Opslag, opslag, overal 7e «laar. Nu 48. jt^i'ijs per nummer 2 centiemen. 1 December hn»7. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICFIBLS, Maanstraat, 18, AALST. VERGADERINGEN. Heden Zondag, om 4 uren namiddag, heeft de bijzondere vergadering plaats, in het lokaal Hand aan Hand, van al de be stuurleden en offerwillige partijgcnooten, waar de praktische middelen zullen be sproken worden, voor leden onzer vereeni- gingen te vvinnen. Partijgenooten, gij die belang stelt ia de groot- en sterkmaking onzer vereeni- gingen, weest op post WEVERS. Zondag toekomende, 8 December, om 4 ure, in het lokaal Hand aan Hand, Al- gemeene Vergadering. Dat niemand ont- breke Als de werklieden van gelijk welke nijverheid, gemeente, stad of land ver meerdering van loon vragen voor hunnen zwaren arbeid, dan springt de hecle burgerklasse op om te roepen dat zij overdreven eischen stellen en den ha*del of de nijverheid in gevaar brengen... Wij hebben daar herhaaldelijk op ge antwoord dat de vraag naar vermeerde ring van loon vsrrechtvaardigd is door den algemeenen opslag der voedingsstof fen en men heeft ons weer van overdrij ving beschuldigd. Het burgersblad Le Soir komt ons in deze ecu aardigen dienst te bewijzen door de afkondiging van het volgende stukje Alle waren verhoogen in prijs en de cijfers daaromtrent zijn brutaal welspre kend De bloem is van fr. 19,50 gestegen tot 27.50 tot fr. 8,00 per zak. De gist is gestegen met 12 */0. De krenten zijn gestegen met 20 De rozijnen zijn gestegen met 4o De kruidenierswaren zijn als volgt gestegen- de rijst met 12, de chocolaat met 20, de kaas met 20, de erwten met 15, de boonen met 50, de zeep met 20, de olie met 4o, de borstels met 20 'f0. De suiker, de koffie, de peeën, de ameldonk, de smoel, de beschuiten, de siroop, het zout, zijn in dezelfde verhou ding gestet en. Voor de nieuwigheden in lijnwaad is de prijs over het algemeen met 40 ver hoogd Voor de schoenen is de prijs minstens met fr. 1,00 per paar verhoogd. De gebreidde stoffen zijn met 3o verhoogd. regenschermen en de voering onder- De hebben eenc groote verhooging gaan. In de vleeschhouwerij is het nog het ergste, want de prijs*» zijn er schreeu wend hoog geworden. De kolen ook zijn zeer duur gewor den. Tien jaren geleden kostten duizend kilos kolen 23 fr. en heden betaalt men 35 h. Men raag gerust zeggen dat de wer kende klasse over het algemeen 30 0/0 meer te betalen heeft voor alles wat zij verbruikt. Alleen het loon van de arbeiders is niet of zeer weinig gestegen Dat alles zegt nu een burgersblad Het is zelfs beneden de waarheid want de prijs der bloem is niet tot fr. 27,50 maar tot Q franken gestegen Blijven de prijzen aldus het brood zal »üg moeten opslaan en zonder de machtige samenwerkende bakkerijen zou het in België reeds lang veel meer epgeslagen zijn. Deze erge gebeurteai», het zoo zeer verhoogen va» den prijs der bloem, toont ons nog eens aan dat er voor de werklie den, buiten het socialisme, geen redding is. In verscheidene nijverheden zijn de loenen gestegen maar de levensmiddelen zijn zeer verduurd. Is die verduring het gevolg der verhoo ging der loonen Voor een heel klein deel en zelfs hoegenaamd niet in sommige stie len. Bloem en brood verduren. Zijn de bak- kersgasten, uitvoerders, mulders, bloera- bewerkers er mede opgeslagen Neen. En toch sloeg de bloem op. Waarom Omdat er maar juist genoeg graan in de wereld is voor de behoeften door mislukking der oogsten en de specula- teurs en verkoopers daar gebruik van ma ken om de prijzen op te jagen en heog te houden. Nemen wij nog een voorbeeld. Het gesponnen katoen is nu 80 centiemen duurder dan verleden jaar Door de ver kregen loonsverhoogingen der katoenbe werkers en bewerksters is het gesponnen katoen met 5 centiemen per kilo verhoogd. En de opslag is 80 centiemen per kilo of 7a centiemen meer. Wie strijkt die op De speculators op de ruwe katoenen, eu onze fabrikante» katoenspinners. Stakingen, loonsverhooging, coöpera tieven en andere prachtig# werkersmaat schappijen en kampen zijn dus uitmuntend maar... onvoldoende. De hand- en geesteswerkera moetoa heel de nijverheid, heel den handel bezit ten. Dan wordt alle speculatie onmogelijk en dan zal de overschot der groot® oogsten het te kort der mislukte oogsteu aauvullen. De cooperative» aijn ®en begin van socialistische organisatie der samenleving, en daarom moet elke verstandige werk man en werkvrouw lid eener eooperatieve maatschappij rijn. Vrijzinnige Neringsbond. Donderdag avond, om 8 me stipt, DRIN GENDE ALGEMEENE VERGADERING; inde Graaf van Egmont Groete Markt Al diegene welke in den bord nog niet inge schreven zijn, en wiben derlmaken van den bond, moeten zich voor de vmgadering laten inschrijven. Niemand zal op de Algerueene Vtrgade- ri»g toegelaten worden zonder ingeschreven te zijn en betaald te hebben. Hst Bestuur van dia Heringsbond. (Medegedeeld)- Werkeioozen fonds. Het Bestuur van het Stedelijk Hulp fonds tegen de Werkeloosheid brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat het bedrag van den bijleg voor de maand December i9o7, vastgesteld is op zeventig per honderd (0,70 Voor vrouwen en leerjongens werd de bijleg bepaald op vijftig per honderd (o,5o Daar het Bestuur beschikbare middelen bezit, zullen de vergoedingen voor lang durige werkeloosheid insgelijks uitbetaald worden. (Reglement van inwendige-en dieastorde, art. 43 tot 53). BERICHT. Heden Zondag stichting van een Soci alistische wijkclub, bij Victor VAN DE MEERSCHE, Oudeu Dendermondschen- steenweg Bij Donatus BERGHMOES, Lede- baan. Beiden om 2 1/2 uren namiddag. Al de vrienden uit deze wijken wor den verzocht deze oproepen goed te be antwoorde® de grond is vruchtbaar, er moet gewerkt worden. Op post Op post Solfège. De Partijgenooten worden ver wittigd, dat de solfègelessen tot het vormen van muzikanten, beginnen op Dinsdag 10 December aamtaande, in 't lokaal Hand aan Hand. De»e die kinderen hebben, die de solfègelessen willen volgen, moeten zich dien dag aanbieden in Hand aan Hand, om 8 uren 's avonds. Ten voordeele van 't Muziek. Prijskamp met de kaart (bieden) bij Jozef De Smedt, Grootea Bolleweg, 20, Aalst, naar drie schoone Mariannabeelden. Inleg 15 centiemen, die uitsluitelijk dient» voor de fanfare Hand aan Hand. Twee Mariannabeelden worde» afgespeeld met de kaart e» het derde werdt verlot, door de afgespeelde deelnemers, den Zondag dat de prijzen zij* gewonnen. HT EN VRIJHEI ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen geatempoid zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar rr. 0.40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op al3e postbureeien.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1