38 kinderen der Werkstakers van Wetteren te Aalst. Wij zijn pas uit den groeten, langen strijd en toch wil \alst reeds medehelpen om het grootsche werk dat tegenwoordig te Wetteren aan deri gang is, te helpen voltrekken Verleden zondag (rokken wij naar Wetteren om eene groep kinderen der stakers Wij kon den er maar een 20 tal krijgen en moesten ons hiermede tevreden stellen. De parlijger.ooten en onze fanfare wachtte» ze op aan de statie en stoetsgewijze werden zij naar Hand aan Hand geleid, waar zij, na eene korte toespraak door Sanders gehou den, aan hunne pleegouders werden toever trouwd Allo. vriende.n Wii hebben dank aan de solidariteit der kameraden weten te overwin nen, ons loon is wat vermeerderd, wij welen het, ten koste van v<el lijden en ontberingen, maar juist omdat gij allen weet wat er in zulke strijden moet geleden worden, juist hierom mort. gij allen uw best doen, goed steunen, mild geven, om zoo weinig mogelijk te laten lijden. De Wettersche kameraden hebben te strij den tegen een machtigen, rijken fabrikant, legen een koppigen lieer. Wij moeten onze vrienden die er tegen te strijden hebben goed wapenen om den Beer te kunnen vellen. Zij hebben goede wapens, vele kogels noo- dig, niet om hem naar den anderen wereld te zenden, wat geeft ons n'en Beer min of meer maar wel om de strijders in staat van wettige verdediging Ie stellen. En die wapens, die kogels, dat is geld. geld om vrouw en kinde ren la onderhóuden, geld om den Beer zijne fabriek, zijne getouwen stil te houden, geld om hem te beletten geld te winnen. Allo, vriendgn Geven, steunen met de macht Laten wij onze krachten gevoelen aan dien Beer, die zal zwichten onder de slagen der moedige stiijders. 1500 werkmerischen zijn zonder werk, dus zonder eten, door de koppigheid, de hardnek kigheid van dien Beer, die wel een goed leven slijt, rijk is geworden op hel zweet van zijn volk dal hij laat verhongeren 1500 werklieden van Wetteren Vrienden Aalsleraars, geeft u een gedacht van wat het is voor zoo eene kleine gemeente. Het be- teekent meer dan 3ooo Weik een wereld Welk een wereld Zoo moeten strijden en iijden voor de bete broods door de werkmenscheo zelf gewon nen DE GROOTE FOTOGRAPHIE van onze groep werkstakers kost 3 fr. Wie er eene verlangt moet zich haasten De kleineren koster. I fr als wij ze met 100 nemen. Haast u I Laat u inschrijven in Hand aan Hand N. A. UITGESLOTEN EN Terecht protesteert De Vrije Werker tegen het ontslagen van den Voorzitter en Schrijver der Christene Vakvereeniging van Ninove, in het fabriek Stichelmans, voor on beduidende en nietige redenen, redenen die men altijd vindt wanneer men een werkman wil broodeloos stellen, juist zooals men altijd een stok vindt, als men een hond wil slaan. Met Dt Vrije Werker protesteeren wij tegen zulke willekeurige en slechte handelwijze van wege de patroons, omdat een werkman meet vrij zijn, en over zijne politieke overtui ging zelf moet mogen oordeelen. Maar wij betreuren dat ook De Vrije Werker met ons niet protesteert, wanneer er hier te Aalst zulke daden voorvallen. In de Filature et Teinturerie d'Alost werpt men de geheele familien buiten, ais er een het werk durft slaken, of elders gaat werken. Dit aijn liberale heeren. In La Georgië, daar had er een meisje te veel gewonnen, en men hield eenvoudig weg 5 a 6 franken van haar loon Wij schreven in naam der Vereeniging naar 't fabriek, kioegen dit misbruik aan, en eisch- ten dat het volle loon aan de werksters wierd uitbetaald. lin daar vonden die bi ave katholieke heeren niets beter, dan na het achtergehouden loon volledig uit betaald te hebben, dit meisje hare zuster en ook haar vader de straat op te gooiën. Die katholieke heeren wilden geen weik- volk dat zich niet laat pluimen zonder te schreeuwen. Op 't liberaal Sargiönfabriek De Clercq rn Cle, daar werpt men ook de familieleden bui ten van dezen die hel durven wagen in sta king te gaan om 't loon te verhoogen. Up 't katholiek Sargiënfabriek Boos Gee- ririekx-i)e Nayer, daar aanvaardt men enkel werklieden dié aanbevolen worden door de geestelijkheid, die terzelfdertijd aan 't hoofd staat der Christene Vakvereenigingen. Wéé dezen, die door mouchards bekend gemaakt worden, als zijnde geene goeië katho lieken Verleden week heeft men daar nog het werk ontnomen van zekeren Van den Berg Berioit, omdat hij 4 a 5 weken geleden zou gezegd hebben zijne k.te vagen aan de dom pers Hiermede nog niet tevreden over zooveel slechtheid, zondt men dan ook zijne vrouw weg. Man en vrouw aan den honger prijs gegeven omdat hij geen domper was. M. Van Schuyler.bergh dit gebeurt bij M De Nayer. hij die er op boft, gevraagd te zijn geweest door de heeren der Filature et Filleries réunies, om aan 't Christen Syndicaat de proef voor te Stellen, dus bij een uwer mannen die in goede verstandhouding schijnt te zijn, met de Christene Vakvereeniging. Dit gebeurt op het fabriek waar M, Noterman, geestelijk man. (die mede is ge- photografeerd met eenen groep werkstakers