Eene nieuwe soort Conteauesmeisjes. En nu de meesters Ondersteuning voor de werkstakers van de Filature et Filteries Réunies Be zetten ten voordeele van de werkstaking zijn buiten de verantwoordelijkheid der redac tie. Wij raden onze vrienden bijzonder aan, goede en duidelijke zetten te maken en bij zonderlijk geene persoonlijke zetten welke iemand zouden kunnen benadeelen. Overdracht 11459,23. Op 't vellenfabriek van den vetzoider 1,20. De koppen- en staartensnijders blijven ten achter 0,76. Ontvangen van de bruinverwerij 1,00. De machienplaats geeft 0,95. Rondge- gehaald bij de strissers 1,30. De meisjes'en eenige trekkers steunen strijdende broeders en zusters goed 6,00. Omdat Marie ook tien cen tiemen aan de werkstakers gegeven heeft 0,12. Omdat er op den blok veertien mannen zijn die niet willen geven 3,54. Van onzen vuur maker 0,25. De droogerij geeft 0,50. Rondge- haald bij Frans Jacobs 0,30. Firma Torley, lustreerders 9,15. Nog firma Torley 3,05. Rondgehaald 26,35. Een beenhouwer van Wiezedie den strijd der werklieden genegen is 0,60. Bij de Weduwe Van der Borght, Zes hoek 1,50. Mieken Geladen 2,00. In eene bus 7,53. Victor Amant 0,30. Frans Amant 0,30. J. Huylebroeck 0,50. Benoit Meert 0,50. Nichels Victor 0,50. J. B. Van der Biest 0,30. Van een vriend van Laeken (f,30. Russen Ninove 55,61. Inscbrijvingsl/jst 22, 7,55 Firma Torley, tweede ploeg" 7,65. Z. V. 1,00 Jansegers-Cornelis 0,5(1. Travaux aan de nieuwe kerk 2,20. Gezongen het lied De Vogelroover, door Leopold oVrickx zijn i zooritje bij Hipp. Van Mieghem 0,50. Gezon gen bij L Tas, op de feest en diner van den President der Moedige Rookers 2,50. Van eenige vrienden bij de Weduwe De Wolf 0,51. Met het geweld van den stank vsn den kaas deed ik een rondeken en had 0,52 Een lied gezongen bij Jan De Neve door All'. Steeuhout 0.61 Door Jan DeNeveO,81. Vergeten 0,10. Federation neutre des Filatures de iaine cardéede Verviers 180,00. Au Pregrès.Société Coopérative de Consommation des ouvriers du Centre, Jolimont 100,00 Les Prolétaires Hutois, coopérative ouvrière 29,00. Voorts- komende van den ouden blauwen van den beer kotjens met de medewerking van Leo den beenhouwer, öreckpot en den dopper 2,26. Onder hel inhalen van een reglement, Altijd te Vrede, Petrus Eeman 2,67. Een lied gezongen door .lel' Cassier 0 95 Textielbewer- kèrsvereeniging Laeken 10,00. Gladslijpers Meganck Josse 0.20. De Coninek Rersi 0,20 De Coninck Alfons 20. Permantier Frans 0,20. Eyienbosch Fl. 0,20. Gezongen door Caroiel Van Vaerenbergh bij August Verhulst, Doolhofstraat 2,00. Door Jaak De Backer bij denzelfden 1,56. Veracht niemand, op het kaatsspel Varkensmarkt, door dekaalsers Ninove 1.05. Door de kaat sersvan Ninove hij A. Cornand 0,85: Zander doet er nog bij 0,15. Ontvangen door de kaalsers van Ninove bij Van de Velde 1,62. Omdat Oscar en Benjamin al zingende 'nen pladijs op aten 0,30. Ken lied door gezel C. Van de Velde bij Van Paemel. Koolstraat 1,35 Door denzelfden bij Frans Heyvaert 1,05. Nog door den zelfden bij den zelfden i,o9 Nog door denzelfden bij denzelfden 1,27. Nog door denzelfden 1,00. Omdat er een meisje in de zelfde herberg zat te slapen 0,39 Om dat Sis te laat kwam om te geven 0.10. Na het dansfeest in het puitenl'awijd, het lied van den caiecon 2,20. Wat zoudt ge zonder 't werkvolk zijn gezongen door vrouw Van der Cammen, bij Ph. De Wolf 1,60 Bij den zelfden door den zelfden 1,80. De verdeelers. door