Nog de staking bij Torley. BEKENDMAKING. r Zooals ik verleden Zondag in ons blad Recht en Vrijheid gezegd heb, zijn er van de staaksters der cauetmolens een 12tal van de 70 meisjes naar den cerkel gegaan, waaronder deze waren die de garennummers 30 er 36 bewerken, waar er zou op afgetrok ken zijn. Ik dacht nu voorzeker te lezen, in het bladje van den kerel die de werklieden van de kris- tene vakbonden in ieder geval moet bijstaan met raad en daad, wat den aftrok was die de meisjes moesten ondergaan. Welnu, in het artikel over de staking bij Torley vinden wij daarvan geene letter. Enkel spreekt hij van aftrok en hij weet niet of de verandering wel voordeelig voor ds werkmeis jes kan zijn. De kerel moet radeloos en in een aardig postuur gestaan hebben voor de meisjes die bij hem om raad zijn gekomen. Men kan uit zijn schrijven anders niets opmaken, en zulke mannen roepen de meisjes toe om zich te vereenigen in de kristene vereenigin- gen, waar zij ten minste zoo goed als bij de socialisten hunne belangen verdedigen Valt er niet mee zulle De socialistische meisjes zijn de eerste aan 't werk gegaan uit schrik, omdat er bedreigd was het fabriek te sluiten. De kfcrel liegt hier dat het kraakt. Als onze meisjes het werk hebben hernomen, was het omdat zij ondervonden hebben dat de staking onredelijk is aangegaan, en wij zijn gelukkig te kunnen zeggen, dat het dank is aan het verstandig overleg na eene bespreking van meer dan een uur, waarin de meisjes hunne zaak hebben besproken, tot het besluit zijn gekomen, het werkte hernemen met eenpa righeid van stemmen en hierdoor belet heb ben dat er 1100 werklieden nog bij zouden op straat geloopen hebben, wat wij zijn te wete gekomen, wanneer het besluit van het werk te hernemen aan den bestuurder is over gebracht. Zeker was het dat door tusschenkomsl van radeloozen en onbekwamen, zooals de kerel, 1200 werklieden zouden geboet hebben door gedwongene staking.hadden een 70tal meisjes, eene roekelooze en onbehendige staking aange gaan. Al de werklieden van 't fabriek Torley zijn ons dankbaar voor het beredeneerd en ver standig besluit die onze meisjes genomen heb ben, en de goede raad die wij hun gegeven hebben. De meisjes der canetmolens zullen evenals de werklieden der andere piaalsen van 't fabriek er best mede varen. De uitslag zal daar het beste bewijs van zijn. Werklieden, mannen, vrouwen, jongelin gen en meisjes, weest verstandig, wij zuilen er de goede vruchten van plukken. Laat de dompers maar roepen en schreeu wen gelijk gekeelde verkens, gij allen weet nu wat de socialistische katoenbewerkersvereeni- gir.g gedaan heeft voor U. Laat die goede daad «iet verloren gaan, komt bij de soeialistische vereeniging waar de plaats is vaD al de werk lieden. Gij zeil meisjes, hebt ons komen be- keinen dat de dompers geen goede raad kun nen geven aan de werklieden. Gij hebt ze dus als onbekwamen afgeschilderd, gij moet het zelfde zegge» tegen deze die bij u werken en in de cerkel ingelijfd zijn, dat het hunne plicht is bij ons te komen waarvan gij ook de ondervinding hebt opgedaan, op welke ern stige en verstandige manier de belangen der arbeiders fsters) worden opgenomen bij de socialisten. Werklieden, vereenigt u allen in eene en de zelfde vereeniging. Weg met deze die de werklieden verdeelen. Komt bij ons in de socialistische vereeniging. M. F. Aan alle Coöperatieven, Vakbonden, Ziekenbeurzen en Kringen, bij de Belgische Werkliedenpartij aangesloten Met deze hebben wij het genoegen onze lezers en partijgenooten bekend ie maken dat er in den schoot der Belgische Werklieden partij eene Samenwerkende Maatschappij va» Levensverzekeringen gesticht geworden is, onder den naam vaD La Prévoyance sociale en waarvan den maatscbappeiijkeo zetel geves tigd is in het Volkshuis van Brussel, Jozef- Stevensstraat. Deze Maatschappij heeft niets gemeens met de tol heden in werking zijnde maatschappijen van Volksverzekeringen, die er enkel op uit zijn het geld hunner aandeelhouders groote intresten te doen opbrengen. La Prévoyance sociale werkt niet ten voordeele van eenige kapitalisten, maar wel met het doel zijne leden tóe te laten op de voordeeligste en tevens zekerste wijze hunne spaarpenningen te plaatsen. Ten einde er U een bewijs van te geven willen wij U eenige der voordeelen aanstip pen, welke zij aan al hare verzekerden toe staat 1. Zoo ten gevolge van ziekte, werksta king, lock-out of andere gevallen van over macht, de verzekerde zich in de onmogelijk heid bevindt de betaling zijner premiën voort te zetten, zal er hem eens uitstel verleend worden, welke zich tot een jaar ten hoogste zal mogen verlengen, om zijne stortingen te hernemen. Zoo gedurende den duur "dezer opschorsing, regelmatig toegestaan, een sterf geval kwam plaats te hebben, zou de verant woordelijkheid van La Prévoyance Sociale verbonden blijven mits afrekening der achter stallige premiën. Alle opgeschorst kontrakt zal terug in voege kunnen gebracht worden mits betaling der achterstallige premiën of den vervaldag te verschuiven van eenen duur gelijk aan die der staking en nog mits het kapitaal te ver minderen in e/enredigheid der niet betaalde premiën. 