Al» er ooit in een bestuur onrecht wordt gepleegd, als men in een bestuur schanddaden kan bestaligen dan is het wel in 't Bestuur van Weldadigheid, Ge kent allen den fameuzen sehamelen armen beter gekend onder den naam van rijken armen Welnu, dit is eene soort rijke menschen, die men hejpt, niet met een broodje, maar met groole sommen geld en tiie hen maande lijks worden ten huize gebracht De armen mogen met een broodje onder den arm, onder de oogen van 't publiek naar huis trekken, terwijl men die rijke jufvrouwen die het geld van den armen heipen opeten, zelfs bij naam niet mag kennen. En de Weezen huizen Voor de Weezenjongens is het insgelijks noodzak; lijk dat er verandering ge: racbt wordt. EN NU DE GESTICHTEN Wij eischen hervormingen in 't onderwijs u En wat verstaan wij door SCHOOLCANTIENEN 1 Stelselmatige weigering. MINIMUM VAN DAGLOON. Ope n ba re A a nbesed i ngen in alles en voor alles, is onze leus, en is ook het dichtst bij de rechtvaardigheid. Tharis zien wij alle werk, alle leveringen, alle benoodigheden, gegeven worden aan vriendjes en kozijntjes. De belangen van de stad, van de inwoners in 't algemeen worden van kerit gezet,om door de katholieke bakkers duur brood te laten leveren,aan 't Armbureel, dit ten nadeele van de behoeftigen. Alle leveringen van drukwerk worden aan de vriendjes eenvoudig weg toegekend, den prijs komt niet in aanmerking, en zoo is het dat wii aan Sieur Van de Putte, den fameuzen drukker der kiezerslijsten een cadeauken zagen schenken van 8000 franken, want de gebroe ders Boeykens hadden den Baad aangeboden dit zelfde te doen voor zoo eene som min. Hier was nu de plicht de openbare aanbe steding te doen voor dit werk, om zooveel mogelijk voor de stad profijt te doen. Neen, dari was er gevaar voer M. Van de Putte dit werk niet te hebben, in alle geval toch zoo peperduur niet te worden betaald, en dat mocht niet, hij immers een hunner vriendjes. En om u nog een beter bewijs te geven, hoe men met de centen van Jan en alleman omspringt, wil ik er nog bijvoegen, dat een gewezen drukker een werk kreeg van de stad; dien man deedtzijn werk vervaardigen bij de gebroeders Boeykens en toen hij de rekening aan de stad bestelde, had hij voor dit klein werkje niet min dan een 22 tal franken meer gerekend. De rekeningen die de katholieke Ieveraia- ciers door de stad worden betaald zijn schrik kelijk verzwaard, en dat ailes moet door 't al gemeen, door al de inwoners worden ver goed Wanneer wij n« zien dat wij geene vertegen woordiging hebben in de besturen der muziek- teeken- en nijverheidsschool, dat die scholen veel zeuden moeten verbeteren, dan moeten wij er voor zorgen, in die besturen te treden. Wanneer wij nu samenvatten en zien dat in de volgende besturen als Werkeloozen- WÊÊfaaiaÊKiuiiMÊtBumm ssw Moeien bier «eene veranderingen aan toege bracht worden Wel zeker, want is er een groo- ter gevang dan het meisjeswcezenhuis Hiei zei ten de ai me kit.deien den voet. binnen om tor bun eet. en twintigsie jaai nooit een voet in moeders- of vadershuis meer te zetten of in dit van een familielid. De kindei en worden er opgekweekt geheel buiten de weield bij het doen éener wandeling, bij renen uitstap in de s'ad, he; hoold niet ge recht,gee., goeden dag gezegd aan dezen of genen bloedverwant of bij uwe •ehuiskomst wordt ge gestratt En dï.ii nog zijn die uitstapjes, die wandelin gen nog zoo zelden Is het onderwijs der kinderen voldoende Neen Hebben zij de i.oodige kennissen opge daan om, bij he' verlaten van het gesticht, (lef tig hun brood te veioienOn Neen De kinderen kunnen niets van tie wereld,niets van dege'.'men die hen omringen en meermalen gelieun bet dat zij,pas het gesticht veilaten heb bende, in 't ongeluk zijn. Deze kindetet) een stiel laten leeren buiten hol gestich