EEN EN ANDER. Waar zou hunne macht nog zijn Protest a tie-Meeting te Brussel. Ondersteuning voor de werkstakers van de Filature et Filteries Eéunies TEEKEN DES TIJDS. De dompers heb ben verleden zondag aan den grooten oproep beantwoord die Denderbode en Volksstem aan ■de klerikale partij hadden gericht. Welke armzalige opkomst toch Alles wel geteld waren er juist 94 deelne mers achter het muziek aanwezig. Klerikalen uw rijk loopt hier ten einde, binnen eenige weken zult ge eene bolwas- sching oploopen die naar de rook zal smaken. Hoe de wel ook weze, van nu af zijn we ■overtuigd dat de klerikalen de meerderheid voor de uittredende reeks gemeenteraadsleden zullen verliezen. Er is geen zalf meer aan te strijken. Het plan is gereed DE DENDERBODE VERWITTIGT ONS. De Denderbode van Zondag II. maakt be kend dat bij de eerste Wetgevende Kiezing de heeren Van Damme, Daens, Persoonsen Peten niet meer zullen herkozen worden in een -woord besluit Denderbode dus dat er 4 kleri kalen zullen gekozen worden in plaats van 4 volksgezinde;! Denderbode, wij hebben uw nummer naar die heeren gezonden. Aan hen te waken Wij, sociale demokraten, zullen in ons arrondissement waken en wat wij u durven verzekeren dit is, dat er nooit in het arrondis sement Aalst een 4e klerikaal zal gekozen worden. Op dit oogenblik zijn we minstens 5000 stemmen sterk in ons arrondissement en die zullen we wel ten goede brengen tegenover de reactionnaire Woeste-mannen. Mijnheer Romain, legt uwe boontjes ni.et te week, man, het zal niet lukken Wat er ook gebeure, meester zul len we blijven. Een voornaam klerikaal personnagie sprekende over de minislerieele krisis er. de verdeeldheid onder de klerikale partij zegt, dat de klerikale partij nooit de meerderheid der zetels zal verliezen onder de huidige kieswetten. Wel integendeel zegt hij, wij zullen in menige arrondissementen eenen stormloop volbrengen met geld, geweld, vervalschingen en dies meer om Daens, Van Damme,Peten en Persoons te doen vallen. t De Denderbode orgaan der Woestisten van Aalst, verklaart in zijn nummer van Zon dag 11. den val der voormelde volksgezinde representaaten. Tegenover al het geweld zal er eene reactie ontstaan. Verdeeld in schijn, maar blok in strijd. De klerikalen hebben thans de schijn dal ze verdeeld zijn, maar eens dat de kiezing nadert dan staan diezelfde spiegel- vechters op eenen en denzelfden lijst,volbren gen eene en dezelfde kiesprspaganda tegenover de oprechte democratische machten. Met geld, leugen, laster, schrikaanjaging, vervalsching der kiezerslijsten, bovendien gewapend met het schandalig meervoudig stemrecht en de verminkte evenredige verte genwoordiging, dit al geexploiteerd door de fanatieke priestersbende,bezitten de klerikalen alle overmacht en wordt alle deftigheid ver morzeld, even als een deftig man die geld en leven van booswichten in het bosch verliest. Al de werklieden van België zouden van nu af •en dit gedurende 24 maanden,sterke weerstands- kassen moeten stichten om op een gegeven oogenblik het werk te staken ten einde het zui ver Algemeen Stemrecht te eischen gepaard met de deftige Evenredige Vertegenwoordiging. Al de werklieden zullen alsdan op straat niet moeten komen om zich te laten omveischieten. Met de armen gekruisd,ten huize rustig blijven zitten, moet België doodsch zijn. geen werk aanvatten indien het eerlijk recht niet woidt toegekend. De eenige dozijnen krawatten die het zuiver Algemeen Stemrecht tegen houden, zullen dan moeten buigen en barsten. De gevolgen van het zuiver Algemeen Stemrecht. De Kamers samengesteld doör het korps van zuiver Algemeen Stemrecht zullen op 5 jaren tijds meer volkswetten teweeg bren gen, voor alle democratische volkeren,dan eenen honderdjarigen stoffelijken strijd onder het meervoudig stemrecht. Advies aan al de Landelijke Raden van België Het woord van Anseele. Anseele riep in de. Kamers uit liet volk is laf die dergelijke kieswetten wil verdragen I Ik voeg er bij De Kamerleden maken het volk laf en verval len en zoo wordt België rot en onbekwaam tot iets tegenover de Woeste-macht IN DE KAMER.Deze is veileden Dinsdag bijeen geroepen, na dat wij een nieuw ministerie hebben. Het heeft er gestoven De Kamer- was beleedigd geworden daar de mijnwet, die zij gestemd hadden,reeds ingetrok ken was vóór dat ze door de Kamer was aange nomen. De ministers weten dit, ze nemen deel aan de stemming zonder de Kamer te verwittigen dat- zij overbodig werk dead en twee ministers De Troozen Liebaert helpen dit schelmstuk begaan en nemen eene nieuwe portefeuille aan. Of de regeering op hare duimen