Jeannette Mertens bij Ph. De Wolf 1,64. De vriend Temmerman Frans geeft er nog bij 0,50. Gezongen bij Jaak Coppens, door den president der wallebakken 1,38. Gezongen door Remi Bockstael, bij C. Slrickx 0,35. Inschrijverslijst 37, 2,55. Van een dronkaard 1,00. Camiel Van Nuffel 2,00. Verviers Par Michel Mesch 1,35. Par Prosper Briche 1,05. Par Florent Denis 0,65. Une collecte au Café Anti-Alcolique 6, 41 Aalst Gezongen bij Beige Van Goethem, Bolermelkstraat 0,56. Nog 0,05 Ontvangen van D. Ganzeman, bij Frans Heyvaert, Groo- ten Duivenbond 0,95. De Neef Jaak 0,50. De Geyter 0,50. Luyckx Philemon 0,50. Gits Edmond 0,50. Van der Meulen 0,oo. Van Cutsem o,5o. Van den Bossche o,5o, Rimbaut o,45. De Schutter o,25. Cornand o,2o. De Neef Jan o,2o. Prosper Blanckaert o,5o. Van slecht geld o,1 o. Inde bussen op den sortie 44,43. De bussen der bodens 99,74. Van 't siroopfabriek 4,44. Van der Veken August o,3o. Gozongen door Polidoor Podevyn bij hem zelf 1,28. Van eene bus aan't sargie- fabriek lo,63. De maatschappij Het buik sken vol, gevestigd bij Fr. De Moor, sc'henkt baar avondmaal voor de werkstakers der Fila ture et Filteries réunies, om de overwinning te behalen 26,5o. Spinners en draadjesma kers der Filature du Canal 5,56. De Filature du Canal zal steunen zoolang den strijd zal duren 8,28. Mannen uit de carderie g'hebt getoond dat het beter kan 1,78. Van slecht geld o,3o. Gezongen door Frangoise, Ave Maria, bij Van de Meersche o,6o. Vergeten van Petrus De Neef 1 ,oo. Welnu, nu heeft het schepencollege last ge geven aan het armbureel geen coupon te geven aan dezen die werkeloos zijn van het fabriek Filature et Filteries réunies Verhongert, kanaille Kreveert wanneer ge strijdt voor uw loon of zelfs lijdt door anderen die in staking zijn. Ziedaar de taal of ten minste de beteekenis van den heer burgemeester Gheeiaerdts. Zijn naam weze eeuwig vermaledijd in de harten der arme werklieden. En nu een TWEEDE VERTREK van kinderen naar Verviers. Zondag morgend was het opnieuw stoet. Dertig kinderen en twee groote meisjes trok ken opnieuw naar Verviers om te Aalst aan den honger te worden ontrukt. Ginder ver van hunne ouderlijke woning wacht hen een gulhartig onthaal, een aangenaam verblijf tot de staking is geëindigd. En toch is dit vertrek altijd treffend, aandoen lijk, zelfs pijnlijk. Pijnlijk, zeg ik. En pijnlijk vooral op het ooger elite dat in de Lange Ridderstraat eene moeder in den stoet kwam gevlogen, bare twee kindeien nam, ze zoo teederlijk omhelsde en ze huiswaarts meende te geleiden, ondanks er de kinderen in deze oogenblikken niets dan kommer en ellende te wachten staat. Ah, welke liefde, weik gevoel hebben die brave werkersvrouwen voor hunne kinderen, en hoe veia.tderen zij somsin tijgerinnen wanneer hunne kinderen worden misdaan. Past op, administrateurs, gij die al die ar moede teweeg brengtpast op, opdat de woede van zulke moeders zich niet omzet in haat, waardoor soms dingen gebeuren die men moet betieuien, maar toch gemakkelijk kan begrijpen. En ondanks al die ellende, al die armoede, geven die heeren nog niet toe !....Neen, zij trachten enkel naar honger en gebrek om hun uitbmterswerk nog beter te kunnen uitbreiden. Schande, driedubbele schande over zulke mannen die zoovaèl doen lijden voor het beko- men van een hongerloon. t Is jammer dat wij over de macht niet be- schikken, wij deden een Cumont en Van Lan- genhove een drietal maanden levtn met een