tusschën aiiueie meisjes, zou hun in staat stellen hun eene deftige t>ioodwinning te bezorgen hun gevang zou zoo doodsch, zoo e, ito ig. zoo vervt lend niet zijn en zij zouden meer beschut zijn P-gen de wereidsche gevaren. Waarom de kinderen niet voorts laten leeren wanneer zij aanleg tuonen Waarom mogen zij r.iet van de studiebeurzen genieten, zooals dit vroeger liet geval was Mot ten die ongelukkige schapen dan eeuwig gedoemd zijn om ongelukkig te wezen? Waarom moeten die kir.deien die vader of moeder van in hum o prilste jeugd hebben verloren dan eeuwig verstoken b ijven van alle hoogcre on1 wikkeling dat ben in staat kan stellen eene goede brood winning te werven Wie zegt er ons dat er ook geene uitnemende leerlingen kunnen kornen uit den schoot onzer Weezer,gestichten In Brugge, in Luik zijn er wel prijzen van Rome behaaid door weesjongens waarom zou dit in Arlst met kunnen gebeuren Het is de plicht der oudeis te zorgen dat hun ne kinderen een goed ambacht kennen, wel zijn geleerd, om hun degelijk door de wereld te laten komen Is dit dan niet de plicht van ons katho liek bestuur Het leven dier kinderen moet zoo aangenaam mogelijk gemaakt woiden, altijd binnen de palen der zedelijkheid blijvende. Voldoen de oude mannen- en oude vrouwen huizen onze bevolking Neen, eerst en vooral er heerscht geene vrij heid genoeg.de ouderlingen moeten te veel opge sloten zitten, hunne behandeling laat te wen- schen zij ontvangen geen centiem zondagpiee en mogen te weinig uitgaan. Werpen wij een oogslag op de werkingen onzer vrienden in Leuven en ge zult verbaasd staan. Hier in Aalst mogen de oude mannen maar twee maal ter week uitgaan, dit is den donderdag en zondag achtermiddag en dan nog enkel van i ure nanoen tot 7 ure 's avonds in den Zomer an tot 5 ure in den winter. De oude vrouwen mogen enkel alle veertien dagen uitgaan, den dinsdag. Is dit niet schandalig Waarom mogen die mensrhen niet.alle dagen uitgaan zooals in Leuven Paar zijn de oudedingen vrij van 's moruens 9 1/2 ure tot 11 1/2 ure en vr.n 2 tot 8 ure des avonds. Pes zondags tot 9 ure en bij aanvraag, voor d. eene of andere feestelijkheid, krijgen zij verlof voor geheel den nacht. Waarom moet het rei blijf der ouderlingen een «evang voor hen zijn. waar men dan nog gedu.ig straft voor eene nietigheid en zijn deze er niet noodig Wei pt een oogslag op de stadsscholen, ziet naar het getal leeilingen, ziet naar het getal klassen en ge zult beschaamd staan zoo het on- dei wijs te laten vervallen. Wij Hebben in Aalst 3 gemeentescholen aij teller, 19 klassen en bevatten te samen 1150 leer lingen Er zijn daarenboven 8 aangenomen,- scholen, met 46 klassen en 2208 leerlingen. Voor de aangen-imene scholen zijn er maar 48 leerlingen per klas, terwijl er voor de gemeente scholen 61 zijn. Ln vergeet nu niet dat dit gemiddeld is gerekend,want in de gemeentescho len zijn er klassen dte meer dan 100 leeilingen tellen. Is hier onderwijs aan geven mogelijk In 't geheel niet, maar weet ge wat r»en er beoogt Men zoekt de ontvolking der gemeentescholen door ne kinderen er als haringen 111 eene ton op te sluiten; men bouwt er geene klassen bij,terwijl tnen in cie aangenomene scholen er maar gedu rig bijbouwt. Degelijk onderwijs geven aan zoo eene bevolk te klas is geheel onmogelijk, enkel kan zoo eene onderwijzeres of onderwijzer oppasser der hin deren zijn. Daarom eischen wij Verdubbeling' van het onderwijzend personeel, meer klas sen en deze gezond en groot. Niet zooals de katholieken die aan een gedeel te kindeien in de bewaarscholen des middags eene te'loor pap of soep geven en daatmede al Neer, vrienden, wij willen een volledig en smakelijk noenmaal voor de kinderen zooals de socialisten in Leuven reeds hebber, lot stand gebracht en dit noenmaal bestaat aldaar uit