totaal onmogelijk zijn gemaakt en dat er, om rechtvaardigheid te doen ontstaan, meer dan ooit in de bres moet gesprongen worden voor de verovering van het Zuiver Algemeen Stemrecht, gepaard met de volledige Evenredige Vertegenwoordiging, wetten, die ook gevraagd worden van de gansche liberale partij van België Met die wetten kan er v*n de eene zijde noch konservatism, noch minder demagogie van de andere zijde ontstaan. Het Belgisch volk wil Algemeen Stern- recht, Evenredige Vertegenwoordiging, gelijke knjgsplicnten, verplichtend onder wijs en behoorlijker pensioen voor den afgesloofden werkman en kleinen burger. Weldra en vlugger dan eenieder wel denkt zal de strijd voor de verovering van al die volkswetten aangevat worden. Denkt niet, heeren katholieken van Aalst, dat uw onrecht en geweld waardoor ge uwe overwinning behaalt en behoudt, dat er tegenover dit al geene reactie zal losbarsten Juicht en jubelt maar in uwe kringen, dagbladen, spot- en alle andere schriften, tegenover uwe schijnende macht zal wel dra het Aalstersch en gansch het Belgisch volk opstaan en even als een afgestoken vuurwerk, dat slechts rook en stank over laat, zal uw onrecht en heerschappij ver dwijnen Ditmaal en erger dan ge wel denkt zal de Volksstroom losbarsten, en ditmaal zullen wij, Volks-democraten, niet alleen in den strijd vliegen, maar gansch België zal de nationale vlag velgen met de vlag gen, blauw, rood en groen, en leger en burgerwacht zullen aan de zijde van het volk mede oprukkenvoor de verovering van het Zuiver Algemeen Stemrecht gepaard met de E. V. Plet volk zal bekomen wat het vraagt, omdat het eerlijk is en omdat het de wet moet worden van gansch België. Nooit vrede kan er ontstaan en nog minder vrijheid in ons België kan er heerschen, zoolang er geen recht ge schiedt. Vooruit voor dit recht, ten koste van ons leven Zonder dit, nooit verlossing (Recht en VrijheidJ. Een en ander. DE STOËT, die ter gelegenheid der over winning van wege de katholieke partij is ge organiseerd geworden, was armzalig. Veel kinderen en weinige groote mensehen, waaronder dan nog bet grootste gedeelte vuil- baards en dieven waren, goede vrienden van moeder Justicia. Het was alsof de deftige katholieken, zich ir; zulk midden niet durfden laten zien N -i OEN STOËT heeft men ons begraven op de Groote Markt. Moesten wij zoo eene doodmarch zingen, wij zouden de bespotters zijn van den gods dienst. !)E SPOTPRINTEN zijn dit jaar nog al def tig, maar 't schijnt dat men er veel vuiler en smeriger heeft staan. Wij hebben die heeren verwittigd dat zoo zij nog verder durfden, wij ook zouden zijn begonnen,en dit met het portret van Priester... den kinderverprosser veroordeeld tot 20 jaar gevang. Andere schüderingen doelende op de zui vere, eerlijke en deftige katholieke partij, zijn in gereedheid. Laart ze dus maar komen N. R. Een spotprint dat eerkwetsend was, heeft men op 't laatste uitgehangen, doch is ingetrokken, na twee, drie dagen. Wij hebben spoedig de photografie geno men, en het gerecht zal er over te vonnissen hebben. Als er iemand is, die 't priesterkleed heeft bezwadderd in de kiezingen, dan is hét Sisken Fiks. die in priestergewaad, den ganschen dag van kiezing, dienst heeft gedaan van Jonge Wacht, aan de kiesbureelen. Iedereen sprak het hem schande. Onze politie schijnt zich reeds te gedra gen, naar 't uitgegeven program, der dompers. Daar zegden zij in dat zij een politie korps wilden, meer bekwaam, meer ieveriger dan het huidige. Welnu deze dagen beeft de politie een be- zonder bewijs gegeven van iever, (iels wat daarom in niets hare bekwaamheid verhoogd) tegenover andersdenkenden. Verleden maandagavond, na hunnen stoet, hebben zij om zoo te zeggen een waar schrik bewind op de Groote Markt ingevoerd. Al wie al zingende passeerde moest zwijgen of den bak in. Het is zoo waar, dat er eene vrouw naar 't poütiebureel liep en vroeg moet mijn man daarvoor voor de katholieken gestemd hebben en hij wierd spoedig gelost 1 Z'hadden zich mispakt DENDERBODE schrijft, dat de aanklacht tegen Caxniel De Sae- deleer gedaan hij het -^arket te Dendermonde door de liberalen is ingetrokken Door de liberalen wie is dit De aanklacht is gedaan en on derteekend door de getuigen, en geen enkelen heeft die aanklacht ingetrokken. Overigens, het ware eene laffe daad. Zij betrappen een stemmenkoo per, OTP HEETERDA.A.D, de wet- is op die soort lieden heel streng, en men weet dat de gansche kies strijd enkel op uitkooperij heeft berust, en men zou zulken vogel laten ontsnappen Op tien duizend gevallen van omkooperij, komt er maar één klear aan 't licht, en men zou dit laten voorbijgaan ongestraft 9... 