De Volksstem vervolgd. Valsch Valsch De katholieken zijn sinds jaren en jaren meester van 'tland, meester van de stad, en wanneer de werklieden en kleine burgers nu nog te klagen hebben, dan is het hunne schuld, dan hebben zij dit te wijten aan die machtige partij, die maar te willen heeft om alles te veranderen Doch, neen, hunne liefde voor het klein volk, is telkenmale enkel te bespeuren en dit is, weinige dagen voor de kiezirg, wanneer zij onze stem noodig hebben om te kunnen winnen. Nu loopen zij van huis tot huis, nu be delen zij de stem van de arme werklieden, nu dwingen en vervolgen ze,nu koopen ze dezen die door hun toedoen, in honger en gebrek verkeeien. Laat ze koopen, laat ze dwingen, vrien den aanvaardt al wat ze geven, beloofd al wat ze vragen, maar wreekt u in het kiesgangsken, wreekt u vrienden, want de moorderijen die zij gepleegd hebben op onze vrienden, op onze werkbroeders, zijn eeuwige vlekken op de dompers kliek, die hen nooit of nooit te zijn vergeven. De slachtoffers ven algemeen stemrecht gevallen te Leuven, te Brussel, in 't Wa lenland, moeten voor uwe oogen dansen, want ciezen roepen van uit hun graf Wreekt ons, mannen Wreekt ons, werklieden Stemt Zondag allen onder OkT.l voor de kandidaten van den volks- lijst, voor de mannen van Zuiver Alge meen Stemrecht en Volledige Evenredige Vertegenwoordiging. Dus allen onder N. i gestemd en voor al niet panacheeren, want dit is in 't voor deel der dompers. De kiezing is geheim, niemand kan weten voor wie ge stemt. Laai u clus niet afschrikken, want de dompers zullen schrik aanjagen, zooveel zij kunnen. Hun program. reinigheidsdienst Werklieden, stemt heden Zondag tegen de schandalige handelwijze der dompers in elke werkstaking, onder nummer 1. Verleden Aonderdm»- is de zaak Nichels-De Volksstem opgeroepen. Nicbeis vervolgt De Volks stem, om hem valschelijk te hebben beschuldigd te zijn uitgekocht. Nichels vraagt 20,000 F il A N K EN se h b de vergoe ding. De zaak zal later te Den- dermonde geplcten worden. En zóó zullen al de lasteraars, al dezen die iasterlijke schriften op Nichels hebben gedrukt en verspreidt op hunne beurt ver volgd worden. t Is verdiend ook. Op zoo eene wijze de eer aanranden van een eerlijker, wer kersjongen, is oprecht gemeen. Het katholiek gemeentebestuur die 't goed voorbeeld aan de patroons der stad zou moeten geven, betaalt op dit oogenblik aan de stadswerkers 6ö centen per dag of 7 franken 92 cen tiemen per week!.. En hiermede moet men leven Werklieden dankt die katholieke heeren, door onder nummer 1 te stemmen. JDe stakers uit de Corkel moch ten tegen de stakers van Hand aan Hand niet zeggen wat Judas naar 't fabriek Torley ging doen, om aldus tweedracht onder de stakers te brengen en den strijd langdurig te maken. Le werk lieden zullen aan die mannen het betaald zetten door voor num mer 1 te stemmen. In HOLLAND stemden de katholieken met de liberalen om de godsdienst van de school weg te doen, en alle staatsscho len zonder Godsdienst te laten. In BELGIE schreeuwen de katholie ken dat de liberalen scholen zonder God willen en noemen zich de bewaarders van alle godsdienst. In HOLLAND is dominéé Kuiper de beste vriend van katholieken en samen hebben zij voor de toelagen voor vrije scholen gestemd, in BELGIE zijn pro testanten slecht. In DUITSCHLAND helpen de katholieken de liberalen en socialisten om de godsdienst van de school te krijgen. In ENGELAND helpen de katholieken de liberalen en socialisten om de gods dienst van de school te doen, en in BEL GIE zijn de socialisten en liberalen de ver volgers die alleen een school zonder God willen zoo zeggen de katholieken. In ZWITSERLAND hebben deze zo mer de katholieken met de socialisten en liberalen voor de scheiding van Kerk en Staat gestemd en in België vervloeken zij alle socialisten en liberalen, omdat zij bang zijn voor de scheiding van Kerk en Staat. Zijn het dan in HOLLAND DUITSCHLAND, ENGELAND en ZWITSERLAND ander soort katholie ken dan hier in België- Wie kan dat raadsel raden Eigenbelang en politiek maar geen De laatste dagen zullen er weêr valsche affichen en manifesten verschijnen