Vergadering. De Coats staking 7e Jaar, N° 24. Prijs per nummer2 centiemen. 16 Juni 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED ISriOFIELS, Maanstraat, 18, [AALST. De leden der coöperatie wor den bij deze verwittigd dat de driemaandelijksche algemeene verplichtende Vergadering zal plaats hebben op heden Zondag 16 Juni, om 3 ure namiddag. Zeer belangrijk dagorde. The Labour Observer. 31 07. insr BBLG-iE. Aanval op het gezegde van den Observer» door M J.O. Robertson. Antwoord van den c Observer De staking gaat voorts. De loonen der garenmakers in België. Vervolg en slot. Mijnheer, Ik heb de artikel in de Labour Observer van Vrijdag 11. aangaan de de staking in eene belgische fabriek gele zen. Die fabriek bestaat sedert lang Ik weet dat de heeren J en P Coats, ltd er enkel over een tiental jaren aandeelen van aankoch ten, maar het bestuur is volledig in de han den der belgen gebleven, die gedurig de fa briek beheerd hebben. Indien de Labour Observer een juist verslag der feiten had gegeven zou hij dit gemeld hebben. Het is insgelijks onjuist dat de staking sedert drie maanden aan gang is zij ving aan de derde week van Maart. Ik geloof dat de loo nen niet veel beter zijn als het aan gekondigd is erf zij schijnen veel te laag. Persoonlijk hoop ik, dat zij er zullen in lukken dezeteverhoogen(l) Het zou nogthans blijken dat overal in België de loonen heel klein zijn, want indien de garen fabrieken minder betaalden dan elders zouden zij geen arbeiders bekomen. Het feit dat de loonen in België en in andere landen zooveel lager zijn dan hier, duidt het gevaar aan, dat die nijverheid zou kunnen Paisley verlaten. Op den vreemde vermeerdert de voortbrengsl van garens van jaar tot jaar, en nieuwe fabrieken worden zoo spoedig mogelijk opgebouwd. Toen de heeren Coats, een weinig meer dan een jaar geleden, besloten het nieuw fabriek in Paisley niet verder op te bouwen en het reeds aangevangen werk te stoppen, dan ver klaarden de arbeidsbladen dat dit enkel kome diespel was, en dit zou aanzien worden als eene wamdelooze bedreiging, maar nu, is bet ongelukkiglijk gansch zeker.dat het besluit zorgvuldig overwogen was en onwederroepe- lijk is. Ik ben, waarde Heer, de uwe, enz. 27 Mei 1907. J. O. ROBERTSON. De hierbovenstaande brief verscheen in de Paisley Daily Express de schrijver ervan kan verontschuldigd worden, als men reke ning houdt dat dit schrijven hem ingegeven werd. De brief van M. Robertson blijkt ge schreven te zijn met het doel den arbeiders van Paisley te bewijzen hoe slecht en hoe dwaas zij zouden wezen indien zij andere goden dan de Coats gingen aanbidden. Zon der eenigen twijfel behoort M. Robertson tot de oude school, en midden het geklik der in strijd zijnde gedachten, en de uitbreiding van het bewustzijn der werklieden heeft hij niets van dien arbeid voor demeesters verlo ren, zoo door den kapitalist geliefd. Hij gelooft in de almacht en de onfeilbaarheid van den garentrust met volle vertrouwen met de onschuld, de gekroonde glorie van een jeug digen ouden dag, door de goden enkel ge schonken aan hen die in deugd geleefd heb ben. M. Robertson beweert. Keeren wij lot onze schapen terug. M. Robertson, zelfs sprekende van de Labour Observer verliest niets van zijne gewone schranderheid. De hardste zinspelingen bren gen maar weinig bitternis. Indien de Labour Observer een juist verslag der fei ten had gegeven is het ergste verwijt dal lij maakt. Ik zal mij verhaasten aan M. Robertson te verzekeren dat ik mij moeite gaf om de feiten Juist weder te geven. Waarover klaagt hij Zal hij loochenen dat de Aalstersche fabriek deel maakt der firma heeren J. en P. Coats, Ltd., en dat zij beheerd wordt door decen trale organisatie van den Trust De trust zei ven kan niet boffen op een zeer oud bestaan. Het is toch zoolang niet geleden dat Clarks en Coats hunnen wedijver staakten om zich te vereenigen iu den huwelijksband der onder linge belangen. M. Rpbertson zegt dat de fabriek van Aalst door belgen geadministreerd wordt Goed en wel. Wordt het beheer der fabrieken Clarks in Paisley niet gedaan door familieleden van Clark Verders loochent M. Robertson