fonds, Arfiibureet, Hospicieraden, Weesge- stichteo. onze vertegenwoordiging zullen heb ben, dat wij zullen deelmaken van de bestu rende lichamen als muziek- teeken- en nij verheidsschool, dat wij zulLen mogen gebruik maker, van 't Sladskiosk en Schouwburg, dat wij recht zullen hebben op subsidiën voor ons muziek, voor onzen ziekenbond, dat wij ons woordje zullen te zeggen hebben om den toestand der agènten, stadswerkiieden en be ambten te doen verbeteren, dat wij niet meer zullen moeten bestatigen dal het onze werk stakers zal verboden zijn omhalingen te doen met bussen, dat men om dit te doen hen niet meer zal vervolgen zooals hét is gebeurd, ter wijl men ds oogen sluit voor dezen die omha lingen doen voor kerken en kapellen, wan neer wijdooronze vertegenwoordiging in al de besturende lichamen, groote diensten zullen kunnen bewijzen, zoo voor weezen, ouderlin gen, ziekenen, werkeloozen eu beboeftigen, dan meenen wij dat het voor ons socialistische partij eene duurzame plicht is, nu te stemmen tegeri al dit onrecht en de liberalen te doen triomfecren. Wij weten- het, velen van u zijn erg gebe ten op de liberalen, en wij niet minder dan gij maar wij zien geen ander middel dan deze maal te stemmen voor de liberalen, om dat zij ons waarborgen al wat wij daareven hebben voorgestaan en verdedigd ten uitvoer le zullen brengen. Wij zoowel als velen van u, zouden ook liever strijden en zuiver socialistisch doen stemmen wij welen en zijn er van overtuigd, dat wij door ons werken, door onze propa ganda, in de laatste vier jaren, misschien wel onze stemmen zullen hebben verdubbeld, en onk de liberale partij is er van overtuigd. Maar wat baat het ons, indien wij nu alleen strijdende een duizendtal stemmen behalen De Evenredige Vertegenwoordiging zal toe gepast worden, de socialisten ktmen aan 't quorum niet, en hebben ondanks hunne duizend stemmen geene vertegenwoordiging, omdat men 1 400 a 4 500 stemmen moet heb ben om te mogen mede deelen De liberalen en katholieken verdeelen samen de zetels, de liberalen zien hun getal meteen drietal vermeerderen, maar de katholieken blijven meester, er< zoolang zij de meerderheid in den raad zullen hebben, zal ook stelselma tig onze vertegenwoordiging geweigerd wor den, in al de reeds opgesomde besturen. Wat staat er ons te doen Zoo wij willen mede helpen in 't voordeel der democratie, zoo wij de Werklieden in 't al gemeen oen dienst willen bewijzen, dan heb ben wij voor plicht, te stemmen voor de libe rale lijst, die ons de volle verzekering geeft, ons te erkennen als partij, onze vertegenwoor diging te gevan in al de besturen. Wij willen nu eèns al toegeven wat er toe te geven is, omdat hel de Socialistische partij is, die het meeste belang heeft aan een demo cratisch bestuur, omdat de werkende klas veel nut en voordeel te wachten staat wanneer wij onze vertegenwoordiging zullen hebben. Eens de meerderheid van den gemeente raad ir, handen der liberalen, dan hebben zij eervol hun programma na te leven, hunne verbintenissen uit te voeren, en zoo wij moesten worden bedrogen, dan nog hebben wij ze in onze handen ea kegelen wij hen ook buiten. Doch dit zal niet moeten gebeuren, wij hebben dezen leeren kennen die hun woord hebben gegeven, in geval onze medehulp door de Partijvergadering wordt gestemd. Ons voorstel is dus kort en klaar deze naai stemmen in bloc, voor de liberale lijst, omdat wij er zeer veel voordeel zullen uit trekken. Dat dit jaar, dat deze kiezing, ons toch eindelijk de verlossing brenge van ons fana tiek, slecht dompersbestuur, en hierom zou eensgezind den kreet moeten opstijgen Weg de katholieke partij, weg de konkei- foezers, weg de verdrukkers van armen, be hoeftige menschen, van weezen en ouderlin gen. KINA FOUASSIN De strijd voor de Geraeentekiesing zal gaan beginnen, en de pijlen zullen vergiltigd zijn, dat iaten de dompers ons van nu af aan hooren. Van nu af zegt Denderbode, dat de socialisten zich laten omkoopen voor duimkruid, 't is te zeggen voor geld. Zou Denderbode ons niet kunnen zeg gen, of dit duimkruid zoo hoog beloopt, als de som die de katholieke gemeente raadsleden uit de zakken der lastenbeta- lers -hebben gehaald, om ze aan Dender bode cadeau te doen voor het drukken der kiezerslijsten 't Schijnt dat Denderbode zoo schrikt van de kiezing, enkel omdat het duim kruid, te veroveren door leveringen, be taald met gepeperde rekeningen, zoo erg gevaar loopt. 