K I S Z I N G 7e Jaar, A° 40. Prijs per nummer tL centiemen. 17 November I i>07. 'eekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NICHBLS, Maanstraat, 18, AALST. VERGADERING. Aigemeene vergadering op Zondag '17 No vember -1907, om 10 uren 's morgeas, voor de gladslijpers Dagorde Belangrijk. KOMITEIT-ZITTING. De afgevaardigden der groepen en ver- eenigingen worden met deze verwittigd, dat zij niet mogen verauimen de zitting van Donderdag toekomende bij te wonen, ten 8 1/2 uren 's avonds. NINOVE. De leden der Samenwer king, Tvvijnders-, Sigaren- en Sletsen- makersvereenigingen, worden in 't bijzon der uitgenoodigd tot het bijwonen der ver gadering die heden Zondag, ten 4 uren zal gehouden worden, in 't lokaal De Redding. DAGORDE i. De samenwerking 2 De vakvereenigingen De Vrienden J. Sanders en fj Flips, van Aalst, zullen de vergadering bijwo nen. Namens de Besturen STICHELMANS. Bs openbare Gemeenteraadszitting Te bekomen in onzen win kel, alle soorten Yan Mans- en Vrouwhemden, Mans-on derbroeken en Manslijven, aan zeer gematigde prijzen. Gezellen, koopt alles in uwe Samenwerking. Op 15 December aanstaande is het dus kiezing voor een riijverheidshoofd. De katholieken hebben daar 'non Uil, die langs't achterpoortje gaarne in den raad zou komen, en 't is nu vast en zeL r, dien Uil zal door de katholieken voorgest-ld worden. Kost wat kost, er moet tegen dien Uil 'nen kandidaat gesteld worden, al was het maar om ons een tijdje te kunnen vermaken. Wie maakt er een goed iiedjs van den Uil Dit om te beginnen Tariefkwestie* op 't sargiefabriek Be Nayer. Tien jaren geleden is er eene werkstaking uitgebroken door een aftrok gepleegd bij de wevers dank aan de. tusschenkomsl van een leider van den Cerkel die onderkruipers is gaan zoeken, is die staking die zoo gewettigd en rechtvaardig was aangegaan, geëindigd met eene nederlaag voor de werklieden. Er wierden zelfs slachtoffers gemaakt onder de stakers die deel maakten van den Cerkel. Al dus wierden de werklieden die, bij r!e dompers vereeeigd waren, door hunne chefs geslacht offerd en ten offer gebracht om aan de schrap zucht der heeren fabrikanten te voldoen Het is ten dien tijde dat de tarief van al de stukwerkers in al de werkplaatsen is weggeno men, en tot heden, dus al 10 jaren, zijnde tarieven niet meer te zien geweest. Waarom blijven de tarieven buiten de werkplaatsen Gemak brengt het voorzeker niet mede, want geene week gaat voorbij of er zijn werklieden die naar het bureel gaan, om over hunne loonen te klagen, doordat zij den tarief niet kennen. Dat de tarief hangen in de werkplaatsen van groot belang is voor de werklieden, hoeft met gezegd te worden, aangezien de wet zelve aas de bazen die verplichting oplegt. Mag men die wet bij De Nayer onder de voeten treden K» gij, werklieden, die door uwen baa* verplicht zijt geweest, deel te maken van een syndicaat, wat gaat die vereeniging doen om de tariefkwestie op telossen. Het kan toch niet zijn dat er daar riietover gesproken wordt, eene kwestie die u zoo zeer aanbelangt. Wij zullen waken en toe zien wat De Nayer en de krietene versenigingen zullen aanvan- geu 't is reeds al twee maanden, dat wij in het pruilebladje hebben gelezen dat de kris- lene vereenigingen zich ernstig bezig houden met de belangen der wevers. Voor wanneer gaat daar iets van te rechte komen ?want voor de wevers van De Nayer is het zeer noodig, en aangezien de wevers, alien (gedwongen) leden zijn vaa uwe vereeni ging, is het de plicht er in de eerste plaats iets voor te doen. Wij hebben nog een beetje geduid er naar te wachten, ofschoon het reeds zoolanp Huurt, welke houding De Nayer en de dompersveree- niging in deze zaak zullen aannemen. II. F. