Heden Zondag Vertrek naar Ronse en Antwerpen van onze moeders met hunne kinderen, werkende in de contenues. Vergadering. Staking in een Belgisch Fabriek. 7e Jaar. N° 23. Prijs per nummer2 centiemen. 9 Juni 1997. Bijeenkomst om 10 uren 's morgens, in Hand aan Hand De fanfare gaat den stoet vooraf. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Maanstraat, 18, AALST. De leden der coöperatie wor den bij deze -verwittigd dat de driemaandelijksohe a lgemeene verplichtende Vergadering zal plaatshebben op Zondag 16 Juni aanstaande, om 3 ure namiddag. Zeer belangrijk dagorde. Scottisch Labour Observer 24 5 07. IDE TRUST COATS. 1250 STAKERS. Belgische afvaardiging in Paisley. WERKVOUR WA ARDEN IN AALST. Verleden jaar deden de beeren J. en P. Coats, Ltd, hunne klachten omdat de leiders der werklieden oneenigheid tusschen hunne arbeiders zaaiden en verklaarden dal zij afge zien hadden van het voorstel tot vergrooting hunner fabrieken in Pa; 'ey om rede dat hunne werklieden zinnens waren zich te vereenigen. Paisley had het gewaagd te ,rven in opstand komen tegen de Coats dewelke de bijzon dere voorzienigheid van Paisley zijn en daarom moest Paisle\ gestraft worden. De uit slag der laatste beweging in Paisley was, niettegenslaande het niet lot eene staking kwam de Observer het werk beter doende dan een half dozijn stakingen dat al de werklieden in de fabrieken van Paisley een goeden opslag van loon bekwamen. In Paisley wordt de firma Coats in'1 alge meen door de bevolking der stad en door de arbeiders goed gezien. Inderdaad de menigvuldige giften der Coats en Clarks aan de stad hebben hei gevolg gehad het volk te verblinden nopens zijn eko- nomischen toestand. Dikwerf genoeg, schreeu wen de Coals bet uil, wat zij voor Paisley ge daan hebben, vergetende er bij te voegen, dat indien zij de werklieden van Paisley niet ge had hadden, dat men nooit van de Coats zou hooren spreken nebben. Nogthans in andere lauden is de naam Coats limited met alle andere zaken ver bonden, uitgenomen met menschlievendheid. Eenigen tijd geleden was er staking in eene der amerikaansche fabrieken van Goats en heden is er eene staking aan gang in de garen- fabriek der gezelschap Coats gelegen in Aalst, België. De Belgen bezoeken Paisley. De andere dag ontving ik het bezoek in Paisley van twee belgen Zfij bezochten dit distrikt om rede der staking in Aalkt, en had den tot doel inlichtingen te bekomen nopens de loonen en werk voorwaarden in Paisley. Ik mag hier verzekeren dat zij niet ontevreden weg gingen. Mijne bezoekers indien zij veel verlangden te weten, lieten ook niet na mij vele bijzon derheden te doen kennen aangaande het werk in de fabriek Coats van Aalst. Aalst is eene stad met eene bevolking van ongeveer 30,000 inwoners. In de fabriek van Coats (Filature et Fiiteries réunies) werken ongeveer 1,250 personen. De werkuren zijn 66 per week en hun gemiddeld loon is voor de vrouwen 1,8a fr. en voor de mannen 2,25 fr. per dag. Mannen en vrouwen worden in het garenmaken gebruikt De stakers eischen eene vermeerdering van 25 centiemen daags. De staking duurt nu reeds ongeveer drie maanden, en indien de firma niet toegeeft aao de eischen der werklieden zal zij waarschijn lijk nog lang duren. De Belgische gezellen maakten mij bekend dat bel grootste deel der stakers socialisten zijn, en dat zij heel goed op de hoogte der methoden van Coats zijn. Om de orders hunner Aalstersche fabriek uittevoeren. zendende Coats van Paisley garens naar België, op de bobijnen wordt er hier in Paisley het merk van Aalst geplakt. Als men de loonen van Coats aanziet dan zou het schijnen dat het mannenwerk in België al heel weinig meer wordt betaald dan het vrouwenwerk. Zoo bijvoorbeeld winnen de stokers alleen in Aalst enkel 3 franken 70 per dag van 12 uren, en de meestergasten, die juist hetzelfde werk uitvoeren dan deze in Paisley krijgen maar 3 franken daags en hunne uren zijn vaB 6 's morgends lot 7 's avonds. De daghuurwerkers ontvangen 2,25 fr. per dag en werken zooveel uren als de meester gasten. De afgevaardigde van Aalst hadden niet veel tijd om in Paisley door te brengen, maar zij maakten er het beste gebruik van en ang stig zooveel mogelijk van de garen nijverheid in Paisley te zien hadden zij een uitwendig zicht der wereldberoemde fabrieken van Coats en Clarks. Nc Fee, de nieuw benoemde orga nisator der Social-democratische federatie, leidde hen rond en hij vertelde mij dat de' Vlamingen diep verwondert waren nopens de deftige houding en kleeding der meisjes van Paisley bij het verlaten der fabriek op het uur van het noenmaal. In Aalst werken de arbeiders om hunne werkvoorwaarden op de hoogte dezer in Paisley te brengen, dit is niet zeer veel vra gen, zouden wij in Paisley zeggen, maar zoo- als onze belgische vrienden het zeggen die dividenden van 40 per honderd kunnen niet eeuwig duren. Een der afgevaardigden, briefwisselaar van Vooruit socialistisch dagblad van Gent, met eene dagelijksche oplage van 22,000 (ik geef dit cijfer niet, om de leden van het comi- teit der arbeiderspers te doen jaloersch wor den) dat volgens de geringste schatting, dat de Coats na alle kosten betaald te hebben, dat zij nog 3,63 franken per dag op elke werker wonnen. Niet zoo slecht voor deugdzame schatten in een vreemd land. De Aalstersche werkers der heeren Coats klagen dat de arbeiders in Paisley veel beter behandeld worden dan zij, en langs de andere zijde verklaart de firma dat de meisjes in Paisley meer garen, in een gestelden tijd kun nen voortbrengen dan de werklieden (mannen en vrouwen) in Aalst. Werkbekwaamkeid der meisjes van Paisley. Uet feit dat de meisjes van Paisley tot ee» voorbeeld van buitengewone vlijtigheid wor den gesteld aan de overwerkte mannen en vrouwen in België kan voor de meisjes van Paisley vleiend wezen, maar ik ben van hel gedacht dal het een zeer twijfelachtig compli ment is, en dat, indien wij de heeren Coats zeiven moeten gelooven, dat maar enkel door hen gebruikt werd; om rede dat zij geen ander argument hebben om hunne hartelooze slecht heid te staven. ANNONCEN Rechterlijk» i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ■A-XjjFIRJBID ISTIOHIELS, ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1