7e Jaar. N° 18. Prijs per nummer 2 centiemen. 14 April 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED IsTICHIELS, Maanstraat, 18, AALST. Vergaderingen in Hand aan Hand. Het Komiteit voor het werkverlet op 1 Mei, komt een dringende oproep te doen, alsvolgt Op Zondag 14 April, worden de lustreer- ders en verwers van het fabriek Torley opgeroepen, om 10 uren 's morgens. Dagorde,Eerste Mei. De Vellenbewerkers, om 3 uren. Zelfde dagorde. Maandag iö April, om 7 uren, voor den Meiclub. Dinsdag 16 April, om 7 1/2 uren, de drie weverijen Van der Smissen, Marcband en Moncarnie. Dagorde Eerste Mei. Donderdag 1S April, om 7 1/2 uren, de drie spinnerijen, carderie en duivelskamer. Zondag 21 April, om 3 uren namiddag, al de vrouwen en mannen der drie spinnerijen. Dagorde Eerste Mei. HET BESTUUR. Aflotiug van het Ezelken met gerij morgen Maandag i5 April, om 3 ure namiddag, ten lokale Hand aan Hand. Elkeen wordt verzocht de loting bij te wo nen. HET GELD sterker dan alles. Toen eens koning Darius een prachtig gast- i»aal had gegeven en na den maaltijd een slaapje hield, legden drie jongelingen eene verzegelde vraag ondsr het hoofd des konings. Deze vraag was wie is de sterkste de wijn, de koning, de vrouwen of de waarheid De koning ontwakende en hat briefje vindende, liet zijn vorsten en edelen te samen roepen, om over de beantweording dezer vraag te raadplegen. De eenste raadsheer hield met ernst gezicht staande dat de wijn de sterkste was,' dewijl deze alle rnenschen die hem drinket, over weldigt, het gemoed verleidt, de wijzen en (koningen tot dwazen maakt, den ouden het verstand ontneemt, en door de dronkenschap veroorzaakt, dat zij alle broederliefde verge ten, naar het zwaard grijpen en eindelijk uil- geslapen hebbende, niet weten wat ze gedaan hebben. De andere, een goed staatkundige en hoof- sche vletër zeide, dat de koning de sterkste was, dewijl hij zijne krijgslieden ten oorlog zendt, die wallen, muren en torens omver werpen dat hij anderen wederom de aarde laat bebouwen en na den oogst schatting laat opbrengen dat de koning voorts maar behoeft te zeggen dood hem, en hij wordt gedood laat af, en men laat afen dat al het volk zoo wel grooter als geringer onder zijne bevelen slaan. De derde, een vrouwengek, beweerde stijf en sterk dat.de vrouwen de sterksten waren. Ijlij bewees zijne stelling daarmede, dat de vrouwen de koning en al het volk ter wereld optogen dat de mannen niet buiten de vrou wen konden, en goud, zilver en andere kost baarheden voor eene schoone vrouw opofferden en zich aan haar overgaven ja, dat de vrou wenschoonheid naeer indruk maakt dan goud of zilver, en dat een man, vader en moeder, die hem gekweekt hebben, verlaat en zijne vreuw aanhangt. Eindelijk kwam de vierde raadsheer aan de beurt en trachtte te bewijzen, dat de waarheid de allersterkste was, ronduit zeggende de wijn is vergankelijk, maar de waarheid houdt stand in de eeuwigheid. Het blijkt hieruit, dat deze goede man on beschroomd voor zijn gevoelen durfde uitko men maar als men tegenwoordig eens op die wijze sprak aan de h«ven. O hoe schielijk zou men den ridder der waarheid het gat van den timmerman wijzen immers in onzen lijd is niets zwakker dan de waarheid. Ik laat elk vrij, uit deze antwoorden te kiezen, wat hem belieft, maar ik voor mij zeg ronduit en roep het uit volle borst, dat er niets zoo sterk is op de wereld, als het geld. Het geld pleegt alles, het geld overweegt alles het geld bindt alles, het geld overwint alles het geld sxcuseert alles, ket geld per mitteert alles het geld wint alles, het geld verblindt alles. Om kort te zijn, het geld heerscht en regeert. Het geld geeft alle on deugden eene schoone kleur het legt pleisters ep alle wonden, het maakt recht wat krom is, het behoudt menigeen voor galg en schavot, het maakt dom ooren tot doctoren. En ook van domme advokaten, fanatieke ezelachtige rech ters. (Redactie) O geld O geld den vriend van alle man, gij beheerscht de wereld Pater Abraham van Ste Clara. Dit stukje vinden wij in eene brochuur ge titeld FABELEN, en wij hebben het zoo goed gevonden, dat wij aan onze lezers het mede deelen. Maar is het waar dat het GELD tegenwoor dig de wereld beheeischt, het is ook waar dat schrijver van hooger gemeld stukje, er zelf niet aan gedacht heeft, bij de gestelde vraag ook de Arbeid te voegen. Wij meenen dat het stukje onvolledig is, wanneer het over ARBEID niet handelt, en hierom willen wij er dit aan toevoegen Dat voor ons den ARBEID het sterkste is van allen, want is het nu voor waar dat de wereld beheerscht wordt door het Geld, ket is ook waar, dat eens de wereld zal beheerscht worden door den ARBEID. Wat is men gevorderd met geld, veel geld, als men er geene benoodigdheden bij heeft Met geheele schatten goud, met allerhande papieren waarde, moet men verhongeren, in dien de werklieden hunne macht, hunne waarde begrepen en zelf wilden beschikken over hun arbeid, over hunne voortbrengst. Zij die nu planten, zaaiën, maaiën, spin nen, weven, metsen en delven, zij die de voortbrengers zijn van al hel goede, van al het schoone, van al het nuttige. Gij werklie den, die dit alles voortbrengt, moet ontberin gen lijden, moet leven met te kort, omdat ge' tot heden zoo dom zijt geweest, u te laten verdeelen, en de macht te schenken aan de bezitters van het goud. Regeert en heerscht hel geld tot heden, 't is dank aan de domheid van het volk, die zijne, macht niet gebruikt om den ARBEID te doen heerschen en regeeren. Noch de wijn, noch de Koning, noch de vrouwen, noch de waarheid, noch het geld zijn de sterksten, maar enkel en alleen den ARBEID, omdat er arbeid eeuwig zal zijn, en zonder arbeid er ook niets zal bestaan. Daarom de kroon aan den Arbeid, in plaats van op 't hoofd van een Keizer of Koning, dat is de leus der Socialisten en hiervan moeten alle werklieden zich overtuigen. Eerbied aan den Arbeid dus, bron van allen rijkdom zij onze leus, en hierom ook leve het Internationaal Arbeidersfeest, leve de ie Mei,Feest dag van alle arbeiders. Nichels Alfred EEN "WEFtElMAM die eerbied wilt hebben voor zijn werk, die den arbeid wilt doen eerbiedigen, is verplicht mede te helpen aan het Arbeidersfeest op islc Mei. Feestdag gewijd aan den arbeid. Voor dat de socialisten tot stand gekomen zijn is den arbeid niet vereerd geworden, en omdat de socialisten erkennen dat er zon der arbeid niets ontstaat,daarom is dien feestdag door de socialis ten ingesteld. Doet dus uw best, om op 1Mei het werkverlet zuo groot moge lijk te maken, en den arbeid den eerbied te schenken die hij ver dient. Solfègelessen. Alle Zondagen om io i/a ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 't lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsch. ANNONCEN Rechterlijke fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1