas in 't algemeen. Zij verbinden zich gezamentlijk alle pogingen aan te wenden, diezelfde socia listisch te vormen, omdat zij overtuigd zijn, dat zonder socialisme geene vrijma king of redding te bekomen is. Het socialismus heeft voor doel, de rijkdommen en voortbrengst door gansch de maatschappij te doen bezitten, ten einde, de persoonlijke vrijheid te waar- C borgen Beminnen wij elkander dat onze zin spreuk zij Een voor allen, Allen voor een Degene die zich niet bezig houdt dan met zijne eigene voorueelen, is niet waar dig aan de socialistische samenwerking oi aan de werklieden-partij toe te behooren. ONZE VOORDEELEN. Men betaalt regelmatig 0,15 tr. per week Degene die zonder reden meer dan zes weken zijn inleg niet betaalt, kan als ont slaggever aanzien worden. De leden beschikken in 't algemeen over de gestorte gelden. Geen enkel lid kan bij het doorgaan of wegzenden in eene samenwerking de min- t ste schadeloosstelling eischen, van de reeds gestorte inleggen. Ingeval van ziekte moet men den EER STEN dag een der daarvoor aangeduide 1 personen verwittigen. Voor Hand aan Hand, Felix Podevyn voor De Roode Leeuw, Victor De Geyter. Ingeval van ziekte trekt men al de dagen welke men verlet, behalve als het verlet maar slechts voor eenen dag is. De trok is vastgesteld op 3 maanden 2 fran ken per werkenden dag 3 maanden, een frank per werkenden dag, doch kan ten allen tijde verlongen worden zoo de kas het toelaat. Ingeval een lid aan een werkongeval onderworpen is, zal hij 3 maanden lang eene vergoeding van 1 frank daags beko men, doch kan door eene algemeene ver gadering verhoogd worden. Dit reglement is gewijzigd en vastge steld in algemeene vergadering van Don derdag 14 Maart 1907. A J. Sanders. M. Van de Putte, uitgever van Den- derbode en voorzitter van 't Armhureel is een waarlijk schaamtelooze kerel. Sprekende in zijn blad over de veroordee ling van dezen die den diefstal gepleegd heb ben bij den heer Van der Schueren, zegt hij Het erfdeel van het Weldadigheidsbureel is met 5 maanden verlongen. Dit is eene waarachtige schandige taal on waardig van een voorzitter van 't bureel van Weldadigheid, die medelijden zou moeten voelen met de tijdelijke vrouwen en weezen - kinderen, die moeten boeten voor eene onbe zonnen daad, door hun man en vader begaap. Maar neen, M. Van de Putte, denkt niet aan het lijden van die vrouwen en kinderen hij denkt er niet aan, dat zij reeds zedelijk zijn getroffen en reeds ook stoffelijk lijden door j het tijdelijk weg zijn van den broodwinner van 't gezin neen, daar denkt M. Van de Putte niet aan, hij denkt alleenlijk op de kas van den armen, die mogelijk iets of wat zal moeten tusschen komen om het lijden dier ongelukkigen te verzachten Wanneer men zóó schaamteloos is, zulks in een biad te durven schrijven, dan kan men zich een gedacht vormen, van wat hij durft zeggen tegen de arme menschen, die zich tol den raad moeten wenden, om ondersteund te worden. Welnu wij hegrijpen niet, waarom die arme lieden, dan M. Van de Putte niet eens naar 't hoofd slingeren, dat hij jaarlijks 700 franken te veel ontvangt van de stad, voor htl druk ken der kiezerslijsten, want dat dit zelfde werk door een anderen drukker voor 700 fr. min aangeboden is geworden. Indien M. Van de Putte zoo eerlijk was, de opbrengst van dien openbaren diefstal niet te willen, dan zou dit kunnen terecht komen in de kas van den armen, om aan den armen uitgedeeld te worden. Maar neen, M. Van de Putte steekt het lie ver zelf in zijn zak, en laat de arme menschen op hun achterste bijten Het verwondert ons geenszins dat de arme menschen schrik hebben, om onderstand aan 't armbestuur te moeten gaan vragen, wanneer zij bij zulke lieden terecht komen. Het kartel te Gent is door de liberalen verworpen. Daar hebben de socialisten en de liberalen de meerderheid en zij hebben dus enkel samen te gaan om de dompers van 't stadhuis te houden, aldus ook protesteeren- de tegen de drie en vier stemmen, en het niet