dat de bel gische staking sedert drie maanden aan gang is. Volgens hem ving ze enkel de derde week van Maart aan. Ik ben geen voorstander van hairklieverij en wil over dit punt niet twisten. Maar om aan te toonen dat wij geen verlangen lot overdrijven hadden, op deze of op eenige andere zaak (de duurder staking heeft in de zaak geen bijzonder belang) mag ik vaststel len dat de inlichting aangaande het uitbreken der staking mij gegeven werd door twee gentlemen (2) van Aalst, wiens gezegdens ik geen rede tot mistrouwen heb, en wiens cijfers ik zal voortgaan te aanvaarden let den oogenblik dat M Robertson er mij meer echte zal voorleggen. De andere gezegdens van M. Robertson's brief hebben betrek op feiten vermeld in het laatste nummer van den Observer in dit van verleden week. Hij erkent de echtheid der gegeven cijfers, die betrek hebben op de loonen der Aalstersche werkers, hij betreurt hel feit dat zij zoo laag zijn en hij hoopt dat de werkers er zullen in lukken ze te doen verhoogen. Een Raad. Mag ik zoo vermetel wezen aan M. Robertson een kleinen raad te geven. Indien hij begeert aan zijn goeden wensch eene praktische uitwerking te schenken, waar om schrijft hij dan geen artikel aanwijzende op welke manier de werkers van Aalst uitge buit worden en maakt hij geeue petitie om te bekomen dat deze verhoogt worden tot ee« punt dat deze voldoende zijn om er van te kunnen leven. Dat hij de eerste de petitie on- derteekene en dan trachte zulk groot getal mogelijk der arbeiders van Paisley te over tuigen nahem te onderteekenen, en als hij een goed getal handteekens bekomen beeft (ik ben verzekert dat geen enkel meisje van Paisley zal weigeren zulk eene petitie te tee kenen) kan hij de petitie voor de bestuurders van den garentrust Coats neerleggen. (3) Maar voor d'eene of d'andere rede vrees ik, dat de liefde van M. Pmbertson niet rechtzinnig ge noeg is om dien moedigen stap te durven. De ekonomische redevoering van M. Robertson is dwaas. Hij zegt, dat om rede dat lager loonen in de fabrieken van den vreemde betaald worden, dat daarom de meisjes van Paisley zouden moeten voldaan wezen en geen vermeerdering zouden vragen. De loonen van vreemde landen hebben niets te doen met de fabriekmeisjes van Paisley. Hetgeen haar aanbelangt zijn de dividenden elk jaar gewon nen door de firma Coals. Zoolang als de win sten klimmen is het maar redelijk dat de werker insgelijks eene vermeerdering eischt. De 'winsten der Coats zijn te groot en de arbeiders moeten een beter deel der vruchten huns arbeids bekomen dan het tot heden het geval is. De heeren Coats vinden hunne macht in de ouwetendheid der fabriek meisjes van Paisley. Indien de meisjes van Paisley zich vereenig- den zouden zij een beter deel der goede din gen van 't leven bekomen en terzelfder tijd beschikken over hare eigene werkvoorwaar- den. De Staking in Aalst. Bij later nieuws uit Aalst verneem ik dat de staking nog duurt en dat de afvaardiging die Paisley bezocht eene onderhandeling heeft gehad met het bestuur der fabriek. De afvaar diging onderwierp de gemiddelde looaen (zeven en dertig franken 50 centiemen in de meerderheid der verschillige werken, per li dagen) aan de arbeiders in Paisley betaald, maar de beheerders van Coats in Aalst be weerden dat de cijfers onrecht waren. Zij verklaarden dat de gemiddelde loonen der meisjes in Paisley niet zoo hoog waren. De Coats moeten het best welen, en nu, in dit geval zou ik hun graag gelooven maar ik herinner mij nog heel geed de tijd, toe» de landelijke pers het nieuws verspreidde dat de loonen der meisjes der garenfabrieken van Paisley van 20 sh. tol 23 sh. per week be droegen. (26 tot 31,25 franken). Vertaald door R. C. W. H. G. 1 (1) Door vertaler onderstreept. (2) Heeren. (3) Knap voorstel nota vertaler. HT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven wordeg Berichten over werkstaking! door de Vakvereenigingen gentl niet opgenomen. 1 en grieven moeten npeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar ir. 0,40 0,75 I,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. vi>

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1