Protest voor het Volk S)E DOMPERS Bel is vermakelijk Het volgende Manifest is deze week in onze Stad verspreid geworden m qanklacht aan het Gerecht tegenover de schandalige en eerlooze beleedigmgen die de Volksstem en MSpitaels drukkeraan den Schrijver onzer partij hebben toegebracht. De katholieken trachten het volk te doen slikken, dat onzen Partijsecretaris Nicheis Alfred zich zou laten omkoopen hebben dooi de liberalen, voor eene som geld. Wij ondergeteekende bestuurleden der Socialistische groepen van Aalst houden er aan te verklaren, dat het besluit dit jaar voor de gemeentekiezing ons te ont houden, genomen is, na de Partij vergade ringen van Zondag 8 en Zaterdag 14 Sep tember IQ07 met 498 stemmen op 519 stemmeis, in geheime kiezing. Tevens willen wij er bijvoegen dat op Algcmtene Bestuurzitting van 8 Augustus 1907, Nicheis Alfred, De Geyter Victor, Sanders Jan en Bocqué Doroien, afge vaardigden zijn benoemd om met de libe ralen in onderhandeling te treden, en te zien of er geene overeenkomst te bewer ken was. Het is na die onderhandelingen dat die afgevaardigden hun verslag hebben laten kennen, waarop er in die twee Partijver gaderingen van 8 en i4 September is ge discuteerd geworden. Al wat er dus afgedaan is, is niet het werk van één persoon, maar van de ge- heele partij, en enkel trachten de katholieke* nu het gedrag van Nicheis, onzen Partijsecretaris te schandvlekken, om hem de genegenheid zijner vrienden en van de Aalstersc'ne bevolking in 't alge meen te ontnemen, en hem in de oogen van 't volk hatelijk te maken en als een gemeen uitgekochten, als een verrader zijner partij te doen doorgaan. Dit zijn van die lage middelen die de katholieke partij gebruikt, omdat die man nen alle middelen goed schijnen, als zij denken, er maar eenige stemmen te kun nen mede vangen. Overigens voor die gexneene beschuldigingen, voor die laster lijke aantijgingen, zal er verant woording te Dendermonde ge- eischt worden Het is De Volksstem, het blad van M. Moyerscen.en M-Spitaels-Schuermans bij middel van manifest, die dit hebben geschreven. Van vvege M. Moyersoen waren wij een eerlijker politiek te verwachten, hij immers een deftig en geleerd man Veel liever zagen wij hem of een zijner vrienden, onze handelwijze te komen be- discuteeren veel liever zagen wij hem in 't openbaar optreden om aan ons volk te doen zien, te bewijzen dat zij bedrogen zijn geworden. Hij heeft hiertoe de schoonste ge legenheid, wantZaterdag aanstaande 12 October 1907, om 8 uren 's avonds, is het openbare meeting in Hand aan Hand. Komt daar Heer Moyersoen, komt daar discuteeren, met onzen Partijsecretaris, hij zal daar in uwe tegenwoordigheid u bewijzen welk belang de werkende klas heeft met ons dompersbestuur weg te kege len. Hij zal u daar bewijzen, M. Moyersoen dat de katholieke partij alles heeft ver richt, alles heeft misdaan tegenover onze partij, en zoo de klerikalen deze maal worden weggekegeld, er de werkende klas alles hij te winnen heeft, omdat ons pro gramma zal uitgevoerd, en onze partij ALS PARTIJ zal erkend worden. Zult ge komen, heeren katholieken Ongetwijfeld neen, maar dan bidden wij u toch, zelf eene openbare meeting te beleg gen, plaats, dag en uur door u aan te duiden, alwaar Nicheis zal komen discu teeren. Wij schenkenor.ze stem aan de oppositie- lijst, omdat wij betere behandeling willen van weduwen en weezen, omdat de katholieken zoo wreed en onbarmhartig onze ouderlingen, onze vaders en moe ders scheiden, wij willen dat zij samen blijven wonen, tot aan hunne dood wij willen betere verdeeling in het Armbureel, wij willen schoolcantienen voor de wer kerskinderen, beter onderwijs, rechtvaar dige samenstelling der kiezerslijsten, enz. enz. En juist omdat de katholieken van al die goede hervormingen niet willen, juist hierom zullen en moeten alle ernstige werklieden tegen de katholieken stemmen. Tot onze vrienden, zeggen wij, iaat u niet misleiden, want de gemeene midde len der katholieken geven u het bewijs,dat zij voorzeker een klopping krijgen, nu op 20 October aanstaande. Geen enkelen socialist, zal op zijn ge weten willen,dat hij tegen de besluiten der partij handelt, dat hij zou mede werken om de katholieke partij te doen triomfee- ren, de partij van onrecht, dwang, rechts- miskenning, uitkooperij en vervalsching. Stemt dus allen op Zondag 20 October 1907. onder 3NT. 1. Voor de verschillige besturen der Socialistische Partij Steenhout J. Guns J. De Smet L. Vinck N. Van den Broeck P. Van Vae- renbergh F. De Moor B. De Petter F. De Wolf T Van Cutsem E. Boel P. Podevyn