toepassen der algeheele evenredige vertegen woordiging. De liberalen zijn mannen, die niet weten wat ze willen. De Volksgazet van Zondag schrijft na het voorval Daens in 't Hospitaal besproken te hebben, letterlijk het volgende Wij liberalen willen rechtvaardigheid, onpartijdigheid en goed nazicht in alles Die punten maken deel uit van ons politiek programma. Daarom ook zullen wij onver- poosd strijden tot dal wij de verlegenwoor- diging van de partijen zullen bekomen hebben in al de besturen die van de stad afhangen Als de liberalen het goed maenen, dan moe ten zij ook hel mogelijke doen om de katho lieken van 't bewind te kegelen, want zoolang de katholieke partij meerderheid blijft, ook zoolang zal de vertegenwoordiging der par tijen in de verschillige besturen van de stad niet toegepast worden. De katholieke partij, is de partij van den slokop, die van geen control weten wil. Om ze nu voor goed van 't bewind ie slaan, is er enkel mogelijkheid, door een verbond van de drie oppositie partijen lukt het dan zijn zij nog dit jaar hunne meerderheid kwijt, en kan er doelmatig en eerlijk gehandeld wor den. Zoolang de liberalen niet mede helpen om dit verbond te verwezenlijken, zoolang ook hsbben wij het recht te zeggen, dat zij on rechtstreeks de medeplichtigen zijn, van de mis- en schanddaden die de katholieke partij geeft. Een rooden moeial. Denderbode zegt dat de Espadrillenmakers, door de tus- schenkomst van een rooden moeial te over- drevene eischen hebben gesteld, en ten ge volge hiervan twee roode bazen hun ontslag hebben genomen. Wij zullen Denderbode doen opmerken, flat er r iets is vastgesteld geworden, zonder dat hel de goedkeuring had van M. Van Schuylenbergh en IVicbels evenals van hst be stuur der Socialistische en Katholieke vereeni- gingen. Zijn er dan overdreven eischen gesteld ge worden, het was dus door Katholieken en Socialisten in gemeen overleg. 't Is weeral Denderbode, die den bal kaatst naar de Socialisten, terwijl hij zijne vrienden van kant stelt. Oc katholieken doen het zoo zij verdeelen zich in rijke en arme lieden het eene deel scheldt op de werklieden, het andere wil ze helpen. Zoo kult men Frederik en rijke en airne katholieken zijn content. Het kartel - Het kartel komt gesloten te worden te Virton, La Louvière, Forest. De liberale wacht van Bergen heeft eenen dringenden oproep gedaan, om al de anti klerikale machten samen te vormen met het oog op de aanstaande gemeenlekiezing In Antwerpen en Luik is hel nog slechts eene bepaling voor het behoud of inplaatsne- rning van een lid in het Schepen-collegie of het kartel is er ook gevormd. In den loop dezer week zal alles definitief gesloten zijn en het gevolg zal zijn, aangezien in Antwerpen en Luik de democratische kie zers de zeer groote.meerderheid bezittengeen enkel klerikaal kan gekozen worden en zoo doende krijgt het gouvernement van de roede, waarmede het liberalen en sociale democraten wil geeselen. De volledige everedige vertegenwoordiging voor alle gemeenten van 't land moet er ko men, zoo niet klerikalen, vliegt ge a la porte. Van M Paul Janson. De landelijke raad der vooruitstrevende liberalen komt een omzendbrief geteekend door M. P. Janson en Herman Dumont te sturen aan de liberale asso ciatie van Aalst en alle liberale associatiën van 't land, om het kartel aan te bevelen met het oog op de aanstaande gemeentekiezing. We zijn benieuwd te weten of het kartel te Aalst door de liberale partij in den Graaf van Egmont e* Concordia zal openlijk besproken en door al de liberalen gestemd of niet gestemd zal worden. De verantwoordelijkheid ea de schuld vaa diegene die onze stad van het hedendaagsch be stuur niet wil'en helpen verlossen moet en zaj in volle daglicht worden gehracht. Eene democratische partij mag de stem van het democratisch volk niet dooven. Dergelijk debat moet vrij zijn, zoo niet blijft de pers het grootste wapen om a Be oogen te openen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3