Een puik feest. Ja, eene archi-domme vraag ■»o«- burger ij bedankt, om zoo mild de werksta kers gesteund te hebben. Maria Wagemans heeft enkel hel hare wil len bijbrengen om de hongerigen te spijzen, de naakten te kleeden, en terwijl den burge meester dezen bedankt die goed hebben ge steund zien wij een meisje verschijnen voor de rechtbank die door hare misdaad de burgerij ir, de gelegenheid heeft gesteld te kunnen steunen. Zij heeft eene edele taak volbracht juist zoo als degettigen naar HUNNEN ai», ook voor de werken die ZIJ steunen, hebben gedaan. Hij eindigt zeggende fleer Vrederechter, ge zult Maria Wagemans niet eene kleine straf toepassen maar ze geheel en al vrij spre ken. DE HEER POLITIK-COMMISSARIS die hier dienst doet als Openbaar Ministerie begint met te zeggen dat het verboden is geweest om halingen te doen met bussen, dal de socialis ten niet hebben geluisterd,dat zij met inschrij- vingslijsten mochten gelden inzamelen, dat hun tombola was toegestaan geworden, enz., maar dat de socialisten zich boven de vet stellen dat hij tol driemaal toe Nichels heeft verwittigd dat er met geene bussen omhalin gen mochten worden gedaan,maar dat Nichels niet heeft willen luisteren en geantwoord heeft Dat zullen we zien DE SWARTË Maar hebben de getuigen,die we daar straks gehoord hebben, ook de toela ting bekomen Neen, zij doen dit uit overle veringen, hebt ge ons gezegd, sedert tallooze jaren Wij ook Hoeveel jaren zijn er noodig, opdat een strafbaar feit onschuldig worde COMMISSARIS V\N POLITIE. Zijner omhalingen gedaan geworden, al dezen die er i zieh toe hebben geleend, zijn hel slachtoffer van Nichels, hij die de herder, de leider, de opstoker is, maar het zelf niet doet DE SWARTE Hier komt de aap uit de mouw en bu bekent gij. dat het een zuiver politiek proces is, en dat voor u Nichels de eenige aansprakelijken is. Waarom vervolgt gij hem niet? De dag dat Nichels hier zal verschijnen, niet als dagbladschrijver, maar als betichte, dan zal Nichels de gelegenheid vinden om zich tegenover uwe aanvallen Ie verdedigen. Nichels heeft duizende franken aange bracht voor de werkstakers, verre en bij weesl zoeken, hij heeft zich allerlei moeite voorde werkstaking getroost. Wat gij ook denkt over de politieke mee ning en werkzaamheid van Nichels, Mijnheer de Politie-commissaris, ieder oprecht man, moet eerbied en bewondering gevoelen, voor den zedelijken moed, waarmede een eenvou dig werkman als hij het hoofd houdt aan zoo vele tegenwerkingen. Gij beter dan wie ook weet, M. de Commissaris, welke moeilijkhe den Nichels zich op den hals heeft gehaald met zijn dapper strijden. En gij, heer Vrederechter, moet hier de overtuiging hebben opgedaan, veor een zai- ver politiek proces te staan, en daar gij hier niet zijl, om de politieke driften aan te vuren en politieke diensten te bewijzen, zult gij de betichte vrij spreken. De Swarte vraagt aan den Vrederechter hem den tekst van art 122 van 't politieregle- ment te overhandigen. Hij geeft hiervan lezing en bewiist hiermede dat voor toepassing van dit artikel het INZICHT VAN TE SCHOOIEN vereischt wordt, hetgeen niet is gebeurd. Hij kondigt de nederlegging aan van een besluitschrift in dezen zin. Uitspraak op de eerstkomende zitting. HEER POLITIE-COMMISSARIS.— Ik vind het weinig moedig van u iemand te lasteren daar waar ge weet dat hij niet kan of mag ant woorden. Dat hebt ge gedaan op het Vredege recht verieden vrijdag en waarlijk voor een gewezen commandant der gendarmen, 't is weinig moedig. In alle geval,nu ontbreekt mij tijd en plaats maar wij zuben dit wel eens in het openbaar afhandelen. Nichels Alfred. 't Nederlandsch Verbond Tak Aalst had ter gelegenheid van de veijaring van den slag der gulden sporen in i302, een puik feest inge richt, dat buitengewoon wel is gelukt. De voordracht gehouden door den Heer Achille Brys, was puik. Klaar en duidelijk beweert hij, dat de strijd van i3o2 niet een rassenstrijd maar wel een klassenstrijd was. Het waren de kleinen die verdrukt wierden door de grooten, en het waren de kleinen, die moede dit te verduren, opstonden. En de grooten zochten hulp bij den koning van Frankrijk, die bereidwillig zijne medehulp, verleende, aldus een middel zoekende om Vlaan deren terug in te palmen. En om klaarder te toonen dat het geen rassen- strijd was, haalt den voordrachtgever aan, dat het waalsch gedeelte van België en zelfs 't noor den van Frankrijk mede streedt met de Vlamin gen. Door de overwinning der Vlamingen is Bra bant en geheel het Walenland ook vrij gebleven der inpalming, en van daar komt. het dat men den n Juli feest, met eene nationale eenheid. Nu komt hij op de taalkwestie, en spreker brengt hulde aan de walen die onzen strijd zijn genegen, en noemt hier den Heer Ernest Ladeuze, een waal, die zelf zijne welwillende medewerking verleent, om onze vlaamsche fees ten op te luisteren. Ook aan den socialist Terwagne die zoo moe dig de rechten der Vlamingen heeft verdedigd in de Kamer. (Hier mocht spieker wel de gansche socia listische partij