Een en ander. Ondersteuning voor de werkstakers van de Filature et Filteries Béunies Het zou mij zelfs bedroeven, meest ik U ten gevolge van dit feit naar waarde schatten in de dagbladen,»! dat ik het wel is waar met tegenzin zou doen, omdat ik U reeds lang ken en acht maar toch zou ik het doen, in 't belang van 't volk. Trek dus uw genomen besluit in M1' Louis, doe de gansche bevolking geen slecht over U spreken, en laat de menschen wonen, die U na den strijd eerlijk zullen voldoen, zooals zij tot voor de,staking altijd hebben gedaan. Met achting. NICHELS Alfred. Kunt ge 't gelooven Dien heer geeft geen gehoor aan dit schrijven en nu verleden Donderdag reeds krijgt de vrouw van wege den heer Vrederechter bevel, dat zij op i3 dezer het huis moet verlaten hebben, zoo niet dat zij de straat wordt opgezet. Ziedaar een Christel ijken katholieken heer, die dan nog te-r hulp komt van de rijke uitbui tende fabiikanten. En zeggen dat er nog weiklieden zijn, die zich bij die bende aans'uiten. Wat ons ook vreemd vcoikomt, dit is, dat den agent Pyck daar op 't Vredegerecht, M. De Coninck mag vertegenwoordigen, omdat hij den ophaler is der huishuur. Is dit het werk van agenten Mag den dienst verwaarloosd worden, om zulk werk te doen Heiberg en winkel houden is hun verboden, en huishuren ophalen is hun toegelaten. DINSDAG heeft er in de Kamer van Volksvertegenwoordigers eene interpella tie olaats over de staking in de Filature et Filteries réunies. door de beeren Rens en Daens en gezel Anseele. Hierdoor zal eens te meer de aandacht van 't land op onzen strijd getrokken en de koppigheid der heeren aan den schandpaal gespijkerd worden. Hopen wij echter dat dit den strijd tot een goed einde zal brengen. Voegen wij er ook bij, dat toen het Onpartijdig Comiteit de eerste maal de Volksvertegenwoordigers vroeg, de katho lieke deputes er zich van onttrokken,om rede, dat den Burgemeester er zich mede bezig hield. Eik kent de handelwijze van den Bur gemeester, en ze zal toekomenden Dins dag eens te meer in volle Kamer blootge legd worden. WI] HEBBEN zeer veel te schrijven over de dompers. Op tijd en stond komt dit. Uitgesteld is niet verloren. DE STAKING. De dompers die met 96 stemmen tegen 17 zich tegen den algemeenen opslag voor geheel het fabrie' hebben verklaard, hebben zich nu van het Onpartijdig Comiteit gescheurd, om de proef te kunnen doen, in konkelfoezerij met den Deken, M. De Nayer en Pros- perken Hendrickx. Ze meenden hierdoor het Comiteit te doen uiteenspatten om des te gemakke lijker hun rot te kunnen spelen, en dit is hen mislukt Hun volk zelf heeft de proef opgegeven, en nu zitten ze te kijken als 'n en uil. Aan de heeren van 't fabriek is nu door de zengen van 't Gemengd Comiteit, het volgende voorstel gedaan Een Algemeene Opslag voor geheel het persooneel van 25 centiemen per dag voor de daghuurwerkers, en 10 per honderd voor de stukwerkers. Geen enkelen volwassenen mag min 112,50 franken daags winnen, en ook geen enkel slachtoffer mag er gemaakt worden. In de Contenues komen al de meisjes aan 't werk met een opslag van 25 centie men, of een loon van 2,10 fr. daags. Na eene maand werken in de Conte nues indien er kan bewezen, dat het per sooneel kan