GROOTE TRIOMFSTOET ter gelegenheid van de Overwinning der Werkstaking 7e Jaar. N° 26. Prijs per nummer2 centiemen. 30 Juni 1907. HEDEN ZONDAG 30 JUNI 1907 (Eerste Kermisdag). Bijeenkomst in Hand aan Hand Saskaai, om 10 uren slipt 's morgens, om zich van daar naar de Statie te begeven, alwaar de Vrienden en Kinderen, welke te Ninove, te Verviers en te Ronse hebben verbleven,zullen afgehaald worden. De Harmonie van Ronse komt mede naar Aalst en zal ook in onzen Triomfstoet marcheeren. Wij doen een krachtigen Oproep tot onze Partijgenooten en Vrienden, om allen tegen woordig te zijn. Dus OP POST en dat niemand ontbreke Onze photographie. Zijn er nog onverschilligen'? BERICHT. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Om 4 uren, GROOT CONCERT door de socialistische Harmonie van Ronse, aan 't lokaal Hand aan Hand. De eerste is niet gelukt. Zondag mor- gend, om 9 1/2 ure zeer juist, wordt de groep werkstakers der Filature et Filteries reünies opnieuw gemaakt. Niemand mag ontbreken, want zoo een heldhaftige strijd van drie volle maanden moet eeuwig in aandenken blijven. Van onze 600 werkstakers en staaksters die gedurende i3 weken in Hand aan Hand hunnen toevlucht hebben geno men en die dank aan de solidariteit der vrienden den slag hebben kunnen winnen, mag er niemand ontbreken. Zondag morgend ontvangt elke aanwe zige een aanwezigheidskaartje, waarmede zij maandag morgend, om 10 ure, om hunnen trok moeten komen. Wie geen aanwezigheidskaartje zal heb ben zonder gegronde en aannemelijke reden zal een deel van zijnen trok ver liezen. Dus allen zondag naar Hand aan Hand om 9 1/2 ure zeer juist, om daarna de kinderen at te halen. N. Ja, die vraag rijst op, en elkeen moet ze zich stellen. Dertien lange weken is er een strijd geweest, dertien lange weken is den ar beid moeten stil gelegd worden, om een opslag van loon van 25 centiemen te be komen. Wat moeite heeft het niet gekost, wat opofferingen zijn er niet gedaan, wat is er niet geleden, om zoo een geringen opslag af te persen, van heeren fabrikanten die per dag en per werkman 3,6» franken winnen Ach hoe treffend waren de woorden van gezel Anseele, toen hij aan de verga dering der stakers van de Filature et Fil teries reünies, zijne onderhandelingen, zijne bekomene verhoogingen uiteen zette. Het grieft mij zegde hij, wanneer ik er op denk, dat wij daar bij de patroons moeten zitten bieden, voor ons loon, zoo als het gaat met eene boerin die eieren ter markt brengt. Onzen arbeid, dh: ons leven is, dat brood is voor onze"kinders, op dien arbeid wordt er geboden, geboden, geboden terwijl zij heel goed weten, dat er zonder arbeid niets is, en niets bestaat En dan,dat hij daar bij die heeren heeft moeten zitten trekken, trekken, trekken, zooals eene boerin aan den uier der koe, die trekt en nog trekt om eene straal melk, om hen toch te bewegen hier en daar wat vermeerdering van loon toe te staan. Hoe juist zijn die woorden van Anseele! De werkman eischt voor zijn arbeid een goed loon, een verzekerd leven, en den patroon geeft er het laagst mogelijke voor, en perst bovendien den arbeider als een citroen, trekt, en trekt nog aan den uier der koe, niet om eene straal te bekomen, maar om er den laatsten druppel uit te halen Wat een verkeerde wereld, en hoe dom zijn de arbeiders nog, die niet begrijpen, dat de arbeiders het getal en de macht zijn, en dus het hunne goedheid is, wan neer zij honger en gebrek lijden. Kunnen zij door de vereeniging nog niet alles, zij kunnen toch reeds veel op dit gebied, en zullen nog meer kunnen als de werklieden zullen begrijpen, dat er bij middel van de wet zooveel is te veroveren. Het is hierom dat wij de werklieden toeroepen VEREENIGT U, en dit in de Socialistische Vakbonden, en niet in de Vakbonden die het. goed vin den, dat een werkman mag arbeiden voor rijke menschen aan kleine loonen. Zich vereenigen wordt eene noodzake lijkheid, wanneer men goed nagaat, wat er kan gebeuren als men wat meer loon eischt. Hoe groot is het getal niet, die vóór de staking niet was vereenigd, en nu hierom gedurende den strijd erg hebben ge boet Velen hebben gedacht op zoo een groot fabriek is den strijd onmogelijk, want men kan het niet lang uithouden. Welnu, i3 weken lang is het werk nu gestaakt, en nog kon den strijd langer du ren, want er was nog strijdlust bij de werklieden te veel, ondanks er zoovelen waren, die honger en gebrek leden. In de vereeniging vondt men troost, vondt men redding en zij die niet veree nigd waren, leden de grootste armoede. Gelukkighjk hebben dezea nu hunne on verschilligheid afgelegd, hebben zij hun ongelijk begrepen, en zich als een man vereenigd. Doch er zijn nog zoovele anderen, die daar tot heden nog niet hebben aange dacht, en ook dezen zullen vroeg of laat boeten. Iets bekomen van de patroons zonder strijd gebeurt zeer zelden, en als men het wilt veroveren, moet men er voor strijden. Strijd, vraagt opofferingen en die opof feringen worden gedeeltelijk vergoed door de vereeniging. Die vereeniging is eene gezamentlijke spaarkas, waarvan alle leden genieten, die er deel van maken. Met wekelijks twintig centiemen uit te leggen wordt men er lid van, en kan men er ook in tijd van nood van genieten. Wie hedendaags niet is vereenigd, is een gevaar voor zijne medebroeders en loopt bovendien groot gevaar, voor zijne onverschilligheid of nalatigheid te boeten. Allen lid geworden van de vereeniging, is dus de boodschap en ook het orde woord. 0 CHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle 'briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED WICHELS, Maanstraat, 18, AALST. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0.75 i,5o Buiten BelhiE 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. De gezellen of vrienden die nog in het bezit zijn van de nummers van Recht en Vrijheid, verschenen op 24 en 31 Maart, 21 April en 26 Mei, worden verzocht dezelve te overhandi gen aan Alfred NICHELS, die ze hoogst drin gend noodig heeft.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1