Weekblad voor met Arrondissement Aalst. ONDERHOUDj 7e Jaar. N° iiO. Prijs per titimmer 2 centiemen. 28 Juli 1907. met den Heer Achille Brijsnopens hei artikel De Socialisten van i3i2, verschenen in Klokke Roeland van 2 Juli. Wij hebben hel artikel van den heer Petrus Van Schuylenbergh gelezen, dat verleden Zondag in Klokke Holland verschenen is,onder den titel De Socialisten van 1.302. We zijn natuurlijk de meening gaan inwin nen van den heer Achille Bi ijs, leeraar, over bewust artikel, vermits zijn voordracht in Klokke Roeland bedoeld wordt. De heer Briis heeft ons, als volgt, welwil lend te woord gestaan De Heer Van Schuylenbergh legt me woor den in den mond, die ik nooit uitgesproken heb Wie heeft mij hooren zeggen dat de strijd in 1302 geleverd werd door gemeen grauw Of wel liegt de h. Van Schuylen bergh hier met opzet, of wel heeft hij van mijn voordracht niets begrepen, en in beide gevallen heeft de inleiding van zijn artikel, tegenover mij, geen waarde. Ik heb zeer dui delijk dit gezeid Door hun zeden en gewoon ten, hun kleedij, zelfs dikwijls door hun taal verschilden de Patriciërs met 't gemeene (lecommun communitas), de ambachtslieden. Waar haalt Dirk daaruit het woordje grauw Ik zou nooit het ambachtsvolk gemeen grauw durven noemen of weet d. h. V. S. niet dat grauw synoniem is van gespuis, canoille Daarbij heb ik ook nooit socialisten gebruikt, wanneer ik over 't gemeen van 1302 sprak Waarom dan dat opschrift Fe socialisten van 1302 Weet Dirk dan niet dat een sociale strijd, door allee°u\ven heen geleverd werd'? Verder, sta ik ten hoogste verwonderd over de bera ming, die d. h. V. S. geeft aan de socialis ten hij rioemt ze letterlijk gemeen grauw. Dat is niet zeer delikaat vooi een Sekrelaris van Werkerssyndicaten, en weinig vleiend voor de arbeiders. Nadien beweert hij Zoo leeren Pireone, Fris, enz Ik durf wedden dat hij nooit éin bladzij gelezen heeft van die geschiedschrijvers, om, na zoo'n inleiding, dien zin te schrijven. Tegenover al die greote geleerden, welke een Europeesche faam bekomen hebben, stelt, hij Deken De Grijse van Kortrijk, die op eenige bladzijden van een tijdschrift zou kun nen bewijzen datgene waarover anderen gan- sche boeken geschreven hebben. Hij begint met te zeggen dat zijn betoog onweerlegbaar is, en schrijft dus zijn stelling vóór zijn be wijs zoo doen al diegenen, welke hun eigen denkbeelden voor zuivere waarheid houden. Ik zou even goed kunnen zeggen mijn betoog is OBweerlegbaar. Wie zou er dan gelijk heb ben Ten andere, Dirk spreekt zich zelf tegen met het artikel van De Grijse Hij zegt dat het een strijd was tegen het Schepenkollege. Wel, ik zelf heb bet gezeid Maar bet schepen- kollege bestond alleen uit mannen van de rijke geslachten, van de aristocratie Ze wil den geen enkel van hun voorrechten afslaan. Hun eezag werd langs om meer zwaarder en drukkender halsstarrig werd het gemeen buiten alle openbare ambten gehouden en toe zicht werd hun geweigerd. De werkersbevolking door de ketterij in de XII" eeuw opgehitst, werd in de XIIIs eeuw bewogen door het bittere sociale verschil onder de menschen, en vroeg lotsverbetering Des .Marez heeft over dien toestand in de Vlaamsche steden een prachtige, studie ge schreven in de Revue de Puniversité de Bruxelies (1900) Les luttes sociales en Flaodte au moyen ège Welke verontwaardi ging moest bij de aibeidersklasse niet ont staan, wanni-er de keure van Gent straffeloos aan een aristokraat toeliet de dochter van een arme te schaken om er zijn bijzit van te ma ken In de nijverheidssteden gold het bijzonder lijk de loonen de vaststelling van het salaris was uitsluitend in de handen van hel schepen kollege, dus van de Patriciërs. Voegdaaibij het verbod aan de ambachtslieden om in bet gilde te komen en laken te verkoopen, het toe zicht over de wolnijverheid alleen toever trouwd aan de rijke keoplui, het geheim waarmee de magistraten hun beraadslagingen omringden, en men begrijpt onmiddellijk dal er 2 partijen, 2 klassen in die steden tegen over elkander stondende rijken en de armen, de Patriciërs (majores, de goeden) en de am bachtslieden (minores, de