loon van 2,5o fr. daags, dat zij aan hunne werkmen- schen weigeren. Het ware spoedig gedaan. TE VERVIERS is de ontvangst gulhartig. De aalstersche kinderen die er reeds sedert maandag verblijven, zijn met hunne aangenomen ouders aan de statie. En wat zien wij Bijna al de kinderen zijn in het nieuw gestoken wij zien er geheel in het wit, een schoonen hoed op het hoofd en dan andere die een echten jongen heer verbeelden, zij dragen hoed wandelstok en hun kostuum zou door menigen burger beneden worden. Enfin het zijn dezelfde kinderen niet meer en aan ai deze die wij spreken, willen niet meer terug keeren. Reeds zijn er die gaan werken en hun verdiesd loon aan hunne ouders mogen zenden, In het café Anti-Alcolique heeft de ver deeling der kinderen plaats en weeral zijn er te kort. Met alle liefde worden zij onthaald en geloof me vrij, het is te veel, te veel Wat zijn de verviersehe vrienden dankbaar voor het weinige dat wij te Aalst voor hen kun nen doen hebben. Voor onderstand in geld spreekt men nu van duizenden en duizenden, alsof men van centen sprak. Ons werk van donderdag der verledene week zal vnuchten dragen. En nu vrienden van Aalst, ge beleeft op dezen oogenblik pijnlijke oogenblikken, ge hebt hulp noodig, men helpt u, maar eens breekt'de dag aan, dat gij ook anderen zult moetea helpen, dezen die u de overwinning hebben bezorgd, en dan, weest er zeker van, dan zal er moeten ge geven worden, zooals ge nu ontvangt. De solidariteit der werklieden alleen is bij machte de overwinning te behalen. Hierom, leve de solidariteit aller werklieden. A. NICHELS. 't Was geestig wanneer wij maandag verna men, dat M. Jan De Bruecker, directeur van 't fabriek, liberale afgevaardigde in het Stedelijk Werkloozenfonds, de beer Made Van LangeD- hove leerling-administrateur, M. Cumont, gewe zen officier bij 't leger, nu ieerling-administra- teur en een Engelsc'nman in de contenuesmolens stonden te werken. Bravo 1 heeren, dat is een goed voorbeeld, doet dit nu bijvoorbeeld maar eenige maanden. Haalt ook eenige rijke damen, bijvoorbeeld deze van de heeren aandeelhouders, dat ze ook werken in de continues en bij het eindigen der week stopt ze dan ook het loon in hunne handen, die ge nu aan uwe werkmeisjes betaald, tracht er ook mede te leven, eD ge zult best ondervin den hoe noodig het is, dat ge uw volk meer be taald. die in 't fabriek nog arbeiden hebben het onge lukkig besluit genomen al te doen wat hun door de heeren wordt opgelegd Kon men slechter Ze zijn zelf werklieden, ze hebben zelfs kinderen, schoonkinderen, kleinkinderen, familieleden, vrienden, allen menschen die in strijd zijn om wat meer loon, allen menschen die te kort hebben, en zij toonen zich zoo do»i alles te doen wat de heeren hun opleggen, al is het ook tegen de belangen van hen die het duurbaarst aan 't hart zouden moe ten liggen. Hun eigen vleesch en bloed verraden, de loo- nen hunner kinderen en familieleden helpen laag houden om in de hand te werken van rijke kapitalisten, dat is echt laf verraderswerk. Eeuwig zal men u met vingers wijzen, omdat gij het zijt die u verlaagt tot de gemeenste soort van menschen. En gij, Vossen Benoit, hoe kunt gij zoo krui perig zijn, te willen doen wat anderen weigeren? Ge zijt een liberaal en ook uwe vrienden strijden mede om meer loon. Moet gij hun ook verraden? Wat platbroekerij voor dit soort menschen MCHELS.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3