Gemeenteraadszitting' Werkstaking te Paisley Op 20 October aanstaande moeten de socialisten kunnen triomf kraaien, omdat het hun programma is dat ze gepraalt, en omdat zij hunne verte genwoordigers zullen hebben in a! de openbare besturen. vara Maaudajr SO September. Verleden maandag was den gemeenteraad bij dringendheid in openbare zitting bijeen geroepen op hel dagorde stond enkel De dood van den Heer Baron Leo de Bethune Den heer Burgemeester opent de zitting, enkele minuten over elf uren, en maakt het overlijden van den heer Sehepene bekend. AI de raadsleden en het publiek staan recht, en aanhooren den lof die gemaakt wordt, van den achtbaren overledenen. Hebben het woord genomen, om hem hulde te brengen den beer Burgemeester namens ge heel den raad en de Aalstersche bevolking, den heer Moyersoen namens de katholieke partij en den heer De Blieck namens de libe rale minderheid. Diep ontroerd lazen zij hun rouwbeklag, en met eenparigheid van stemmen, wierd eraaa- ge.nornen een brief van rouwbeklag aan de Weduwe te zenden. Wij meendeD, dat men de zitting ten lee- ken van rouw zou geheven hebben dit ge beurt overal, vooral als bet een afste'rven'is, van zoo een personnage als AL de Bethune was maar neen, de zitting ging voort, poli tieke berekeningen hadden de bovenhand. «^Nauwelijks had M. de Bethune het tijde lijke met het eeuwige verwisseld of voetslap pen wierden aangewend om bij Al. Hector Arys, nog den eenigsten suppléant van den katholieken lijst, aan te dringen niet te aan vaarden, en hij beeft het gedaan. M. Arys heeft schriftelijk zijn ontslag ge zonden, en dit wierd den raad ook bekend gemaakt. En nu meenden de dompers het middel be vonden te hebben,om Al. Lodewijkde Bethune eene kandidatuur te doen aanvaarden, het geen hij, volgens men ons inlicht kort wee weigert. g'.Er ontstond aanstonds in den raad, een ge harrewar Al. De Blieck merkte het heel juist op, dat bet eene zitting zou moeten zijn ge heel en al in den rouw, dat er op het dagorde enkel staat vermeld Het overlijden van des SUer de Bathune, en dal men zich daar moest bij bepalen, ten teeken van rouw en de zitting moest heven neen, neen, de gevolgen van de dood, meesten ook besproken worden, merkte »en op, en daarbij, 't was om besparingen te doen, ona geene kiezing afzonderlijk te doen plaatsgrijpen Een goed middel, dal zij meenden gevon den te hebben,maar die de familie de Bethune toch als klinkende munt niet zal aannemen, want de schande haar aangedaan, door bij het opene graf van deD Baron Leo, reeds politiek te maken, zal zij niet vergeten. Immers het hoofd der heeren klerikalen was zoodanig iri de war, door hunnè beesligheid in die zitting zelf, politieke doeleinden te wil len nastreven, dat men niet de minste maat regel nam over de begrafenis van den Baron zelf Neen die rouwzitting, begon min of meer woelig te worden, dank aan die onbe zonr.enbeid van de katholieken. Alaar met welk doel zouden ze dit gedaan hebben, hoor ik reeds onze lezers vragen weliu heel eenvoudig om het volgende Schorste men de ziltiog ten teeken van rouw, dan was den tijd verstreken, vereischt door dé wet, om op 20 October nog die kieziog te doen piaats grijpen voor een man, op dejijst van vier jaren, en daar men rekende, dat Al. Lodewijk de Bethune, eene kandidatuur zou aanvaaid hebben, kon men Ai. Lodewijk op de iijst voor 8 jaar nemen, om aldus te trach ten als er nog mogelijkheid was de katholieken er door te krijgen, dank aan den invloed der familie de Bethune. En met die politieke berekeningen, maakte men schandaal bij het opene graf van den Baron, en stelde men het eerbetoon aan hun nen overleden vriend en leider verschuldigd, van kant, deed men de gansche familie'dê Bethune schande aan, om toch nog eens hun boeltje trachten te redden Alaar 't is spaarzaamheid merkte men op Heeft eene katholieke meerderheid nog wel het recht var, spaarzaamheid te spreken, zij die 7 a 8000 franken op zijn minst genomen verkwist met hel drukken van kiezerslijsten En dan nog, weegt spaarzaamheid op, legen de eer, die de stad is verschuldigd bij de dood van VI. de Bethune en aan zijne gansche familie Neen, en de familie de Bethune, moet en zal zich wreken, tegenover zulke gemeene politiekers, want de gansche stad spreekt met minachting over de katholieken die zich tot zulke onbetamelijkheden leerien. DE LIJKPLECHTIGHEDEN die men in den gemeenteraad niet eens heeft besproken, hebben verleden woensdag plaats gehad. Een grooten toeloop van volk voor die plech tigheden. Politieke vijanden, zoowel als politieke vrienden, hebben er aan gehouden hem tot zijne laatste rustplaats te vergezellen. Immers, bij den dood verdwijnen alle wereldsche zaken, en moet men den sluier werpen, op hetgeen de menschen verdeeld. Voor Denderbode is dit het geval niet, want hij beknibbelt