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. RED A KT IE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Belichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden rr. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4,00 Men abonneert zich op alle postbareelen. I van Zaterdag 2 November, om 5 1/2 uren 's avonds, had oog al volk gelokt. De dompers, moeten 'een oogenblik gedacht hebben zich te kunnen amuseeren, want een aan tal der katholieke Jonge Wacht, was voor de zooveelste maal langs bet achterpoortje binnen- gela'en. zoodat de enge plaats, beschikbaar voor 't publiek, voor een groot deel was ingenomen, alvorens het publiek toegang wierd verleend Hadden de stoksiagers misschien gedacht, dat ze zich eens zouden hebben kunnen verwarmen? Het dagorde was heel spoedig afgehandeld, niet het minste incident had plaats en zij, die men langs 't achteipoortje had binnengelaten trokken misnoegd op, de gemeenteraads zitting was niet na.ar liun goesting af- geioopen zij bekloegen hun tijd M. Leo Borreman, heeft zijn ontslag geno men van den raad, ten gevolge van de verkie zing van zijn schoonbroeder M. Polydore Van Gyseghem, en nu zal er eene kiezing plaats hebben voor de nijverheidshoofden, om die hunne vertegenwoordiging te geven. Deze nieuwe kiezing zal plaats hebben, op 15 December aanstaande. Van nu af schijnt het. zeker, dat den kandidaat der dompers M. den Uil zal zijn. Ba, dit is nog zoo slecht niet 'nen UIL die de dompers vertegenwooidigt Als dit beestje zal zetelen, dan zal er van tijd tot tijd nog eens leute zijn. Immers, van wijd en breed, zullen er toehoor ders komen, om den Uil zijn radenaars- taleat te hooren. Eene zevende klas wordt er aangenomen voor de aaegenomene schooi der Moorselbaan, omdat er te veel leerlingen in de laatste klas waren. Voor wanneer denkt men er eens aan de laagste klassen der stadsscholen te ontdubbe len r... Maar neen, daar rnoger. er 70, 80 en zelfs 100 kinderen in eene klas zitten, daar komt er geene enkele klas meer De kinderen moe ten tegen wil en dank naar de dompersscholen. Dat is de schuld van dezen, die door hun ge weten te hebben verkocht, de dompers aan 't be wind houde» 't Is eene eeuwige schande voor hun. Eene overledene dame heeft bij middel van testament aan de drie parochiale kerken van Aalst, eene som van 1000 franken vermaakt, alsook een eigendom aan de Godshuizen. Hoe zal die dame door hare arme bloedver wanten, die het zot) bioodnoodig hebben, niet vervloekt worden Vooral 3000 franken geven aan kerken, die dit geid zoo goed kunnen mis sen O neen de kerken zijn geen erfdeel ïnslik- kers Bij de begrooting en rekeningen van 't Pom- piersko. ps, waarvan verslag wordt gegeven door M. De Wolf, brengt dezen eene laatste hulde aan M Hector Arys, luitenant van dit korps, thans overleden. Eu zeggen,dat er daar geen enkelen katholiek is. om een rouwbeklag te doen, over het afster ven van M. Arys als oud-gemeenteraadslid, hij die enkele weken geleden nog gemeenteraadslid was, en het heden ndg zou zijn geweest, indien men M. Arys niet aangezet, gebid en gsmeeekt had, zijn ontslag te nemen, hij die in de plaats moest zetelen van M. Leo de Bethune. Wat schuilt daar achter t M. Geeroms draagt het verslag voor van 't Bureel van Weldadigheid, e« 't geen men nooit heeft gehoord in zulke gevallen, hoorde men nu. Hij raadde het Bestuur van Weldadigheid zelf aan, de eigendommen dien ze nog bezitten te verkoopen, en dit omdat ze in waarde zijn gestegen Juist alsof den intrest dan ook niet ver meerdert Verleden jaar is de stad er tusschen gekomen voor 35000 franken in 't budjet, nu dit jaar 33000. Gaat men misschien beginnen met de arme menschen wat te onttrekken, omdat er te veel kieskosten zijn geweest

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1