nationale koogressen wordt het dalen en het ophalen door de mijnwerkers met recht be schouwd als deel makende van hun werkelij- ken arbeid. Een bewijs daarvan is dat het on geval, gebeurd in den loop dier werkingen, aanzien wordt als werkongeval voortkomende in de uitvoering van het kontrakt Nog geen 4 t. h. der werklieden genieten van den 8urigen arbeidsdag, hetgeen een ern stige beschuldiging uitmaakt tegen dit onmen- schciijke verdelgingsiegiein, de werkende klasse opgedrongen. Zij die met het onderzoek gelast werden, hebben met recht opgernei kt dat de werktijd over 't aleemeen langduriger is in de kleine nijverheid als in de groote Het bewiis daar van is dal 80l. h. der nijverheidsgesticbten, waar mm meer dan 11 uien per dag wei kt, minder dan 5 werklieden bezigen. Er dient ook opgemerkt dat de arbeid van vrouwen en kinderen langduriger is dan die der mannen. Ihe grievende bestatiging is men verschuldigd aan de textielnij ver heden waar de 8/10 der werksters en de 6/10 der kinde ren meer dan 11 uien werken. In de huiinijverheden, die 120,000 werk lieden bezigen op 700,000 gebezigd in de eigenlijke nijverheid, maken de langdurige werkdagen de groolere meerderheid uit De kantwerksters en borduursters op tul werken 13 uren. t)e garneerders der wapennijverheid wer ken 12 en 12 1/2 uren De linnenwevers werken over het algemeen 12 uren en sommigen tol I 4 en la uren. De schoenmakers van het vlaamsche land werken 12 uren. En de kleermakers der groote steden In dien hun arbeid geen 8 of 9 uren overtreft zoo me"1 hem op het gansche jaar verdeelt, toch werken zij, tengevolge der slechte seizoe nen, 12. 13, 14, I o uren en zelfs meer wan neer het werk druk is. De veldarbeiders verkeeren in dezelfde voorwaarden, en wanneer het oogsttijd is, is hel niet zelden ze van 4 ure's moigenstol 8 ure 's avonds aan 't werk te zien. Voege men daarbij nog de duizende vlaamsche arbeiders die uit de verste oorden van Vlaanderen, Brabant, en Limburg in de koolputten komen we ken na lange uren rei- zensen reeds afgemat zijn van den tocht voor aleer zii het mijnwerk aanvangen. ten hebben en dus het werkverlet algemeen zou zijn geweest Als brave jongens onderwerpen wij ons bijna altijd aan de grillen van die beeren om hen niet de gelegenheid te verschaffen moei lijkheden te veroorzaken, hetgeen zij schijnen te zoeken 's Morgens waren de drie spinnerijen. La Georgië, Filature du Canal en de Filature et leinturerie niet binnen gegaan en 's middags waren het de luslreerders van de firma Torlev die weigerden te werken en deze wierdan des avonds gevolgd door de nachtploeg. Hel veilenfabriek had met 150 stemmen op 200, bij middel van referendum, besloten het werk te staken, dit in overeenstemming met hun heer. Deze groote ploeg wierd nog aangevuld door een honderdtal mijnwerkers van 't om liggende onzer stad, die in mijokostuum mede manifesteerden om daarna een syndicaat te stichten. Voeg danrbii de werkstakers en dezen di gewoonlijk op Eerste Mei staken on ge kunt u een gedacht geven van den groolen en schoo- nen stoet die op Eerste Mei onze stralen door kiuislteen waarin tal van opschriften wierden gedragen. En bij het zien van zoo een grooten indr.uk- wekkenden stoet lachten de fabrikanten groen en zij verzonnen wraak, want donderdag mor- gend mochten al dezen die op Eerste Mei in hoogergenoemde fabrieken hadden gestaakt, huiswaarts keeren tot VERDERE VERWITTI GING Als de heeren hierdoor meerien den Eer bied voor den Arbeid he knakken en den zucht naar werkureriverminderiug en meer loon bij den ai beider te dooveri, dan hebben zij het deerlijk mis en dit zull-n zij wol on dervinden. Het spreekwoord dat zegt wie met vuur speelt kan er zich aan verbranden, zou hier wel eens van toepassing kunnen komen, want boe eendrachliger de werkmenschen zullen optreden, hoe meer de voorrechten der rijken zullen worden geknakt en gekort. Het concert heeft door het slecht weder binnen plaats gehad en het had een stroom van volk gelokt bet bal lukte uitermate en den ganschen avond was hel aangenaam en vermakelijk in de beide lokalen (1) Men leze diei.saangaande bet onlangs verschenen en zeer leerrijk werkje van Van- dervelde La ï'elgiquc ouerièrc (uitgave Cornély, Parijs), uitgave der Bibliothèque Sociahste. 