Ziehier daarover ons gedacht als Centraal Verbond der Christene Textielbewerkers van Belgie Wij zeggen en zullen voor iedereen 'staande houden dat zulks eene arcbidomme vraag is, en hadden wij iets meer in de zaak te zegge», het niet zou gebeurd zijn. En nu dat den algemeeoen opslag is ver overd, zelfs ondanks de tegenwerking der katholieken, die in de handen der heeren werkten, met hun dom besluit te laten ken nen. nu komen zij boffen met betgeen er is gewonnen. Dat heet men toupet hebben en is maar te verwachten van mannen zonder eergevoel. In de contenues der Filature et Filteries réunies heerscht er eene groote misnoegdheid. Het werk is er lastig en onuithoudbaar. Deze week beeft men in de gazmolens het werk moeten veranderen een aantal der meisjes zijn te veel overlast en zij klagen enorm Nu begint men er met kleinere polies op te steken, en dit zal de voortbreogst groolelijks verminderen Veel dechel wordt door dit ondoenlijk werk veroorzaakt, en ten lange laatste zullen de heeren met hunne nieuwe werkwijze nog ver lies in plaats van winst verwezenlijken. Ook de aftreksiers hun arbeid is te zwaar, evenals dien der pezenoplegsters. Laat ons hopen dat de heeren rekening zul len houden van de klachten der meisjes,dit om alle moeiëlijkheden te vet mijden. Deze week ging er eene delegatie van de meisjes bij de heeren om hunne opmerkingen en grieven te laten kennen, en terzelfder tijd, oen controleur te vragen, die in hunne plaats de werkwijze zou nagaan, de noodige op merkingen maken, rekening houdende van de voortbrengst en déchet, om M. goed op de hoogte te zijn, van wat er in de Contenues gebeurd. Ondanks dat M. dit in de eerste onderhan delingen zelf had toegestaan, wil hij er niet van weten, omdat het in het kontrakt der bemiddelaars niet is vermeld. Hier willen wij M doen opmerken, dat hij groet ongelijk heeft, daar dit ook in zijn eigen belang is, want als de voortbrengst vermindert en er veel dechet wordt gemaakt, is het niet in 't voordeel van Mijnheer. Het schijnt dat men er nu verschiilige meesters gaat bijplaatsen, ook dagloonen die moeten betaald worden. Ook moet er nu een stoker gedurende den nacht arbeiden, om de Contenuesplaats te ver warmen, iets wat vroeger ook niet gebeurde. Dit is om het vet, niet te stijf te worden Dus een heelen hoop veranderingen en uit gaven, die tot weinig of niets dienen, en toch houdt men aan dit slecht systeem van werk. Het onmogelijke mag men toch niet eischen. Deze week zijn er verschiilige brieven aan de heeren van 'l fabriek gezonden, aangaande gegronde klachten. In 't fabriek La Georgie, waar M. Leo Borreman bestuurder is, dus ook een katholiek gemeenteraadslid gaat het ook goed. De vuurstoker is ziek, kan niet gaan wer ken, en hierom ontneemt men hem eenvoudig weg zijn werk. Hiermede is men rog niet te vreden, en men zendt ook den zoon weg, die bezigheid Vindt op 't fabriek. En eene gehuwde dochter, wordt hiervoor ook op dit fabriek haar werk ontnomen. Ken men schandaliger? En voor zulke tyrannen, zouden de werk lieden moeten kiezen, en zullen de christene vakbonden propaganda maken. Zulke dingen moet men onthouden. Twee burgemeesters. Te Aalst is het werkstaking waarin ten minste 1000 Aal- stenaars zijn betrokken. Dus het gaat wel den Heer burgemeester van Aalst aan. Om zijne dankbaarheid voor de werklieden te toonen. verbiedt hij hen openbare omhalin gen te doen, en doet zelfs de bussen aanslaan en dezen vervolgen, die den moed hebben, brood te zoeken voor hunne broeders en zusters. Dit is M. Gbeeraerdts onzen burgemeester, die in andere woorden zegt Kreveert werk stakers, al zijt ge geloovig of vrijdenker, katholiek of socialist, toch zijt ge werkman en uwen strijd om een bete brood gaat mij niet aan. De burgemeester van Ninove is een andere vent. Daar mogen de werkstakers van Aalst vrij en vrank met bussen aan de fabrieken staan, openbare omhalingen doen, daar is het toegelaten. De burgemeester van Ninove bemint het werkvolk den burgemeester van Aalst ver acht het, er. is de knecht der fabrikanten. Werklieden, dit moet ge onthouden. Provinciale Tentoonstelling van Limburg te St. Truiden. De Postfeesten, en namelijk het Congres der brievenbestellers van 'J4 Juli aanstaande, zijn van een on verwachten bijval verzekerd. Wat vooral veel ophef zal maken is de tal rijke opkomst van vreemde brievenbestellers wat nooit op een Belgisch Postfeest bekomen werd, is de medewerking van buitenlandsche Postfan laren. De Postmannen van Utrecht en Rotterdam zullen om I I uur in St. Truiden aankomen en reeds voor middag elk een concerto hebben gegeven. De brievenbestellers van Hilversum, nog een heel eind verder van België afgelegen dan hunne coliegas van Utrecht, komen per auto mobiel af. Maastricht, Eindhoven, Venlo, 