Rond de Werkstaking'. VerIcdti11 jaar hadden wij in Paisley een klaar bewijs ia welk achting de firma hare Paisley'6che arbeiders houdt. Omdat de werk lieden niet kalm bleven onder onvoldoende voorwaarden en voornemens waren een bond te stichten, werden de heeren Coats kwaad en wraakzuchtig en lieten een nieuw fabriek staan dewelke zij aan het opbouwen wa ren en zij bouwden dit in een ander land. Vleii inoet denken dal in dit ander land het werkvolk vetduldiger is. In Aalst schijnt het nogthans, dat de werk- liedeu aldaar met van het kruipend ras zijn. Zij hebben de wijsheid der organisatie geleerd, die bijna gansch onbekend is aan de arbeiders van Paisley dwazen die zij zijn In Aalst hebben zi, de les van het socialisme geleerd Voor de werkman van Paisley is socialisme keltel ij. In Aalst zijn zij reeds ver scheidene weken in staking au alvorens te eindigen zullen zij waarschijnlijk winnen en de heeren Coats hebben nog niet gedreigd hunne fabrieken in België te sluiten. In Paisley duurde eene staking nooit langer dan veertien dagen eri nooit bekwamen de arbei ders hetgeen zij vroegen. De voorwaarden zijn verschillig in andere landen, maar na alles, is het klaar, dat het Syndikaat Coats af te rekenen heeft met den wil der arbeiders van Paisley, maar het draagt wel zorg hun dit feit te verstoppen \V li. C. Vertaal 1 uit het engelsch door R Clerebaul. (Wordt voortgezit) Ongelooflijk en toch waar. Ja, lieve lezers en lezeressen, het zal niet overbodig zijn daar eens samen over te spreken. Het is reeds 12 lange weken dat de werklieden van het groot fabriek, in strijd zijn om eene loonsverhooging te bekomen van 25 centiemen per dag, en tot heden hebben de werklieden mets niets be komen. Is de vraag der Werklieden dan zoo onredelijk, dat er na 12 weken strijd, van de Patroons nog niets te bekomen is. Neen Duizendmaal neen Ziehier de bewijzen Het onderzoek te Paisley heeft ons in de eerste plaats de bewijzen gegeven, het feit doen vaststellen, dat de loonen in Engeland in evenredigheid met de werk uren. 7 tot 26 fran ken per week hooger zijn dan hier aan onze Aalstersche fabriek werkers betaald. De werklieden te Paisley en hier te Aalst werken met de zelfde.machienen en in de zelfde nijverheid voor de zeilde Patroons. Hebben onze Aalstersche werkbroeders dus wel het recht de voorgestelde loons- verhooging te eischen Ja duizendmaal ja Immers, onze Aalstersche werklieden zijn toch zoo bekwaam dan de Engelsche werklieden, zij mogen dus ook zooveel verdienen, dat is hun recht De Patroons hier te Aalst zouden ook nog kunnen zeggen goed, de Engelsche werklieden worden meer betaald, maar ik kan zooveel niet betalen, door dat de win sten het niet toelaten. Weinu, voor deze Nijveraars houdt dit geen stek. Als er bazen zijn die aan hunne werk lieden meer loon kunnen betalen, dan zijn het in de eerste plaats, de heeren vari het groot fabriek De bilan heeft ons getoond, dat die heeren voor het verloopen jaar, meer dan een millioen drie honderd dui zend franken winsten hebben ge daan En men weigert de werklieden een op slag, die aan de heeren maar go duizend franken per jaar zou kosten Voor zulke groote winsten, zijn het maar geringe eischen die de werklieden stellen, en nog kan men geene voldoening bekomen. Elke recht geharte mensch kan zulke handelwijze van wege de bazen slechts met den naam bestempelen Dat is schande Eene ongehoorde schande Die staking door de werklieden met eensgezindheid aangevat, eensgezindheid dat 10 weken heeft geduurd, komt door de handelwijze der katholieken ^n door ken zeiven verbroken te worden. Ge kent reeds den aard der zaak, door de verschillende manifesten, deze week, in onze stad verspreid. Welnu, wat denkt u van de handelwijze der katholieke vakvereenigingen Hebben wij het gelijk gehad te zeggen, past u op van die valsche werkersvrienden, de feiten' waar de cheffen der katholieke vereeni- gingen zich hebben aan plichtig gemaakt, toonen ons, als ze vandaag wit zeegen, dat zij het hun niet schamen om morgen zwart te zeggen. Liegen, hunne woorden den nek omwringen, is al goed voor die snechten, als er voor hun maar iets te winnen is, door de werklieden te kunnen verdeelen en desnoods tegen elkaar in 't harnas te jagen. Vrienden zijt verstandig, wij moeten verijdelen wat die cheffen willen. Laat ons spreken met de werklieden die zich door die valsche volksvrienden hebben laten vangen, toont aan die verdwaalde werkmakers hoe zij misleid worden, en hoe hunne cheffen, als ze niet klaarziende zijn, hun gehoord en gebonden, aan hunne heeren zouden overleveren. Maak van deze gelegenheid gebruik om leden te winnen voor onze vereenigingen, nu