Aankomst onzer Volkskinderen. CONCERT 7e Jaar N° 17. Prijs per nummer2 centiemen. 28 April 1907. ALFEED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Heden Zondag, om 2 1/2 uren namiddag, keeren de Volkskinderen van hunne reis, ten voordeele der stakers gedaan, terug.Zij worden afgehaald door de fanfare Hand aan Hand bijeenkomst in 't lokaal, om 1 1/2 uren. Allen er heen De aankomst onzer kinderen, die zoo eene edele taak hebben volbracht, moet zoo indrukwekkend mogelijk zijn, ja zoo grootsch als de Manifestatie was wanneer de familiën van Verviers te Aalst zijn toegekomen. OP POST OP POST Leest op de t\reede bladzijde, het artikel uver de Gemeente raadszitting Feestelijkheden op 1e Mei. Bijeenkomst in 't lokaal Hand aan Hand om 11 uren 's morgens. Korte toespraak. Vertrek van den Stoet om li 1/2 ure juistde fanfare Hand aan Hand aan 't hoofd met verschillige opschriften. Om 3 uren, Volksfeest door de Volks kinderen, waarop bijzonder de moeders en de kinderen uitgenoodigd worden. Om 7 uren 's avonds, Concert met de fanfare Hand aan Hand, aan 't lokaal, Saskaai. Verlichting der Lokalen. Op Op voor den Eersten Mei. Stad Aalst, Lokaal Hand aan Hand. LUISTERRIJK ten voordeele van de Werkstakers en de gedwongene Werkstakers, op Zaterdag 4 Mei 1907, om 7 1/2 uren 's avonds, Inkomprijs 25 centiemen. Aan de Belgische Werkliedenpartij VOOR DEN EERSTEN MEI. De dag van den 1en Mei is toegewijd aan eene betooging, gekenmerkt door den werk- slilstand. en die beteekent dat de werklieden de vrijheid en den vrede in de wereld willen instellen. De VRIJHEID door den arbeid meester te maken over het kapitaal. De vrijheid, door het maatschappelijk parasitism, de rent en het profijt al' te schaffen. De vrijheid, door aan den arbeider de geheelheid van het produkt zijns werks te verzekeren. De vrijheid, door de vernietiging van de heerschappij der kapi talistische klas De vrijheid, door de beidein strijd zijnde klassen zij, die van het leven genieten zonder te werken, en zij die werken zonder van het leven te genieten te vervan gen door een enkele klasse, die der broeder lijk vereenigde arbeiders. De VREDE zal het natuurlijk gevolg van deze economische vervorming zijn, van die maatschappelijke omwenteling, want, wanneer de vijandelijke klassen zullen verdwenen zijn, wanneer de menschen dezelfde belangen zul len hebben, zullen er geene bloedige conflik- ten meer mogelijk zijn Om zich te kunnen ontvoogden moeten de arbeiders voorafgaandelijk hun werkuren ver minderen, want een afgetobde werkman is een werkman dieniet meer denkt, een'wezen dat tot lichamelijk en geestelijk verval veroordeeld is. Die vermindering van den arbeidsdag dient veroverd te worden door de macht van het svndikaat, door de kracht van de wet. Zij is noodzakelijk, want het werk wordt al heviger en heviger, zij is mogelijk, want het werk wordt al meer om meer gemeenschappelijk door de overheersching der groote nijverheid. De 1* Mei 1007 moet ook nog gevierd wor den om de instelling van den vrede tusschen de naties te eischen. De kapitalisten die ons steeds aangroeiende krijgslasten opleggen, gaan dit jaar in den Haag bijeenkomen om hun vredelievende klucht te spelen. Maar de arbeidersklasse zal zich door die parade niet laten bedriegen. De macht van den Staat, politieke uitdruk king der burgerheerschappij, rust op de kracht der wapens. De voorscbrijving der wet is maar een woord. Het bevel van den ambtenaar is maar een woord. Het vonnis uitgesproken door den rechter is maar een woord Dit woord zoudfc vergeefs zijn, ware het niet bekrachtigd door den dwang der wapens die de gthoorzaamheid opdringen. Daarom is het dat het wezen van den Staat en de samenstelling van het leger elkaar on derling uitleggen. Onder de oude Germaan- sche gemeenschap waren alle menschen vrij, zij droegen vrij de wapens, en vrij beslisten zij over oorlog en vrede. Hel opkomen eener maatschappij van uitbuiters en uitgebuiten baarde insgelijks bet klassenleger. In den be ginne waren het de leenheeren, de eigenaars van den gronddie de lans en het schild droe gen, terwijl het volk der boeren tot gehoor zaamheid gedwongen waren, kwam daarna het kapitalistisch regiem. De meesters van het kapitaal vergenoegden zich betaalde sol deniers te werven, door hen aanzien als vleesch voor de slachting. De proletaren matteden zich af om derent en het profijt voort te brengen en andere proletaren doodden elkander mits vergelding om dit uilbuitingsregiem te handhaven. Doch weldra werd het soldeniersleger onvoldoende. De jonge legers der Fransche omwenteling verbrijzelden de heerschappij van het abso lutism en stilaan werd het oude stelsel ver vangen door den persoonlijken dieDst van alle burgers aan de gewapende natie. Wanneer al de burgers opnieuw als meester over hun wapens en hun lol zullen beschikken, zullen de kapitalisten geer. leger meer tot hunnen dienst kunnen vinden, en door het streven bij middel van het syndikaat en van de politiek zal de eeuwenoude verdrukking in puinen vallen. Vooruit, fabriekarbeiders en veldarbeiders, voor een volksgezind leger en vervolgens voor dealgemeene ontwapening Dus vooruit, werkgezellen Voor de rege ling der werkuren, het is te zeggen voor 1 machtige vakbonden en voor eer.e machtige volksvertegenwoordiging. Op het oogenblik dat het goevernement en de koning hun tegenstand aan alle ernstige werkershervorming hebben willen aanteeke- nen, door het terugtrekken van de mijnwet, ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Origeteekeride brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. met de medewerking der Symphonie HAND AAN HAND en de leden der Tooneel- maatschappijKUNST,LICHT en VRIJHEID. 1. Openingstuk voor Symphonie. 2. Strijdlied door S L. 3. Goedroen, declamatiestuk door L. D. G. 4. Vetdt eiers dóór j. M. 5. Zonder Wet k, alleenspraak door K. J. 6 Blonde Marie, kluchtlied, dóór S. L. 10 MINUTEN POOS. 1. Openingstuk vo u de Symphonie. 2. Oe Groene Linde, door J. M. 3. O die mannen kunnen toch zoo liegen, [alleenspraak door L. N. 4. De vrolijke soldaat van 't regiment, alieen- [spraak door K. S. 3. Moeder, dramatisch tooneel door L. D. G. [en K. J. 6. Concerto voor fluit, door A. C. 7. Strijdlied, Vermindering van werkuren, [door S. L.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1