L)e redens onzer nederlaa te Aalst Onderzoeken wij in kalmte maar in striemende waarheid de redens onzer nederlaag in deze gemeentekiezing. Terzake In de gemeentekiezing van 1903 bekwa men de drij verschillende Volkspartijen 140 stemmen meerderheid tegenover ue klerikaien De klerikaien behaalden in 1899 ge middeld 150 stemmen meerderheid, dus- volgens waren ze met ongeveer 3oo stemmen achteruit gegaan op een tijdver loop van 4 jaren. Sedert 4 jaren zijn er ongeveer 100 stemmen geschrabd van klerikaien die over 4 jaren mede gestemd hadden. Bovendien zijn er sedert 4 jaren ver scheidene honderden nieuwe stemmen van nieuwe kiezers bijgekomen onder wiens getal er eenegioote meerderheid be staat ten voordeele der democratie, van ongeveer ;20 stemmen. Uit al dien vooruitgang der democra tie begrijpt eenieder dat het voor de kle rikale partij niet meer mogelijk was, nog de volksmacht te kunnen overwinnen, on danks zelfs het schandalig meervoudig stemrecht, genaamd de wet der 4 eerloos heden. Om U enkel een gedacht te geven wat de schandalige kieswet beteekent en teweegbrengt, dienen vooral de cijfers onder de oogen gebracht te worden der stemmen die de 4 verschillende reeksen gemeentekiezers uitbrengen Bezitten maar 1 stem 3349 personen 2 stemmen 848 3 376 4 548 Klaarblijkend ziet men dus dat de 3 en de 4 stemmers of 924 personen over 33zo stemmen beschikken, terwijl er 3349 per sonen slechts maar 3349 stemmen berei ken 924 personen tellen dus zooveel als 3349 personen. Is er iets schandelijker Roept dit niet om wraak??!! Onzen vriend Anseele heelt duizend maal gelijk wanneer hij in volle Kamer uitriep dat het Belgisch volk laf is, die dergelijke kieswetten wil verdragen Bovendien bestaat er des te meer dit schreeuwend onrecht, dat er voor deze ge meentekiezing ongeveer 1250 personen hebbende eenen ouderdom van 25 a 30 jaren geen deel aan deze kiezing hebben mogen deelnemen, terwijl dezelfde zullen mogen mede stemmen met de aanstaande wetgevende kiezingen van Mei aanstaande. Aan den ouderdom van 25 tot 30 jaren mag men stemmen voor Ministers die alle hooge wetgevers benoemen, terwijl men voor denzelfden ouderdom niet mag stem men voor gemeentebestuurders, die over de benoeming beschikken van mestvagers. Sprekende van onzen kiesstrijd van 20 ©ctober. Wie was er niet overtuigd van den Volkszegepraal Iedereen Iedereen Zelfs de rechtgeaarde katholieken be kenden dat de nederlaag der klerikale partij verzekerd was. Verleden maandag verklaarde eenen overtuigden katholieken propagandist (in den drift en het vuur zijner overwinning) aan M. Hubert Van Steenwinkel en aan onzen vriend Van Styvendael, dat na alle ernstige opzoekingen en pointeering, de klerikale partij «ver 14 dagen nog 40 stemmen te kort kwamen om te kunnen •verwinnen. De liberale Volkspartij gesteund door alle democratische machten, rekenden op de waarde der volksmassa, doch eenieder verloor uit het oog welke behendige schan delijke werkingen sedert drij weken de klerikale partij in het geheim exploiteerde, ten einde de overwinning over hel deftig volk te bekomen waar tegenover rekening aan het volk van Aalst en gansch België j zal gegeven worden Slechts 24 uren voor dat de kiezing aan vang nam, wierd er verklaard voor hon- derde aashoorders op de meeting van Con cordia, dat de klerikale partij op honder den personen alle drukking, omkooping, geweld, geld, eten en drinken,enz. te lang om te melden op groote schaal hadden be werkt. Den deftigen werkman Seré in dienst bij de Heeren Leclercq, benevens vele andere, bezaten den moed hunne eerlijke menschenwaarde niet te verpanden voor het geld die de klerikale kiesdravers hun aanboden in ruiling hunner stemmen. Klaarblijkend en tusschen getuigen is het bewezen geweest, tot welke middels de klerikale zielkoopers hunnen toevlucht hebben genomen. Diensaangaande is het Parket reeds handelend opgetreden Ziehier hunne schandelijke werkingen 1. Tegenover den dood aimen werk man in dienst bij klerikale fabrikanten, tegenover dood arme ouderlingen die alle hulp van de openbare weldadigheid noo- dig hebben, tegenover oude zieke men- schen en oude grijsaards is de vrijheid hunner stemming ontroofd door bedrei ging en gevangneming hunner personen, in een woord, als lijfeigenen der oude tijden. 2. Tegenovef een zeker getal personen die gewoonlijk 2 stemmen bezitten en die eene ton bier grooter waardeeren dan de vrijmaking en de verheffing eener gansche stad, hebben de klerikaien niet nagelaten zoo openbaarlijk als bedekt fret en bras partijen dag en nacht in te richten, alwaar eene massa kiezers verbeest zijn gewor den als zwijnen. 