De Verviersche Kameraden 'f; 7e Jaar. N° 22. Prijs per nummer 2 centiemen. 2 Juni 1907. hebben Dijnsdag 25,000 ir., zegge vijf-en-twintig duizend franks gestemd, ten voordeele der werkstakers van Wervick en Aalst. Aangezien de strijd te Wervick geëindigd is, mag Aalst rekenen op het groot gedeelte van die som. Dank, Vrienden van Verviers, hartelijk dank voor uwe solidariteit nooit zal de Aal- stersche bevolking die milde ondersteuning vergeten want onze strijd is de uwe en gij helpt bijzonder mede om hem te doen overwinnen. Zij verdedigen de Werklieden. Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. Het duurt reeds lang dat de werklieden eener weverij onzer stad, 4, 5 en 6 fr. per week minder verdienen als gewoonte, door de slechte boomen die men daar ver werkt. Het moet niet gezegd worden, hoe lastig de wevers zijn, die gedurig bij de meester en naar het bureel loopen, om klachten te doen over de boomen van slechte kwaliteit die zij te verwerken heb ben. Welnu, dit zijn allen katholieke werk lieden, die deel maken van de anti-socia listische vakbonden. Vroeger was dit eene uitzondering, wanneer er een slechte boom op de getou wen gelegd wierd, en nu, als het zou blijft voortgaan, zal men daar geen goede boom meer te verwerken krijgen. Het duurt reeds meer dan 1 jaar dat men met die slechte boomen begonnen is. Denkt gij nu, lezer, dat de knappe werk lieden-verdediger, de anti-socialistische vakvereenigingen al geprotesteerd hebben, bij de heeren zijn gegaan om dien toestand te doen ophouden Ge zijt er wel mede Het zijn katholieke patroons waar tegen zij nu moeten opkomen, en dat gaat zou gemakkelijk niet als tegen vrijzinnige bazen Pij de katholieke patroon zijn het goede, brave, kristene menscha» die werklieden mogen gestroopt worden. Bij de vrijzinnige bazen zijn de werklie den het gewoonlijk eveneens, daar is er voor de kwakzalvers iets te winnen, daar zullen zij zich als verdedigers der arbei ders doen doorgaan, om zoodoende, van niet klaarziende werklieden het vertrou wen te winnen. Ziedaar, de vuile rol die gespeeld wordt door de zoogezegde werkersverdediger, de anti-socialistische vakvereenigingen. De loonen der wevers in Engeland. Wanneer onze wevers naar het bureel gaan voor wat meer opslag te vragen, is het gewoon antwoord der bazen ik kan niet geven, ik zou wel meer willen betalen maar ik kan niet, 'k moet kunnen concurreeren. Het is waar, op den buiten waarde werklieden allen den raad van hunnen pastoor volgen en deel maken der anti socialistische vakbonden,moeten de wevers voor oprechte hongerloorten werken Er zijn plaatsen op den buiten waar 4 getou wenwevers 8 en 9 fr. per week winnen, waar de tarief 50 tot 100 0/0 kleiner is dan in de steden, dit moet natuurlijk ko men wegen op de loonen onzer wevers die in de steden werken. De anti-socialisti sche vakbonden laten dit voort bestaan en doen niets om zulks te doen ophouden Dat de wevers der steden dit onthou den, en die brave jongens naar verdienste in het hart dragen. Ziehier de loonen der engelsche vier getouwen wevers. De vriend Marsland zegde mij (internationale secretaris der Textielbewerkers te Manchester) de werk lieden, mannen of vrouwen het is gelijk, die naar de weverijen gaan werken, wor den eerst op 2, dan op 3 en dan op 4 ge touwengeplaatst. Op twee getouwen wordt dezelfde tarief betaalt als op 4 getouwen. Hier worden de vier getouwen wevers 20, 25 tot 3o per honderd van den tarief der 2 getouwen wevers afgetrokken Op den buiten zijn er 4 getouwen wevers die 5o tot 60 per honderd afgetrokken worden op den tarief dér 2 getouwen wevers. Het loon der 4 getouwen wevers in Engeland is 3o shillingen of 37,50 fr. per week of 68 centiemen per uur. Hewel wevers, maakt eens zelf de reke ning van uw loon, hoe groot het verschil is. Ziet ge wel dat de bazen van hier u niet meer loon kunnen betalen, omdat zij te concurreeren hebben tegen de Engelsche wevers-bazen. En gij, felle werkersverdediger, wat zegt gij daarvan, gij, die de buitenwevers voör roggebrood loonen laat werken Zult gij 'die ongelukkige werklieden in verzet brengen om meer loon te eischen Nu, dat gij weet, dat de heefen het volle recht niet hebben van concurrentie té spreken Daarvoor zult gij geen tijd hebben, g'hebt te veel werk om de werklieden die strijdgeestig zijn in de steden te verdee- len, deze wilt gij van elkaar trekken. De macht der werklieden die gesloten ligt in hun samenwerken, wilt gij in twist en tweedracht brengen, om zoo doende, het werkende volk van de stad onder den hiel te leggen, zooals ge met de ongelukkige buitenwevers gedaan hebt. De venijnige anti-socialistische bonden zullen daarin niet lukken, dat verzekeren wij, de slapende zullen wakker geschut worden door uw verraderswerk H. F. 'T VERBOND DER ANTI KLERIKALEN is verleden zondag opnieuw aangepredikt in het congres der Vooruitstrevende liberalen. Den ouden campioen tegen deklerikalen M. Janson, drukte zich als volgt uit Laat ons alle persoonlijke veten van kant zetten, om enkel het groote doel na te jagen, en dat is de kleri- kalen wegkegelen. Ja, M. Janson heeft gelijk. Liberalen, Socialisten en Christene Demo craten lijden onder de verminkte evenredige vertegenwoordiging, en willen zij de eerlijke evenredige vertegenwoordiging bekomen, dan moeten zij bloc vormen. In Aalst, verklaren de liberalen zich ook vooruitstrevers, dus volgelingen van dezen die dit besluit verleden zondag genomen heb ben. Zullen zij dit besluit eerbiedigen en kartel maken voor de aanstaande gemeentekiezing ofwel bij hun besluit blijven, dat zij reeds ge nomen hebben, besluit om geen cartel aan te gaan Is het laatste waar, dan werken zij de kleri- kalen in de hand, die voorzeker de meerder heid zullen blijven behouden en voorts alle onrecht tegenover anders denkenden zullen blijven plegen. Willen d'e liberalen geen kartel, 't is dat ze de meerderheid niet willen, of schrikken van de vertegenwoordiging der Socialisten. Wij zullen zieö. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Allo briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED IsTICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden fr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Ee* jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. I 1—fcx

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1