Een en ander. Bravo, M. De Nayer. In 't fabriek Brusselschestraat, alwaar de daghuurwer kers ook igen 20 centiemen per uur win nen, hebben ze deze week bericht ontvan gen, dat ze allen opslag kregen. Den opslag bedraagt zoo wat 10 centie men per dag. 't Is weinig, maar in alle geval toch iets. Bravo. M De Nayer, gaat op dien weg voorts, en steekt nu ook eens een handje toe, om de zoo lage loonen, op 't fabriek der Sargie-weverij van den Tragel, ook wat te verhoogen. Het spijt ons deze week geen nieuws van onzen nieuwen medewerker te hebben ontvangen. Wij verzoeken hem vriendelijk regelmatig zijn proza in te zenden, want onze lezers snaken naar zijn nieuws. Werkstaking. In de Spir.contenues der Filature du Canal, is er verleden dins dag werkstaking uitgebroken. Reden Opslag van loon. Ziehier wat wij bekomen hebben, na een paar malen onderhandeling O 2 wordt vervangen door O te be ginnen van N* -17 1/2. Bovendien wordt N° 17 1/2 betaald als N° 18. N° 18 IXI met pignon 36 zal betaald worden per tors, zoodanig dat ze per 100 kilos 3o certiemen meer zullen kun nen winnen. N" 18 IXI met pignon 38, zal ook per tors betaald vvorden, maar daar de tarief is gemaakt in verhouding van den tarief, zal het hier maar 15 centiemen per 100 kilos zijn. N° 20 01 9 centiemen opslag. G O om den prime te behalen, zal men maar 360 kilos in N° 12 moeten afwerken Deze was aangegaan, zonder dat het bestuur der Vakvereeniging hiertoe zijne toestemming had gegeven wel was er toegelaten opslag te vragen, en zelf had den wij aan de heeren in dien zin een brief gezonden, maar wanneer men opslag vraagt, is het altijd niet om in werksta king te gaan. Wij willen onze leden het nog eens op merkzaam maken,, dat er geene werksta kingen meer zullen goedgekeurd worden die niet zijn aangegaan in overeenstem ming met het bestuur der vereeniging. Gelief hiervan dus rekening te willen houden, want zonder tucht en goede rege ling gaat het niet. Aan M. Ringoir, lang gekend voor zijne lage loonen, hebben wij verledene week ook een brief gezonden, hem wat op slag vragende voor zijne werklieden. Gij hopen dat hij hieraan zal voldoen, want loonen van 2 fr. of 2,20 fr. voor ge huwde menschen, zijn toch te klein. Allo, M. Ringoir, het leven is duur, alles slaat op, doet het ook eens met de loonen uwer werklieden. Verschiilige leden der Handelskamer s hebben ons deze week gezegd, dat,sedert M. De Nayer nu Staakbewerker gewor den is, hi] zooveel eergevoel zou moeten bezitten, zijn ontslag als voorzitter te ne men, omdat de Handelskamer zoo erg ge- bolgen is opStaakbewerkers tegen wien zij reeds menigvuldige manifesten heeft uitgegeven. Als Staakbewerker is dus daar zijne plaats niet meer. Zal hij er van onder trekken of zal men hem er moeten buiten zetten Dit hangt af, van zijn verstand dat hij bezit. Wij hebben op inlichtingen uit ge weest om te weten, waar men bakkers voor een en hetzelfde werk hier 21 franken en daar 36 franken per week betaalt en wij hebben het niet gevonden. Daar M. De Nayer dit wel schijnt te weten, zoo geven wij hem de vrijheid, die bakkers en patroons in ons blad af te kon digen, want wij zullen voor die bakkers doen, wat wij voor -andere werklieden doen. Allo, M. De Nayer, helpt ons, om het loon der bakkers te verhoogen wordt ge hierom Staakbewerker genoemd, denkt zooals wij dat het eene edele taak is, de werklieden een beter leven te helpen be zorgen. Allo, wij wachten, want als gij het niet doet, dan ook zeggen wij M. De Nayer is een leugenaar. Ondersteuning voor de werkstakers van Wetteren. Rondgehaald door Vergeylen bij Po- devyn Polydoor 1,00. Gezongen door P. V. Koolstraat, bij Eugene Detreuve 0.77. Gezongen door Coppens bij de weduwe Oosterlinck 1,00. Rondgehaald in Hand aan Hand. bij de ontvangst der Wetter- sche kinderen 32,04. Vellenbewerkers volgt ons voorbeeld, Bonner André 0,40. Felix De Botvink 0,25. De Brul Jozef 0.25. Seraphien De Petter 0,25. De Vos Plas 0,25. Wauters Antoon 0,25. Ver- straeten Jozef 0,25. Verstraeten Henri o,2S Cesar Verbeeren o,25. Pots Leon o,25. Den Burgemeester 0,25. Den Staats man 0,10. Karei is te jong 0,20. Edmond Moyal o,3o. Gustaaf Leeman 0,20. De mannen van de bruinverwerij 1,24. Omdat alle gladslijpers mijn voorbeeld zouden volgen 0,20. Omdat den advokaat draf niet gegeven heeft 0,20. Gezongen door onzen Gentschen strijder Karei Bauwens Het brood des gevangs 1,04. Gezongen bij Jan B. De Pierre door Jan Herken- rath 1,00. Gezongen door denzelfden bij Frans Van Gucht 0,97. Omdat er nog twee verdwaalden zijn in de Filature du Canal die niets geven, geven de spinners en draadjesmakers 5,15 Van Spitaels Louis o,5o. Rondgehaald door Vergeylen bij Podevyn 1,87. Van den Bossche o,5o Lippens 0,50. Schutyzer o,5o. Podevyn 