verminderd worden, hoog stens vijf meisjes er uit nemen, en het oon van de blijvende meisjes in de Con tenues verhoogen met 5 centiemen per dag. Wordt er later nog bewezen, dat er nog meisjes kunnen gemist worden, dan is Mijnheer verplicht,de uitgespaarde loonen voor den helft aan de Cöntenuesmeisjes te verdeelen. Al de uitgetrokkene Cöntenuesmeisjes moeten in de fabriek werk worden ver schaft. Ziedaar een redelijk voorstel die de hee ren kunnen aannemen. HET ONPARTIJDIG COMITEIT Voor de Socialisten, Voor de Liberalen, Nickels Alfred. De Saedeleer Prosper. Voor de Christene Voor de Onpartijdige Democraten, Drukkersbond, G. Van der Borght. De Raeve Henri. HET ANTWOORD der Heeren op dit redelijk voorstel is nog weigerend. Vrijdag morgend is de delegatie naar 't fabriek gegaan, en heeft een paar uren met. de Heeren gesproken. De Heeren waren in 't bezit van een brief der katholieken, waarin zij opnieuw voorstellen, nu de proef te doen, zooals zij door de Heeren voorgesteld wordt, met 20 meisjes der socialisten en 10 der katholieken. Ons besluit blijft Allen aan 't werk met den algemeenen opslag, en dan in de contenues te werken volgens hooger vermeld voorstel. Hierom doen wij een beroep op de meisjes der katholieken, hen met ons tot akkoord te stellen en niet te luisteren raar hunne leiders die het volk willen verdeelen om den strijd te doen mislukken. Wij geven hun de verzekering niet te werken zonder hen. He zetten ten voordeele van de werkstaking zijn buiten de verantwoordelijkheid der redac tie. Overdracht 12753,22. Inschrijvingslijst 2, 7,i5. F. Péree 20,5o. Brussel, Syndikale Commissie, Colectearen der Volkshuizen 200,00. Mieken Geladen 2,00. Bij den dooven 1,00. Bus 7,50. In de bussen van Ninove 62,o5. Leopold D'Hondto,5o. Van het bestuur van 't personeel van de Samenwerking Le Progrès, Jolimont So,00. Gezongen een lied door Jan Nichels bij Edm. Parewyck 1,11. Omdat kromme S06 alweer ge kozen is in de maatschappij De Gouden Bot- vink 2,45. Omdat den bok gekozen is in de maatschappij De Gouden Botvink 2,78. Omdat de polisseurs en marbriers ons voorbeeld zouden volgen, Victor Michiels o,5o. Jan Huylebroeck o,5o. Benoit Meert o,5o. Victor Amant 0,20. Frans Van Cauwenberg 0,20. Kamiel Schollaert o, 10. Een lied gezongen door Petrus Cardon bij Nathalie Van Mol o,56. Gezongen door Polle Verdoodt, De Vermindering der Werkuren bij de zelfde o,S5. Van Pie 0,10. Gezongen in de Pluimkens door De Vos Petrus 0,65. Gezongen door den zelfden bij de Wedc Van de Velde i,5o. Door den zelfden bij Camille Van Nuffel i,36. Een lied gezongen door Schockaert Edm. bij Alfons Kiekens 0,60. Een lied gezongen door Ernest Jozef o,65. Nichels Jaak 0,53. Gezongen bij Jan De Neve, door F. V. d. E. Tragel 1,12. Gezongen door Theresia Wauters en Fr. Meert, het lied van Katrientje bij Leopold Wauters 0,6 Bij den zelfden, De Vermindering der Werkuren door Fr. Meeit 0,88. Omdat Petrus van 't brugsken in 't water is gevallen o,to. In de bussen van de kaatsers 7,56. Rondgehaald in het vischhuis o,35. Een lied door dc kaatsers bij Jan Boeykens 1,37. Jan Druppelmans, gezon gen door een Ninoofsche kaatse bij Henri Sterck 1,62. Ontvangen van Louis Foncée bij Jan Boeykens 0,69. Gezongen door