3. Tegenover gekende en gepatenteerde dronkaards hebben ze jacht gemaakt om hunne stemmen in ruiling van eenige franken te bereiken. 4. Tegenover zekere herbergiers die de openbare schanue niet durfden veropen baren eene brassectie in hunne herbeigcn te laten gebeuren, zijn er menige vijf franken stukken in stilte in de handen ge stopt, ten einde de stemmen dier herber giers te vangen. 5 Tegenover een zeker getal 3 a 4 stemmers, en deze zijn groot in getal, die genepen zitten in hunne handelszaken en zeer moeilijk op tijd contribution, wissels, intresten van hypotheken en geldleeningen kunnen betalen in een woord de krotters» zooals ze ten rechte te Aalst genoemd wor den en zooals in een der vensters der Liberale Associatie veropenbaard wordt, tot eeuwige schande en tot een eeuwi^ brandmerk der zelfde, ja, tegenover die schijnende bezitters hebben de klerikaien, geholpen door de klerikale behendige en geheime werkers alles volvoerd, ten einde 1 al die krotters hunne stemmen onder hunne palmea te houden. M. P. Daens, Volksvertegenwoordiger, zegt het zeer goed in zijn blad De Werkman Het is in Aalst eene geldmacht geweest die op en af ging tot vrijdag gaf men 5o franken voor 3 stemmen, zelfs 75 en meer, doch zaterdag hadden de klerikaien stem men genoeg en de taks viel op 10 franken. 6. De klerikaien hebben het bovendie» zoo ver weten te brengen dat er lage we zens zijn geweest, die om hun finantieel of toekomend winstdoel te bereiken, alle verraad tegenover hunne eigene partij hebben volvoerd Zoo zijn er, die over eenige maande» nog gezeten tusschen vriendenmot en glas, in eene schoone taal op priesters, kerke» en religie donderden, en dit al afschetsten als het verderf der jeugd en van het volk 1 En zeggen dat dergelijke kerels de kam pioenen zijn geworden van de Aalstersche klerikale partij Lafaards vertrekt van hier, want gij vertegenwoordigt zelf een groot gevaar voor de jeugd Reeds wordt ge verfoeid en aan de deur gezet van al wie deftig is. Slechts wordt ge nog aanzien als een gevaar in welk politiek midden ook. Ge staat gerangschikt bij de kerels (hier aangehaald in de zes voormelde reeksen) die de stad naar den afgrond brengen, hunne partij verraden en verkoopen, het lijden en het zwoegen eener democratische massa die 365o stemmen uitbrengt, en die allen hebben gezucht en getracht om ver lost tè worden van een bestuur die de schande van België vertegenwoordigd. Wel komehet U, heeren katholieken Zooals Christus wierd gekruist door de machtige der aarde door het slecht volk van dien tijd, zoo ook wordt thans het eer lijk volk gepijnigd en verraden van eene bende kerels die het uitschot der mensch- heid uitmaken. Gij klerikale kiesdravers, ondersteund door al de voormelde kerels zult nooit een gerust geweten kunnen koesteren, omdat ge weet dat ge hier in Aalst den armen werker doet lijden, den deftigen neringdoender helpt verdrukken, de stem en den wil der rechtgeaarde kiezers helpt versmachten, in een woord, onze stad doet vervallen De tranen die gestort zijn van het strij dende en eerlijk demokratisch volk, het verraad die ge gepleegd hebt voor geld en goed, zult ge voor eeuwig uitboeten. Het volk blijft en is er rechter over Wie zou ooit durven denken hebben dat de geestelijkheid der stad, dergelijken 'rol zou vervuld hebben tegenover eene gansche eerlijke bevolking die vast en zeker het huidig schandig bestuur zou vervangen hebben door bekwame en rechtvaardige bestuurders, waardoor noch priesters, noch kerken zouden verhinderd geweest hebben. De politiek beschermen en aanmoedi gen van de huidige zoogezegde kerels die zich katholiek durven noemen, zou naoit of nooit ontstaan zijn do.or geestelijkheid, aan wiens hoofd de Dekens D'Herdt, De Blieck, Raemdonck en Van Doren hebben gestaan M Weet dan wel dat de geestelijke macht die tegen het volk zich heeft ver klaard, dat dit zelfde volk zich tegenover dergelijke macht kan verklaren want wie met het zwaard slaat zal door het zwaard vergaan De geschiedenissen in Europa hebben dit alles bewezen Een verheugend verschijnsel kunnen we vaststellen en dit is eerst en vooral dat de zeer begoede en deftige burgerij, zooals MMBoeyé, BreckpotCallebaut, Declercq, De Pauw, Schuernrans, Zylmans, enz., enz.te lang om te meldenbijgestaan door al de liberale Volkskandidaten zich aau de zijde scharen van het strijdende ea werkende volk, en dat deze zullen blijven mede strijden voor de verovering van alle eerlijke Volkswetten. Uit den huiffi-xn ':iè:\-Vt:d büV't het duidelijk dat de liberale VolksKancnaate*

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2