KLVA FOUASSIN M. Semey ciet aanstaat, mag "t hij allemaal houden Amelie. Zie, de champetter is daar al, laat ons nu maar al zwijgen. Mina. 't Is Jaak, da's nog geenen van de slechtste, daarbij hij kent hij Roze genoeg, h'j is ook uit haar gebuurte. Jaak. 't Is Roze weeral eens die lawijd houdt. Alle dijnsdagen als het brooddeeling is staat de Kapellestraat hier overeinde. Roze 'k Misdoen ik toch niet Jaak, met te zeggen, dat wij wat meer zouden moeten krijgen en dat het brood wal beter zou moeten zijn, Jaak. Gij zijl gulder nog veel beter als ik. Ik zit ik met 6 kinderen en mijn preêken komt op nog geen drij frank daags. Hewel onzen burgemeester meent dat het al ruim genoeg is, wast dat wij moesten spreken van te trekken van den armen, ge zoudt wat hoo- ren Roze. Vereenigl huider dan gelijk of 't werkvolk dan zoudt gij ook mogen spre ken, maar neen, ge zult er weer allemaal lie ver voor kiezen binnen 8 dagen. Jaak (stilj Da moeie riie gelooven, er zijn onder ons te veel ontevredenen, (luid) Allez, M Semey is daar, ga maar binnen en houdt huider daar maar een beetje stil. M. Semey Daar wat stil zijn of gij kunt vandaag zonder iets optrekken. yrees (stil) 't Is er al op en wjj hebben onzen mond nog niet open gedaan. Roze. Hij ziel er weeral zoo mottig uit, zou hij misschien met zijnen gevel tegen geloopen hebben, van den morsend .M. S iney, tol de champetter. Jaak, jon gen, doet zc daar i e keer zwijgen, hé Jaak Zwijgen, menschen, als 't huider belieft. Roze Ah, wespreken slillekens. Jaak. Ge zult gulder mij toch mijn twee pinten niet geven als ik ze niet krijg door huider babbelen. Allez, Trees, 'l is uwen toer. M. Semey. Vrouwken, wat trekt gij wekelijks Trees. 'Nen frank en vier biooden, meneer, ge weet ge dat wel. M. Semey. En hoeveel kinderen hebt g'j Trees Vijf meneer. M. Semey. En wat doet uwen man? Trees. Op de vaart werken, meneer M. Semey. Luistert wij hebben beslo ten van u nog 'nen halven frank en twee bioo den te geve» Trees. Wat zegde, meneer 'nen halven frank en twee breoden, dat is juist den helft minder. Maar peinsde nu dat er op de Vaart zooveel geld te verdienen is Als alles goed gaat, en ik betaal huishuur, vuur en licht, dan schieten er dikwijls geen acht frank meer over. Ze klaagden altijd van uwen voor ganger maar die was veel beier als gij !U. Semey Die komt hier niette pas, en daarbij dat gaat mij niet aan De grooten raad is daar waar M. an de Putte, voorzitter van is, om te reclameercn. en neemt gij het niet aan, dan hebt gij niets. Trees. Hewel, ik zal naar den grooten raad komen, en wij zullen eens zien, of hel mag zijn van 'nen armen alzoo zonder eten te zetten, terwijl bet gekend is, dat er in de stad veel zijn die hel kunnen missen en bedekt veel geld en benoodigheden krijgen. (Zii vertrekt)'. (Ér ontstaat gewoel. Een man met vijf kin deren gevolgd, dringt zich naar 't vensterken Mag ik eens voorgaan menschen Allen. Ja, Slien. Semey. Hoe is uw naam Stien. Slien Verboeren, mijnheer. Semey. Wat komt gij doen Stien. Ik zou eens willen weten, mijn heer, wat ik niet mijne kinderen moet aan vangen, mijne vrouw is nu drie maanden dood en zij sturen mij van den heer Deken naar den Burgemeester, en z'hebben mij gezegd van er twee naar het weezenhuis te doen, de twee grootste, maar dan blijf ik met de drij kleinste op mijnen nek, kunt gij niet peinzen dat dit onmogelijk is. Semey. Zie, vriend, den grooten raad heeft dat beslist en dal zal alzoo blijven. Slice. Do grooten raad, waar Van de Putte voorzitter van is, daar komt ge altijd meê voor den dag. Dat is nu drie maanden dat ik met al die kleine schapen alleen zit, 'k en kan bijkans niet werken van er op te denken. Ik kan dat niet meer uithouden, ik ben sedert korten tijd den helft vermagerd. Semey. Twee kinderen in 't weezenhuis plaatsen, is dat niet al genoeg De stad moet toch zien dat ze uit haar schulden garaakt. Stien. Uit de schulden geraken Ge trekt gedurig van de menschen huider trok- sken gaf, en ge klaagt dat ge niet zult toeko men. En verleden week biageerden ze nog in de katholieke manifesten dat het beste bestuur nu aan T bewind is, dat, moest het verande ren, wij niemendalle meer zouden krijgen, maar dat bewijst allemaal niemendalle. Zie, dat is kort en goed: neemt gij mijne drie kleinste kinderen niet, dan moogt ge ze alle vijf hebben. En daarmee gedaan. (Stien laat zijne kinderen op den grond zak ken en wil er van door trekken). De champetter neemt hem hij den schou der en zegt halt Stien zoo niet, gij hebt een proces-verbaal Dat zal