Brouwerij De Tijger Ph. Van Styvemdael. Past op Verbrandt u niet Aan den Uitgever der Volksstem, Aalst. In uw nummer van verleden zondag, schrijft ge, dat ik voorheen een volbloedig liberaal was en nu een volbloedig sociaal- demokraat ben geworden, met één woord, dat ik een kazakkeeraer ben. Het woord kazakkeeraer is geenszins op mij toepasselijk. Indien ik de sociale democratie ben bij getreden, is dit vooral, omdat ik thans meer dan ooit kan strijden tegen het klerikalism en tegen ai de reactie van waar komend ook. Even als vele mijner liberale vrienden heb ik de sociale democratie versterkt, omdat men op economisch, democratisch en filosofisch gebied vooruit rukt. Maar moest ik, als volbloedig liberaal, een klerikaal geworden zijn moest ik uwe klerikale partij versterkt hebben die allen achteruitgang, conservatisme, broodroof, onteering en ruïneering in zijn schild voert, welnu, dan zou ik eenvoudig een achteruitkruiper geweest zijn, die tot schande zou strekken van den politieken strijd van gansch mijn leven. Dan zou ik moeten blozen, omdat ik mij nevens diegene zou bevinden, die den kanker uwer partij uitmaken en vroeger dan ge denkt, uwe partij zullen doen val len. Als oud-leerling der staats-middelbare school, wierp ik mij van jongs af op eco nomische en filosofische wetenschappen, en dat de schrijver uwer redactie dit over- wege, dat daar waar de wetenschap begint de afhankelijkheid eindigt. Het geloof is het wapen uwer partij. Voor het bereiken van uw doel, dat niets anders is dan uwe oriverdragelijke heerschappij, wordt het geloof door u ge ëxploiteerd. Dat uw schrijver, die mij wil belagen zich laat kennen, dan zal ik rechtstreeks aan het adres van hem zelf kunnen ant woorden. Middelerwijl roep ik meer dan kracht dadig uit Leve de samenwerking van alle demo- kraten Leve de sociale democratie De prachtige Marianna- beelden kan men in Iland aan Hand bekomen. Gezellen, versier! uw huis met dit prachtig beeld. EEN Eft ANDER. Anti-klerikaal Congres. Door de zorgen der verschillige vrij- denkersgroepen van België, zal er op 25 en 26 December 1907, te Brussel een anti-klerikaal congres plaats hebben, waarop de anti-klerikale grotpen worden uitgenoodigd. Dit Congres heeft voor doel, gezien de klerikaliseering der belgen door het hui dig katholiek gouvernement, de beste middelen te zoeken om hetzelfde omver te werpen. Dit Congres is heel belangrijk en alle anti-klerikale groepen, moeten dus zoo haast mogelijk algevaardigden benoemen, en hunne bijtreding ten spoedigste zenden aan het volgend adres CONGRÈS ANTI-CLÉRICAL, Secrétariat 70, Rue de l'Intendant, Bruxelles. Het moet op dit Congres stroomen van afgevaardigden, immers, het doel te be wijzen door feiten en documenten, de noodzakelijkheid der omverwerping der klerikale meerderheid, en de middelen zoeken om tot daar te geraken, is te schoon. STUT JOPEN XING. Omdat Polle Verdoodt, hoek der Korte St.-Jan- en Ajuinstraat, goede mosselen en allerbeste frite verkoopt,alsook een lekker glas bier en puiken boclo; men is er goed bediend en alle partijgenooten zullen hem gedenken o,3o. Een lied gezongen door Jaak De Neef 1,10. Van Petrus Luger 0,25. Bij de terugreis uit Wetteren.gezon gen in wagon 14026 door Frans Meulen- broeck 3,22. j JOS. DE BLIECK-CALLEBftUT. Boudewijnkaai, AALST. ïïitsft, Bsek ea Leayens tón?. De katholieke bladen zijn in de wolken, im mers Millio, een gentsche socialist is op heeter- daad van echtbreuk gevat en hierom veroor deeld tot eene maand gevangenis. En Denderbode en De Volksstem vragen hierover-ons gedacht. Welnu ziehier Het geval van Millio is niet aan tc raden, het is af te keuren, maar toch is dit begrijpelijk. Millio is getrouwd en vader van familie. Millio komt niet overeen met zijne vrouw, en zij scheiden van eikander veel liever dan dage lijks in mocielijkheden te leven. Hij onderhoudt zijne wettige vrouw en kinde ren met een deel van zijn loon, en gaat wonen met eene andere vrouw, wiens karakter met het zijne beter overeenstemt. Maar dit is in strijd met de wet, Millio wordt gevat en veroordeeld. Is dit nu zulk zwaar feit Millio zal nu boeten voor iets, dat hier te Aalst, bij de meeste en voornamentlijk bij de rijke katholieken, gedurig plaats grijpt. Is het nu zoo opentlijk niet, 't is dan