De onderhandelingen DE STRIJD STAKING TE NINOVE. in de Filature et Filteries reünies neemt het heden nog geene andere wending. Kalm maar vastberaden wordt den strijd voortgezet, en hoe langer den strijd duurt, hoe strijdlustiger de werkmenschen wor den. Van den anderen kant, waarom zouden zij zich ontmoedigen Ze gaan in strijd voor 25 centiemen meer loon per dag, op het oogenbiik dat hun trok in de vereeni- ging nog 7,50 fr. per week is. zonder het geen er bij valt, van de omhalingen, enz., en midden den strijd, verhoogt hun weke- lijkschen trok met 25 centiemen per dag. .Z'hebben meer uitgelegd, er is meer in kas, hun trok wordt dus verhoogd en naarmate zij meer zullen uitleggen, naar- tpale zal ook den trok verhoogen. Van deze weck ai, is cr dus i,5o ir. per dag uii netaald. Waarom doen de heeren van 't fabriek niet het zelfde De voortbrengst is enorm vermeerderd,de winsten der heeren vergrooten van jaar tot jaar, en de dag- loonen zouden gelijk blijven. Allo toe heeren. dat kan niet samen gaan Weest redelijk en geeft weldra toe, den eisch uwer werklieden is rechtvaar dig 2,5o Franken per dag, maar hoe kunt geer u tegen verzetten Wanneer ge weet dat gij zelf, dagelijks met 2,50 franken niet toekomt voor uwe cigaren terooken. Die heeren zijn vereenigd met het fa briek Stichelnrans te Ninov-e en het fabriek Broockx in Engeland, en ïh alle drie die fabrieken betalen zij verschillende loonen. In Engeland is het hoodig te zeggen dat men daar kolossale groote loonen moet betalen voor hetzelfde werk, voor dezelfde voortbrengst van hier Nogthans ztj hebben hier de concurrentie niet in te brengen, want 't zijn fabrieken van de zelfde eigenaars, en concurreeren dus tegen elkander niet. Te Ninovs wordt het werk dat de con- tenuesn.eisjes hier te Aalst doen, door mannen afgewerkt en deze worden hier voor 2,15 tr betaald te Aalst is het loon 1,85 b en zij vragen 25 centiemen meer, dus nog 5 centiemen'min per dag, alsdiè heeren te Ninove betalen voor hetzelfde werk en dezelfde voortbrengst. En zoo is het werk overal het zelfde en betalen ..ie heeren loonen,niet naar voort brengst of mogelijkheid, maar wel n^ar goeddunken. Dit is een toestand die moet verande ren, want het is niet ernstD Wij bestatigen met genoegen, dat erin Le Peuele, uoor de zorgen van de Syn dicale commissie een inschnjvingslijst wordt geopend, ten vnordeele van de ver- schillige werkstakingen die er in Behmn- I-and ontstaan. 5 Le Travail het blad dersyndika- ten van Verviers, bevatte deze week o"k een artikel over onzen strijd, en een krachtigen oproep tot steun. Dat boezemt de strijders meer en meer moed in, omdat zij gesteund worden en hunnen eisch rechtvaardig gevonden, door al de ernstige werkersbladen. Wij zullen het aan gebrek aan onder stand, met moeten opgeven, mijnheeren rekent daar maar op. Morgen Maandag, om 3 uren, grijpt in Hand aan Hand de loting plaats voor het ezelken met gerij. Tot dit oogenbiik zullen er ook nog loten te bekomen zijn in Hand aan Hand. Dezen die nog loten in hun bezit zouden hebben, worden verzocht te komen reke nen, want al de niet ingebrachte loten worden als verkocht aanzien, en zullen in rekening gebracht worden. Dus opgepast, want die den overschot zijner loten houdt moet z$ betalen. De .liberale Volksgazet van Aalst, dat is ten minste toch nog eene goede ver dedigster der werklieden. Wij nemen letterlijk het artikeltje over, dat zij over de staking afkondigen, om de werklieden te doen zien, hoe dit blad over hun strijd denkt. WERKSTAKING. De werkstaking in het Groot fabriek Filature et Filteries réunies. te Aalst, is nu toch algemeen, zoodat 1200 tot 1300 personen zonder werk zijn. 5 De Volksgazet, heeftzich gelijk in vroegere omstandigheden onthouden over die werkstaking te schrijven, zoolang er eenige hoop bestond en kans dat het ge schil vereffend worde en er mogelijkheid is tot eene minnelijke schikking te gera ken. De artikelen welke wij in verschei dene bladen gelezen hebben, bevatten tastbare onnauwkeurigheden en grove leugens, daarenboven opgekruid met oor deelvellingen, die van aard zijn, de moei- ëlijkheden te verergeren in plaats van te bedaren. Wij zijn overtuigd dat onze vrienden hunnen piicnt zullen doen, rechtvaardig voor iedereen. Talrijk zijn degenen, die onverdiend werkeloos zijn en dus gebrek gaan hebben, die moeten en zullen ge steund worden. Intusschen worden