In de katholieke fabrieken i heeft men bevel gegevenaan de werkliedan hunnen brief te vernietigen door een bijzonder kenteeken Eerst en vooral dit strijdt tegen de wet, en mag niet gebeuren, maar tot die werklieden zeggen wij Kiest vrij, kiest volgens uw geweten, vernietigt uwen stembriel niet, er is voor uw enkel stemmeken te veel ge offerd, te veel bloed vergoten er zijn te veel weduwen en weezen voor gemaakt door die vuile dompers. Ja, wij weten het, men zal u dreigen uw werk te ontnemen, men zal u dwingen zooveel men kan, maar wij verklaren hier plechtig, dat indien men een enkelen werkman zijn werk ont neemt omdat hij zijn stembrief niet heeft vernietigd, omdat hij vrij heelt gestemd, wij bereid zijn, uit al onze krachten mede te helpen, en wij de strijd, wij de werkstaking die"er door zal uitbreken, mildelijk zidlen ondersteunen. Om zoo een strijd te onderhouden is er ons reeds vijftig duizend franken toegestaan, als eerste gift, en wij zijn ver zekerd den steun te genieten van het gansche land. 't Is zeker reeds genoeg, dat men de hakkersen winkeliers zoo erg benadeeligd, met het werkvolk te dwingen, brood, koffie en kolen in de katholieke coöperatief De Welkom ie doen kooptn, dat zij nji op den koop toe, nog de werklieden hun enkel stemmeken zouden ontnemen Schande Driedubbele schande over zooveel lafheid van wegc de katholieke partij Wij zeggen en herhalen dus Werpt men wcrkmenschcn buiten om niet te hebben gestemd, volgens de goesting der Heer en, dat men in volle gerustheid het werk mag staken en zij goed zullen ondersteund worden. En zeggen dat de katholieken zich uitgeven als de vrienden van den werkman Zij zijn zoodanig hunne vrienden,dat zij zelfs hunne stem niet vrij durven laten uitbrengen. Werkmenschen, ge zijl verwittigd, met geaarzeld, geen schrik, wij zijn bereid om die eeuwige dwingelanden eens voor goed den mond te stoppen. Wreekt u, Werklieden en kleine Burgers, wreekt u over zooveel lafheid van wege die katholieke ïïeeren en stemt als een man vrij en vrank onder nummer 1, voor de verlossincr. KIEZING VAN 1903. Voor de gemeentekiezing van 1903 stre den de vier partijen. De uitslag was als volgt De katholieken hun gemiddeld getal stemmen was 3450, liberalen 2500, socia listen 56o, democraten 490. De oppositiepartijen bekwamen dus ge middeld 100 stemmen meer dan de kleri- kalen. Hadden de drie partijen van dan af meteen gestreden al de klerikalen vlogen den ketel in. Als men nu de vroegere kiezingen na gaat en weet dat over een twaalf tal jaren de dompers nog eene meerderheid hadden van 36o, en over acht jaar met het kartel slechts 150 en vier jaar nadien al een honderdtal stemmen minder hadden dan de oppositie-partijen moet ieder welden- kenden kiezer bekennen, dat de dompers van kiezing tot kiezing zijn achteruit ge slagen, zoodanig dat zij nu Zondag 20 October voor goed den berg af zijn. Zondag zal het feest zijn bij de bevolking van Aalst en van geheel het land. Dus allen gestemd onder Nummer 1. Stemmen tegen de dompers moet het ordewoord zijn, want zij zijn onze stem niet waardig. De socialisten zijn van die soort volk, reeds zoolang miskend en verstooten. Bij de Katoenbewerkers. Zondag heeft de stemming plaats gehad voor de leden der Katoenbewerkers over de vermeerdering van bijdrage, die ge stemd is met eene overgroote meerderheid 447 stemmen voor en 36 tegen de verhoo ging. Er waren 10 nietige briefjes. Wel is waar zijn de bodens ons komen zeggen, dat vele leden de 3o centiemen van Zondag al wilden betalen, als bewijs dat zij voor de verhooging waren, doch zouden wij willen gezien hebben dat de meer dan 1400 leden der katoenbewer- kersvereeniging aan de stemming deel namen. En nu mannen gewerkt. Zijn wij sterk in ledental, ook zullen wij sterk in onze strijdkas worden, om desnoods aan onze vijanden het hoofd te bieden. Zondag den 27 October zal de vermeer dering geeischt worden door de bodens 30 centiemen voor de leden boven de 18 jaren, 25 centiemen voor de leden onder de 18jaren. H. F. Werkstaking bij Torley. Op dit fabriek is er donderdag der verleden week eene staking uitgebroken. De rede daarvan was, de misnoegdheid der meisjes van de ijzeren molekens, die zeer dik wijls met een leerling moesten werkeo, en hierdoor hunne loonen met 4. 