F. Kieckens B. Stuyver H. Plas K. Van den Bossche C. Van Mol A. Van Caeckenberg P. Steenhaut A. Schutyzer H. Rimbaut L. Ghyssens E. Flips H. Matthieu F. Luycx E. Gits E. Chevalier J. Claessens A Bicqué F. De Smedt J. Van Dorpe P. Van der Meirsch A. De Neef P. De Geest Fr. Van Styvendael Fh. Cornand E. De Neef J. Troch H. Gedaan in algemeene bestuurzitting van Dinsdag 8 October 1907. moeten ons nog uitleggen, hoehetkomt.dat eene rijke compagnie zich zoo snulachtig zou aanstellen, en de uitbating der gaz aannemen om er schade aan te doen. De maatschappij moet gratis leveren 550 gazlantaarnen met Auerbek en iedere lantaarn moet dagelijks 10 uren branden. Er moet 4 van de bruto ontvangst afge staan worde», aan de stad, wanneer er meer dan 100 duizend en minder dan 200 duizend franken wordt ontvangen, enz. de staivers- gaz zal geplaatst worden Wel wel Maar weet ge dan niet, dat daar waar de gaz door de stad zelf wordt uitgebaat, ook dit alles bestaat en er zelfs groote winsten voor de stad worden verwezentlijkt Dat die winsten niet dienen om de zakken te vullen van eenige rijke aandeelhouders, «aar dat zij dienen om de opcentiemen te verminderen, om de belastingen min zwaar te maken, om nuttige werken uit te voeren Hier te Aalst, geeft men liever dit alles aan rijke meoschen, zonder zich om den toestand van 't stad te bekommeren. Dat verzwijgen de dompers heel zorgvuldig, omdat zij dit aan hunne lezers niet durven wijs maken. Al wie voor de dompers kiest, keurt het goed, dat de ouderlingen ia hunnen ouden dag worden gescheiden, keurt het goed dat zy niet mogen samen wo nen. dat zy het gesticht binnen treden om nooit meer elkander te zien of te spreken Al wie voor vijf centiemen eerbied gevoelt voor zijne ouderlingen, moet hier tegen opkomen, en stemmen voor nummer 1, waarvan de kandidaten in hun programma voeren het samen wonen der oude mannen en vrouwen. om bfistaligen, hoe elk die maar eenigszins belang heeft bij een dompersbestuur, God, de H Kerk en alle Heiligen te hooren ter hulp roepen, om toch hunnen vb.kei te redden. Pastoors, nonnen, jezuiten, alles is te been, om toch maar de slem te bedelen der kiezers, en dit in naam van dien godsdienst. Hoe zinken die mannen niet in den grond van schaamte Van hunne bedrevene daden wordt er ge zwegen, van het moven der stadskas, van het drukken dér kiezerslijsten aan gepeperden prijs, van het bestuur der openbare liefdadig heid, van het ontstelen van 't kiesrecht, van hunne partijdigheid in alle andere zaken rep pen zij geen woord, geen enkel woordje, waarom Omdat dit de kiezers zou verbitteren en legen de katholieken doen stemmen. 't Is enkel, enkel den godsdienst, hun eenig- ste wapen, want dit deuntje is ver gesleten. Immers, 't is zeker ook voor den godsdienst, dat men de ouderlingen scheidt, deze in dit en de andere in dat gesticht 't Is zeker ook voor den godsdienst dat men de weesmeisjes nooit de straal meei op ziet, dat men ze als in een gevang opkweekt, onbewust van de wereidsche gevaren en onbekwaam deftig door de wereld te geraken 't Is zeker ook voor den godsdienst dat men het zelfde be- staligt in het jongensweezenhuis En wat is 't dan in al de andere gestich ten Neen, neen daar geen woordje van, zeg gen de dompers, daarmede moeten wij ver liezen, dat keert tegen ons De godsdienst verblindt misschien wel nog, hier of daar een braven snul, zoo denken zij toch. 'tZal deze maal toch niet pakken hoort ge 't domperkens De kiezing is geheim, niemand kan weten voor wie ge stemt. Laat u dus niet afschrikken, want de dompers zullen schrik aanjagenzooveel zij kunnen. IN 'T BESTUUR VAN WELDADIGHEID. Eene arme weduwe, komt baren nood kla gen, en kan met moeite eene onbeduidende aalmoes bekomen. Er is zoo weinig in de kas, zegt den voor zitter alias Clement Van de Putte en er is zooveel te geven. Ik kan het gelooven, mij 1 heer, zegt de be drukte vrouw, *iaar geloof mij, ik heb zoo veel en zulke groote armoede. En waarlijk ik kan het mofciëlijk aannei*en, dat men voor arme weduwen en beproefde weezen, zoo weinig hulp en bijstand vindt, en dat gij het zijt M. den voorzitter, die den moed bezit het mij te zeggen Indien ge de kiezerslijsten had aanvaard, aan den prijs door de gebroeders Boeykens gesteld, dan had de stad de gelegenheid gehad, die honderden franken meer te besteden aan den armen, en dan hadt ge nu, mij en mijne arme schaap- kens, om zoo te zeggen, niet zonder onder stand moeten wegzenden, zooals ge er nog zoovele zult wegzenden. p—bw..Vftr^.yasMft ■r-.-przr>~rrr--

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2