142 biz I fr. Verkrijgbaar hij Aerts. Volksbuis. in de Librairie du Pcuple, 35, Zavelstraat, Brussel, als..ok bij het mees- tendeel der boekhandelaars. De 1e Mei te A a Is! en te Verviers. Ondanks het slechte we Ier is de Eerste Mei te Aalst luisterrijk gevierd geworden. Het is de eerste maal dat wij le Aalst zoo een ontzaggelijken stcet zagen op een Eersten 'Mei midden in de werk, en bijzonder onze veteranen waren in den hoogsfen hemel van geluk. Zoo iets hadden 2ij nooit durven den ken. Er was door 't eomiteit besloten te manife steeren om 11 1/2 uren 's morgens, met de fanfare Hand aan Hand aan 't hoofd. De heer Commissaris van politie kwam ons verwittigen in naam van den heer Burgemee ster dat de stoet enkel na 2 uren 's middags mocht uitgaan. VVaarera Enkel omdat men dacht dat de werklieden in <r felee zich 's middags zouden aangeslo- Te Verviers was het werkverlet algemeen. Wij waren erheen gezonden om ie spre ken in de meeting die er na den prarhtigen stoel plaats hed, om onzen strijd er bekend te maken en de medehulp der Verviersche vrienden in te roepen Wanneer wij in Verviers waren, dachten wij onwillekeurig aan de Aalstersche werklie den die nog altijd medehuilen met de bur.gr rs- parlijën en niet beseffen dat zij ook «Eerbied» kunnen eischen voor hun arbeid, zelfs builen alle politiek In Verviers zijn er een groot getal onzijdige vakbonden,maar toch begrijpen zij dat zij hun arbeid moeten doen eerbiedigen en dat het een plicht is samen te marcheereri om verminde ring van werkuren te bekomen. Wij dachten aan die liberale en katholieke werklieden die ten opzichte van hunne heeren niet durven medefecsten op Eerste Mei. En zeggen dat beide partijen ook voorstaan ders zijn van de eischen van 't volk Wat zijn de liberalen van Aalst bekrompen in zulke zaken en welke les hebben zij te ne men aan hunne Antwerpsche vrienden, die openbaarlijk medefeesten op Eerste Mei. Hier in Aalst doen liberale en katholieke fabrikanten samen, om dezen die durven ver letten op Eerste Mei buiten te kegelen voor eenige dagen. 't Zijn de geldzakken en niets anders. Solfègelessen. De houding van onssn Heer Burgemeester tegenover de werkstaking. VERVOLGING ONZER VRIENDEN. Onze muzikanten, die in de straten hebben gespeeld, onze meisjes die open bare omhalingen hebben gedaan, wor den nu vervolgd, om brood te hebben bezorgd aan hunne lijdende broeders en zusters. Begrijpt goed vooc één vreemd huis gezin. dat bovendien nog kan in wel stand leven mag er geschooid worden, voor 6 700 huisgezinnen van de stad zelf, voor inboorlingen dus, verbiedt hy omhalingen. morgens, t-cssax- Alle Zondagen om io 1/2 ure solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 't lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsch. W ij meenen dat het oogenblik gekomen is, om eens ernstig te overwegen wat M. Gheeraerdts w;i en wenscht, hoe hij handelt tegenover de werkstakers zeif. Eenieder kent her besluit van onzen gemeen teraad Men stemt er eenpaiig een wensch, om den stiijd in de Fiia'ure et Filteries réunies te zien eindigen in 't voordeel de werkstakers. Wanneer zoo een wensch uitkomt van wege een burger-gemeenteraad, dan mag men toch verzekerd zijn, dat de werkstaking is uitgebro ken met rechtvaaidige eischen en zou men ten minste toch mogen hopen, dat men dus toch alle eerlijke middels zou mogen gebruiken om gold in te zamelen, om den strijd te kunnen onder steunen. M is lezers, mis Wenschen. dat helpt onzen schijnheiligen burgemeester wel uitbrengen, maar hij blijft bij die wenschen. Er is meer! Hij maakt zelf van zijne macht als burgemeester gebruik, om die wenschen niet te zien verwezen dijken, want hij verbiedt aan de werkstakers omhalingen te doen,geld in te zamelen Een stiijd voeien kost gelJ, en wanneer men van alle geldmiddelen wordt beroofd, dan slaat dit gelijk, als tf men naar 't fabriek wordt gedreven. Welnu, zoo handelt .onzen burgemeester: in schijn is hij met de stakers, in wer kelijkheid is hij er tegen. Maar er is meer. Op den hoop loe, doet den heer Burgemeester nog vervolgen, al dezen die medehelpen en mede hebben geholpen aan de openbare geldinzame lingen, ter ondersteuning van de moedige snij ders. Stoort er u niet aan. Vrienden, zulke vervol gingen zijn eene eerekroon voor u, en eene schandige laffe daad voor een burgervader, en die daad wordt nog zooveel te slechter, wanneer men weet, dat verleden week, vreemdelingen de toelating hadden, met een orgelmuziek in de straten der stad te spelen en omhalingen tc doen, terwijl dit gebeurt voor één enkel huisgezin, dat den heer burgemeester zelf niet kent, en hij het zelfde verbiedt aan 6 a 700 huisgezinnen van zijne stad, maar hij weet dat er honger is en te koit. En ook doet men verledene week eene ronde voor twee Volksvensters in St-Martinuskerk, openbaar gebeurt dit van huis lot huis, gaat men j hiervoor ea de burgemeester laat dit toe, voor eene machtige ïijke kerk, en hij verbiedt het voor arme noodlijdende brave werkmenschen Schande drie dubbele schande I voor zoo een burgervader Gaan wij nu het schooiën staken Neen, Medeburgers van Aalst, nieis zullen wij verwaarloozen om geld in te zamelen voor de hongerige werklieden, die strijden om wat brood alles zullen wij doen om hen te spijeen en te helpen, en moeten wij er voor vervolgd

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2