2. Zoo gedurende den loop van zijn kon trakt zelfs na betaling der eerste premie de verzekerde van minstens vijftien jaren oud, slachtoffer ware van een arbeidsongeval bet- welk de dood voor gevolg zou hebben, zou het verzekerd kapitaal onmiddelijk aan de erfge namen uitbetaald worden. Zoo het ongeval of eene ziekte eene voortdurende volledige onbe kwaamheid tot werken medesleepte, zou hij het vermogen hebben alle premiebetaling te staken en eene lijfrente te eischen overeen stemmend met zijnen ouderdom en het ver zekerd kapitaal. 3. Voor verzekeringen bij sterfgeval zijn de premiën niet' meer betaalbaar van af den ouderdom van 60 jaren en den verzekerde zal dan eene der twee volger.de samenstellingen mogen kiezen 1Zijn kapitaal aan La Prévoyance Sociale afstaan en onmiddelijk eene lijfrente trekken overeenkomstig met bet verzekerd kapitaal, of 2. Verzekerd blijven tot het afsterven zon der voortbetaiing derpremien. Om na een zeker aantal jaren een kapitaal te bekomen, heeft La Prévoyance Sociale hare tarieven lager dan die der kapitalistische Maatschappijen weten te stelles. Het is dus een plicht voor alle werklieden m het algemeen en vo :e partijgenooten in het bijzonder, hunne spaarpenningen te late* gebruiken om er zelf den gre»tsten intrest mogelijk van te bekomen en ze niet meer te laten dienen om er eenige nietsdoeners made te verrijken. La Prévoyance sociale is dus gesticht met een zeer edel doel. 't Is waarom wij odk niet twijfelen of gij ailen, werklieden en partij- ge-o'-f-c zult het nut co de zekerheid van dusdanige 1 grijpen. WAARDE MAKKERS, Sedert Woensdag 2 Oktober 11. is eene sta king, omvattende 5 sigarenmakers, uitgebroken op 't fabriek Verfaille, Nieuwstraat, St-Nikolaas (Waas). De rede was weigering van den patroon om een frank vergoeding te betalen, in geval er slechte Mexique dekbladen moesten verwerkt worden, iets wat hij sedert onheugelijken tijd betaalde. Woedend geworden door die staking, wierp den heer Verfaille den Zaterdag 5 Oktober li. al zijne overige werklieden, mannen en vrouwen, ten getalie van 80, de straat op. Het Sigarenmakersverbond van St-Nikolaas, bij wie alle werklieden van 't fabriek Verfaille vereenigd waren, stelde alles in 't werk, ten einde eene verzoening te bewerken. Niets hielp, en den patroon weigerde zelfs te onderhandelen. In tegenwoordigheid van dien toestand en overwegende dat enkel de vijf eerste sigarenma kers in staking waren en de anderen slachtoffers waren eener ongerechtigde wegzending, besloot het Sigarenmakersverbond aan 't Stedelijk Werke- loozenfonds te vragen om de slachtoffers van de wegzending te steunen. Dit werd gedaan en het antwoord van 't be stuur van 't Werkeloozenfonds was weigerend. Dit bewijst de onbevoegdheid van voornoemd bestuur, onbevoegdheid veroorzaakt door de weigering van 't gemeentebestuur ora een afge vaardigde der sigarenmakers, wiet vak eene der bijzonderste nijverheden der stad uitmaakt, te benoemen om er lid van te zijn. Het Sigarenmakersverbond vroeg dan om den Werk- en Nijverheidsraad samen te roepen. De Werk en Nijverheidsraad, na de zaak on derzocht te hebben, stelde de stakers in 't gelijk en aan den heer burgemeester Van Naemen werd gevraagd om als scheidsrechter op te treden. Deze heer aanvaardde en bepaalde het onder houd op Zaterdag 19 Oktober. Een afgevaardigde der stakers was aanwezig. De heer Verfaille was afwezig. Eene tweede samenkomst werd bepaald op Woensdag 23 Oktober. De heer Verfaille was opnieuw afwezig. Dit bewijst dus duidelijk dat de heer Verfaille onverzoenlijk is, alhoewel hij daartoe geene re den heeft en het ongelijk langs zijnen kant is. Zoo is de toestand tot nu toe. Wij richten eenen warmen oproep tot de werkersbevolking van België: om de slachtoffers van die wederrechterlijke wegzending die enkel gebeurde met het doel het St-Nikolaasch Siga renmakersverbond te treffen en het recht van vereeniging te schenden. Dat mag, dat zal niet, De plicht vaa eiken werkman, van elke ver eeniging, is de slachtoffers der uitsluiting (e steunen in de mate zijner krachten. Richt de ronden ia op fabrieken, in de werk huizen, elk iets gesto.t, opdat het gebrek niet in de huizen dringe der strijders. Werklieden, geeft een verheven bewijs van solidariteit door uwe werkmakkers van Verfaille te helpen en te vertroosten. Alle giften moeten gestuurd worden aaa A. VANDERVEKEN, Volkshuis, ^St-Nikolaas, en zullen in de bladen Vooruit en De Volks- sTeh vermeld worden. Voor het Comiteit der partij De Secretaris, Ferd. VANDERBORGHT. Voer hat Sigarenmakersverbond van St-Nikolaas De Secretaris, Alf, DE MEULENAERE.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3