KAMPSTRIJD STAll AALST, Ten voordeele der Werkstakers. op heden Zondag- 2 Ju ni XI.XOYE hoiviON AALST Jean Smet Het Bestuur. St. Hermes te Ronse. RECHT OP ANTWOORD. i)e werkstaking te Aalst, VARKENSMARKT. GROOTE GOEDE ZITPLAATSEN. >k BRAVO Met genoegen stellen wij een ganschen ommekeer vast, in deri schrijf trant van de liberale Volksgazet. Mij dunkt dat die oude doctrinaire gedach ten plaats maken voor vooruitstrevende, en dat men moet veranderd zijn, van opstellers, om zoo in eens breed, zelfs zoo breed te dur ven oordeelen over verschillende sociale vraag stukken. Wij hebben daar eerst in de Volksgazet ue- lezen, een wel geschreven artikel over Het Recht van Werkstaking, en wij dach ten oogenblikkelijk, nu zal men toch o®k wel onderstand durven vragen voor de werksta kers zelf, want tot heden had men enkel ge schooid voor de gedwongene. Neen, boven dit artikel prijkte nog, het zelfde in vetjes, juist aisof iemand die in sta king gaal, en rechtvaardige eischen stelt, niet moet gesteund worden. Verleden zondag had men er nog niet op gedacht, daar verandering aan te brengen. Wij zijn benieuwd om te weten of mèn^ het heden zal veranderen Zondag gepasseerd weer een goed artikel nu over de Staatstusschenkomst en de erkenning der hoofden van de syndi- katen, bij ontstane conflicten. Enkel beeft schrijver ongelijk wanneer hi| onpartijdige vakbonden aanbeveelt, en wij raden hem aan, eens de argumentenen rede nen goed na te gaan die Camiel Huysmans over dit onderwerp heeft opgegeven in zijne verschillige voordrachten hierover gehouden. Nu als de liberalen hel geraadzaam vinden, dat de hoofden der syndikaten erkend worden en dit aanprediken, om conflicten te vermij den en ontstane te doen eindigen wat hier door waarlijk zou gebeuren dan denken wij dat zij ook, dit nietailtnn zullen schrijven, maar in uitvoeiing brengen. l'il om ben te zeggen dal wij reeds bij libe ralen zijn afgescheept geworden, wanneer wij meenden te onderhandelen. Maar wacht, dan schreven zij nog doctri nairs, nu volksgezind 'k Zou wel eens 't gedacht hierover willen kennen, ran hem, die vroeger al die doctri naire artikelen schreef 't Is jammer dat zijne artikelen nu den bosch invliegen. met den Dikken Bal. tusschen de 2 vermaarde partijen De katke bestaat uit 12 spelen. Na 6 spelen is er eene tusschenpoos van 10 minnten. De spelers zullen, om 8 uren, aan de statie afgehaald worden met het muziek. Het spel zal aanvangen om 91/2 uren juist 's morgens. De opbrengst van het spel zal dienen tot ondersteuning der werkstakers. Eene photografie zal ge maakt worden op het spel. Ter gelegenheid van Ronse kermis, begaf ik mij verleden zondag er henen. Met deze reis beoogde ik een dubbel doel te bereiken, eerstens, om mijne vrienden-pleegouders te bezoeken van verleden jaar, die ik leeren ken nen had op onze. omreis met de Volkskinderen van Aaist, en waarvoor ik sinds dien tijd eene bijzondere genegenheid gevoel, voor hunnen minzamen omgang; ten andere, om eens te spreken over onzen strijd der katoenbewer kers. Mijn eerste doel was heel gemakkelijk om te bereiken, dit wist ik op voorhand, maar om voldoening te bekomen over mijn tweede punt, dit zou wat moeilijker zijn. Ik wende mij dus naar den Secretaris Pol be Mey, tegenwoordig de ziel der partij in Ronse, juist omringd door verscheidene andere bestuurleden, dit gaf mij voldoening. Ik begon dan.onzen strijd met al zijn teweeg gebracht wee door de koppigheid der fabri kanten uiteen te zetten, zooals het verhuizen en verpanden onzer kinderen. Zij waren ge troffen, ik had het ras bemerkt. Niettegenstaande zij mij verhaalden, hoe zij in den laatsten tijd ook hadden te kampen ge had, beloofden zij mij, eens hunne kassen te raadplegen. Ook werd er seffens naar maatregelen uit gezien, om niet alleen kinderen te plaatsen, maar de moeders erbij. Zij zegden dat ons ongeluk al groot genoeg was, dat moeders en kinderen moesten samen blijven, en dat Ronse bereid was voor toekomende zondag eene karavaan te komen halen Ik bedankte hen en beloofde onze wederliefde, indien zij ooit onze hulp noodig hadden, zij altijd op Aalst zouden mogen rekenen. Op dus, moeders met uwe kinderen, gee- nen honger geleden, uwe broeders en zusters van Ronse, bieden u schuilplaats en eten aan, toonen wij ons moedig, en de geldzucht der fabrikanten zal bezwijken voor de solida riteit van het volk. B. Aalst, 23 Mei 1907. HEER OPSTELLER, In