middelen beraamd om Lot eene goede oplossing te komen, en daarvoor is, denken wij, alle hoop nog niet op te geven. Wij bestatigen ook, dat roode gepa tenteerde schreeuwers en bluffers als het vuur in gang gestoken is, bij de weinigen blijven, die op het Groot fabriek nog bezigheid vinden Tcit daar de Volksgazet Hewel vriend lezer, raad nu, of den strijd der werklieden is gewettigd, of de werklieden 25 centiemen per dao meer mogen winnen Hulp voor gedwongene stakers is er noodig, die moeten en zuilen gesteund worden, maar van hulp aan een staker of staaksters is er niet de minste spraak. Als de heeren uit De Volksgazet, zul len bestatigd hebben, dat den strijd der werklieden is gewonnen, dan zullen zij hem hebben goedgekeurd, en ook het mogelijke hebben gedaan om hem te doen winnen En dan ook zal voorzeker hunnen hoofd man roepen in hunne vergaderingen dat hij persoonlijk er is tusschen gekomen, om de heeren te doen toegeven zooals rij naar zijn zeggen in 1905 heeft gedaan Ne zooóóót zullen de werkmenschen roepen als zij dit zullen hooren. Hier weeral hebben de werklieden het schoonste bewijs dat zij bij geene burgers- bartijën mogen ingelijfd worden, want die heeren kunnen toch hunnen zak niet diehen en de belangen van den werkman voorstaan. Wij zouden ook eens naderen uitleg willen, over wat De Volksgazet bedoelt met de laatste phrase van hun artikel WTij wachten dus. Het schijnt dat weldra de heeren zullen toegeven en hunne werklieden hun loon met 25 centiemen per dag zullen ver hoogen. Moest echter de strijd voortduren dan zullèn de volksvertegenwoordigers van 't arrondissement ook tusschen komen en desnoods eene interpellatie 111 de Kamer doen. Nu echter treedt den Heer Burge meester nog als bemiddelaar op, die tot hieitoenog niet is geslaagd Dank aan de vakvereenigingen, dat die strijden, nu zoo rustig en kalm zijn. Vroeger als de werkmenschen onver- eenigd waren, niet wisten waar naartoe, als zij niemand hadden om heri met raad en daad bij te staan, dan hadden er'cploo- pen en baldadigheden plaats, dan ont stonden er moeiëlijkheden met politie en gendarmen^ omdat het volk hij het einde der week niets kon ontvangen en den hon ger in de gezinnen weldra de moeders moedeloos en de vaders wanhopig maak ten, die soms groote misdadige daden aanzetten. I nans is dit geheel veranderd de werk menschen sparen om in geval van strijd hulp te vinden in hunnen vakbond en hierdoor zijn zij bij machte den honger uit 't gezin te houden en hunne werkwijze en loonen. kalm, vastberaden en rustig t-e overleggen en bespreken Dat de patroons die voor geene moeië lijkheden zijn, dus maar de vakvereenigln- gen aanprijzen, en nog beter die vakver- eenigingen erkennen, dit om vëei strijden te vermijden, die nu soms onberedeneerd en onbesproken in de vakbonden uitbre-' ken. Alle werklieden moeten zich ook ver- eengendat kan niet genoeg herhaald worden. O met de heerenen burgemeester leiden tot heden tot niets. Aan den heer burgemeester zeggen de heeren, dat de loonen in Engeland met hooger zijn dan in Aalst, in evenredigheid van de vooribrengst r ij weten dat nit onwaar is. In Engeland hebben de werklieden wat meer vakkennis, dank aan de wetten die er bestaan op de werkuren, die hoogstens 56 uren zijn per week, en die hen toelaten de lessen der Nijverheidsschool te vol gen, maar toch kan die vooribrengst niet zoo veel meer zijn, in evenredigheid der loonen Het is hierom dat er door het Onpariijdig Coniiteit is vooi gesteld geworden een onderzoek te doen, in Engeland zelf, door een Comiteit ge- voimd door afgevaardigde der heeren, werklie den en Schepen-collegie met betaalde taal mannen, dat men na dit onderzoek een verslag zou opmaken dat zou afgekondigd worden in de Aaistersche blader, en dat er op den basis van dat verslag eene overeenkomst zou gevormd worden Ook is er aangevraagd om eene bijeenkomst te hebben met de heeren van 't fabriek, werk lieden en 't Schepen-collegie zelf, om over den strijd te beraadslagen en de eischen der werk lieden te bediscuteei en. Wij zullen zien of dit alles door de heeren zal aangenomen worden. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van die zaak. In het fabriek Stichelmans hebben de bleekers Vrijdag het werk gestaakt.Zij vr agen ook 2,5o fr. per dag, dus een opslag van 0,25 fr. Nadere inlichtingen ontbreken.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2