GROOT BAL Dood van Priester Daens Een en ander. O eerlijke Alfred schrijft Van Schuyienbergh in een circulaire, en ik be grijp niet, in welken zin hij zich wil uit drukken. Ik neem aan, dat hij het waarlijk in den goeden zin opvat, en dat hij het publiek niet wil doen besluiten, dat ik oneerlijk ben. Moest ik bet echter mis op hebben, dan wil ik M Van Schiïylenbergh doen op merken. dat hij in kwestie van eerlijkheid, maar tot aan de planken mijner voeten komt. Een goeden raad besten vriend 1 Zwijg in 't vervolg over eerlijkheid, want dit maakt de tongen los. Herbergpraat. Jantje den proever moeten wij hem noemen, zegde eene vrouw in eene her berg, want geheel zijn manifest bevat niets anders dan, proef 1 proef proef 1 Dien naam zou hem heel goedpassen, antwoordde iemand, want hij heeft eerst geproefd bij de katholieken, dan is hij gaan proeven bij de christene democraten, en nu proeft hij de christene werklieden. Ja, ja, dien naam pasthij is Jantje den proever. Een slechten dienst is de katholieke partij bewezenzegde mij deze week een domper, met Petrus Van Schuyienbergh als leider te nemen der christene vakbon den. En wij zijn tevreden, dat ge hem hebt, antwoordde ik, want hij werkt heel goed in ons voordeel. Wij hebben in hem een propagandist, zonder-dat het iemand weet. Wij hebben Van Neck en Jefken Wauters willen uitkoopen, schrijft M. Van Schuyienbergh. 't Is waar, maar ziehier een woordje uitleg Het affiche van den Heer Burgemeester was uitgeplakt, waarin hij de stakers aan raadde te gaan werken aan de voorwaar den door M. gesteld, en wij waren er niet gerust over 'vVij hadden wantrouwen omdat het hoofd der katholieken, zooveel slechtheid openbaariijk dierf doen, en wij wenden ons tot M. Alfons Van Neck, en wij vroe gen hem zijn gedacht. Hij antwoordde, dat hij er tegen was, en wij vroegen hem dit te willen verdedi gen in den katholieken kring bij de sta kers, en moest het gebeuren voegden wij erbij, dat ge te dien gevolge er moest bui ten gekegeld, en van uw trok worden be roofd, kom dan maar tot ons, wij zullen u betalen, en Van Neck was tevreden Neen, hij deedt zelfs meer, want hij j vergezelde ons bij Jefken Wauters, waar j hij het zelfde herhaalde en ook dezen nam aan. Dus Van Neck die wij gingen uitkoopen, om goed te doen voor het volk in 't alge meen, vergezelde ons om Jefken Wauters ook te gaan uitkoopen, en hij was aldus uitkooper zelf. Was dit nu voor ons eene misdaad In 't geheel niet, want wij waren op onze hoede, om te beletten dat men van dan af, in den cerkel verraad pleegde, en dit deden wij ten voordeele van 't volk. En juist hetzelfde hebben wij gedaan met de meisjes uit de contenues. Om hen uit schrik voor hun trok niet te doen onderkruipen, op aandringen hunner leiders, hebben wij hun ook beloofd te be talen. moesten zij hierom zonder trok worden gesteld. En wij zeggen en herhalen, dat wij het nog zullen doen, als het is om het goede, en dat wij als het moet, of als het noodig blijkt, ook Van Schuyienbergh zullen koo- pen, hij die voorzeker te koopen is voor geld. Verwenschen en kwaadheid. Dat zeer groote geborene rijke fabrikanten of menige renteniers kwaad zijn en de werkers massa verfoeit, laat ik door den klassenhaat of intrest gemakkelijk begrijpen, maar dat neringdoende burgers die zelf of wiens vader in het arme wiegje gekweekt zijn thans hun nen geboren stand vergeten, den armen ver foeien en afbreken, dat gaat alle gedacht te boven. Arm geweest zijn is geene schande, van niets tot iets komen is soms doel» niet altijd eene eer, maar voor zijne arme evenrpenschen strijden die opkomen voor recht en brood is eene glorie. 