antwoord op het artikel van uw bkd van zondag laatst, dat mij betreft, heb ik de eer U te laten weten dat bedoeld arti kel volstrekt onwaar is. Ik heb gezegd in het Café Pol Boin, dat de werklieden op politiek gebied ongelijk zouden hebben zich niet aan te sluiten bij eene democratische partij die de hoofd punten van het democratisch programma verdedigt Algemeen Stemrecht, Per soonlijken diensten Verplichtend onder wijs. Maar nooit heb ik gezegd alle werk lieden moeten socialist zijn, daar is hunne goede plaats, daar strijden zij voor hunne belangen. Overigens, het is volkomen valsch, dat ik z»u gezegd hebben Indien ik werk man ware, ik zou een der hevigste socia listen zijn. Ik heb nooit aan zulke gebeurlijkheid gedacht, en ware ik werkman, mijne poli tieke opinie zou niet veranderen, omdat ik vast overtuigd ben, dat de goede plaats van de werklieden in de liberale partij is, die strijdt voor hunne belangen. Ik verzoek UHeer Opsteller, dit ant woord in uw eerstkomend nummer op te nemen, en bied U mijne groetenissen aan. Od. VAN DER SCHUEREN, Gemeenteraadslid Aan den Heer Alfred Nichels, Opsteller van het weekblad R»cht en Vrijheid, 18, Maanstraat. Aalst. Wij begrijpen den moeiëlijken toestand waar in M. Van der Schueren zich bevindt. Immers het is onbehendig voor een liberalen mandata ris, te zeggen indien ilc werkman warezou ik een der hevigrste socialisten zijn, vooral dan a!s men de stemmen der werklieden noodig heeft, om geko zen te worden. Maar dat M. Van der Schueren cm zijne cn- behendigheid te verduiken, loochent wat hij ge zegd heeft, dat hadden wij van hem toch niet verwacht. In alle geval, M. Van der Schueren loochent nu, vrij aan hem dit te doen, maar ook vrij aan dezen die met eigen ooi en hebben gehoord, dat hij dit wel gezegd heeft, zich een gedacht te "ormen van de handelwijze van M. Van der Schueren, die waarheid schrijvende vrienden, als leugenaars wil doen doorgaan, enkel orm onbebendigheid te verduiken. Veel liever zagen wij M. Van der Schueren zich verontschuldigen over zijne begane onbe hendigheid, dan te loochenen wat hij weet, ik druk er op wat bij weet gezegd te heb. ben. 't Is jammer dat mannen als M. Van der Schueren niet meer karakter toonen «n—«<28SX-— Nog geen einde te voorzien J De menschen vragen opslag ox een klein ge deelte van hunne overgroote winsten in de Fila ture et Fiiteries léunis en die heeren drijven de onbeschaamdheid zoover een aftrok voor te stel len. Ziehier wat ze willen Werkten er vóór de staking 116 meisjes in de continues, allen op één moten, nu wil men dit zeilde getal molens doen oppassen met hoogstens 70 meisjes en meh zou zelfs 2,50 fr. betalen aan de meisjes die met tweeën 10 molens zouden oppassen Begrijpt gced Voor die zelfde 10 molens betaalde men vroeger aan 10 meisjes 1,85 fr. per dag of 18..S0 fr. te samen. Nu zou hij nog betalen 5 fr. aan twee meisjes en 2 fr aaneen inzetster, of - 7 fr. te samen. Hij zou aldus weer op die molens 11,50.fr. daags inwinnen, en wan neer wij nu de yerschillige werkwijzen nagaan die ki die werkplaats (continues) nu zouden in gevoerd worden, dan mogen wij onze lezers verzekeren dat men eene nieuwe wirrst wil ver- wezentlijken van minstens 3io fr, per week of 15 duizend franken per jaar. En zeggen dat men verleden jaar reeds eene winst had verwezentlijkt van 1,308,226,98 FRANKEN! Die hecren beoogen dus enkel de verhooging hunner winsten ten gevolge van het stijgen dei- werkeloosheid, en dat willen de werkstakers niet. Wij mogen dus zeggen dat de voorstellen der heeren eene uitdaging te meer is aan het adres der werkstakers. De strijd duurt voort en het werk zal niet hernomen worden zonder dat de stakeis voldoe ning hebben. AAN DEN BURGEMEESTER was er een brief gezonden geworden door de zorgen van het Onpartijdig Comiteit, waarin er gevraagd werd eene dringende, buitengewone gemeenteraadszitting te houden om eene subsi die van 10 duizend fr. te stemmen ten voordeele dar stakeis en der gedwongen stakers. Hij doet het niet en brengt zelfs den brief niet voor aan den Raad, die nu zaterdag heeft vergaderd. Aldus spuwt hij hier ook nog de katholieke werkmenschen in 't gezicht. Zullen die werkmenschen zich dan eeuwig laten bij den aeus leiden HET ARMBUREEL levert altijd een werkmanscoupon af aan dezen die in 't bezit zijn van een certificaat dat zij werk hebben.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2