0,50. Bocqué o,5o Mertens 0,00. Jacobs o,5o. Stuyver Hip. 0,25. Vergeylen o,25. Hips o,25. Nichels o,5o. Van der Meirsch o,5o. Conand en groote Machien 4.00. Volgt mijn voorbeeld Adolf Van Mol 0,25 tie rijke steu nen de rijken, dat de armen de armen steu nen 2,00 Van eenige vrienden 0,60. Om onze plichten te vervullen, willen wij de werkstaking van den Beer doen winnen 1,77. Brandmolens 1,32 Klaarmolens 1,00. Spoel- ders 4,68. Omdat alle werklieden zich zouden vereenigen bij de Socialisten en niet zeggen het kan er niet af, geven d" wevers van Moncarnie 6,49 Fabriek Torley 5,35. Omdat de inrolders van Borremans mijn voorbeeld zouden volgen, SteenhautCamiel 0 33 Voor 19 stuivers Beernaert spekken Spinnerij La Georgie 1,90. Omdat Poile zijne vrouw met eene bus ging staan, tot spijt en nijd van eenige vet betaalde mannen, geven de wevers van Aiaichand 8,00. Omdat de staking van etteren zou lukken, geven zes bleekers 0,80. Len lied door Amedée bij De Wittel. '1.25 Van de contenues (vlas) 2,75. v an de lustreerders 2,00. Werklieden, volgt ons voorbeeld, richt ronden in bij uwe werkge zellen, om onze strijdende broeders en zus ters van Wetteren te doen overwinnen, de lus treerders Torley, nachtploeg 6,50. Ondersteuning voor de werkstaking der Filature, Tragel. Overdracht 23167,37. Inschrijvingslijst 34, 2,2o. Inschrij- vingslijst 72, o,25. Inschrijvingslijst 77, 5,oo. Inschrijvingslijst 78, 0,17. Een on bekende van Hastière 2o,oo.Van de Tex- tiel-tederatie Gent, van 't geld gezonden door Verviers 5oo,oo. Samen 23099,99 Verschillige bil dragen zijn door overlast van kopij tot de naaste week verschoven. Dronkenschap bestaat niet meer. Ben monster van 't merk waardige Coza poeder wordt gratis toegezonden. V De Valkeneer, Esplanade, 15. Socialistischen Vrouwenclub van Aalst. Mis kameraad. Wij hebben niet ge schreven, dat ge werkt om de bete broods, maar dat ge uw geweten hebt verkocht, het Aigemeen Stemrecht hebt verloochend voor de bete broods, zooals M. Renkin, die ook Christen Democraat is geweest, zijn geweten heeft verkocht voor eene ministersportefeuille. M. Van Schuylenbergh laat uitschijnen dat hij een dagloon van 3 franken voor de werklie den van de Filature et Filteries reünies zou voorgesteld hebben, en Kichels er tegen Was. Hier is dus het tegenovergestelde waar, van wat men beweert, namelijk dat de Socialisten altijd overdreven eischen stellen hier was het nu eens knappen Petrus. Maar hoe is 't mogelijk dat Van Schuylenbergh van 3 franken zou gewaagd hebben, terwijl zij roet 96 stemmen tegen 17, stemmen dat er inag opslag gevraagd vvorden. voor een groot getal werklieden, die maar 2,25 fr. winnen. 't Is al te zot. Overdracht fr. 111,21. Totaal fr. 226,11 Iian ingegeven worden in Koffie,Thee Melk. Likeur. Absint, Bier, Water of in bet voedsel zonder dat het noodig is, dat de dronkaard er iets van weet. Het CO/A POEDER bezit de won derbare eigenschap om tegenzin tot drinken van sterken drank (bier, wijn, absint, enz bij den dronkaard op te- wekken. Het COZA POEDER werkt zoo onopgemerkt en zeker, dat de echt- genoote, de zuster ot de dochter van den verslaafde het hem kan toedienen, zonder zijn medeweten en zonder dat het noodig is dat de patient ooit be hoeft te weten waaraan hij zijne red ding te danken heeft Het COZA POEDER heeft het huiselijk geluk van dui zendegezinnen hersteld, duizende personen van schaamte- en oneer gered en deze -personen tot levenslustige en nut tige ieden der maatschappij herschapen het heeft menig jong persoon op den rechten weg terug gebracht en geluk- ^gemaakt en het leven van talloozen met menig jaar Het Instituut, waardoor dit ongeëvenaard poeder ver spreid wordt, zendt gratis aan hen, die daartoe aanvraag doen, een boek met dankbetuigingen en een monster. Het poeder wordt gewaarborgd volkomen onschadelijk te zijn. Correspondentie in alle talen der wereld. Het echte Coza poeder is verkrijgbaar in alle apotheken- en m het volgend depót te Aalst Onze depothouder reikt het attestenboek gratis uit aan hen, die er aanvraag voor doen, maar geeft geen gratie proeven. Om deze te bekomen wendt U direct naar Londen COZA INSTITUTE, 62. Chancery Lane Londen. 70 Engeland. Wacht U voor namaaksels. Het Coza Poeder is het eenige afdoend middel tegen dronkenschap. WORDT LID VAN DEN Men betaait 10 centiemen per week, waarvoor men bij het kraambed 8,50 fr, ontvangt als*men 1 jaar lid is. alsook bij ziekte welke minstens ééne week duurt 4 we ken lang 9 kilos brood. Men kan zich alle dagen als lid aangeven in het lokaal Hand aan Hand en bij de brood voerders, HET BESTUUR. Uitgever: P.De Neef,St.-Vincentiusstr. 5. Aalst, Aalst drukkerij der geb-, Boeykens. V'arkensm.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 4