7e «Kaar. N° 44. Prijs per nummer 2 centiemen. 3 November 1807. Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Aan 't werk Socialisten! De Gemeentekiezing is achter den rug de vereenigde krachten van Socialisten, Liberalen en Christene democraten zijn niet bij machte geweest,omdenalgemeenen vijand de klerikalen in 't zand te doen tuimelen de verschillige redenen zijn verledene week in ons blad heel juist weer gegeven door onzen vriend Van Styven- dael. De katholieke partij is te rijk aan geld en goed, en bovendien nog bevoordeeligd door de wet der vier eerloosheden. Haren dwang, broodroof en vervolging, stemom- kooperij, dit alles zijn middelen, waaraan den triomf der dompers is toe te schrij ven. Wat staat er ons te doen Den moed opgeven Wie durft dat uit spreken Wie Wie Neen. vrienden, eerst en vooral, dient er met meer energie, met meer wilskracht dan ooit, ten strijde worde getogen, voor een beter kiesstelsel voor 't Algemeen Stemrecht, voor eiken man, één stem, ge paard met de Evenredige Vertegenwoor diging. Het mag niet langer dat eene kleine minderheid regeert, over het grootste ge deelte der bevolking, en dit alleenlijk om dat de eenen bezitten en de andere moeten wroeten van den vroegen morgend tot den laten avond. Een belg is een belg, en terwijl den eenen den ransel moet dragen om 't vader land te verdedigen, mag den anderen zich vrij koopen, en beschikt hij dan boven dien nog over drie en vier stemmen. Zulke toestanden moeten eindigen, zulke toestanden kunnen niet langer ge duld worden, want zij beletten den voor uitgang der democratie en dienen tot schande van een beschaafd land. Maar intusschen is er voor ons socialisten nog veel te doen, ja, nog oneindig veel. De werkende klasse onderrichten, de werkmenschen opvoeden, ze onderwijzen, ze bewust maken van hunne kracht en macht, ze leeren denken, zien en voelen ze hare waarde leeren kennen, dat is ons werk, dat moeten wij doen. Ja, vrienden, wij moeten werken en dat ieverig werken de grond is vruchtbaar, wij moeten zsaiën, willen wij later recht hebben te maaien. Gedurende deze gemeentekiezing heb ben onze gedachten veel ingang gevonden; de liberale partij heeft een stap nader de democratie gedaan, zij heeft zich her schapen in een vooruitstrevend leger, en dien stap alleen, was reeds eene goede aanvv 1o*. *ebi uo Doek vrienden, er moet gewerkt en nog gewerkt worden, want een socialist mag of kan niet rusten, zoolang de verwezent- lijking van ons programma in zijn geheel niet is daargesteld. Hiertoe is de verspreiding van de Soci alistische schriften noodzakelijk het moet als eene verplichting aanzien worden, dat iedero werkman dagelijks het blad Voor uit leze, en wekelijks zich Recht en Vrijheid aanschaffe. Daarin zal hij zijn geest ontwikkelen, zich een denkbeeld kunnen vormen, van wat het Socialistisch programma is en wil, en zal hij een overtuigd en strijdend apostel wezen, bekwaam de lastertongen te kunnen weerstaan Voedsel voor den geest is er zoo noodig als voedsel voor de maag. Doch als er voor de maag moet gezorgd worden, niet vergeten dat er ia de coöpe ratie goedkoop en smakelijk voedsel is te bekomen, en dat een goeden socialist, moet zorgen voor zijne inrichtingen, wil hij medehelpen tot de vrijmaking van zijne eigene klasse. Hierom moet hij lid zijn van de Samen werking,en er al zijne benoodigheden zich verschaffen. En de vakvereeniging treedt ook in de eerste plaats op. Daar moeten alle werklieden deel van maken, want daarin ligt hunne verzeke ring. hunne redding. In de Vakvereeniging is de plaats van alle klaarziende werkmenschen, omdat zij daar hunne belangen bespreken, de waarde van hun arbeid léeren kennen, om hem zoo duur mogelijk te