ten minste toch be dekt, en moesten wij eens de mannen mogen afkondigen van dezen die we allen goed weten, wekelijks, dagelijks zelfs, den echtelijken band te breken, wij zouden in de katholieke partij een lijst kunnen maken, die veel opzien zou baren. Denderbode en De Volksstem kent toch zeker wel de historie van een der hoofden der katholieke partij, die met zijne meid overspel deedt, om haar dan te verlaten, en ze te laten trouwen met iemand die niet den vader was van haar kind Wij zullen u eens den transparant beschrij ven. die wij op dit feit doelende, bezitten Daar zit 'nen schoenmaker die, terwijl hij met een pekdraad'werkt, in eene roode wiegeen klein, klein kleutermanneken, in slaap tracht te wiegen. Daar vlak tegenover op een vuitjen quinquetolie zit er 'nen koekoek, valsch lachend dat huiselijk tooneeltje te bekijken. Welnu dit feit is nu niet bedreven door een socialist, maar wel door een christelijk man, een der hoofden der katholieke partij. En zqo kunnen wij een ouden grijsaard, ook een goed gekende katholiek, die het voor nie mand weg stak, wanneer hij tijdens het leven zijner vrouw, een' bezoek bracht aan zijne min nares, eene jonge juffer. Gelukkig voor haar, zijne vrouw is gestorven, en den grijsaard om de vermoedens van 't publiek te staven, dat beweerde, dat hij met die juffer in te nauwe betrekkingen was, is er mede. gehuwd. Mogelijk zullen deze gehandeld hebben, onder den invloed van 't geloof En toch verkiezen wij zulke feiten, alhoewel ze ?.f te keuren zijn, nog verre boven deze be dreven, door een Aalsterschen priester met min derjarige kinderen, en die dan nog door de katholieken werd geholpen om uit de handen van 't gerecht te blijven, dat hem veroordeelde niet tot eene maand gevang, maar tot 20 jaren dwangarbeid Ha Denderbode en Volksstem, konden wij een hoekje der gordijn opheffen, om te zien, wat er bij de geestelijkheid, en in de kloosters ge beurd, onze haren rezen ten berde. Als er duizend gevallen van dien aard in de kloost.e s voorvallen, dan komt er maar één aan 't licht, en ge ziet, hoe schandalig ze telkenmale zijn. Herinnert u de feiten van de broerkens van Ronse, Maltebrugge. Leuven, enz., enz. en ge zoudt u moeten schamen, een woord te durven reppen, over zedelijkheid. Immers het spreekwoord zegt het goed men wordt nooit zwart gemaakt, dan van een zwarten pot. De Volksstem zegt, dat onzen vriend Van Styvendael in de socialistische partij is getre den, tegen de goesting van Fred. Wij weten niet wat De Volksstem zeggen wil, maar iets kunnen wij toch verzekeren, als dat het bij de socialisten niet is, dat den eenen den anderen benijdt, hetgeen wel bestaat bij de dompers. Heeft Denderbode wat te veel werk vat! de stad, tegenover De Volksstem of andere druk kers, wees gerust er is spoedig ruzie in 't huis houden. Is er een kamerzetel te veroveren, dan zien wij een haarkenpluk, waarop dezen het wint, die het meest geld heeft. Voorbeeld den strijd van 't goudvinksken in de laatste kamerkiezing met een jongen katholie ken advokaat, strijd die nu zich opnieuw zal voordoen, voor de openstaande plaats van wijlen M. Leo de Bethune. 't Zal in Aalst in de katholieke partij heel kor telings nog wel kunnen stuiven, eerst voor ee* schepenzetel en dan na dat M. den Uil zal ia den raad zetelen, voor het burgemeesterschap, want Al. Gheeraerdts wordt oud van jaren, ea 't schijnt dat M den Uil er op uit is, burgemees ter te worden. M. den Uil zal zeker wel tegen de goesting van 't goudvinksken in 't politiek leven zijn ga treden Denderbode beklaagt het zien reeds, den boycot aan de katholieken aanbevolen te heb ben. Immers de anderen beginnen nu 't zelfde te doen op 't voorbeeld van Denderbode en het schijnt dat er menigen katholiek, liet reeds erg gevoelt. Iets is er toch waar, eri dat is, dat den Vrij zinnigen Neringsbond pas gesticht reeds een groot aantal leden telt, en de vrijzinnige burgerij vast besloten is, den raad die Denderbode aan de katholieken geeft, ook te volgen. Denderbode, zal hier de katholieke nering doeners een slechten dienst hebben bewezen. Deze Bieren zijn gewaarborgd, uitslni- Iteiyk gebrouwen met .Hop en Mont van aUereerste hoedanigheid. «WÈüöïïiöÖMiöiöösaaaiööööiïörasia - t-—

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3