u leeren hier van uwen neus maken en uwe kinderen willen verlaten Stien, bij zich zeiven. Dat mankeerde er nog aan En zeggen dat onze stadsbe stuurders kristelijke menschen zijn Maar dat gaat toch korten, want toekomende zondag zullen wij verzekerd roet alle werk- menschen, die arme menschen-beulen een ilans'ken leeren en allen ais een man stemmen voor de lijst HST. 1. S. Opgepast voor de uitkooperij, want over vier Jaar lagen de dompers reeds meer dan hon derd stemmen onder tegen de oppositie, en rekening gehouden van de meerdere jonge kiezers en de afschaffing van vele on rechtvaardige katholieke kie zers, zijn zij nu met eene groote meerderheid verloren. Een en ander. DE KATHOLIEKEN hebben in de laatste werkstaking geholpen zeggen ze 't is waar zeggen wij, maar met welke bedoeiingen 't Was voorzeker niet met de gedachte de werklieden te helpen, want van den beginne af, hebben zij gerekend, op hel bankroet der Socialistische vakvereenigingen. Hei geid dat bij de katholieken binnen kwam, was van katholieke fabrikanten, die niets beter vroegen, dan te mogen steunen, met de gedachte bet oogenblik te zien aanbre ken, dat men bij de. socialisten niet meer zou kunnen betalen hebben. Ongelukkiglijk voor die heeren, kwam dit ooger.blik niet, integendeel van week tot week vermeerderde den onderstand, en hoe langer die fabrikanten steunden, hoe meer geld zij uit hun zak kwijt waren. Het bankroet kwam dus niet, of zou niet gekomen zijn, en van daar staakten die heere» hunne gifte»en dwong men de katholieke werkmenschen tot het verraad. En om dit verraad te kunnen plegen, scheurden de dompers zich af, van hel Onpar tijdig Comiteit. De hulp der katholieken was dus meer om de socialisten te ruïneeren, dan om de werk menschen te helpen. En nu boffen zij daarop Welke huiche laars Herinnert ge u nog menschen, toen de werkstakers zich eens aanboden om in den cerkel geholpen te worden, mén de poort sloot. Waar was dan hunne liefde voor het volk? Op 20 October aanstaande moeten de socialisten kunnen triomf kraaien omdat het hun programma is dat ze gepraalt, en omdat zij hunne verte genwoordigers zullen hebben in al de openbare besturen. Ondersteuning voor de werkstakers van Ronse. De laatste strijdpenning verschoven tot de naaste week. DIEVEN hooren alaim kleppen voor den gtdsdierist is toch wel aardig, niet waar en nogthans 't is zoo Nu ir. dezen kiesstrijd is er een wangedrocht die den godsdienst met de voeten heeft getre den, zijn makker voor eeriige duizende fran ken hoeft bedrogen en bestolen, en die nu zegt strijd te voeren, om den godsdienst te red den In welke eeuw leven we toch Dieven die den godsdienst willen redden Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Oveidracht fr. 175,79. Bij Alfred De Gendt rondgehaald door Verbiugghen 184. Van eene bus 8.11. Een lied gezongen door De Zeeper bij C. Van Nieu- wenbórg 1,00. Vellenfabriekv?n de sfrissers r,8o. De mannen der droogerij 1,25. Omdat allen ons voorbeeld zouden volgen, nog de strissers 1,80. Wanneer zullen de achterblijvers hunne stiijdbroeders helpen. De droogers j.oo. Zwart lustieeiders 2,90. Witspoelders 1,45. Ket lied De Schouwvager door eene dikke, gezongen bij F. Van den Brempt 0,60. De Schryver een lied gezongen bij P. Podevyn 1,21. Van eenige bobijnmakers die hunne Ronsesebe vrien den niet vergeten 2.44. Van Van Mol 0,20. Van eeriige spoelsters 2 fr. Van eenige continues meisjes Jef en Camiel zijn zondag slecht uitgespeeld. Om deze te Stillen heeit Jef het lied gezongen ik ben te oud, en Catniel rondgehaald bij Kietel 1,32. Ik ben te oud, gezongen door F. Van der Maelen, bij F. Liebrecht 1,00. Laura gezongen door A. Van Essche i,3i. Een lied gezongen door P. Mertens bij J. Steenhout o,5o. Rondgehaald op den trein, wagon 5r58 door E Van Vaerenbeig te Jette, in den vollen pot 0,76. Een lied gezongen door F. Temmer man bij De Giève 0.52. Omdat hij zijn goeste- had, door de zelfde, bij De Giève 0,27. Weverij Moncarnie 5,02. Zoolang den-strijd duurt, zul len wij steunen t,3t. De Vagebond gezongen door een kleine \Vetteraar bij J, De Meeter 1.25 Onleesbare zet van Sooi de puit c-n Petrus o,3o. Omdat de bobijnmakers d vei geien hebben dat de Ronsen&ars hunne kinderen hebben opgeno men 3,27. Een tweezang doer Jean Nickels en Lamagie Gustaaf :,35. Gezongen door A. S. bij Veiton- gen, Gazometerstraat 1,00. Totaal fr. 223,12. Uitgever: P.De Neef.St.-Vincentiussn. 5. Aalst. Aalst drukkerij der gek'. Boeykens. Varkensm.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 4