's Bosch, wien het spoorverkeer uiterst gemakkelijk is, blijven natuurlijk niet achter. Antwerpen's Postfanfaren telt 70 muzi kanten en brengen ruim honderd andere brief dragers mee. De Postfanfare van Brussel telt ook 70 uitvoerders en Brussels korps L'Union Postale 65 Deze twee vereenigingen zijn vergezeld van ongeveer 400 leden dezer in stellingen alsook der maatschappijen van onderlingen bijstand der hoofdstad. Gentenaars onder het vaandel der Har monie Postale telt 50 uitvoerders en zijn vergezeld van de Gentsche brievenbestel lers welke ten grooten deele hunne bijtreding hebben ingezonden. La Fanfare Liègoise zal hier de vroegste zijn en de Vlaamsche Congressisten naar de eerste zitting van het Congres leiden. Wij mogen dus verzekeren dat onze lezers zullen versteld staan over 't getal bijtreders welke op 14 Juli aanstaande, St. Truiden en hare provinciale Tentoonstelling zullen bezoe ken. Een proces te Ledeberg. M. De Meuter, gemeente-secretaris van Ledeberg, is beschuldigd geworden door ver schiilige bladen, van percenten te hebben ontvangen, op de leveringen van de gemeente gedaan, en spant hierom een proces in tot eerherstelling. Of dien heer zich dit niet zal berouwen valt te betwijfelen, want op eene rechtbank zoo alles klaar en duidelijk moeten hooren uiteen zetten, hoe en op welke wijze meB te werk ging, is alles behalve aangenaam en draagt er ook weirug toe bij, om uwe eer te redden, te meer omdat men voor de Rechtbank zijn hart kan openen en de drukpers hel recht heeft alles te openbaren zonder gevaar. Zoo haalt M. Hallet, den advokaat van een dpr gedagvaarden het volgende aan dat De Mouter 15 opstreek op leveringen ge daan, door M Dufrane-Friart, drukker te Frameries 10 J° op 2500 franken drukwerk en bureelbehoeften geleverd door M. Paepens, die dit heeft bekend tijdens het onderzoek lot 15% op 7961 franken drukwerken bureelbehoeften geleverd door M. Legros 10 tot 15 %°P 10,165 fr. drukwerk en bureel- behoeften, geleverd door M Van den Bulcke, enz enz. Eene champagne rekening wierd verhoogd met 12 franken een kistje cigaren was gele verd. en men rekende er twee. M. Paepens is ook nog eens gedwongen ge weest, eene factuur van 90 op 100 fr. te brengen. M. Moyar, provinciaal-bediende die de ge meenterekenschap van Ledeberg' in orde moest zetten, heeft eene rekening voorgelegd van 2180 fr Van Meuter heeft daarvan 680 fr. getrokken MM Orleans en Meirlaan hadden werken uitgevoerd voor de gemeente. Om betaald te worden moesten zij aan Van Meuter 100 fr. commissiegeld geven. De ondernemers werden niet geheel uitbetaald en hebben dan 1 1/2 jaar moeten wachten achter het overschot, om dat zij geen commissieloon meer wilden geven. M. De Mets, smid, die in 1900 en 1901 grilliën leverde voor de gemeente, is maar in Maart 1903 beta»!d geworden, omdat hij ge weigerd had 10 o/° te geven Tot in 1902 voegde de gemeente-secretaris bij de betalingsmandaten, de facturen. Nu wordt dit niet meer gedaan, tengevolge van een onderzoek door M. Stevens gedaan op eene factuur van M. Legros stond 12 franken voor levering van inktpotten en er waren maar 9 inktpotten aan 60 centiemen ieder ge leverd. Als men zulke dingen op de maag krijgt, dan is dit alles behalve aangenaam, want zoo wordt uwe handelwijze de wereld rond be kend. En zoo heeft een proces zijn goede, maar ook slechte kant. STEDELIJKE MUZIEKSCHOOL. Solfègelessen. »i>oq» PRIJSKAMPEN. Onze jonge gezellen en gezellinnen, hebben in den prijskamp de volgende uitslagen beko men Notenieer. Meisjes, 2e afdeeling Steenhout Valentine, 2e prijs; i<= afdeeling j De Geyter Esther, 2e prijs. Notenieer. Jongelingen, 3e afdeeling Van Varenbei g Maurice, 1' melding met de grootste onderscheiding Van Varenberg Omer, 2mel ding. Klas van piano. De Schaepdryver Jozef, 2e prijs. Klas van viool. Meisjes, 3e afdeeling De Geyter Esther, 2' melding 2' afdeeling Jacobs Marie, i<= melding'met groote onderscheiding. Klas van piano. Jongelingen, 3^ afdeeling De Schaepdryver Frans, ie melding. Klas van volmaking. 2e afdeeling, Van der Meirsch Alfons, ie prijs met groote onderschei ding en bek.oond met hei zilveren eermetaal. Klas van vioeicel. 3e afdeeling, Steenhout Valentine, 2C melding. Fluit. Klas van volmaking.Is afdeeling Cornand Alfons, 1= prijs met groote onderschei ding en bekroond met het gouden eermetaal. Ook proficiat aan gezel Karei Van der Meirsch Bestuurder onzer Symphonie en Kindergroep, die in de Koninklijke Muziekschool van Gent den 2* prijs heeft behaald met groote onder scheiding op de piano. Alle Zondagen om to 1/2 ure 's morgens, solfègelessen voor de volwassenen die reeds muziek kennen, in 't lokaal Hand aan Hand. Karei Van der Meirsch.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3