verkoopen. Da Vakvereeniging is eene vereeniging van werkmenschen, die zich onderling verzekeren tegen werkeloosheid, braak, brand, werkstaking, ziekte, enz., enz en alwaar men den geschikste oogenblik af wacht, om het loon te doen verhoogen. of loonaftrokken te beletten. Dus ieverig en aanhoudend gewerkt, om lezers te winnen voor Vooruit en Recht en Vrijheid leden voor de coö peratie en vakvereenigingen. Wanneer elk zijn plicht begrijpt, wan neer elk medehelpt en elk op zich neemt een zielken te winnen, dan doen wij won deren. Hierom aan 't werk. immer met de ge dachte AAN ONS DE TOEKOMST. Eene gelukkige vaststelling. Ooder dezen titel lees ik in een zoogezegd werkmansbladje van Zondae een artikel,waar in het zijne tevredenheid uitdrukt over de werklieden die de vereenigingen getrouw blij ven. Indien het bladje hierbij had gebleven, ik zou lot zich zelve gezegd hebben inen zingt in dat bladje wat wij reeds meermalen in onze bladen met plezier hebben aangestipt, hoe de arbeiders zich nauwer en nauwer tegen elk ander scharen, om eensgezind als broeders en zusters tegen de vereenigde bazen te staan. Wat nog beter is, de werklieden begrijpen niet alleen dat zij moeten vereenigd zijn, maar tevens zeggen onze mannen en vrouwen tot elkaar, wij zijn vrienden en drukken krachtig samen de hand, spreken elkaar moed in, in den harden strijd die de werklieden te samen moeten voereo, en voegen er aan toe, in onze huidige samenleving is het niet alleen vol doende dat wij malkaar groote genegenheid toedragen om onze lechlvaardige zaak te win nen, wij moeten er de macht bij hebben. In den strijd (en voornamelijk in onze beschaafde kapitalistische geoiderde samenleving) komt er weinig kalmte, verstand, liefde, menschelijk- heid, rede, rechtvaardigheid te pas, dit alles is bijna van geen tel.Enkel de macht.de brutale macht overwint en regeert Zooals de zwakke man in een tweegevecht door deu forschen, sterken man, tot bloeden toe tegen de straatsteenen geslingerd wordt, zoo ook worden de arbeiders meermalen ge slagen en geranseld door de bazen in geval van werkstaking, omdat de werklieden te zwak zijn en tegen de patroons het niet kunnen uit houden die over duizenden en zelfs millioenen franken beschikken. Be werklieden zien daar klaar in en zullen zich ook weten sterk te ma ken, door te zorgen voor goede, gevulde, machtige weerstandskassen. En het is van een leger dat zich zou voorbe reidt tot alle gebeurtenissen, dat het boven genoemde prullenbladje zegt de soldaten verlaten dit kamp. Ik ben gelukkig het tegen overgestelde te mogen zeggen, en daar is schrijver van dijt artikel voorzeker ook vam overtuigd, zelfs nog beter als ik het ben. Hoe zou hei anders kunnen, dat de werk lieden die vrij zijn en niet gedwongen worden van eene dompersvereeniging deel te maken, dat zij zich daar zouden laten inlijven, waw- neer de werklieden de oogen openen en een beetje verstand bezitten moeten de werklie den toch wel zien en gevoelen, dat zulke bon den, door heeren gewild en gesteund niet voordeelig kunnen zijn voor de arbeiders maar wel ten hunnen nadeele. Ik vraag aan eiken werkman of vrouw, waarom de arbeiders die reeds zoo zwak zijn nog moeten verdeeld worden, door de kristene vakvereenigingen Enkel om de macht der arbeiders die zij zoo noodig hebben te breken, en weerlooste maken tegen hunne bazen. Vrije en verstandige werklieden, komt in onze syndikaten waar de plaats is van al de arbeiders (sters) om ai te samen te strijden voor beter loon en leven. H. F. ANNONCEN Rechterlijke fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandentr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten Bel&ië Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1