De Verkiezingen in Spanje. De uilslag van de verkiezingen, welke deze week in Spanje plaats gegrepen hebben., zal degenen niet verbaasd hebben, die sedert ge- ruimen tijd de politiek in dal land van kloos terorden gevolgd hebben. Hij is natuurlijk ten voordeeie van de klerikaien. We zeegen natuurlijk, wad men is ter stemming ge gaan, nadat een dekreet van d o jongen Alfons Xill aan 't konsei vatieve kabinet Maura de ontbinding van de Cortes. (Kamers) toegestaan bad. Die ontbinding was telkens geweigerd aan de vorige liberale kabinetten. Om ae volslrekle waarheid te doen kennen, moeten weer nog- tans bijvoegen dat de liberalen in Spanje in groole verdeeldheid leven en dat menigeen in hun rangen even behoudsgezind en klerikaal is als de jonge vorst zelf. fs dat niet een van de staaltjes van vleierij voor't Koninklijke Hof en'l Roomsche Mof, die men zoo watinalie landen aantrefl, vleiö: ij dies!ech!s zal ver nietigd worden ais het volk ontwikkeld ge noeg zal wezen om te begrijpen dat het zich zelf kan besluren, vrij van alle banden en wars,van alle inmenging van hooger of vreemd gezag, als dat gezag er op uit is om een tyrauniek gezag te blijven O, we weten wel dal Spanje voortreffelijke en eerlijke politieke mannen in de liberale partij telt noemen we slechts een Lopez Dominguez maar plaats daar nevens nu den verachlelijken Moret. die den ondergang ten minste voorioopig van zijn eigen partij bewerkt heeft. De eerste was te vrij, te onaf hankelijk, te vooruitstrevend dat mocht niet in 't klerikale Spanje dat streven naar afwer ping van het Roomsche juk, naar verbetering van 't lot der werklieden moest gestuit wor den daartoe zou een ander liberaal zijne medewerking verleeneu die man was .Moret, die zich onmiddellijk nadien in de onmoge lijkheid bevond te regeeren, zoodat Alfons •verplicht was een klerikaal .Ministerie samen te stellen, dat thans voorgezeten heeft aan de herkiezingen. Als inen nu weet welke verval- schingen de regeerende partij durft doen, ■welke drukking ze durft uiloefenen en welke lage en gemeene middeltjes ze gebruikt, om aan 't bewind te blijven, dan zal het niemand •verwonderen dat de konservatieven 230 a 240 vertegenwoordigers naar de Cortes zal sturen op 404, die er te kiezen waren, de koningsgezinde liberalen slechts 90 tot 95 en de Republikeinen 40 a 45. Ik onderstreep want ik heb willen zeggen dat niemand moet verbaasd staan over den prachtiaen uitslag der Konservatieven, maar ook niet over dien van de Republikeinen. De winst door dezen behaald is grooler dan die van de klerikaien ze winnen tien a twaalf zetels, fiat is zeer veel in een land, waar vrij denkende menschen verpletterd worden onder den moker van het Monnikken-Hof te Madrid; maar te verwonderen is het niet drukking op een Volk brengt juist het tegen overgestelde teweeg van hetgeen men verhoopt bad. On ne tire pas de coups de pistolet aux idéés. Gedachten schiet men niet nger. Veel liberalen de vooruitstrevenden hebben de rangen der vroegere Republikeinen doen aangroeien, omdat ze wel bewust zijn dat de koning onderden invloed van zijn ultra-klerikale opvoeding en van zijn huidige omgeving zich zal laten aankanten fegen alles wat maar eenigszins aan ontvoogding ge lijkt op politiek, godsdienstig, ekonomisch. sociaal gebied.-.•'ï'THh- Veel liberalen de behoudsgezinder! hebben zich aangesloten bij de klerikaien, omdat, volgens bun meening, hun oartijge- noofen van gisteren te radikaal waren. Aan wie de overwinning1 nu voor later, want de overwinning is maar lijdelijk, niet beslendig Aan Pius X met zijne vertegenwoordigers te Madrid, aan Mgr. Merry del Val, Staats- sekretai is, van 't Vatikaan, die daags na de verkiezing bet Groot Lint bekwam in de orde van Carios III, zeker omdat bij de gezwo- reri vijand is van Frankrijk en dat hij heeft willen meewerken aan den val van vrijzinni gen in Spanje zelf I of aan d.e Republi- keinsche partij, die de meest verlichtte gees ten telt, waaronder de beroemde roman schrijver Perez Galdos. De toekomst waarop wij altijd vertrou wen zal het uitwijzen. Welkom. Viaamsche Mijnwerkers. Met innig genoegen melden wij de stichting van een Vlaamschen Socialisti- schen Mijnwerkersbond, in het lokaal Hand aan Hand De talrijke Vlamingen dié dagelijks of wekelijks optrekken om in het Waalsche kolenland hunné kroete brood te gaan verdienen, liepen tot heden verloren, en hadden geen besef zich te vereenigen. Het was met leede oogen dat zij soms aanzien werden door onze Waal sche vrienden, die dachten dat zij altijd bereid waren om in een coriflikt met de patroons, te onderkruipen of te blijven voortwerken Vandaar dat dikwijls be treurenswaardige tooneelen plaats grepen tusschen arme wroeters, die elkaar verwe ten voor SAle Flamins, hardekoppen enz. Doch zij begrijpen dat daar het paard niet gebonden staat Meer om meer zien zij in, dat Vlamingen en