In het fabriek der Filature et Teinturerie d'Alost komen er van dag tot dag klachten over de werkwijze en tyrannisatie. In de bambroche werkt men gestadig aan de compteurs der molens om hun te doen trager draaien. Dus, de compteurs of horlogiën werken trager, de molens houden hunne zelfde snelheid en van daar eenen aftrok, want de compteur duidt het loon aan van de werksters per dag Het is ieder maal als men aftrekt dat de horlogie verspringt, en hoe rapper den compteur hoe meer loon. Dus, als men den compteur vertraagt, een onderduimsche aftrok. Sedert de staking die in dit fabriek heeft plaats gehad, kan men er de oude werksters niet genoeg tyranniseeren (om dat zij hun solidair hadden verklaard met hunne broeders) en bij de kleinste fout werpt men ze buiten. Zoo heeft men er verleden woensdag een meisje de straat op geworpen, omdat er spraak was, dat dit meisje in het fabriek La Georgie zou gaan werken. De meestergast ging dit tegen M. ver tellen, om den vriend te blijven en daar luisterden de H eeren naar, want dit zijn hun beste om alles hun aan te dragen. Maar mocht ik M. een wijze raad geven, ik zou mijn werkvolk wat beter behan delen dan nu en niet naar eenen over drager luisteren, want den meestergast draagt er zijn roem op dat hij al uwe oude werkmeisjes zal doen buiten werpen. Dus iemand buiten zonder onderzoek zooals M het doet, 't is eene schande ja, eerie driedubbele schande WerKinenschen, schuwt zulke personen die denken alsof zij zelf actionnairs van 't fabriek waren, want het spreekwoord zegt kan men zijn werk niet met de hand men doet het met de tong en tand. B. F. Een en ander. LUISTERRIJK BAL. Don derdag aanstaande, is het Bal ten voordeele der werkstakers, bil d'heer Fr. Van Fraeyenhove, Varkensmarkt Inkoznprijs lO centiemen per persoon. Beleefd verzoek, aan al de vrienden, zich eene kaart aan te schaffen. Het is kermis, en als elk een kluitje afzondertvoor de stakers maakt ons dit een mooi somme tje- De dompers waren goed gedocumen teerd voor de onderhandelingen, schrijft De Vrijë Werker. Welke documenten hadden ze noodig, gezien ze tegen den algemeenen opslag waren Wacht, 'k heb het mis, 't was eene archi-domme vraag in 't begin, maar goed, als wij ze gewonnen hadden. En zaggen, dat al de katholieke werk- menschen die nu 1,50 fr. per week meer zullen winner., dit te danken hebben aan de socialisten en anderen Maar alla 't zijn toch ook werkmen- schen die t# weinig winnen, nogthans voor hunne leiders wonnen ze genoeg. Wat zeggen nu de werkmenschen uit den katholieken kring die tegen den op slag hebben gestemd, vroegen we deze week aan ee* onzer vrienden. Dat zij door hunne leiders op dit ge bied, bedrogen zijn geworden, was het antwoord, want zij «eggen nooit te heb ben mogen stemmenvoor of tegen den algemeenen opslag. Men had hun dit geheel anders en on verstaanbaar geexplikeerd. 't Was anders niet mogelijk ook. Tijdens de staking hadden de bo- bijnmakers eens hunne grieven onder elk ander besproken en zich in gereedheid gebracht, om ze op tijd en stond aan de heeren van 't fabriek te laten kennen. De dompers vernamen dit, en men had hun zelf verteld, dat er een brief naar de heeren was gezonden, wat onwaar was. Spoedig waren zij op 't Onpartijdig Comiteit, en meenden te kunnen recla meeren, omdat zij hierover niet gekend waren. Nogthans het was niet gebeurd, want buiten 't Comiteit, zouden onze mannen niets hebben gedaan. Het is maar om er op te wijzen, dat ze dan hun zelfs kwaad toonden, omdat ze meenden dat er opslag was gevraagd door de bobijnmakers zonder hen te kennen, en als ze later zich moesten uitten voor den algemeenen opslag, zij met 96 stem men tegen 17 er tegen kwamen. Hoe rijmt men dit te saam Was het soms niet, om zich wat vroe ger van 't Onpartijdig comiteit te kunnen afscheuren, om de eene of andere gelegen heid te zoeken Ongetwijfeld, want nu hebben ze zich :wel afgescheurd, zonder de minste reden. Er was verteld dat de katholieke werkmenschen die niet in staking waren gegaan, dus geen opslag hadden gevraagd, hun opslag niet zouden hebben aanvaard. Dit was een vertelsel, want toen ze verleden vrijdag hun loon ontvingen, wa ren ze zeer te vreden,*en menigeen drukte zelf zijne tevredenheid uit, en liet zich ook ontvallen dank aan de socialisten, winnen wij nu toch wekelijks i,5o fr. meer. Misrekend. 