't "Ware lafheid, en 't zal niet gebeuren ook. Wij lezen in Denderbode Ze gaan zich wreken. Ja, ze gaan zich wreken, op al wie ver- daeht wordt van voor de katholieken ge- 9temd te hebben. Bakkers, beenhouwers, kleermakers, schoenmakers, ambachtslieden, allen gaan leveringen en werk ontnomen worden. Een bakker bracht 'lijk gewoonte brood te# huize van een liberaal heerschap en Madame deed zeggen Wij eten geen bok- kenbrood meer Wat pretentie. Indien de katholieken nu eens dal voor- beeld naleefden, wie zou er 't meest aan toeleggen Wij herhalen het nogmaals Wij kunnen onze katholieke t> vrienden niet genoeg aanzetten om al hunne benoodigheden in onze stad aan te koopen en dit bij ge- kende vrienden en bij geene smoel- makers Aan onze katholieke vrienden op den buiten, verzoeken wij ook dat wanneer zij aankoope* te doen hebben in onze stad, zich tot gekende partijgangers te wen- den. Om door eene schijnbare reden, de katholieken te kunnen aanraden'NIETS meer te koopen, dan bij katholieken, schrijft Denderbode hoogerc regelen. Overigens ditis geen nieuws. De katholieken hebben nooit iets anders gedaan, dan hunne vrienden bevoordeeligd en hunne politieke vijanden geschuwd, en het schoonste bewijs vindt men in de openbare besturen, waar er voor een andersdenkenden niets is te beko men. Vraagt eens aan een liberaal of socialist, wie van ben aan 't Armbureel voor één centiem mag leveren Wie als liberaal of socialist mag er iels leve ren aan hospiciën, gestichten, kloosters, collegiën, enz. enz En zoo doen ook de bezondere katholieken, deze gaan enkel bij hunne gekende vrienden zooals Denderbode ze noemt. Maar dit. is niet het geval met socialisten en liberalen, want dezen zijn breed, ja zelfs zeer breed in zulke feiten. Nogthans een ware socialist, die moet alles koopen, in zijne eigene inlichtingen, in zijne eigene Maatschappij, in zijne eigene samen werking, want hierdoor zorgt hij niet alleen, voor goede en goedk#ope waren, maar hij werkt in 't belang van zijn eigen zeiven, in 't belang der werkende klasse, hij werkt voor de vrijmaking van 't volk. Wat de liberalen over de aanbeveling der katholieken zeggen, dat is hunne zaak, maar 'k hoop toch wel, dal dit hun de oogen zal ope nen. Wij socialisten zijn tegen allen dwang, en komen heftig op, tegen gelijk wie die aan spraak wilt maken op de politieke gedachten van een burger of werkman, omdat dezen hier of elders zijn brood verdient. Maar wanneer we bestatigen, dat door de toepassing der vrijheid van dezen, en den dwang, vervolgingen broodroofder katholieken, de democratie wordt onder den hiel gehouden en verpletterd, dan ook beginnen wij na te denken, en vragen we ons af, of liet spreek woord hier niet toepasselijk is OOG VOOR OOG en TAND VOOR TAND Dit dient eens ernstig te worden overwogen. KINA FOUASSIN STAKING BIJ TORLEY. Dinsdag morgend zijn de meisjes der canet- molens in werkstaking gegaan, wat met recht eene zeer dwaze staking mag genoemd wor den. De rede was zooals het scheen een aftrok van 50 centiemen op de fijne garennummers. De meisjes der grove canelmolens hebben zieh daaraan laten vangen, eu zonder te weten of de meisjes der fiine nummers feitelijk een aftrok ondergingen ook het werk verlaten. Van de 70 staaksters zijn er een 12'.a! naar den Cerkel gegaan Ai de overige zijn naar 't lokaal gekomen. Wij hebben de meisjes ondervraagd aaa de rede der staking te kennen volledige uitleg ging konden wij niet bekomen, de meisjes waren bij oas niet. In zulke conditie wordt eene staking aangegaan Wat wij zijn te wete gekomen is het vol gende garen nummer 30 betaalde 4.80 ir. garen nummer 36 betaalde 6,00 fr. Dit zijn twee gar-.-. -amen moeten ge dubbeld worden. 'war' Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3