5 en 6 fr. per li dagen zagen verminderen. Om dit verlies vergoed te worden eischfen de meisjes 1 fr. per 100 kilos meer. De meisjes zijn den dag der staking met den heer Bestuurder Sluk gaan onderhande len. Daar zij geene volle voldoening bekwa mmen, verlieten zij het fabriek, en zijn naar het lokaal gekomen. Wij hebben de mfcisjes opgemerkt hoe on verstandig zij gehandeld hadden, na eene eerste onderhandeling hun werk te verlaten, en dit in de meeste gevallen, meei kwaad dan goed aan hunne zaak berokkent, door dat een patroon handelbaarder is in rustige tijden, dan in geval van werkstakingen. Den Vrijdag morgend is er eene nieuwe onderhandeling geweest met de stakers en den Bestuurder, waarin den Heer Sluk zijne onte vredenheid te kennen gaf over de handelwijze der meisjes, door het fabriek te verlaten, en deelde hun den opslag mede die hij gegeven had. De fijne molekens bekomen een opslag van ■i 3 3/4 per honderd. De grove molekens bekomen op een soort 1 fr. per 100 kilos, op eene soort 50 centie men en voor de rest niets. De lacetmolekens bekomen gemiddeld voer 12 werkdagen 2,50 fr opslag. Op onze beurt hebben wij dit nagezien en aan de meisjes duidelijk uitgelegd, hoe groot den opslag was. Nadat de meisjes en jongens daar ondereen over gesproken hadden, is men t'akkoord gekomen, dat Zaterdag morgend de zelfde delegatie bij den Bestuurder zal gaan, met een brief, waarin de bekomen verbetering zal vermeld staan, en waar tevens in gevraagd wordt voor verschillende nummers van grof werk 1 fr. per honderd kilos meer, in geval er jonge werkers (sters) bij een oude zullen geplaatst worden,het zoo zal geregeld zijn dat de laatste, zooals nu, geene verliezen niet meer zal berokkend worden. De lacetwerksters eischteri ook nog op twee soorten werk eene vermeerdering. Deze zal in den loop van eene maand moeten opgelost worden. De heer Bestuurder heeft toegegeven op de vragen der leerlingen en grof werk Voor de lacetmolekens kan hij niets meer doen, ook heeft hij aan de delegatie 7 meisjes gevraagd, om 's namiddags te komen werken voor alles in gereedheid le brengen, voor der. maandag. De delegatie heeft aan de stakers (sters) den afloop der onderhandeling uiteen gezet, en met eenparigheid wierd er besloten den maan dag het werk te hervatten. Daarna zijn er 7 meisjes aangewezen, door den Bestuurder gevraagd Dus gansch deze staking is tot eene goede oplossing gekomen, dank aan de medehulp en goede raadgeving der secretarissen van de socialistische verenigingen. Deze staking kon erge gevolgen hebben, ge zien er op 't fabriek ïoriey 1200 werklieden werken, die op korten tijd allen zonder werk zouden geweest zijn. Dat de meisjes en jon gens nu alleu maar good in de vereenigiog blijven, want het is noodig in 't belang van de werklieden zelve. Leve de Vereeniging moet den kreet zijn der werklieden. Het is den krachtigen hef boom om hunnen toestand te verbeteren. Lacht niet Werklieden. Als wij den zeeveraar gelooven is het met zijne tusschenkomst geweest, dat deze staking geëindigd is met een goede afloop voor de werklieden. Wat hij gedaan heeft om de meisjes in den beestenhof te krijgen, verwijt hij aan Nichels; zeker is het dat de kremer noch 't fabriek, noch den bestuurder gezien heeft, en hij spreekt van zijne tusschenkomst. Den vrijdag had Judas meteen dozijntje ongelukkige verdwaalden besloten om den zaterdag te gaan ondeihandeLu, om aldus de tweedracht tusschen de werklieden aan de patroons te toonen, maar Nicbels mocht er niet bij zijn. Ook mochten de stakers (sters) die in den beestenbof niet ingelijfd waren, niet weten, wat men naar het fabriek ging doen, dit was aan de meisjes verboden het tegen hunne werkmakkers te zeggen. Ten slotte heeft Judas van zijn voornemen afgezien van naar het fabriek te gaan, en heeft hij tegen de meisjes ru dm. Cerkel ge zegd, zich te gedragen naar do besluiten bij de socialisten genomen. Eerst in 't duister willen wroeten, e* na niet meer te weten waarin of waaruil, moeten hunne leden zich gedragen naar de besluiten der socialisten. Hevel werklieden, wat zegt gij van zulke knappe verd bgers derwerl -V klas. RseaassassBszs

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3