van wege de katholieken, waarin zij het volk zuilen aanraden, voor de dompers te kie zen of met witte brieven Die manifesten en affichen zullen getee- kend zijn, op naam van socialisten en christene democraten. Welnu van nu af, verklaren wij, dat zulke affichen valsch zijn, en de dompers die enkel uithangen om het volk te be driegen. Opgepast dus vrienden, er niet naar ge luisterd, want 't is valsch. Ge weet toch wel, de dompers zijn tot alles in staat. Als de katholieken willen aan spraak maken op de hulp der werk lieden, dat zij beginnen met de loo- nen hunner werklieden te verhoo- gen, de grieven waaronder de arbei ders lijden te doen verdwijnen, en hun niet langer als slaven, maar wel als menschen te behandelen. De katholieken zljü meester van 't land, provincie en gemeente. Zij zijn den opperbaas in alles, en kun nen voor de werklieden, veel, veel doen. Waarom gebeurt het niet Moeten de werklieden voorts in armoede leven, en alle onrechtvaar digheden blijven verduren. Waarom stelt de katholieke partij daar geen einde aan. Waarom Waarom Tf^issmsswasimsK»^ Eindelijk is het program der heeren katholie ken uitgekomen en o! wonder der wonderen!.... nu vrienden gaan de dompers dit en dat, en t geen doen, wel te veislaan als ze winnen Zondag aaöstaande Dat is niet slecht hein, vrienden Reeds 35 jaren zijn ze de meesters van de stad, en nu op het oogenblik dat ze hun kraam voelen wegzinken, nu dat ze gewaar worden, dat hun spel ten einde loopt, nu, worden ze ook democraat, volksgezind t Is wel dat het volk die belovers en volksbe driegers kenl, en dat het met ons zal oordeelen, dat zij 35 jaren tijd hebben gehad, cm te doen en uit te voeren wat zij nu voorstaan en bele ven Ze zeggen te verbeteren den politiedienst, door verhooging van den loonstan- daard en aldus ook door aanwerving van een bekwaam en ieveriger perso neel. Dus, die katholieke heeren bekennen dat ze te weinig aan hunne agenten betalen, dat die menschen niet genoeg winnen om behoorlijk te leven, maar voegen er alras bij, dan moeten wij ook een bekwamer en ieveriger personeel heb ben, in andere woorden ons personeel is nu niet bekwaam, niet ieverig, dus lui Aftrappe heerea agenten, gij die nochtans den dienst van spioen, van kiesdraver, ten voordeele van die katholieke partij zijt toevertrouwd. 't Zijn uwe heeren, die het zeggen, dat ge niet genoeg wint. maar dat ge toch onbekwame en luiërikken zijl. Dus ge krijgt geen opslag, omdat ge te iui aijt Wat zegt gij Kindermans, van die helleveeg, u door uwe boezemvrienden toegediend. I11 alle geval, het is een brévet, die van nie mand zal bevrijd worden. Toe luiërikken. dopt nog eens voor uwe brave heeren, die u zoo in 't openbaar schilderen Ze zeggen ook nog: dat ze nauwere uitvoering der bestaande voorschriften willen voor den Ja, vrienden, nu zullen ze het minimumloon, aan die werklieden doen betalen, maar als men vroeger er over kloeg in den gemeenteraad, in 1 de bladen, dan was het altijd de werkman- schen zijn er mede tevreden Men liet den aannemer vrij, het loon niet je betalen, men liet hem dit geld van die arme drommels in zijn zak steken, zonder dat hij er voor ontrust is geworden, 't Was' immers een hunner vriendjes en de werklieden mochten naar den duivel loopen. Met w-t vodden en beenen moesten zij het te kort van hun loon zien aan te vullen En nu, als 't kalf verdronken is, nu,als ze nog eens worden herkozen, dan zullen ze het loon van die werklieden doen uitbetalen 't Ziet er hem lief uit, met zulke mannen. En nog Den toestand en het beheer der liefdadige stichtingen de politieke driften moeten uit deze instellingen gesloten blijven Hier zouden wij wat meer duidelijkheid willen want het schijn: me dat die heeren zouden loo chenen dat er politieke driften in de weldadige slichtingen zijn Ofwel zeggen ze dat zij de politiek er binnen brachten en hunne vriendjes bevoordeeligden, hetgeen zij nu niet meer zouden doen In alle geval schijnen die heeren nu in eens veel democratischer dan vroeger, hetgeen ons bewijst dat zij den dieperik in zijn. GODSDIENST. j

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2