kwadien). Ten andere, die toestand vindt men ook terug, op hetzelfde tijdperk, in andere streken zoo spreekt Prof. Pirenne over de popoio minuto en de popoio grasso van Italië Van dan af begint de strijd Te Luik, in 1233 staande kleinen op tegen de schepenen en hun bisschop in 1233 trachten de koperslagers van Dinanl, door een geweldigen opstand het juk af te schudden van de hoogere burgerij, die ze uitbuit in 1299, zijn het de wevers, welke te Hoei opstaan tegen de conservatores drapparie, de kooplieden van het gilde in 1248, ontstaat er een samenzweiing, te Zoutleeuw, tegen de magistraten in 1267, te Leuven. Maar in Vlaanderen, was het erger daar was het de eene opstand na den anderen, be gonnen in t22ö, bij de verschijning van den vaischen Boudewijn. Een revolutie was onver mijdelijk ze brak in 1280 uit in al de sleden van Vlaanderen. Hier bevindt men zich niet meer voor éen afzonderlijke kracht, maar wel voor den vasten wil van een geheele bevolking om het patriciërsregiem te ontwortelen Hier bij moet ik nu voegen hetgeen ik ook ge zeid heb dat reeds ook kooplieden uitge sloten waren uit het gilde, dat nog alleen in de handen bleef van de allerrijksten. Zoo komt het dat die kooplieden zich vereenigdem met de ambachtslieden om het gemeen juk af te schudden. De graaf Gwijde van Dampierre kwam nu ook op, juist omdat hij in dien strijd een middel zag om zijn grafelijke rech ten, welke door de Patriciërs gekrenkt waren, weer te doen gelden. Hij koos natuurlijk partij voor de verdrukten het doel was niet bet zelfde maar de middelen tot verovering van hun rechten konden ze samen gebruiken, Maar van 't oogenblik af dat de Leliaarts de Vlaamsche Patriciërs de hulp inriepen van den Franscben koning, die op het oog had de inpalming van Vlaand Min, en daarna van al de Belgische leenen bij Frankrijk, van toen af was er een gemeen doe! voor den graaf en de ambachtslieden de vrijmaking van Vlaanderen tegenover Filips den Scboone. Daar neemt de strijd het karakter aan van een echt nationalen strijd. De roemrijke over winning bij Kortrijk heeft bepaald bij het Vlaamsche volk het nationaal bewustzijn ge baard zegt Dr Fris Naast het volk van Vlaanderen streed de adel en zelfs de geeste lijkheid. We weten dat een veertigtal nering- lieden tot ridders geslagen werden op het veld te Groeninge, en daardoor de graaf vrijwillig bijdroeg tot de vereeniging van de verschil lende gedeelten van zijn volk, maar het on verwachtste toeval had gewild dat de belangen van de feodale heeren saarngerallen waren met die van de volksklasse. (Vlaanderens vrij making in 1302 door Dr Fris). Nadien zien we de maatschappelijke ge schillen weer hernemen, maar telkens grijpt de democratie naar de wapens te zamen met den Vorst om iederen aanval van de Franscbe koningen af te weren, hetgeen bewijst dat de Vlaamsehe nationaliteit geboren is in den Gulden-Sporenslag. Onloochenbaar echter is het, dal de demo cratie daar getoond heeft wat ze vermag, en dat ze een groot zelfvertrouwen gewonnen had in haar macht overigens, zij is het dan ook, die van dan af aan zich telkens aan 't heofd stelt van de krijgsbenden, die Vlaan deren tegen Frankrijk verdedigen. Hier zweeg de Heer Brijs. Ik vroeg hem toei of hij niet eens met den Heer Van Schuylenbergh over dien strijd zou willen debatteeren, waarop bij onmiddellijk antwoordde O, ik vraag niet beter, want ik zou nog veel, heel veelover 1302 kunnen zeggen, en vermits de heer Van Schuylenbergh den handschoen in het strijdperk geworpen heeft, moet hij uiterst goed op de hoogte zijn van den Gulden-Sporenslag welnu ik raap den handschoen op en beroep den heer Van Schuylenbergh tot een publieke be spreking over de beteekening van l302. Alfred NICHELS. Redactie Het woord is aan Dirk. He Heer Achille Brijs wil met den Heer Van Schuy lenbergh in 't publiek debatteeren, over den Gulden-Sporenslag. We hepen wel "dat d. h. Van Schuylenbergh ten minste zoo eerlijk zal zijn om te aanvaarden. Uit het debat spruit licht. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFBSD ïnTICHELS, Maar.straat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1