de gansche Aalstersche bevolking ver ontwaardigd is over de handelwijze der katholieke hoofdmannen. Het is een goed geschikt oogenblik, om die mannen van den beestenhof in hun hemd te zetten, dank zij hunnen verraderlijken rol die zij spelen. Dit hebben zij van zondag laatst onder vonden. Deze week moet en zal het getal ontslaggevers grooter zijn in den cerkel. Gewerkt, mannen en vrcuvven, omdat zij in 't vervolg over de werklieden niet meer zouden beschikken, die zich zouden teenen om het vuil werk, wat zij deze week hebben getracht, uit te werken. Dat het ordewoord zij ontslag in den cerkel, nieuwe leden voor de socialisti sche vereenigingen, om zoo doende in staat te zijn, voor de werklieden een menschenleven te veroveren. Een Werkman. «x. Het volgende antwoord is aan de Hee ren der fabriek Filature et Filteries réunies gezonden, op Dinsdag 4 Juni 1907, als antwoord op de onderhandeling van Maandag 3 Juni. Aan de heeren Van Langenhovc en Cumont. Mijnheeren, Wij hebben rekening gegeven van uwe voorwaarden, gisteren door U aan de af gevaardigden van uw fabriek gesteld, nopens Uw tarief. Het besluit der werklieden is het vol gende Aangezien de Heeren niet het minste gehoor willen geven aan de opmerkingen en grieven, over de werkwijze en het tarief, hebben zij besloten in die werk- voorwaarden het werk niet te hernemen. Aaj-st, den 4 Juni 1907. Een lafle daad. Toen ik u verleden zondag mijne tevredenheid uitdi ukte, over mijne reis naar Ronse, dan heb ik u niet gesproken, over de tegenstrijdigheden welke, ik ontmoet ben. In den loop van den dag, noodigden mijne ploegouders mij uit, om eens te gaan zien naai den stoet van St. Hermes. Zij zegden dat dit eene godsdienstplechtigheid was, die 's morgens om 7 uren opmarcheert, den geheelen omtrek van Ronse doet, om 's namiddags om 5 uren uiteen te gaan dat in dien s'oet op eene draag berrie de overblijfsels gedragen worden van Sint Hermes dat voorop iemand gaat, in elke hand eene bel, en bij elke voetstap die hij doet een slag geeft met de bel dat her spijtig was er niet vroerrer aan gedacht te hebben, daar, waar ge heel den stoet aan 't loopen valt, 20 minuten ver, verbeeldende dat zij achtervolgd worden van den duivel. Tusschen dien tijd waren'wij ter markt gena derd en daar hoorden wij het losbranden des kanons, dat aankondigde dat den Stoet Sint Hermes in 't zicht was. Nog eenige minuten geduld en daar verscheen hij, geopend door de pompiers te voet, allen zien er zoo vermoeid uit, dat zij zeker dien dag niet veel lust meer zullen gevoelen om kermis te vieren. Darrschter velschillende muzieken,maat schappijen van eten en drinken, gemaskerde trommelaars, daarachter velgen St. Hermes ovetblijfsels. zoo men zegt, met zijnen helleman. Hier voelde ik medelijden met dien sukkel, met moeite sleepte hij nog zijn getrek voort, dan de ruiters te paard, een wagen omringd door tak- kenbosschen, waaruit alle soorten van wilde kreten en straatzangen kwamen, trok vooral mijne aandacht en deed mij aan mijne vrienden vragen naar de beteekenis ervan, zij wisten het zelf niet maar voegden er bij moest gij het aam ben zelf vragen, zij ook zouden u hetzelfde antwoorden. Daarna volgde de pracht, damen en heeren in mollige rijtuigen, deze zagen er zou vermoeid niet *it. Ik deed mijne vrienden opmerken dat ik voldaan was en dat ik schooner comediespel nooit gezien had. die dan nog gepaard ging met eenen rit van 10 uren te voet dat de kerk in Ronse, nog eene overlevering bewaard had, die ons doet denken aan bijgeloof en onzin, en die tegen alle reden en verstand indruischt. B. Een werkstaker is ten gevolge van den lang- durigen strijd, 6 weken huishuur ten achteren gebleven, en krijgt hierom 't bevel te moeten verhuizen. Onderstaanden briel, zonden wij te dien ge volge aan den eigen&ar Aalst, den 3 Juni 1907. M. DE CONINCK, Eigenaar, te Aalst. Ik verneem dat gij het pijniijk besluit komt te nemen, de genaamden Van Esbeek, wonende Bolleweg, te willen doen met 't gerecht uit zijne wonirg zetten, dit om 6 weken huishuur, dat hij ten gevolge van de staking niet kan betalen. Zulke daden begaan in zulke omstandigheden, is erg te. betreuren, en moet ontroering, ja zelfs verontwaardiging bij het publiek te weeg bren gen. Ik durf hopen Mr De Coninck, dat gij door zulke daad uw eervol verleden niet zult willen bezwadderen, en van dit genomen besluit zult afzien. Ik ken en waardeer U sedert lang en nu op zoo eenen ouderdom, war.Reer al uwe daden enkel zouden mogen zijn, goed doen voor ie werklieden, zoudt ge U verlagen door een te bedrijven af te keuren feit 't I's niet mogelijk

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2