Over de Wijkclubs. I 7e Jaar. N° 45. Prijs pet* nummer 2 centiemen. 10 November HiÖ7. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. VERGADERING. De leden van den Tabakbewerkersbond worden vriendelijk verzocht de vergadering te willen bijwonen, op Zaterdag 16 November 1907, om 8 ure 's avonds, in het lokaal Hand aan Hand, op boete van 25 centiemen. DAGORDE 1Verslag van den bond. 2. Middelen om nieuwe leden te winnen. 3. Bespreking van ons weekblad. 4. Opzoeking der grieven op de fabrieken. NAMENS HET BESTUUR Matthieu F. Gladslijpers. Algemeene vergadering op Zondag 17 No vember 1907. om 10 uren 's morgens. Dagorde Belangrijk. NAAR WETTEREN. Wij doen eeri krachtigen oproep tot onze vrienden de feesten te Wetteren, ter gelegenheid der inhuldiging hunner vlag, die heden Zondag plaats heeft bij te wonen. Onze fanfare Hand aan Hand vertrekt om 12 1/4 uren. Bijeenkomst in Hand aan Hand, om 11 1/2 uren. Wij keeren uit Wetteren terug om 71/4 uren. Aankomst te Aalst om 7 1/2 uren 's avonds. Wij doen een krachtigen oproep tot onze vrienden mede te trekken naar Wet teren. 'tls immers de vlag der koe, die door de Aalstersche vrienden is geschonken in den schoonen strijd om meer loon, die nu ingehuldigd wordt. Hierom er allen heen, de prijs is enkel 85 centiemen voor heen en terug. De Socialisten zijn geklopt Zoo leest men in alle klerikale en doc trinaire bladen, het Socialisme is geknakt uit den kiesstrijd van 20 October laatst leden gekomen Wat bluf Wij integendeel zeggen, dat het Socia lisme door het uitbrengen der stemmen in die kiezing eens temeer't bewijs heeft geleverd van vooruitgang en dan nog van schitterenden vooruitgang. Luistert Te Molenbeek winnen de socialisten 800 stemmen en te Anderlecht hadden onze vrienden op enkele stemmen na, een zetel meer. In den Borinage winnen de socia listen 24 zctois bij. Leest goed 24. In Limburg zijn er nu ook in twee dor pen socialisten gekozen. Te Charleroi en zijne omringende nijverheidsgemeenten is het de werkende klas die overal de schoone zegepralen van het kartel heeft bewerkt. In het Centrum winnen de socialisten vele zetels bij, zelfs de vertegenwoordiger van M Warocqué (den miljoenair), doen zij in 't zand bijten en den heer van Mariemont (Warocqué zelf) deden zij be ven in Morlanwelz. Maar 't is Luik en 't omliggende die de grootste overwinningen behaalden. Onze vrienden winnen te Luik zelve, in de hoofdstad van het Walenland, een zetel bij met eene aanwinst van 2000 stemmen onze vrienden worden meer derheid te Herstal, te Flémalte-Grande en te Flémalle-Haute. Kortom in het arrondissement Luik alleen, vermeerdert het getal socialistische gemeenteraadsleden met 40. Zelfde succes te Verviers waar wij ook een zetel meer veroveren en te Hoei en omliggende waar wij 12 nieuwe zetels winnen. Te Antwerpen heeft het kartel bewerkt, dat er geen enkelen domper herkozen is. In Arm Vlaanderen kebben wij grooten vooruitgang bestatigd en ondervonden dat het Socialisme er boven op komt. In Gent 't is waar, verliezen wij een zetel, maar dit komt, door den twist en de moeiëlijkheden die daar door een paar verraders der partij worden teweeg ge bracht, en die ongelukkiglijk toch, altijd wat aanhang vinden. Hier te Aalst is er voor de Socialisten ook grooten vooruitgang te bespeuren doch in de hoop ons stadhuis te kunnen zuiveren van dompers, hadden wij eene overeenkomst met de liberalen bewerkt, die dank aan dwang en uitkooperij, zijn geklopt geworden. Nu voor de katholieken is dat werken voor 't geloofen dan is hun alles toe gelaten de grootste stemmendieven en koopers, verdienen in de kerk den meesten lof Als het Socialismus zoo blijft achteruit gaan, dan is net na enkele jaren den baas van Belgenland, tot heil en verlossing van 't Werkende volk. Hiervoor aan 't werk, al wie wil mede helpen aan een beter leven. Te bekomen in oozen win kel, alle soorten van Mans- en Vrouwhemden, Mans-on derbroeken en Manslijven, aan zeer gematigde prijzen. Gezellen, koopt alles in uwe Samenwerking, Voor het oogenblik zijn velen onzer partijgenooten, en de beste propagandis ten niet het allerminst, van gevoelen over de noodzakelijkheid, dat er dient in alle wijken of gebuurten der stad. dergelijke groepen gesticht te worden. Om er des te beter en gemakkelijker het socialistisch zaad onder het werkende volk te verspreiden en er dieper in door te dringen, daarom wil ik aan de kamera den eens in korte trekken neêrschrijven, wat eene socialistische wijk of gebuurte kring is. Eene wijk of gebuurtekring is eene ver- eeniging, bestaande uit personen van eene en de zelfde gebuurte of wijk, waar zij samen komen en vergaren, in een door hun gekozen lokaal zij kiezen onder hun een bestuur. Aan hunne geburen deelen de leden schriften uit, om er trachten aanhangers te maken van ons schoon beginsel, het socialisme. Om in deze onkosten te voorzien, beta len de leden een inleg van o,o5 centiemen per week, dit is zeer gering, omdat ieder er zou kunnen deel van maken. Het Bestuur heeft vooral tot plicht, te zorgen dat de leden der wijkclub, lid wor den van hunnen vakbond, lid zijn der samenwerking, alsook de socialistische dag- en weekbladen lezen. Ten tijde van kiezing zijn het de wijk clubs die gelast zijn met het uitvoeren der propaganda, bij de kiezers der wijk. In kamerkiezing bewerken zij de gemeenten, naast de wijk der stad gelegen. Bij het verschijnen der kiezerslijsten dragen zij zorg deze te raadplegen en alle missingen daarin begaan op leden of geburen dadelijk aan het hoofdbestuur of schrijver der partij kenbaar te maken Ook des winters geeft men somtijd* eens een klein gebuurtefeestje, bestaande uit zang en declamatie, aan eenen gerin gen inkomprijs. Deze ontvangsten dienen tot aankoop van propagandaschriften. Dergelijke feestjes gaan altoos gepaard met eene voordracht. Voor den goeden gang der wijkclubs is het allernoodigst, dat op iedere zitting van het middenbestuur, een of meer be stuurleden der wijkclub aanwezig zijn, om goed den gang der partij te volgen en alle noodige inlichtingen te ontvangen. Ziedaar kameraden in het kort geschetst, wat een wijkclub is, kan en moet zijn. D. G. N. B. De partijgenooten die verlan gen in hunne gebuurte een wijkclub te stichten, mogen zich naar het Midden- Comiteit wenden, waar er iemand ten hunnen dienste zalziin. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED FTIGHBLS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven aioeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België Men abonneert zich op alle postbureelen. 4,00

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1