gefeliciteerd hebben, daar zij ge heel alleen in bloc, zoo moedig de rechten der Vlamingen behartigd. Redactie). Ook hekelt spreker de Fransche pers en haalt aan dat Le Bien Public en L'Etoile Beige als twee handjes op een buikje mar- cheeren, om de rechten der Vlamingen te krenken. (Hier ook mocht spieker wel hulde brengen aan 't socialistisch blad Le Peuple dat ook kranig voor de Vlamingen in de bres springt. Redactie) Waarlijk het was eene goede voordracht, en spreker heeft veel bijval gehad, en is na zijne voordracht, door het aanhoudende handgeklap terug ophettooneel geroepen. Dit bewijst, dat het talrijke publiek instemde, met den inhoud der voordracht. Het feest in 't algemeen was puik, en wij sporen het Bestuur van den Tak aan, voort te gaan op den ingeslagen weg. Menig volks feest is reeds door den Tak gegeven, nuttige en leerzame voordrachten ten gehoore gebracht, iets wat het zijne zal bij brengen om het volk te onderwijzen. hebben de katholieken, de vraag van den alge- meenen opslag genoemd, in hunne bladen, en door hunne stemming hebben zij er zich met 96 tegen 17 tegen verklaard. En Jefken Wauters, op 't Onpartijdig Comiteit gepraamd om den eisch van algemeenen opslag, voor de katholieken ook te teekenen, om zoo aan de Heeren van 't fabriek niet te laten zien, dat de katholieken met zoo eene groote meer derheid den algemeenen opslag hadden verwor pen, hetgeen hij dan ook deed gesteund nog op het feit dat de 3/5 der stemmers beslisten over de te nemen besluiten, dan kreeg Jefken Wauters op zijne duimen van uwe bestuurleden^ omdat hij zulks had gedaan, dus wel een bewijs dat het voor de dompers niet genoeg was, tegen den algemeenen opslag te stemmen, maar dat hij zelf in hunnen naam niet mocht gevraagd wor den. Is dit klaar genoeg, M. Van Schuylenbergh Ja 't is waar, Nichels was bij het begin der staking er tegen, onmiddelijk den eisch van den algemeenen opslag te stellen, omdat hij voor zag en dit in overeenstemming met al de leden van 't onpartijdig conriteit, dat dien strijd zulke uitbreiding niet zou hebben genomen en dat de heeren weldra zouden hebben toegegeven. J a, 't is waar, wij hebben op de goedheid der heeren gerekend en ge dacht in den beginne dat als de zeven plaatsen opslag kregen, ook de andere zouden gevolgd hebben, maar na twse maanden strijd, hebben wij, en geheel liet On partijdig Comiteit ingezien, dat de Heeren enkel in 't zin hadden, de kassen der syndikaten ledig en hen aldus onmachtig te maken, e dan is men in :t Onpartijdig Comiteit tot akkoord geko men, dit spel der heeren te verijdelen, door den eisch van den algemeenen opslag te stellen. Socialisten, liberalen, christene democraten en onpartijdigen waren van het zelfde gevoelen, dat men nu toch de gedwongene stakers ook moesten betalen, en daar het één en dezelfde uitgave was voor de syndikaten ook den alge meenen eisch te stellen, en dit om te beletten, dat als de eene overwonnen, dan de andere geen bastaard zouden zijn geweest, ie'.s wat den strijd tot in 't oneindige kan doen voort duren. Iets is toch aardig In 't Onpartijdig Comiteit zetelen vijf groe pen vier komen 't akkoord en de vijfde wilt alleen loopen, en is dan bovendien nog zoo slecht in hunne bladen te schrijven, dat wat de vier andere groepen hebben gedaan arehi-dom is. 't Besluit de dompers hadden verstand al leen 0 Iets blijft ons nog altijd een raadsel M. Van Schuylenbergh, en dit is Den Woensdag avond verklaart M. Van Neckeop de zitting van 't Onpartijdig Comiteit, dat zij den tarief niet meer willen be zien, verre van er de proef te willen mede doen. en des anderen daags, besluit men in den cerkel tot de proef en zij kijken naar 't Onpartijdig Comiteit niet meer om. Van waar dit verschil Was dit soms geen verraad 1 Ge verklaart nu zelf in De Vrije Werker, dat de katholieken de proef gingen doen, zon der de voorwaarde te stellen, opslag voor geheel 't fabriek, want g'hebt uitdrukkelijk verklaard dat ge solidair bleeft met de 7 andere plaatsen. Het is M. Hendrickx die u gezegd heeft, dat ge meer zoudt bekomen dan ge vraagt. Dus, ge maakt hier de zaak heel klaar, au uwe lezers zullen met ons de volgende gevolg trekking maken Had M. Hendrickx niet gezegd ge zult meer bekomen als ge vraagt, de katholieken hadden er niet naar gevraagd, want ze gingen de proef doen, in de overtuiging niet aan 't werk te gaan, zonder voldoening voor de 7 andere werkplaat sen die ook in staking waren gegaan. Dus, hadden de katholieken over de noodige macht beschikt in hun syndikaat, de.n algemee nen opslag was er niet, want zij gingen aan het werk met opslag voor de 7 gevraagde plaatsen. En hier M. Van Schuylenbergh bewijst ge uwen boezemvriend M. De Nayer een slechten dienst, want ge maakt bet hier heel klaar, dat hij een leugenaar is, want verleden week, schreef hij, dat de meisjes in de contenues aan 't werk gingen met de stellige belofte, opslag voor al de werklieden, terwijl er door de katholieken niet is van gesproken.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3