Walen even gelijk uitgebuit worden door de kapitalisten, en dus is het ook plicht eensgezind te strijden om meer loon, en betere werkvoorwaar- den af te dwingen van de heeren koolba rons. Allo Vlamingen, treedt moedig op, vereenigt u, allen in uwen bond, maakt u eene sterke weerstandskas, dan zult gij kalm en gerusflnogenzijn als er eene werk staking uitbreek t, omdat gij verzekerd zijt tegen den honger of ellende. Wij wenschcn u van harte welkom in ons midden mijnslaven, strijdt met ons de grooten verlossingskamp mede, het is niet alleen genoeg met u sterk te organiseeren, gij moet u ook ontwikkelen. Hebt gij ledige uren, leest dan onze bla den en schriften, vergelijkt ze met bur gersbladeren, dan zult gij u kunnen over tuigen dat de redding der werklieden alleen in socialisme ligt, koopt en leest onze bladen, daarin zult gij leeren, hoe klerikale en liberale Kamerleden 'takkoord zijn om te stemmen, tegen de wetten die wat goeds in hebben voor de werkende klasse, gij zult dan weten dat het enkelijk en altijd de Socialistische Volksvertegen woordigers alleen zijn, die als een man blok vormen om die zelfde wetten te ver dedigen. Ontwikkelt u, en gij vooral Viaamsche mijnslaven van den buiten, gij die nooit op uwe gemeenten van socia lisme hoort spreken dan om er allen slecht te hooren van zeggen, leert het socialisme kennen, dan zult gij ware apostels der goede zaak worden. Welkom duo vrienden, in het groot leger der socialistische werklieden-partij. Organiseert en ontwikkelt u, dan alleen kunt gij medehelpen om uw lot en dat der heele werkende klas te helpen verbeteren. C. C. N B. Met deze worden de vrienden van Erembodegem, Welle, Denderleeuw, Teralphene, Liedekerke enz. verwittigd, dat zij moeten trachten om 11 ure in 't lokaal Hand aan Hand te wezen in mijnkostuum. Na den Meistoet vergade ring en bespreking van het reglement. DE STRIJD om meer loon. Tengevolge var, den wensch uitgedrukt in de Gemeenteraadszitting van verleden Zaterdag om ten spoedigste een einde te zien stellen aan de werkstaking in de Filature et Filteries reünies, Trapel, is er door 't Scheper,-college, aan de heeren van 't fabriek den volgenden brief gezon den die heel wat heter is dan het affiche, van den Heer Burgemeester door zijn toedoen op de muren der stad' aange plakt. Aalst, den 22 April 1907. MIJNHEEREN, vvij hebben de eer UEd. te laten weten dat in zitting van 20 dezer maand, de ge meenteraad na een ordemotie van M. Le- veau, het. Schepen-college gelast heeft, UEd. over te brengen, den wensch met eensgezindheid door deze vergadering uit gedrukt voor ten spoedigste de werksta king der werklieden van uw gesticht te zien eindigen. Zonder de redenen 'te kunnen nagaan die U verplichten aan eene reeks werkers eene werkinrichting en eene wijze van ioorisregeling op te dringen, die deze hardnekkig als onaanneembaar blijven be- bordeelen, verklaart de raad de tolk te wezen van de openbare en algemeene denkwijze, om te verlangen dat het bestuur van het bijzonderste nijverheidsgesticht der stad, de edelmoedige gevoelens volge, die het moeten bezielen tegenover zijne medewerkers. De raad betreurt dat de tusschenkomst van de eerste Magistraat der stad zonder uitslag is gebleven hij hoopt niet te min dat uw bestuur bekommert met den ellen- digen toestand van tal van werkgezinnen, door eene gedwongene werkstaking ge troffen, al de middelen zal zoeken, die de noodwendigheden van het nijverheidsge sticht en de belangen der werklieden kunnen overbrengen. De levensbehoeften vermeerderen in den werkmansstand, ter wijl de waarde van het geld verminderd deze ekonomische ontwikkeling moet klaarblijkelijk de verhooging van het werkloon voor gevolg hebben. De raad vraagt dat gij zoudt onderzoe ken in welke mate de dringende bede der werklieden kan bevredigd worden. Aanvaardt,mijne heeren, de verzekering onzer hoogachting. De Secretaris, De Burgemeester, Oscar Reyntens. M. L. Gheeraerdts. Aan de heeren Beheerders der naam- looze maatschappij Filature et Filteries Réunies, Tragel. Hierop hebben de Heeren het volgende antwoord gezonden Aalst, den 22 April 1907. Mijne Heeren, Wij bezitten uwen geëerden brief van dezen dag. Gij herinnert ons dat de levensbehoef ten vermeerderen; wij hebben er op breede wijze reken-ing van gehouden daar wij pas vijftien maanden geleden en gedeeltelijk uit eigen beweging bijna al de dagloonen met 25 centiemen hebben verhoogd. steking verzekert. Nogmaals werklieden en bur gers, allen gesteund en geholpen met raad en Stenc Alle middels zijn goed om geld in te za melen, daar moeten alle weldenkende inenschen aan medehelpen, om de ellende uit de huisge zinnen te bannen, die er door de grillen van en kele koppige rijke fabrikanten zijn ingedrongen. Helpt mede, geeft veel, en óe werkstaking is gewonnen. J. SANDERS. «a. ^3S£X.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3