die aan 't hoofd staat van uwe christene vak- vereeoiging) wekelijks eene preek gaat hou den, wekelijks, tot de werklieden mag spre ken, dus op een fabriek, waar uwe vakver eeniging veel moet te zeggen hebben, en iets wat gij dus wel moet weten. Wij hopen dat gij ook met ons tegen zoo veel dwingelandij en slechtheid van wege de Aalslersche patroons zult protesteeren, te meer, omdat wij meenen, dat uw protest, ook wel uwe bazen zal durven treffen. Het Politiek Proces. De genaamde Waegemans Marie, fabriek werkster te Aalst, die in den strijd van de Filature et Filleries réunies zich zoo moedig heeft gedragen, om brood te zoeken voor hare strijdende vrienden, vriendinnen en kleine kinderen, verscheen verleden vrijdag voor de Rechtbank van enkele policie te Aalst, onder betichting met eene bus gelden gebedeld te hebben voor de werkstakers. Dien zelfden dag, dat het meisje in over treding is genomen, had er in Aalst eene openbare omhaling plaats gehad, met opene schalen, ten voordeele van St-Antonius, en van al dezen,die zich tot die omhalingen had- dei geleend, was er geen enkelen vervolgd. Om dit den heer Vrederechter klaar te ma ken en hem den politieken haat goed te laten tasten,hadden wij vier dezer als getuigen doen dagvaarden en zij verklaarden onder eed 1Vergeynst Hippoliet; 2. Meert Lodewijk, zoon van den schepene 3. Moens Alfred en 4. De Haeck Robert, dat zij dien dag om halingen hadden gedaan voor St-Antonius, dat zij die verscheidene jaren doen en hierom nooit zijn vervolgd geworden. Meester DE SVV ART 15, advokaatte Brussel, die met. de verdediging is gelast.pleit nagenoeg in den volgenden zin Het treurigst gevoel van een burger is ver twijfeling te hebben in 't gerecht van zijn land. Dat gevoel is niet het onze bij uit proces. Wij zeggen dit niet, heer Vrederechter, om uwe welwillendheid in te roepen, wij willen dat er recht geschiede. Nergens «fan te Aalst bestaat de politieke vervolgingswoede zoo hevig ea ook nergens zou men zoo een proces hebben, want na vele economische of politieke strijden en zelfs on lusten ontstaat er eene wet van amnestie, dit is algemeene kwijtschelding; hier is het geheel anders. De strijd is pas achter den rug,waarin 1200 werklieden hebben gestreden om wat ineer loon en er is geloden en veel geleden en dit li den heeft Maria Wagemans willeb verzach ten met gelden in te zamelen voor het lijdende volk en voor dit edel werk, voor die edele daad, moet zij hier nu voor den rechter ver schijnen onder betichting gebedeld te hebben. Hel is te verwonderen dat er hier vier per sonen li komen verklaren dal zij hetzelfde gedaan hebben als Marie Wagemans en dat zij dit doen sedert jaren zonder hierom ooit te zijn vervolgd geworden. Hel ligt niet in mijne bedoeling vergelijking te maken tusschen de twee feilen één blad heeft gezegd dal St.-Antonius geen brood behoeft en de 1200 werkmenschen wel ik laat dit ter zij maar ben toch overtuisd dat de daad van dit meisje ten minste zoo eerbaar is als deze der geboorde getuigen, het zou een schandalig feil zijn moest ge Maria Wage mans straffen, terwijl de bedelaars voor Sint- Antonius vrij blij Ven van alle vervolging. Zij heeft niet gebedeld, evenmin als de ge tuigen hebben gebedeld, en ik vraag aan het Openbaar Ministerie niet te zinspelen op de woorden, want bedelen is bedelen voor zich zelf terwijl dit meisje het heeft gedaan voor al de stakeis en staakslers. Daarbij Maria Wagemans is geene bede laarster, zij heeft middelen van bestaan, want de dagvaardiging zelf, zegt Fabriekwerkster; haar man werkt insgelijks, dus er kan niet de minste spraak zijn van te bedelen in den zin, zooals de wet dit opvat. Te Geut zijn er liefdadige zusters vervolgd geworden, om te hebben gebedeld zooals Marie Wagemans het heeft gedaan en M. Henna» De Baets, mijn achtbare confrater heeft hun verdedigd en hunne vrijspraak bekomen. Later wierden er ook vervolgingen inge spannen tegen werkstakers die omhalingen hadden gedaan, juist zooals betichte hier ge daan heeft, en ook M. De Baets heeft hunne vrijspraak bekomen. -Hel Socialistisch muziek heeft hem hierom eene serenade gebracht. En als Maria Wagemans geschooid heeft voor hare strijdende broeders en zusters, dan was hel om hen toe te laten den strijd vol te houden en den slag te winnen en als zij dit deed, dan handelde zij geheel en al in over eenstemming met den wensch van de gansche aalstersche bevolking, want in de gemeente raadszitting van 2D April I907, heeft den raad eenparig den wensch geuit, om de werk staking te zien eindigen in 't voordeel der sta kers. Hij leest den brief door het Schepen college in dien zin aan de Heeren van het fabriek gezonden, en die onze lezers ken nen. En nu als de werkstaking is geëindigd zien wij hier dit politiek proces Hij leest nu een uittreksel uit de redevoe ring van den Heer Burgemeester gehouden, ter gelegenheid der uitdeeling der prijzen van orde en reinheid, ea waarin hij de

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2