KINA FOUASSIN WERKSTAKING Kampstrijd met de Jaskaart Het lied van een armen kiezer. NINOVE Ook eene belooning. Wij vernemen bij middel van een klerikaal bladje, dat er bij M. De Vidts, Molenstraat, eene staking was uitgebroken, van 7 mannen de oorzaak een aftrok van 4 centiemen op het werk ordinaire. Wij zijn op inlichtingen uitgegaan en zie hier wat wij hebben vernomen lenige weken voor de kiezing, had M. Mau rice die werkmenschen komen melden dat er een aftrok van 4 centiemen moest gepleegd worden. Dit viel niet in den smaak der werklieden en M. zweeg er van Doch de partij van M. een volbloedigen katholiek, een christelijk man tot aan zijnen broekzak, had op 20 October de overwinning behaald en zijne werklieden allen goede kat holieken, in den christelijken vakbond veree- nigd, en die allen voor de dompers hadden gestemd, mpesten nu toch hunne bolooning krijgen, want om hen niet te mishagen, had hij den aftrok tot na de kiezing uitgesteld immers ze zouden met den afslag voor de kiezing toe te passen tegen de dompers hebben kunnen stemmen, tegen de katholieke kristelijke partij, de partij der vrienden van 't volk. Dus na de kiezing, de belooning wierd ge geven De werklieden die 't bericht kregen van den aftrok des Zaterdags avonds na de kie zing, verwittigden hun bestuur en er wierd een brief geschreven aan M. De Vidts. Het antwoord op dien brief was, dat M. met loonboek e* geld bij schrijver van dien brief kwam geloopen, en het loon der werklieden er wilde afgeven dit wierd geweigerd. Het schijnt dat er reeds verscbillige katho lieken bij dien heer hebben aangedrongen te vergeefs, zelfs zoo een geestelijk man er ook de buitenwacht hebben gekregen, zoover is het dat er niemand van 't bestuur nog henen durft. En dit gebeurt onder christelijke broe ders Op dit fabriek heerscht nog het verachlerde systeem. Ieder is verplicht zijn eigen lamp te bezit ten en moet zelf den petrol koopen Het laden en lossen der kassen moet koste loos worden gedaan De katoen vervoeren en terugbalen van in de Molenstraat naar Schaarbeeck is ook iets dat geen centiem wordt betaald Ge ziet dus, dat dien braven christelijken fabrikant het middeltje bezit om zijne werk lieden arbeid te doen verrichten zonder er iets vosr te betalen. Nu dien aftrok er bij, er< 't is heel begrijpe lijk dat de werklieden hiertegen opkomen en het niet hebben aanvaard. Eu zeggen dat de werklieden daar dagelijks op hunne knieën, het Roozenhoedje moe ten bidden Het is schande voor de katholieke vakver- eenigiDg, die voor al dit onrecht niets heeft gedaan om dit te doen ophouden. Ons dunkt dat de katholieke vakvereeniging bezig is met die staking te laten uitsterven, want reeds is' er een onderkruiper gevonden en men heeft nog niets gedaan om dien te doen weg blijven. Is het misschien omdat het een katholieken patroon is Wij vernemen ook dat dit werk,onderbroe ken breien, een stiel is, waarvoor men min stens 90 franken moet betalen om aan te leereD. Vroeger w»nnen de stakers tot 35 franken in de week, nu nog van 18 tol 20 franken voor den nieuweD aftrok. Werk dat buiten huis wordt gemaakt c< Breede banden betaalde vroeger 3 franken het dozijn, nu nog 88 centiemen En zoo is al het werk in evenredigheid verminderd Ge ziet, dien katholieken Heer, heeft reeds veel vrij spei gehad om de loonen zijner werk lieden te verminderen. Nogthans die werkmenschen zijn allen ka tholiek, christelijk, in de christene vakbonden vereenigd, mogen bij hun afmattend en lastig werk, nog dagelijks bidden om verduldigheid, en hun heer is bovendien door en door christe lijk, iets wat hem niet belet, aftrokken te ple- geB, ea voor niets te doen werken, 't Is proper. ran gegeven, dat al de werklieden door staking of door gedwongene staking kunnen getroffen worden. Wie nooit op staking denkt, ofwel er meent van bevrijd te zijn, moet door het gebeurde van deze stakingen, de ondervinding opgeda .n heb ben, dat niemand beschut is in het raderwerk van werkstaking niet mede gesleurd te worden, bijgevolg zijn het oprecht naieve menschen, die nog anders zouden kunnen oordeelfn. Nog meer, met wat is het hart der werklieden het meest bezield Voor zijn werk meer loon te bekomen 1 Is men nu van oordeel dat zulks van zelf zal komen, en de patroons dit heel beleefd op den schoot der werklieden zullen brengen, telkens er naar gevraagd wordt Neen Want nooit zijn de stakingen zoo tal rijk en van zulken grooten omvang geweest als deze in den laatsten tijd, die telkens moesten aangegaan worden, om de schrapzucht der patroons in te toornen, die h"t bestaande loon nog wilden verminderen, ofwel, om de kleine loonen, 't zij met 20 centiemen, iets minder of meer te verhoogen. Als wij zulke