't Schijnt dat Denderbode enkel het duimkruid in 't zin heeft, al kome het zelfs uit den zak van de arme menschen. Bij de Espadrillenmakers te Schellebeïle. Verkden week brak er eene werksta king uit bij M. De Wael, espadrillen- fabrikant te Schellebelle. Oorzaak men eischte verhooging van tarief. Deze menschen kwamen naar Aalst, in Hand aan Hand bij de socialisten zedelij ken steun vragen. Onnoodig te zeggen, dat wij onmidde- lijk aannamen, en zelfs verheugd waren, dat buitenlieden, die ons vroeger be schimpten, verachtten en bespotten, ons nu kwamen ter hulp vragen. Dit geeft een beetjen den graad van den vooruitgang van 't Socialisme ook op den buiten. Verleden maandag en dinsdag hadden wij vergadering met die uitgebuitte men schen, en wij deden hun klaar en duidelijk zien, dat den tarief in Aalst betaald, van 25 tot 8o en go per honderd hooger is dan te Schellebelle. M. De Wael weet dus waarom hij naar den buiten is gaan fabrikeeren Zijn zoon Joseph zat ons heel kort op de hielen, en speelde den mouchard, want hij schreef de namen op van dezen, die tegenwoordig waren, daar waar wij ver gadering hielden, terwijl hij te laf was te antwoorden op hetgeen wij aanhaalden. Wij beloofden zijnen tarief en den mid- delmatigen in Aalst betaald bij middel van manifest uit te geven in Schellebelle, al dus de inwoners latende kennen, voor hoever M. De Wael een uitbuiter is. Ditgebeurde reeds Donderdag morgend en dit bracht ons nu in kennis met M. De Wael (vader) zelf. Zeggen wij vooraf, dat wij in M. De Wael zelf, een der onbeschoftste men schen hebben gevonden. Wij waren opruiërs, die het volk kwa men opmaken, wij hadden honger, in onze kaken kon men een patat leggen, en al 'zulke onbetamelijkheden kraamde dit heerschap uit. Wij volgden dien heer op uien weg niet, maar discuteerden knap met hem over de loonen en de werkwijzen, en dat M. De Wael bang was voor de openbaar heid van dit debat, bewees ons dat hij de omstaanders weg joeg. De werklieden waren niet vereeriigd, en zooals het gewoonlijk gaat, zonder steun, geeft men het gemakkelijk op. Een deel hebben dan ook het werk hernomen, na dat M. De Wael een paar stakers heeft weten te overhalen, om aan 't werk te komen aan 2,75 en 3,00 franken in dag huur. 'tis weeral dank aan de nalatigheid, niet vereenigd te zijn, dat men hier onder de dwingelandij van M. De Wael staat en aan lage loonen mag werken. 't Zal niet te lang meer- duren M. De Wael, gelooft het. Den buiten ontwaakt en wee u, want eens bewust van hunne waarde, van hun recht, breken zij hunne boeien, en past op, want hunne wraak kan verschrikkelijk zijn. De werklieden van 't fabriek De "Wael worden dringend ver zocht de vergadering- bij te wo nen, welke plaats heeft, heden Zondag, om O ure 's morgens, ten lokale IDE ZON, te Wetteren. Elk weze tegenwoordig. f)e Werkstaking te Wetteren bij M. Pippyn is geëindigd. Een opslag van 10 per honderd is aan al de werklieden toegekend. Dit fabriek heeft 350 werklieden. Toen het nieuws dinsdag namiddag was gekend, was het eene algemeene vreugde in Wetteren. Onnoodig te zeg gen, dat er op dien triomf, eens lustig is gefeest. Kwam M. Beernaert nu tot inkeer, en gaf hij weldra toe aan zijne werklieden, dan was den triomf in Wetteren volledig. In afwachting dient er toch mild ge steund te worden. TOONEEL. Nu de winter gaat intreden, en de soms lange vervelende winteravonden aanstaande zijn, wordt 'het tijd, dat men begint te denken op nuttig en aangenaam tijdverdrijf. Het Tooneel is daarvoor een der hesjt ge schiktste middels. Immers, het Tooneel ont wikkelt den geest, en tevens, het veraange naamt. Daarom doen wij een beroep op u allen, die kunnen mede helpen, en dat kunnen er velgn en er nuttig en goed werk verrichten, want in een goed Tooneel-gezelschap ont breekt soms veel. Buiten de spelende leden is het noodig dat men eerstens een goed bestuur heeft om alles te regelen. Meermaals gebeurt het dat men al den last op spelende leden laat tooneelschikkingen, keus der stukken, stukken bewaren, muziek bewaren, rolverdeeling, feestrege-ling, kaarten- verkoop, inkomsten en uitgaven, rol uitschrij ven, kieerkamer, zelfs orde en alle regeling van het feest terwijl men speelt. Gij ziet dus, dat voor het lid welke in zulke voorwaarde zijn rol moet aanlceren en hem vertolken, dit veel last en moeite medebrengt. Welaan dan vrienden, veel kunt gij daaraan verhelpen, velen van u zullen daar op hunne plaats zijn, om een spelend Tooneelgezelschap te vormen, zoo noodig om aan de behoeften der Partij te voldoen. Komt dus allen Dinsdag avond, 17 Sep tember, om 8 1/2 uren, naar de vergadering om deze leemte welke in de Werkliedenpartij is aan te vullen. V. G. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Harid aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3