KINDEREN HOUDEN. DE STJ1ÏJD om meer loon. Het hieronderstaande antwoord is aan de Heeren bestuurders van 't fabriek Fila ture et Filteries reünies, door tusschen- komst van 't Schepen-college gezonden Aan de Heeren Bestuurders der Filature et Filteries Réunies. Tragel. T/S. MIJNHEEREN, Na kennis genomen te hebben van uw schrijven van 22 Aprii laatstleden aan de Heeren van het Schepen-College onzer stad, nemen wij, werklieden uwer fabriek, de eerbiedige vrijheid het volgende als antwoord te laten geworden Dat de Iconen zijn gestegen is onbe twistbaar, maar meestendeels is het geko men naarmate de vverkmenschen het heb ben weten af te dwingen. Maar ook is het onloochenbaar dat de voortbrengst der werklieden veel grooter is dan vroeger en dat de loonen niet zijn gestegen naarmate de meerdere voort brengst. Ziehier In de continues wonnen de meisjes in 1905. 1,60 ir uaags, zooals ge in uw schrijven zeer juist zegt doch als zij 1,60 fr. daags wonnen dan trokken zij ook maar een maal af en nu,sedert zij 1,85 fr. winnen, trekken zij drie maal per twee dagen af, te beginnen van n° 60 tot n° So en in de grove molens is de voortbrengst nog meer gestegen. Dus op zijn minst genomen, als zij vroe ger 1.60 fr. door hunnen arbeid verwezen lijkten, dan brachten zij na den opslag van i9o5 voor 2,40 fr. voort of 0,80 fr. meer, waarvan de werkmeisjes 25 centiemen kregen en M. eene meer-winst deed van 55 centiemen per meisje. Indien M nu nog eens 25 centiemen meer wilde betalen dan heeft hij nog altijd eene meer-winst van 3o centiemen, meer- winst die voortspruit uit het versnellen der mekanieken die dus ook nreer arbeid vergen. De vraag der continues-ineisjes is dus heel billijk. Van den anderen kant willen wij de Heeren Bestuurders opmerken dat zij voortdurend enkel van de continues-meis- jes alleen spreken, terwijl de werkmen- schen uit de lustreerders.engelsche molens drogerij, spoelders, haspelaars, bleekers en bollekens ook een opslag vragen van 25 centiemen per dag. Ook in deze werkplaatsen is de voort brengst veel vermeerdert, hetgeen de Heeren toelaat den opslag te geven. De haspelaars hadden voor 1885 een tarief van 2,38 fr. per 12 uren werken, terwijl ze nu voor dit zelfde werk nog 2,16 franken ontvangen. Dus die soort van werkmenschen hebben nog een aftrok be komen en hier hebben de Heeren dan geene rekening gehouden van de stijging der prijzen der levensbehoeften. Inden bleek bewerkte men, in 1883, 100 kilos garen met 4 mannen per dag en zij wonnen 1,70 fr. ieder in i889 wierd er een man afgenomen om 't zelfde werk te doen en ieder kreeg 1,80 fr. daags of xo centiemen opslag, terwijl M boven dien opslag nog 1,4o fr. daags min betaal de voor hetzelfde werk. Hedendaagsch is dit machienwerk en iederen bleeker bewerkt 140 kilos garen per dag en hiervoor ontvangt hij 2,35 ir. loon. Ziehier 't verschil Vroeger kostte liet bewerken van 100 kilos garen in den bleek aan M. 6,80 fr. hedendaagsch nog i,7o fr. of eene winst van 5,10 fr. op 100 kilos en daar men dagelijks 2000 kilos afwerkt in den bleek, zoo maakt dit eene meer-winst van 102 fr. per dag in den bleek alleen. En zoo gaat het voorts in de andere werkplaatsen van gansch het fabriek wel een bewijs dat de Heeren den gevraagden opslag kunnen geven. Wij betreuren ook dat de Heeren de werkwijze die zij voorstellen niet laten kennen en dat de delegatie er nog niet is in gelukt den tarief te bekomen die de Heeren willen toepassen in de contenues en andere werkplaatsen om, zoodoende, de voorstellen der Heeren in hun midden te kunnen bespreken. Wij betreuren ook dat het voorgesteld onderzoek,te doen in Engeland aangaande de werkwijze en loonen in dezelfde fabrie ken als het uwe, door U niet is aanvaard geworden, terwijl dit onderzoek moest voor gevolg hebben op basis van dit ver slag eene overeenkomst te bewerken. In de hoop voldoening te bekomen voor wat onzen opslag betreft, bidden wij U, M de verzekering onzer hoogachting, te aanvaarden. Namens de werklieden uwer fabriek van alle groepen. N. B. Daar wij maar een loon vragen van 2,50 fr. daags voor een volwassen persoon, willen wij de Heeren doen inzien dat dit gering loon in niets is overdreven, te meer daar een werkersgezin er noch te kort mede heeft en om dit te bewijzen doen wij hier een bilan bij heel gema tigd opgesteld van een werkersgezin. Door de zorgen van het