feiten moeten vaststellen, is het meer dan noodig dat de werklieden de oogen openen, om het besluit te nemen zich allen te vereenigen en e-ene flinke bijdrage te storten, omdat de werklieden niet weêrloos, maar wel door hunne sterke weerstandskas bij machte te zijn, tegen eiken aanval der bazea het h*ofd te kunnen bieden en desnoods op het geschikt oogenblik te trachten, het loon der arbeiders te verhoogen. En als de werkliedeu dit willen, moeten zij zich vereenigen al te samen in een en dezelfde vakbond, die steeds strijdvaardig staat om den toestand der arbeiders te verbeteren. Daarom moeten de werklieden deel maken van de socia listische vereeniging, (waar men geene slapers zooals in de vakvereenigingen der bur gerspartijen duldt) maar wel stiijders vraagt, die zich weten te offeren en steeds in 't harnas staan, ten voordeele van zich zelve, in 't belang van al de werklieden. Het is door het strijdvaardig karakter, dat de socialistische vereenigingen vragen, dat er ook grootere bijdragen gestort worden als bij de vereenigingen der burgerspartijen, die slechts in leven geroepen worden om de werklieden te verdeelen. Dat ds werklieden die valsche vrienden den rug toe keeren-en tot ons komen in de vakver- eeniging, en met liefde voor hunne vrijmaking, de hooge bijdrage in de vakvereeniging storten. H. F. Bij?ondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode'Leeuw De partijgenooten of vrienden die verlangen deel te nemen aan den jaarlijkschen prijskamp met de jaskaart. worden verwittigd, dat ze ziek van heden af kunnen laten inschrijven, te* lokale De Roode Leeuw, Korte Zoutstraat. HET BESTUUR. MBMMWBWMBS—ICTg,gi2r>-i>iaS'*ttrWg»3frgSB>WMaM^pi 1 Couplet. Ik win mijn daaglijks brood met neersiig werken Ben ik niet rijk ik bemin mijn burgersrecht Het zelfde gevoel komt steeds mijn moed ver- [sterken Ik dacht grootsch van hart, ik ben viij ea nie- [mands knecht Maar ziet, o smaad, zij die mijn armoede weten Aanzien mij als slaaf en zij doen mijn eer geweld Zij fluisterden mij, verkoop mij u geweten En vragen schaamteloos mijne stem voor geld)£ 2 Couplet Ja eeuwige schande aan hen die mij durft hoonen Die mij als arme man ah eene waar beschouwd Zij spreken van god en zij komen eene geldbeurs [te toonen Zij hebben geenen anderen god dan dien van ['t goud Gaat ver van mij naar laffe kiezers loopsn En werpt algauw het goudstuk uit de band Neen mijne stem is voor geen geld te koopen) Zij is niet aan mij maar ik geef er mijn broe-)-~ ders met d'hand. 3 Couplet. Ik zal mijn stem nooit aan de dieven geven Maar wel aan hen die ze waardig is en goed Die met ons ziel geenen handel heeft gedreven En die mijn land naar vooruitgang streven doet De waarheid mag met het geld niet zegepralen De burger mag het verraad geen hulpe biên O mocht ik eens aan dezen regel falen w Ik durfde nooit mijn kinders in d'oogen zien )'-° S. L. Eene werkstaking was verleden Zaterdag bij den heer Dumont uitgebroken, waar een 5otal bobijnenmakers in betrokken waren. De reden was vermeerdering van loon. Dinsdag avond zijn wij verwittigd geweest van dezen strijd. Woensdag morgend is gezel Flips naar Ninove gegaan om op de hoogte der werkstaking gesteld te worden. Daar gekomen heb ik vastgesteld, dat cr van de 5o stakers nog slechts 16 bobijnenmakers buiten 't fabriek waren, al de overige waren reeds aan 't werk. De jongeus hebben mij den tarief laten zien, op enkele soorten was er vermeerdering beko men. 1 De bobijnmakers eischten denzelfden tarief van Stichelmans. Uit de twee tarieven is er ge bleken, dat de eene soort werk min en de andere soort meer betaalde. Ook klaagden de bobijn makers dat de machienen zoo snel niet draaiden, als op de overige fabrieken van Ninove. Gezien den toestand waarin de staking ver keerde, 35 op 5o bobijnmakers die reeds aan 't werk waren, hebben de werklieden ingezien, dat er geene kansen meer waren om den strijd langer vol te houden. De gezellen De Coorde, socialistisch gemeen teraadslid, en Flips wierden gelast te gaaa onderhandelen met den heer Dumont, en te trachten dat er geene slachtoffers zouden ge maakt worden. Ten 11 1/2 ure hebben wij ons gaan aanbie den in het fabriek, den heer Dumont was afwe zig. 's Namiddags, om 3 1/2 ure, zijn wij weder gekeerd en zijn zeer beleefd door den heer Gaston Dumont ontvangen. De heer Dumont zegde ons, dat hij de bobij*- makers beloofd had vermeerdering van looa te geven, zooals hij reeds aan een deel zijaer werk lieden gegeven had, en dat hij dit zou onder zocht hebben, elke plaats op zijne beurt, doch de bobijnmakers waren hiermede niet te vreden, zijn allen gelijk naar 't bureel gekomen, dat

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3