K!XA FOUASSIX Hu li ieest is uit. Is het dan te verwonderen dat de bende stok- slagers mannen Van die soort die ook eens triomfantelijk zijn ingehaald geworden, toen zij uit het gevang van Dendermonde terug keerden, waar zij geboet hadden om een jongeling half dood te hebben geslagen, inhaling waarin ook den burgemeester te zien was van langs om stouter wierd, en rustige meuschen meer om meer tergden en uitdaagden De inhuldiging der vlag Voor wat dienen de patroons Werkman. Zoo er geene waren wie zou ons werk geven Socialist. Deze vraag is mij nog ge- gesteld geworden, laat ons ze nader on derzoeken Om te werken is er, bij voorbeeld, eene fabriek noodig, machinen en grondstoffen. W. Goed verstaan. S. Wie beeft uwe fabriek gebouwd W. Metsers. S. Wie heeft de machinerijen ver vaardigd W. Machinenmakers. S. Wie heeft de katoen dien gij weeft doen schieten wie heeft de ijzer erts die uwen zoon smeedt uitgetrokken W. Wel landbouwers, herders, mijn werkers en werklieden zooals ik. S. Zoodus, gij, uwe vrouw en uw zoon, hebben hun werk dank aan die ver schillende werklieden die fabriek, machi nen en grondstoffen bezorgd hebbeu. W. Dat is klaar ik kan geen katoenen stof vervaardigen zonder katoen of getouw. S 't Is dus den patroon niet die u werk verschaft maar den metser, den machinenmaker en den landbouwer. Maar nu kunt gij mij zeggen hoe uwen patroon zich al wat hij noodig heeft om werken aangeschaft heeft? W- Met het te koopen. S. Maar wie heeft hen het noodige geld gegeven W. Dat weet ik nietzijn vader heeft hem honderd duizend franks achtergela ten, nu is hij millioenen rijk. S. Heeft hij soms die millioenen bijeen gekregen met zijne machinen te doen werken en met zijn katoen zelf te weven W. Dat moet ge niet gelooven 't is door ons werk dat hij die millioentjes ver zameld heeft. S. Hij verrijkt zich dus in luiheid 't is voor zulk volkje het middel om rijk te worden zij die werken winnen nauwe lijks genoeg om van te leven. Maar zegt eens, indien gij en uwe makkers niet werk- tet, zouden dan de machinen niet verroes ten en de wormen zijnen katoen opvreten? S. Bijgevolg, 'tis dank aan aw werk dat gij de machinen, de grondstoffen, noo dig tot het werk, behoudt. W. Ja dat is zoo, daar had ik nooit aan gedacht. S. Bemoeit zich uwen patroon met wat in zijne fabriek omgaat V. Bitter wHrng Mie dagen maakt hij zijn ronde om ons aan 't wuk te zien, maar houdt zorgvuldig de harden in zijne zakken om ze nier te bevuilen. In de we verij, waar mijne vrouw en dochter wer ken, ziet inen nooit patroons, aihoewel er daar vier zijn, maar wat nog steiker is, ia 't metaalfabriek waar mijn zoon gebezigd is, daar ziet men nooit een patroon, mea kent ze zelfs niet, de patroon is eene N aamiocze Maatschappij Veronderstelt dat wij elk 500 franks op de spaarkas hadden, dan ware het genoeg eene actie van die Maatschappij te koopen (als gij ze kunt vastkrijgen) om er een van de patroons te worden, onnoodig daarom die fabriek te kennen. S. Door wie wordt het werk geregeld en nagezien in die fabriek met patroons- actionnarissen, in die weverij met hare vier bazen, die ondereen veieenigd zijn, en in uw metaalfabriek die maar een baas telt, daar uwe patroons er nooit te zien zijn of zoo weinig dat het van geenen tel is W. Door bestuurders en meester gasten. S. Maar indien het werklieden zijn die de fabriek gebouwd hebben, de ma chinen vervaardigd en voor de grondstof gezorgd hebben indien het insgelijks werklieden, altijd werklieden zijn die de machinen doen werkenindien het be- stuaiders en meesterweridieden zijn die het werk verdeelen, wat doet de patroon dan W. Niets. Wat met zijne teenen spe len tot vermaak van zijne hielen. S. In de veronderstelling dat er eenen ijzeren weg lag van hier tot in de maan, zou men er den patroon voor altijd kun- nen heen zenden, en uwe weverij, en de spinnerij uwer vrouw, en het metaalfabriek van uw zoon, zouden zooals voorheen blijven weven, spinnen en smeden Kent gij de winsten dees laatste jaar door uwen patroon opgestreken W. Wij berekenen ze op honderd duizend franken. 