0 pleiters der rijken, gij huichelt met uwe pen eenen lagen rol. Nieuwe kieswetten. Op het 2e punt van het dagorde dat in het parlement gaat besproken worden komt de nieuwe kieswet op Met tapijt. Uit de verklaring van Minister de Trooz mogen we verstaan dat de statu quo zal blijven. Mannen van Aalst, wat gaat ge daar tegenover aanvangen Wat gaat M. Daens met zijne partij doen Wat gaan de liberalen uitvoeren Wat zullen wij sociale democraten vol brengen Wat ons aangaat dit plan ligt gereed. Drie dubbele vraag moet met alle op lossingen gepaard gaan om de vrijmaking van ons democratisch volk te vfcewezent- lijken. Aan die plicht willen wij niet te kort blijven. Tranen en tandengeknars. Ja, tranen en tandengeknars gepaard met verwonschingen heeft er bij het volk ont staan, die onze arme werkbroeders heb ben zien vertrekken naar het walenland, omdat ze hier in hunne geboortestad voor geen hongerloon willen werken. Menige deftige rijke menschen hebben we luidop hooren verklaren, dat het eene schande is voor eene rijke compagnie die verleden jaar een millioen en vier hon derd duizend franken net heeft ge wonnen, geene 25 centiemen opslag willen geven. Wij zullen niets onbeproefd laten. Ja, alles zullen we volbrengen om al de werkstakers aan het werk te helpen. De volksvijanden hebben gedacht eens dat de weerstandskassen uitgeput waren dat onze ongelukkige werkbroeders van den honger naar het fabriek zouden terug gekeerd hebben. Neen. dit zal niet, al de volksgezinden van België zijn ernstig aan 't werk. Het zullen onze mannen niet zijn die in het zand zullen bijten. Dank aan onze solidariteit zal de wer king van de sociale democratie zegevie ren. L)E WERKSTAKING. Vrijdag morgend hebben Arthur Verhaegen en Ed Acseele een onderhoud gehad met MM. Van Langenhove en Cumoot, beheerders der Filature et Fil- teries Réunies Zaterdag namiddag wordt eene nieuwe vergadering gehouden. Priester Daens is Vrijdag namiddag, rond 5 uren, alhier overleden. De begrafenis heeft plaats Maandag mor gend, om 9 uren. I Ongetwijfeld zullen wij dezen zija lijk ziea t volgen die hem vroeger bespot, beleedigd en zelfs verbrand hebben Ten VOORDEELE der Werkstakers. Met Kermis-Donderdag zal er ten voordeele der werkstakers van Aalst, een plaats hebben, in de schoone danszaal van FRANS VAN FRAEYENHOVE, Molen dries. Kaarten zullen op voorhand te verkrijgen zijn aan 10 centiemen. Dus allen kaarten gekocht. loopaiing laat men ons een nieuw costuum zien, prachtig voorwaar zooals er vele rijkemans kin deren niet dragen. Eene veitelt er ons, dat zij in vier weken en kel aardappels met spenagie had geëten, en nu dagelijks vleesch te verobberen heeft. De andere zijn allen ook uitermate tevreden, en wat ons bij zonder treft, is de houding van het kleintjp van Linneken de Puit. Het is een klein loopelingsken van hoogstens drie jaar oud, en 't loopt weg van ons, omdat het denkt dat het mede moet teiug naar Aalst. O moeder en kindje zijn zoo gelukkig, zoo gelukkig 1 waarlijk niemand had zooveel durven denken van de vrienden van Ronse. Heden achtermiddag kwamen zij opnieuw allen samen, om een bezoek te brengen aan 't Prachtige Bois-Joty, en ik mag u verzekeren, vriend lezer, dat zij zich zullen vermaken. De bevolking van Ronse in 't algemeen doet hun best ven chiiiige vrienden loopen rond j «iet inschrijvingslijsien, die we! opbrengen, en waarvan de opbrengst dienen moet, om allen geheel en al in 't nieuw te steken. Geld weidt er ook goed in de handen gestopt, zoodanig dat er reeds ee j kleinen is, die zestien i franken naar huis heeft kunnen zenden. Middelerwijl vergeet men ook de overblijven- den te Aalst niet, en dit is zoodanig waar da: den i vriend Pol Do Mey, ons 42,82 fr. mede heeft .gegeven, opbrengst van omhalingen en inschrij vingen Enfin, de vrienden van Ronse doen opperbest hun plicht en dit terwijl zij zelf nog met drie werkstakingen op den nekke zitten Bravo vrienden,voor uwe solidariteit, bravo j voor uwe medehulp, rekent op onze wederliefde, wanneer gij het mocht noodig hebben. En met genoegen vernamen wij, dat de Har monie van Ronse een concert zal spelen, in A Bois-Joly, ten. voordeele van onzen stiijd, en dat ons volk van Ronse naar Aalst zal terugke'e- ren na onze overwinning, vergezeld niet alleen lijk van hunne pleegouders en een groot ander deel van de bevolking van Ronse, maar ook vergezeld van hunne knappe Harmonie. Dien dag zal het feest zijn te Aalst, dien dag wordt de verbroedering meer om meer geslo ten, dien dag zullen de uitwerkselen der solida riteit van de werklieden, zich meer en meer doen gevoelen, dien dag zullen wij begrijpen dat onze overwinning enkel is besioten, in de solidariteit der werklieden, die verbonden met de vereeniging alles vermag. NIC HELS Alfred.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3