heeft gekre gen z'Heeft zelfs hare verklaring niet mogen afleggen zonder goed onder handen te zijn geno men geworden door de socialisten en de libe ralen. Enfin, waren de katholieken aan alles niet gewoon, het nieuw ministerie had er opnieuw yan onder getrokken. En Renkin, den gewezen demokraat, die nu zijne overtuiging heeft verkocht voor eene porte feuille. Voor zoo eene kleine partij heeft de democra tische reeds veel meineedigen geleverd. Wij zullen zien hoe lang ons nieuw ministerie zal leven. HOE SLECHT Als men het goed nagaat dan heeft men toch da overtuiging hoe slecht de hedendaagsche maatschappij is ingericht. Werpt een oogslag op den hedendaagschen strijd en ge bestatigd dat enkele heeren,eigenaars van dit fabriek, de maoht bezitten 1200 werklie den van werk te berooven en hun aan den hon ger prijs te geven. Het volk is toch braaf en verduldig dit te ver dragen. DE N'RIJHEID. Een tamboer van de burgerwacht, te Aalst, verstout zich op i" Mei in den stoet der socialisten te gaan en hierom ontneemt men hem dit, wat hij als tamboer in de burgerwacht verdient. Men stelt hem eenvoudig weg af Aan M. Van der Schueren, major der burger wacht, hij een libepaal die voor de vrijheidis, wat denkt hij hiermede te kunnen doen. Wij zullen zien of hij, in naam der vrijheid, hiertegen zal protesteeren en het noodige zal doen om de vrijheid die hij zoo schijnt kef te hebben te doen eerbiedigen. Dinsdag avond is er door de zorgen van den I.andelijken Raad der Belgische Werklie denpartij eene protestatie-meeting gehouden in de groote zaal Rubens-paleis genaamd, om te protesteeren tegen het koninklijk besluit,waar door de vet betrekkelijk het achturen-werk in de Kempische mijnen wordt ingetrokken. Hebben gesproken Pepin, Mevsmans en Furnement, na dat de meeting door Hector Denis in treftende woorden was geopend. Onnoodig te zeggen, dat het Gouvernement goed onder handen is genomen, vooral de mi nisters De Trocz en Liebaert, die den treurigen moed hebben bezeten eene nieuwe ministers porte-feuille- te aanvaarden, nadat zij hun ontslag hadden genomen, tengevolge van de stemming der wet op het achturen-werk en het parlement de schande heeft aangedaan die wet te laten stemmen een dag na dat het wetsontwerp reeds door een koninklijk besluit was ingetrokken. Renkin, nu minister van justicie, is niet tnin uitgekleed geworden hij die vroeger een zoo hevige voorstaander was van verschillige democratische eischen en vooral van het zui ver Algemèen Stemrecht en nu al zijne demo cratische gedachten opoffert, zijn geweten ver koopt voor eene ministers-portefeuille. Op die meeting is het Belgisch Volk aange spoord voorts met energie, met wilskracht te strijden tot hel bekomen van het zuiver Alge meen Stemrecht, tot het veroveren van vele andere democratische wetten, tot het vormen van machtige vakbonden en tot de omverwer ping van onze huidige katholieke regeering. Eene dagorde wordt in dien zin aangeno men. Ook op deze meeting wordt den strijd der Aalstersche vrienden niet vergeten en Gamiel Huysmans kondigt aan dat gezel Nichels van Aalst, met een andere vriend op de meeting aanwezig, aan den uitgang zullen staan met bussen ten voordeele van de werkstakende vrienden van Aalst Dit zal ons een schoon sommetje hebben opgebracht, want de mannen gaven goed een bewijs dat ook de brusselaars sympathiseeien met onzen strijd. DINSDAG AVOND heeft het te Brussel een erg tempeest gemaakt. Er zijn ongelooflijke dikke hagelbollen geval len, iels wat veel schade zal hebben aange bracht. Overdracht 5138,59. Ontvangen van liedjes gezongen in den Roo- den Leeuw op ie Mei 9,78. Opbrengst van de feesten der Volkskinderen 497,64. Geeraerdsber- gen De Moyer-Motte 1,00. E. Dierickx 5,00. St. Nicolaas Bond Moyson 10,00. Textielbe werkers 5,00. Van 'nen boer 2,00. Omdat alie breisters ons voorbeeld zouden volgen geven de werkmeisjes van Egidius Vernimmen 2,66. Om dat al de polisseurs ons voorbeeld zouden volgen geven wij Victor Nichels «,50. Benoit Meert 0,35. August Van Hecke o,35. Jan Huylebroek o,So, Emiei Perdaens 0,40. Gits Edmond o,5o. Luyckx Edmond o,5o.De Geyter o,5o.Rimbaut o,5o. Van den Bossche 0,50. Snel o,3o Cornand 0,20. De Schutter 0,25. Van Cutsem o,5o. Van der Meuleno,5o. De Neef 0,50. Vam de sletsen- makersbond, Ninove 35,00. In de bussen van Ninove 70,18. ©en beer draagt een mode-voor- schoot 0,10 hare tong is te laag om over de werkmenschen te klappen 0,03 zij heeft enz., te persoonlijk, te samen nog 0,35. Gezongen bij De Smedt Karei van den agent 0,80. Het lied

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3