't Bankroet der socia listische syndikaten wierd met blij ge moed verwacht, en daarom ook mocht de strijd bij de dompers een jaar duren, zij bleven hunne leden steunen. Maar 't bankroet der socialisten kwam niet, van week tot week kwam er meer om meer onderstand, en den dag ging aan breken bij de dompers dat zij met meer konden betalen, om de gezonde reden,dat de rijke menschen die gaven, niet om de werklieden te redden, maar om de socia listen te ruïneeren, nu hunne beurzen ge sloten hielden. En hierom wierd er gekonkelfoesd met De Nayer, den Deken en anderen, om verraad te plegen, en den strijd te doen mislukken Dank aan de waakzaamheid der socia listen is dit verijdeld geworden, en heb ben de werklieden den slag gewonnen. En nu vooruit voor de andere kleine loonen te doen verboogen, want alles verduurt, alles slaat op, dus ook de loo nen moeten verhoogen. Hierom allen in uwe vereeniging, daar in ligt uwe macht. De Samenwerkende maatschappij Hand aan Hand heeft alleen, ge heel alleen haar plicht gedaan, ge durende de staking zij alleen heeft hare leden geholpen, gesteund, en al wie elders zijn brood kocht, ontving de twee brooden niet, die nu aan de leden van Hand aan Hand weke lijks wierden uitgedeeld. Hierom is het plicht, dat alle werk lieden, lid worden van Hand aan Hand dit in hun eigen belang. Er zijn twee snullen die zich door eemge rijke menschen laten op sleeptouw nemen, ee Hand aan Hand eeu proces aan doen. Zij eischen hun paart Het schijnt dat den eenen den herbergtoog vraagt, om er zich wat op te leggen, als hij een stuk in den neus heeft, en den anderen een bakkerskar om er in te kruipen als 'l don dert. Heiden hadden hieraan een goed gerief. Niet slecht. De dompers hadden zich van 't Onpartijdig Comiteit afge scheurd, om hun verraad te kunnen ple gen. Hun verraad mislukte, en toen M. Rens bekwam dat er drie bemiddelaars in naam der werkstakers zouden onderhandelen, waren de dompers verplicht opnieuw deel te nemen aan 't Onpartijdig Comiteit en wij zagen M. Van Necke Alfons opnieuw komen plaats nemen, nevens de getrouw geblevene leden van 't Onpartijdig Comi teit, waarvan hij in hunnen krmg zooveel slecht had weten te vertellen. Dien jongen begreep niet, dat zijne plaats daar niet meer was, en de leden van 't Onpartijdig Comiteit hadden zoo veel eergevoel, om hem niet de deur te wijzen. Zij dachten de onnoozelen zullen God zien Bij M De Nayer. aanvaardt men twee meisjes aan 8,10 franken in de week, om de sargiën te vouwen. Nu heeft men dit op 't stuk betaald aan 15 centiemen de honderd, en hiervoor ook moet men ze weg dragen. Verleden week hebben zij er 7964 gevouwd en weggedragen, en zij hebben hiervoor i 1,94 franken ontvangen, of voor elk 5,97 fr. Dus pleegt men hier een aftrok van 2,13 fr. op elk meisje. Is dit de christelijke liefde van M. De Nayer en waar blijft de christeue vakvereeniging om hiertegen te protesteeren 't Schijnt dat M. De Nayer met de aanstaandegemeenlekiezing door de katholieken als kandidaat zal worden gesteld M. De iNayer met zijne goede loonen, zal voorwaar een goeden kandidaat zijn Zijne werklieden zullen er met handen en voeten voor uauiuiajs Klokke Roeland en. Vrije Werker geven eenen heelen hoop voordeelen op, die ZIJ bekomen hebben in de Filature et Filteries réun ies. Hebben die mannen vergeten, dat zij met 96 stemmen tegen 17, den algemeenen opslag hebben verworpen Hoe willen zij dan pronken, met hetgeen de andere vakvereenigingen hebben verwor ven, en waar zij zelfs hebben tegen gewerkt. Tegen gewerkt Ja. En om onze lezers hiervan een vast bewijs te geven, willen wij eens afkondigen wat De Textielbewerker der Christene vakvereenigin gen in zijn nummer van 31 Mei -1907 heeft afgekondigd. Wij knippen uit Naderhand is door 't gemengd Comiteit besloten, in plaats van maar alleen opslag te vragen, voor de werklieden die voor loonsverhooging waren in staking gegaan, de vragen algemeen te maken, zoodat nu voor al de stakers en uitgeslotenen verhoo- ging wordt geeischt.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2