reeds, dat Aiijnbeer Petrus Daens, ook zijn lijk is gaan groeten Schaamteloos, drukt dien vuilen Dender bode, zulke beestigheden. De uitkooperij. Allen weten wij vrienden, dat de katholie ken deze kiezing hun pas zuilen krijgen, en hunne matten mogen rollen. De katholieken weten het ook, en zij zijn er om zoo te zeggen van overtuigd, van daar hun eeuwigen schrik. Want weet wel, vrienden, de katholieken mogen schrik hebben, want eens den kuisch gedaan Worden er veel ratten nesten ontdekt, en dan wordt het Aalstersche volk ingelicht van de wiize hoe het geld der lastenbetalers wordt verspild. Weest zeker, dat er aardige dingentjes zul len aan hel licht komen. Alaar ook iets is zeker, en dit is, dat zij voor niets zullen achteruit deinzen om toch meester te kunnen blijven Immers, allen weten wij tot wat de katholieken in staat zijn. Het is acht jaar geleden, dal zij hebben be wezen, wat zij durven, alsdan zijn er velea voor de boetstraffelijke Rechtbank van Üender- monde veroordeeld geworden tot verschillige geldboeten, om kiezers uitgekocht, bedreigd en gebroodroofd te hebben Kiezers, ditmaal zijn zij ook tot dit in staat. De Wet verbiedt zulks geene omkooperij, vervolg, broodroof of bedreiging mag er ge schieden, of zij zijn strafbaar voor de wet. .Met eene aalmoes, met eene belofte, met bedreiging trachten zij de stem te bemachti gen van den braven huisvader, die met hard werken en zwoegen, dan nog in armoede moet leven. Hel is afschuwelijk maar toch zoo. Welnu vrienden, aan u te waken, wat er in uwe gebuurte voorvaile, aan u te luisteren wat Louis, Jan of Sus is beloofd, heeft gekregen, n ruil van zijne stem. Z hebben te Dendermonde met bet gerecht nog kennis gemaakt, z'hebben er nog veroor deeld geweest, die brave, eerlijke, katholieke zielen, om de stemmen te hebben bemachtigd door alle oneerlijke middelen en wij zuilen ze er deze maal opnieuw kennis laten maken, als gij ons maar wilt helpen. Laat ons kennis nemen van al wat er ge beurt in uwe gebuurte leg het sluw aan boord, om te weten wat er is voorgevallen, en eens te meer spijkeren wij ze aan den schand paal. Doch vrienden, wij doen een beroep op u, wij smeeken er u om, weest man, weest waar- ciig van uw kiesrecht. Verkoopt niet uwe stem, verpand niet uw geweten. Moet ge soms zwijgen voor uw werk, moogt ge niet spreken omdat ge ongelukkig genoeg een paar broodjes tol onderstand ontvangt, zwijgt dan, kameraad, zwijgt stil als eer. graf ja, beloofd ben maar, dat ze op u mogen reke nen, dat ge uwe stem aan hun zult geven, maar verwittigt ons eersten vooral, in 'tge heim, opdat wij ons dossier zouden kunnen opmaken, om die stemmenkoopers te doen straffen, maar wanneer ge u in 't kiesgangsken bevindt, vergeet dan niet. dat gij gansch al leen zijt, dat niemand u kan zien, dat ge daar een oogenblik uw eigen meester zijt, dat ge daar rechter zijt en ge daar ongekend een vonnis kunt uitspreken, u eens kunt wieken, tegen al het onrecht, dat ge reeds hebt zien plegen Wreekt u vrienden, met tegen de dompers te stemmen en ons de feiten van uitkooperij te laten kennen. Wij zullen ze doen veroordeelen. Vrienden. Heden Zondag moet ge allen opkomen; onze vrienden uit de Binnen- en Rape- straat, hebben hun een Meiclub gesticht en heden wordt er hun eene vlag over handigd. Wij komen bijeen, bij Jan De Meeter, (kromme Jan) Burgemeestersplein, om 2 ure namiddag. De muzikanten moeten ook daar samen komen. Dus kameraden, gezorgd, dat ge allen op post zijt De leden van den Meiclub zelf, verga deren in hun lokaal bij De Bisschop, Binnenstraat, om zich in groep naar de Algemeene bijeenkomst, bij De Meeter te begeven. Ir. de Roode Leeuw wordt de vlag overhandigd. Bij de aankomst in 't lokaal Binnen straaf, zal gezel Bocqué, het woord voeren. Vrienden op post. IN ENGELAND. Op de laatste oógenblikken vernemen wij dat de werklieden der garenfabnek .an Klarks, ten getalle van 5 duidend, in werkstaking zijn. De redens kennen wij nog niet duidelijk,enkel dat de werklieden niet tevreden waren over de oplossing van een geschil die de weikiieden niet voldaan heeft. Al de ruiten zijn in het fabriek uitgeworpen, zoodat er nog al eige woelingen moeten gebeuld zijn. Zooals onze lezers weten zijn de werklieden daar niet vereenigd het onderzoek die wij ge daan hebben te Paisley, tijdens de werkstaking op het groot fabnek van den Tragel, heeft ons doen vaststellen dat de weikiieden daar onder den hiel lagen hunner meesters. Mogelijk zal het gebeurde daar nu een einde aan stellen. Mocht het waai zijn dan staan er voorzeker schoone dagen vooral de garenmakers van Paisley en Aalst te wachten. De .abrieken Klarks-Coats van Paisley en het groot fabriek van den Tragel zijn aan elkander verbonden. Toekomende week meer nieuws. H. F.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2