Onpartijdig Comiteit is de hieronderstaande brief aan de heeren Burgemeester, Schepenen en Gemeenteraadsleden gezonden Aalst, den 29 April 1907. Aan de Heeren Burgemeester ca Schepenen T/S MIJNE HEEREN, Het Onpartijdig Comiteit, tot stand gekomen, met het oog tot het welgeluk- ken van den strijd om meer loon, in het fabriek filature et Filteries réunies, r^ragel, besluit in zitting van heden, de Heeren van 't Schepen-college onzer stad te vragen, eene dringende en buitenge wone' gemeenteraadszitting te willen hou den, en aan den raad te willen onder werpen, eene subsidie te stemmen van oer duizend franken, om de stakets en gtdvvongenc stakers van hoogergenoemd fabriek te ondersteunen. De strijd is U bekend Mijne heeren, de eischen zijn heel gematigd en zeer recht vaardig, den raad zelf heeft hem goed gekeurd en de gansche Aalstersche be volking sympathiseert met deze ongeluk kige werklieden. Wij durven hopen dat onze vraag niet van de hand zal worden gewezen, en bid den U, Mijne heeren, te aanvaardende verzekering onzer hoogachting. Voor het Onpartijdig Comiteit. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van deze zaak die, wij hopen het, welwillend zal beantwoord worden. JOe werklieden en burgers van A.alst die verlangen kinderen to houden van onze kloekmoedige strijdende vrienden moeten zich wenden tot gezel ISTichels A.lfred, Hand aan Hand. He Heeren blijven even koppig als van den eersten dag, de werklieden willen enkel het werk hernemen dan aan de voorwaarden door hun gesteld en den sti*ijd kan dus nog lang duren. Wij bereiden ons voor eerst de kinderen plaatsen en dan de groote meisjes en mannen be ginnen te verzenden. Het Bestuur. Ondersteuning voor de werkstakers van de Filature et Filteries Réunies Overdracht 3817,50. worden, dat men ons vervolge, moeten wij er voor boeten, dat men ons boete, maar wij zul len het niet staken, gelden op te halen en in te zamelen, voer de getroffene werklieden, en wij zullen zien of den heer burgemeester den moed zal hebben, onze bussen aan te slaan, aldus de boterhammen stelende van de kleine onschul dige schaapkens, die honger lijden dooi den strijd. Wij zullen zien of hij dien treurigen moed be zit. NICKELS Alfred. Aan huishuur 2,25 10 brooden van 1 1/2 kilo aan 0,32 fr. 3,20 Pleksel, margarineboter 3/4 kilo aan 1,80 fr. den kilo i,35 Koffie, 25o grammen (1/4 kilo) 0,44 Suikerijoeëen, 5oo grammen (1/2 kilo) 0,20 14 kilos aardappelen, fr. 0,10 den kilo 1,40 Groensels o,5o 3 pinten zoetemelk o,3o Varkensvet tot 't bereiden van saus en groenten 0,60 Vleesch voor één noenmarl (den Zondag) 1,00 1 kilo zout o,o5 Peper, kruinoot, mostaard 0,06 Botermelk voor 3 avondmalen, i5 pinten aan fr. 0,02 ieder o,3o 1/2 kilo rijst 0,13 1/2 kilo boekweitbloem o,i5 Iets bij den boterham van vier avondmalen o,5o 3 liters petrool 0,48 1/2 kilo zeep voor den wasch 0,16 1/2 kilo wasch poeier 0,10 Potlood en olie voor de stoof te kuischen 0,10 Zand op den vloer 0,06 5o kilos kolen i,3o Blauwsel en ameldonck 0,06 Voor begrafeniskosten, barmhartigheid 0,08 Voor ziekenbond 0,16 Zondagpree voor den man 0,50 voor de kinderen 0,08 Kleeding, onderhoud van huisgerief en meubelen i,5o Dit maakt te samen fr. 17,01 Gegeven door eenige meisjes 0,83. Van eenige tabakbewerkers der oude Vischmarkt 2,85. Pro duit de la venle du chapeau d'un Alostois 7,0e. In de bussen van Ninove 80,3r. Van de pantof- felmakersbond, Ninove 33,00. Gustaaf Stichel- ma-ns. Ninove 0,50. P. Van der Borght o,5o, de moeder, Ninove 0,10. Vellenbewerkersvereeni- ging 25,00. Gladslijpersveveeniging i5,oo. Bus bede Vieiileton 18,49. Bus bode Bicijué 18,09. Gits Edmond o,5o. Luyckx Edmond o,5o.Rim- baut o,35. De Schutter o,25. Matthieu o,3o. De Geyter 0,30. Van Cutsem o,5o. De Neef J.0,20. Cornand 0,20. Snel Alexis o,3o. Van der Meulen o,5o. Van den Bossche o,25. De Neef Jaak o,5o. Omdat de viezen Meert naar 't veld rijdt met holleken mijn bolleken en Jef de puit, rondge- haald 0,81. Gezongen door Joseph Vinck bij Benoit Kiekens o,55. Gez»ngen bij Rocus 0,68. Een lied gezongen door Prosper Pieters bij Livinus Bauwens o,56. Gezongen door Va* Essche het lied Getween, bij B. V. D. Groesstr. 1,16.Bediendenband, Aalst ioo,oo.Terwijl Vinck zijn phonograaf speelde deed Snel een ronde en bracht op x,20. Gezongen door G. V. d. V. het

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3