8- Hoeveel werklieden bezigt hij, mannen, vrouwen en kinderen dooreen ge nomen W. Honderd. S. Hoeveel loon betaalt hij W. Dooreen gerekend, het loon van bestuurders en meestergasten inbegrepen, duizend franks per werkman en per jaar. S. Dat maakt dat de honderd werk lieden van 't fabriek 100,000 franks ioon opgetrokken hebben en dat uwe patroon 100,000 franks in zijn zak gestoken heeft om niets gedaan te hebben. Van waar ko men die 200,000 franks W. Uit den hernel natuurlijk niet, nog nooit heeft het Napoleon's geregend. S. Het zijn dus de werklieden die de honderd duizend franks voortgebracht hebben die zij als loon ontvangen hebben, alsook de 100,000 franks winst van den patroon die een deel besteedt voor het aankoopen van nieuwe machinen. W. Dat is onbetwistbaar S. Juist, dan zijn het de werklie den die gedeeltelijk het geld winnen, die den baas besteedt voor het aankoo pen van grondstoffen en machinerijen om ze te doen werken het zijn de be stuurders en meestergasten, bezoldigden zooals gij, die de voortbreogst beridde ren. maar voor wat dienen al die pa troons W. Om de winsten van ons werk op te strijken. S. Zeg liever om den werkman uit te zuigen en te bestelen. Dat is veel klaarder en meer waar. (Uit Le PeuplePaul Lafargue, Omgezet door R. di Martinelli. De bokken staan op stal ze zijn genoeg be spot en vernia'cdijdt, door de deftige bevolking van Aalst, ze mogen nu rusten, alhoewel er vroeger besloten was, dat ze nog eens naar de Pontstraatpoort gingen. Z'iiebben dit besluit genomen, na dat ze heb ben bestatigd en ondervonden, dat hunnen stoet geen bijval had, dat het volk moede wierd die bokkenuitaagingen te blijven dulden, uitdagin gen die tot groote moeiëlijkheden konden leiden. Welnu, het gezegd gelijk het is, het wierd onverdraaglijk ook. Go ziet daar 'nen burgemeester van zondag tot zondag mede rijden in een open rijtuig, met een valschen grijnslach op ae lippen, vergezeld van een paar nietswaardige personen, die ook uitda gend het publiek aanschouwen 1 En dat zijn burgervaders En de politie Als het hoofd der politie zich leent tot zulke feiten, als hij al die uitdagingen ziet en toelaat, dan is het niet te verwonderen, dat ook de agen ten meenen, in de hand Ie moeten werken van die stokslagers, of toch ten minste aan hunne zijde te staan. Nogthans die agenten beklagen wij bitter 1... Wij kennen hunnen toestand en wij kennen hun loon, en geloof me, toestand en loon zijn beiden even armtierig. En voor zulk hongerloon meent men de voe ten te moeten likken van de meesters der stad, van hen die loonen betalen, genoeg om met vrouwen kinderen groote armoede te lijden 1... Arme, ongelukkige agenten, wat zijt ge te be klagen vooral dan, als ge meent om zoo een karig loon, dan nog EEN WAAR SCHRIKBEWIND te moeten inrichten. Een Goudvinksken en 'nen Dendermondschen ezel, gingen, omringd van een aantal agenten eer.s in den Ccmte d'Egmont, het volk verbie den te zingen Immers, er is daar 'nen grooten vuilen smeer lap van 'nen priester hier in Ac 1st goed gekend bij de katholieken, die veroordeeld is geweest te Audenaarde tot 20 jaren gevang, om kinderen te verprossen, en van dien vuilbaaid zou men niet mogen zingen Terwijl die stinkende dompers van deftige lieden niet kunnen zwijgen maar 't klonk alras uit ieders mond Muizen, muizen, pastoor B moet verhuizen, hij moet. naar Holland gaan... enz. enz. Ja, ja, de commissaris en zijne agenten waren er spoedig om dit liedje te verbieden, maar toen or eene forsche stem hem gebood, terug te trek ken, keerde hij spoedig op zijne stappen terug. Eik vroeg zich af, of onzen Commissaris nu orders moet krijgen van dien Dendermondschen ezel Menigeen is zondag en maandag door de politie gevat en in den amigo gedraaid zonder iets te hebben misdaan. In zulke omstandigheden, in tegenwoordigheid van zooveel onrecht en partijdigheid begir.t het gevaarlijk te worden voo een tegenstrever der katholieken, en hier lijst de vraag op of, het niet zal geraadzaam zijn, zich hiertegen te voor zien Wie zich in staat van wettige verdediging be vindt, mag zich verdedigen, en om dit te kunnen moet men er op bedacht zijn geweest. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in 1 Hand aan Hand en Roode LeeiVw te Wetteren is buiten alle verwachting gelukt. De stoet was ontzaggelijk Gent had een groot contingent geleverd en Aalst was buiten gewoon goed vertegenwoordigd. Da toespraak van gezel Anseelc was aandoen lijk, toen hij de vlag van 't vel onzer koe ge maakt overhandigde, en met zijn schoon rede naarstalent, wakkerde hij de Wetteraars aan hunne schoone vlag hoog en rein te houden, bij die vlag altijd hun strijd to herinneren, en er moed en kracht in te putten. Vooral wanneer hij de vlag vergeleek bij het kruis van Christus, dan, ja dan was het een aan doenlijk oogenblik, en waarlijk onzen vriend Anseele heeft menigeen bewogen. Wetteren heeft zondag een stoet in zijne stra ten gezien, een stoet die in vele jaren niet zal overtroffen worden. Het deedt ons waarlijk genoegen, zooveel roode vlaggen, en dit dan nog aan nederige werkershuizen, te zien wapperen. Ja, ja, het socialism sterft uit, zoo zeggen toch ten minste de dompers. «Msrr-.r -WSKCT-- •ii-,«-,w^-vra*,ra«asjanLTir^7nTr m iw-o

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2