7e Jaar. N° 19. Prijs per nummer2 centiemen. 12 Mei 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. MEETING. Heden Zondag morgend om 9 1/2 ure, Groote Meeling, in't lokaal Hand aan Hand, Saskaai. Spreker Alberic DE SWARTE, Advokaat te Brussel. Op postOp post Heden Zondag namiddag, om 1 ure, bijeenkomst in Hand aan Iland, om de strijders die naar den Walen-pays gaan werken, uilgeleide te doen. De Fanfare stapt vooraan. Allen naar 't lokaal. De Ghristene Vakvereenigingen. 'k Heb het verslag van Pater Rutten in handen, en in 't kort ga ik er een ant woord op geven, om zoodoende onze lezers er te laten over oordeelen. Pater Rutten zegt in dit verslag, dat de vakvereenigingen van die steunpilaren zijn, die het maatschappelijk gebouw moe ten recht houden wel is waar, zegt Pater Rutten. is 't geen werk om alle sociale kwalen te verhelpen, doch zijn de vakver eenigingen onmisbaar en noodig in onze samenleving. Dat de vakvereenigingen eene groot- sche edelroeping in de huidige samenle ving te vervullen hebben is onbetwistbaar, eene grootsche edelroeping waarvan de arbeidende klasse in de toekomst de beste vruchten zal plukken. Maken de werklieden zich nu sterk door de vereeniging om grootere loonen en betere werkvoorwaarden te bekomen, tevens maakt zij de werkers gereed om in eene betere georderde samenleving te tre den in eene samenleving, waar de armoede voor de arbeiders onbekend zal zijn, door de huidige loonslavernij te ver dringen om plaats te maken voor eene maatschappij waar het onmogelijk zal zijn gemaakt, dat men zich kan verrijken door den arbeid der werkers De vereenigingen die aldus hunne taak opvatten zijn de beteekenisvolle naam van vakvereeniging waardig. Het volledig akkoord der werkers is slechts op deze vingeraanwijzing mogelijk, volledige eensgezindheid die bij de werkers noodig is om de werklieden vaa het uitbuiters- regiem te verlossen en zijn bestaan ais mensch.te verzekeren. Pater Rutten ongelukkiglijk, sticht geeue vakvereenigingen om de werkers eendrachtig te maken,maar wel het tegen overgestelde wilt hij. door de werklieden die reeds zoo zwak zijn, hunne macht nog kleiner te «naken, door hun te verdeelen, door christene vereenigingen te stichten. Is hfet aldus dat de werklieden de noo- dige verbeteringen zullen bekomen Neen Het is een aanslag die op de eendracht der werkers gepleegd wordt, iets wat door de ongelukkige verdwaalde werkers die zich nu door Rutten nog laten vangen, door bittere beproevingen, vroeg of laat, zal begrepen worden. Immers, wat heeft een Godsdienst met de economische kwestiën te maken Welke invloed heeft de Godsdienst op de arbeids markt Wie kan er ons een enkel voor beeld aanwijzen, dat een werkman omdat hij kristen is, betere werkvoorwaarden heeft voor minder werkuren meer loon ontvangt dan andere werklieden. Niemand zal die bewijzen brengen, maar wel is 't de waarheid,dat de kristene werklieden zou slecht behandeld worden, in de werkhuizen en fabrieken,voor kleine loonen lange werkdagen moeten arbei den juist gelijk de andere werklieden, nog erger is het dat in de plaatsen waar de werklieden allen goede kristenen zijn, in de buitengemeenten waar de werklieden op aanrading van den pastoor, zelfs allen deel maken van die kristene vakvereeni gingen, zulke schandalige loonen betaald worden die soms 100 tan honderd klei ner zijn dan in de steden. Het is met den schrik in 't hart dat de werklieden der steden nagaan wat er daar op den buiten gebeurd, het is een groot gevaar voor de werklieden van de steden, en die kristene vereenigingen doen, in een woord gezegd, niets om dien toestand te verhelpen, om de werkers van de ste den ook in de gelegenheid te stellen meer loon te vragen. Dat zegt ons genoeg, wat zulke vereenigingen waard zijn, en die aan al de werklieden moet toonen, dat hunne plaats bij ons is, bij de veree nigingen waar de leden handelen in over eenstemming met hunne besturen, maar niet naar de bevelen van hoog^re perso^ nen, die met de vereepigingen handelen naar hunne grillen zooals het is met die kristene vereenigingen Dat de werkers de otgen openen en klaar zien. Wat is het voornaamste doel der patroons ?,Veel, veel geld wiat»en Daarom eischen dé bazen in dfe eerste plaats van dé werkers, dat zij hard zou den werken en veel voortbrengen. Werk- slaven vragen de bazen die al de krachten welke zij bezitten zouden offeren om Mijnheer rijk te maken. Dat is het voornaamste doel der bazen, de rest kan die heeren weinig schelen. De arbeiders, de scheppers van al de rijkdom men mogen honger lijden, gebrek heb ben aan kleederen de werkers mogen ondanks hun nijdig en langdurig werken kreveeren met vrouw en kinderen, hoe kristelijk men ook zij. Al de werklieden, geloovigen of niet, hebben dezelfde grie ven, hun lijden is één, zij worden met de zelfde zweep gegeeselt. Daarom moet hunnen strijd ook één zijn. Rutten en consoorten die door hunne werkzaamhe den trachten om de eensgezindheid der werkers te beletten, begaan eene misdaad tegen de menschheid. Nog erger voor Pater Rutten is't,dat hij den klassenstrijd loochent tevens verwijt hij ons, socialisten, den strijd tusschen kapitaal en arbeid aan te vuren. Welnu, de werkstakingen die op dit oogenblik zoo talrijk zijn. .Spruit dit voort omdat er een volledig akkoord bestaat tusschen werkgevers en werkers Zou het mogelijk zijn indien de bazen het hon derdste deel van het menschelijk gevoel hadden ten voordeele der werklieden, dat de werklieden van het groot fabriek meer als 6 weken zouden moeten strijden, om den hongerloon van 2,25 fr. op 2,50 fr. per dag te brengen. De bazen winnen bijna het dubbel van het loon der arbeiders, en de werkers moeten, als laatste middel, hunnen toe vlucht nemen tot werkstaking, om van de groote winsten die de heeren doen, dank aan de vlijt der werkers, ook 0,25 fr. meer loon per dag te bekomen. Is het uit pure liefde voor de werkers dat men aldus met hen moet beulen. Rutten is dat klassenstrijd, ja of neen Zijn wij socialisten ofwel de bazen daar de schuld van Wil Rutten nu dat wij de werklieden voor 2,25 fr. per dag doen werken en de bazen 4 a 5 fr. per dag ach ter eiken werkman winnen, zondferdat zij er iels voor dóen De werklieden zul len er wel anders over oordeelen, dat de klassenstrijd niet gevoerd wordt door de socialisten maar wel door de bazen, als RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdagavond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHELS, Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0,40 6 0,75 Een jaar 1,5o Buiten* België Een jaar - 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1