DE STRIJD. Solfègelessen. een middel wordt aangewend om de wer kers te verpletteren. Neen, de verzoening van patroons en werkers, waar Pater Rutten van droomt en de werklieden wilt doen slikken is be paald onmogelijk, omdat de belangen van bazen en werklieden regelrecht tegenover elkander staan Dat teekent zich meer om meer af door de werkstakingen, die menigvuldiger en van grooteren omvang uitbreken. De lok-outs die ook zou talrijk door de bazen uitgeroepen worden, zijn dat de beste bewijzen niet dat er klassenstrijd heerscht, ja soms op de brutaalste wijze tegen de werkers aangevoerd wordt Pater Rutten mag er van zeggen wat hij wilt, dat is niet te loochenen, de klassen strijd beslaat dat stellen wij socialisten vast, anders niets. Wij toonen die brutale strijdwijze door de patroons gevoerd, aan de arbeiders. Het spreekwoord zegt een verwittigd man is er twee waard Daarom ook lich ten wij de arbeiders in van de wapens die hunne vijanden in arsenaal hebben, om dat zij zich zouden sterk maken, om eiken aanval van patroons zijde tegen de wer kers gericht, met goed gevolg te kunnen afweren. Alle goede officieren moeten hunne manschappen verwittigen van de gevaren die hen omringen, evenzoo moet het in de vakvereenigingen zijn de besturen moe ten de leden inlichten van eiken aanslag die de patroons zouden kunnen plegen, en hunne ware wapens richten naar den kant van vvaar zij kunnen aangevallen worden Pater Rutten doet dat niet, zoodoende iaat hij zijne volgelingen te midden van het vuur zonder verweermiddelen, dus blootgesteld om op de bloedigste wijze cioor de patroons geslagen te worden. Daarom is het dus noodig dat al de vak vereenigingen den klassenstrijd erkennen, en er zich ook naar regelen. De vakver eenigingen die ingericht worden om den toestand der arbeiders te verbeteren, mo gen niet halfslachtig zijn, maar wel met al de kracht die er kan aangewend wor den, bewerkstelligen om het beoogend doel te bereiken. Wij moeten dan ook de wilskracht bezitten om den strijd aan te nemen zooals hij ons voorgesteld wordt. Zeker is het treurig dat de werklieden met de grootste hardnekkigheid moeten strij den, om een beetje meer loön te bekomen, dit zal zijn zoolang er twee tegenstrijdige belangen op 't spel staan, het is te zeggen, de strijd die bestaat tusschen de belangen der patroons en arbeiders. Pater Rutten bekent het zelve, is er niet gekomen met het zuiver hart, (slechts aan gevoerd om de belangen der arbeidende klassen te verdedigen) maar wel om de werklieden in kristene vakbonden te bren gen, om zoodoende, het arbeidende volk te beletten dat zij op hunne ware plaats zouden zijn, in de vereenigingen van den socialistischen geest doordrongen. Rutten zegt Zie hoe den stroom der werklieden zich samen trekt in socialis tisch vaarwater gaan wij dit onbekom merd laten voorts gaan, zonder zelf vak vereenigingen te stichten, dan stooten wij de werklieden in de rangen der socialisten, bij de partij der omwenteling. .Pater Rutten slaakt hier een kreet des harts, hij verraadt waarvoor hij vakver eenigingen sticht, voor een dam op te werpen om den socialistischen stroom tegen te houden. Hierin steekt gansch zijne liefde die hij voor de werklieden gevoelt. Het moet ons dus ook niet verwonderen welke soort van vereenigingen door die mannen in 't leven geroepen worden. Maar ondanks dit verdeelerswerk zal het arbeidende volk zich nauwer en dich ter samen trekken in de socialistische vakvereenigingen, omdat daarin hunne toovermacht gesloten ligt die de werkers noodig hebben om hunne volledige vrijma king te bewerken. Het voorbeeld door ue patroons gege ven, dat kristenen en vrijdenkers zich samen vereenigen, dat het gewijde ha van de kristenen en het verdoemde hai der framacons zich broederlijk samen drukken, om zoodoende, de werklieden des te beter te kunnen uitbuiten, moet de werkers d'oogen openen dat zij zich ook goed moeten vereenigen, geloovigen of niet, om hunne belangen te verdedigen. Werkbroeders en Zusters, oordeelt over het werk van Pater Rutten en Cie. Keert die mannen den rug toe en komt allen als een man in onze vereenigingen, om al te samen hand aan hand te strijden, om in ruil van onzen arbeid een men- fchelijk leven te bekomen H. F. Het Referendum der Mijnwerkera. De kapitalistische pers en de behoudsge zinde vertegen wooidigers hadden geschreven en gezegd De werkende klas vraagt