Verdoodt, Het Kanailje, bij Richard De Stobbeleir i,25. Door den zelfden, het lied Sla dood zonder genade, bij Richard De Stobbeleir 0,75. Sla dood zonder genade, door Leopold Verdoodt bij Jan Boeykens j.i8. Een lied door de Nino- vieter Gabriel bij Louis Foncée 0,67. Twee zang door Leop. Verdoodt en Vict. Amant bij Steick Henri 1,34. Van de kaatsers 2,00, Een lied gezongen door Van den Brempt in de Vrij heidstraat 0,07. Omdat den baucur der Keizer lijke plaats hunne strijdende broeders vergeten 0,10. Carderie Keizerlijke Plaats 1,60. Kaarten- ve.rkoop der kaatsers 34,20. Rondgehaald na den souper bij J. Spaens 1,27. Na het zingen van een lied bij den zelfden door den langen i,o5. Bij denzelfden door Fr. D'Herde 0,63. L. Spitaeis 3,oo. Coöperatief Waremme 25,00. Ge zongen eon lied bij de weduwe Oosterlinck 1,80 Door August Van de Winckel gezongen bij de zelfde r.44. Gits Edm. 0,50. Luycx Edm. o,5o. De Geyter o,5o. De Schutter o.25. Cornand 0,20. De Neef Jan 0,20. Van den Bossche o,5o. Rimbaut 0,40. Van der Meulen 0,50. De Neef J.iak o,5o. Matthieu o,5o. Van Cutsem 0,50. Blanckaeit 0,10. In de bussen der bodens 97,38 Van der Veken August 0,30. Van eenige siroop bewerkers van 't siroopfabriek 3,00. Rondge haald door Snel Ph. bij De Lattreo,6i. Bij de Weduwe Strickx door den zelfden 1,42. Gege ven door Frans De Moor op den prijs van bier 6,00. August Van Essche i,n. Gezongen een lied bij de Weduwe De Saedeleer, Hoogstraat, door Gustaaf Van de Velde 1,00. De kloekmoe dige helden door Frans Van Cauter, bij Van Sande Bernard 0,64. Omdat den advokaat zijn plichten zou kwijten 0,10. Een lied gekonge.1 in den Tivoli 2,00. Van hem die het geld bracht 1,00. Maatschappij De Vrienden van Vlaande- ren, op de vergadering van 2 Juni, bij de Wed. Geladen 2,20. Rondgehaald bij J. Spitaeis door August De Decker 2,00. Rondgehaald op den souper bij Henri Van Vaerenberg 2,o3. Van het tabakfabriek De Bruyn 7-32- Association Générale des Tisse- rands, Verviers 418,50. Federation Regionale des Métallurgistes du Centre, Jolimont 25,00. In eene bus 10,56. Onbekend 1,00. Uit de Zes hoek 1,00. Vijf pinten bier bij Cam. Van Nuffel 0,50. Fédération des Métallurgistes de Brabant 15,00. Een lied gezongen door Fr. Van Mol 0,99. Een lied gezongen door de echtgenote Heyvaert bij Van Pamel, Koolstraat 1,00. Nog 020 van A. G. Omdat de dompers nu veran derd zijn van naam, die nu gedoopt zijn met den naam van onderkruipers o,3o. Gezongen een lied door Fr. Heyvaert bij A. Van Pamet 1,56. Door denzelfden bij den zelfden 1,00. Bij den zelfden door den zelfden 1,19. N.og door den zelfden bij den zelfden 1,85. Door Van Pamel bij hem zelf 1,24. Door Fr. Heyvaert bij Van Pamel o,g3. Door den zelfden bij den zelfden 1,04. Nog 0,10. Een tweezang gezongen door de echtgenoten Heyvaert, bij A. Van Pamel 1,12. Een lied gezongen bij Jan Steenhout door de onbekende kletskop 1,35. Vereenigde katoen bewerkers en bewerksters, Gent 100,00. Eenige vrienden van de sargie-weverij De- Clercq 3,3i. Een lied gezongen bij Frans Ja cobs, ten voordeele der werkstakers i,o3. Ont vangen van Claessens Arthur 1,90. Spinners en draadjesmakers der Filature du Canal 6,10.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3