Den Maandag. Boui'lon, brood, aardappe len, ossenvleescli (bouiliie) met sr.ijboonen. Den Dinsdag. Gioenselsoep, gestoofde karbonnaden, b*ood en aardappelen. Den Woensdag. Gioenselsoep, schapen- vleesch met witte boontjes,brood en aardappels. Den Dcndeidag. Erwtensoep, gestoofde karbonnaden, brood en aardappels. Den Vrijdag. Groenselsoep en rijstpap. Den Zaterdag. Groenselsoep, worsten (trip pen) met wortels, biood en aardappels. Welk verschil met het noenmaal dat men hier de kleintjes geeft I En denkt nu niet vrienden, dat men hier voor zulke groote sommen geld noodig heeft, neen, want het g -ed en smakelijk noenmaal dat men de kinderen in Leuven opdient kost nog geen 12,000 franken terwijl hier de pap en de soep der bewaarscholen 6000 fran ken per jaar opslorpt. In Leuven nemen er dagelijks 1000 kinders deel aan dit noenmaal en in Aalst 1210. In Leuven beginnen de schoolcantienen op ic November en eindigen met Pascheh. Meermalen bebben wij reeds aangevraagd om een concert te mogen spelen op den kiosk ter Groote Markt, om 't Stadsschouwburg te mogen gebruiken en nooit wordt ons die toelating ver leend, zelfs als onze aanvraag een edel doel omvat, zooals het nog onlangs gebeurde in de Groote werkstaking, wanneer ons muziekkorps, on'zen tooneei- en kindergroep eene goede ont vangst meende te doen voor de moedige strijders van den Tragel. We.lnu, omdat de katholieke partij de meer derheid uitmaakt, ornaat zij misbruik makende van hare macht, aangevuurd door een hevigeii haat, tegen alles wat de werkende klas aanbe langt en voordeelig is, daarom wordt er ons niets van dit alles toegestaan. Nu is het de Jonge Garde die met onze centen gesubsidieerd wordt, en dan zouden er alle muzieken van genieten. Het zelfde is met onzen Ziekenbond. Nu zijn het ook de katholieke Ziekenbonden die subsidiln ontvergen, en geen enkelen anderen geniet eene duit. De Socialisten zijn sedert hun ontstaan 1 stiijdvaardig voor de toepassing van minimum van dagloon en maximum van weikuren, eeist en vooral aan de werken van de gemeente, de provincie en den staat, in Aalst hebben de dom pers dit in de lastencohieien geschieven, ma.,r van de toepassing boort men niets. Ziet naar de werklieden van den R-inigheids- dienst. Het minimumloon is voor hen bepaald, .maar de werklieden krijgen het niet, zij mogen zich tevreden stellen, met hun loon aan te vul len, met het bijeen houden en zoeken vun been deren en vodden. Deze menschen hun loon hangt af, van den goeden wil eer l uigeisen werklieden, want hun iocs:; vei hoogt naarmate zij vodden vinden. En onze katholieke burgervadei s weten dit, en loch laten zij dit gebeuren, omdat den aanne mer een hunner vriendjes is. Wij, Wtrklieder.paitij, sirijder, ook voor ver hooging ran loon, omdat een behoorlijk loon den werkman moet woiden betaald. Om tot daar te geraken is er veel te doen, maar toch is het noodig dat een Gemeentebestuur het voorbeeld geve Welnu onze stadsbestuurders doen het tegen- overgestelde. De staatswerklieden-, wo.den hon- gerloonen betaald en moeten daarenboven vele uren werken het postje var. poütie-agent is verie ran benijdenswaardigvoor een klein loon zijn zij bovendien nog verplicht 'in dienst te zijn der k .tholieke partij. Wij werklieden zijn verplicht het onze bij te brengen om dien erbarmelijken toestand te doen ophouden; een agent is een bediende der ge meente, der inwoners in 't algemeen, eti evenals wij voor een goed familieioon strijden voor de werklieden, voor onze klasse in 't algemeen, zoo ook moeten wij strijden tot het bekomen van een goed loon v, or de agenten van politie en andere stadsb'edienden. Dit bekomen wij i#et een demo cratisch bestuur, waaraan wij onze medehulp, onzen steun zouden verieenen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2