niet de bepaling der werkuren. Zij verwerpt de 3x8. Dit is eene uitvinding der leiders Onmiddellijk hebben de leiders beslo ten tot het referendum hun toevlucht te nemen, en de werklieden die men als bewus- teloozen aanzag, over hun rechten als mensch te raadplegen. De uitslagen dier raadpleging zijn verplet terend voor de advokaten van het kapiialism. Hier zijn ze Hekken van het Centrum Stemmers 17,216 Voor de 3 x 8 16,936 Tegen 160- Nietig 120 Bekken van Charleroi. Stemmers 24,924 Voor de 3 x 8 24,646 Tegen 78 Nietig 185 Bekken van Luik. Stemmers 19,221 Voor de 3 x 8 18,946 Tegen 131 Nietig 144 Bekken van Borinage. Stemmers 18,057 Voor de 3 x 8 17,787 Tegen 220 Nietig 100 Bekken van Neer-S amber Stemmers 2,492 Voor de 3x8: 2,449 Tegen 26 Nietig 18 Dus op 81,955 geraadpleegde werklieden zijn er 80,763 die den aehturendag willen, dalen en stijgen erin begrepen, en slechts 615 ongelukkigen vindt naen die zich willen af beulen om maar altijd de geldkassen dier heeren te vullen. Die raadpleging is een zegevierend ant woord aan de belasteringen der kapitalisten, die zingen nu op een anderen toon en bewe ren dat dit referendum geen belang heeft, dat de werklieden natuurlijk gestemd hebben voor het bekomen van een minder vermoeien- den arbeidsdag. Die heeren hebben vergelen wat zij gisteren vertelden. Zij beweerden on langs dat de mijnwerkersafgevaardigden in de Kamers, de verzuchtingen van het proletariaat niet meer vertolkten Men bewijst hun het tegenovergestelde, en wat zeggen zij dan Dat de eischen der mijnwerkersbevolking niet het minste belang hebben Een Referendum te Gent. Verleden Zondag heeft er te Gent eene V olksraadpleging plaats gehad, voor den tien uren arbeidsdag en verhooging van loon. 37,164 hebben er voorgestemd, 83 tegen en 30 nietige en witte brieven. Ziedaar een prachtige uitslag gevoegd bij dezer; der mijnwerkers uit het walenland die bewijst dat de werkende klas, het beu wordt zich zoo te blijven aftobben voor kleine loo- nen. Bravo met zulke mannen die weten wat ze willen, is er ook wat te doen. Het hieronderstaande schrijven is door de heeren van t fabriek aan den heer Burge meester gezonden, met verzoek het aan de belanghebbenden mede te deelen Aalst, den 3 Mei 1907. Mijnheer de Burgemeester, Wij hebben uw schrijven van 3o April laatstleden ontvangen en bedanken U voor het voorstel dat gij ons wilt maken, nochtans, het spijt ons van, zelfs door uwe tusschenkomst, de verplichtingen niet te kunnen weêrleggen welke uwen brief bevat en die onaanneembaar en groo telij ks onjuist zijn. Wij houden er aan U met deze om standigheid te verklaren dat, vermits door hunne hardnekkigheid in het weige ren van een werk, beter ingericht, °de werkmeisjes ons de gevolgen doen'on derstaan van eene werkstaking die reeds 6 weken duurt wij besloten hebben onze vrijheid van handelen te hernemen voor hetgeen de daghuren aangaat en dat, wanneer het werk zal -hernomen worden, wij niet meer 85 werkmeisjes aanvaar den zooals wij voorgesteld hadden te .doe» - maar slechts het getal dat wij noodig zullen achten De tarief dat wij bereid hebben zal immer aan diegenen die zullen aanvaard worden, in het geval dat zij behoorlijk werken, een aanzienlijk voordeel geven op hetgeen zij tot hiertoe wonnen Gij zult ongetwijfeld goed achten ken nis te geven van het hierbovenstaande aan degenen welke het aangaat. Ontvang, Mijnheer de Burgemeester, de uitdrukking onzer geëerde hoogach- ting. Naamlooze Maatschappij Filature et Filteries reünies De Afgevaardigden-Beheerders, Van Langenhove, Cumont. TegeB zulk een gemeen schrijven van die heeren, antwoorden de werkmenschen heel knap, met hun elders werk-te verschaffen. Zij zullen uitwijken naar koolputten, andere nij verheden, om den strijd te kunnen volhou den. Dit is een puik idéé want terwijl de werk lieden het noodige zullen verdienen orn den strijd te kunnen volhouden, ondergaan de heeren toch ook hunne verliezen, en mogen zij ook in hun brandkoffer tasten. Het is de eenige goede manier om hen te doer, toegeve-n. En nu hebben wij tijd om te wachten, Mijnheeren, tot gij het goede gedacht zult hebben opgevat den billijken eiscb uwer werklieden in te willigen. Alle Zondagen om 10 1/2 ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 't lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsoh. «oouo. -

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2