Weegt uw brood 7° «laar. N° 49. Prijs per nummer 2 centiemen. 8 December 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Vergaderingen. WEVERS. Heden Zondag, om 4 ure namiddag, in het lokaal Hand aan Hand. GLADSLIJPERS. Zondag toekomende, 15 dezer, om 10 ure 's morgens. ESPADR1LLENMAKERS Zondag toekomende, 15 deier, om 4 ure« 's morgens. Leden dezer vereenigingen, «pgepast De dagorde dezer vergaderingen is zeer belang rijk. Algemeene bestuurzitting der Vakvereeni gingen, Woensdag avond, om 8 ure, iD het lokaal Hand aan Hand. DAGORDE Bespreking der verslagen van het Syndicaal Congres, die gehouden wordt op Kerstdag. Bestuurleden, op post Kiezers- Nijverheidshoofden Stemt allen onder nr 2, voor onzen Volkskandidaat. Als de werklieden wel op een gebrek mogen gewezen worden, dan is het toch wel op de nalatigheid hun brood niet te wegen. Inderdaad, als de meeste werklieden bedrogen worden, dan is het toch wel in 't gewicht van hun brood. En wonderbaar mag het geheeten wor den dat een werkersgezindat alles zou in 't werk stellen, om de inkomsten te ver- grooten, de loonen te doen stijgen, zelfs ten koste van vele en groote opofferingen, onnoemelijke ontberingen en hard lijden, dat verwaarloost waarmede het eene groote en doeltreffende verbetering on- middelijk kan daarstellen, ik bedoel DE BROODPRIJS. Vele brave, maar onoplettende moe ders, die in de meeste gevallen, een cen tiem in twee stukken zouden bijten, om toch de twee eindjes der week aan elkaar te kunnen brengen, denken er ongelukkig lijk nog niet op, eens na te gaan wat voor deel er met het koopen van hun brood, zooal te doen is. Brood is brood, denken er nog zoovele werklieden onbedacht, niet beseffende, dat ze daarin zoo deerlijk worden bedro gen, en dit niet alleenlijk in hoedanigheid maar ook in gewicht. En inderdaad, er zijn zoovele soorten bloem, waaronder dure en goedkoope. Een kleinen bakker die zich van nu af, ia de onmogelijkheid bevindt te concur- reeren tegen de groote en dus nog veel min kan opkomen tegen de samenwerken de maatschappijen moet ter wille van zijn bestaaa zeuren, niet alleenlijk in de hoe danigheid der bloem, aaaar ook in 't ge wicht. Dit is een onweerlegbaar feit, waaraan de kleine bakkers niet kannen ontsnappen maar dit maakt in aHe geval de zaak niet der werklieden, die het bestaan van hun gezia voor oogen hebben, en moeten zor gen voor hun kroost. En om u eens aan te toonen, hoe de bakkers hunne klanten foppen, wil ik u eens aanhalen, wat er onlangs hier te Aalst voorviel. Een bakker zondt bij een zijner klanten die specerijwinkel houdt om een kilo rijstde winkelier nam een brood van dien bakker, legde het in de weegschaal en gaf het zelfde gewicht rijst, als het brood woog. De bakker ziende dat dit pak rijst zoo klein was, om één kilo te bevatten, legde het in de weegschaal en ondervond dat hij maar 800 grammen rijst had. Verbolgen over zooveel bedrog, vloog den bakker bij den winkelier en verweet hem zijn schandelijk gedrag. Weihoe ge klaagt over mijn gewicht zegde den winkelier en nogthans ik heb niet gewogen met MIJNE gewichten, ik heb enkel uw pas geleverd brood van één kilo in de weegschaal gelegd en u juist zooveel gewicht in rijst gegeven. Heb ik u nu bedrogen, dan is het uwe schuld, daar gij mij bedrogen had in 't ge wicht van mijn brood. En den bakker stondt te kijken. Wat leert ons dit Dat al de klanten van dien bakker be drogen wierden met 200 grammen per brood, en dat de werklieden die hun brood bij afzonderlijke bakkers koopen, ook het zelfde bedrog kunnen bestatigen. En wanneer we nu eens uitrekenen wat een gewoon werkersgezia, hieraan ver liest, dan is dit buitengewoon groot. Een gezin dat wekelijks 15 kilos brood noodig heeft, wordt op de hierboven- staande manier gefopt voor 3 kilos brood. Het brood kost tegenwoordig 26 centie men de kilo dit op zijn minst genomen dit maakt per week 78 centiemen of 40 franken per jaar. Wat zou er van wege een werkman, niet al gedaan worden, 't zij door strijd, sta king of andere middelen,om zijn loon met 40 franken per jaar te verhoogen En nogthans, een groot getal arbeiders, hebben enkel van bakker te veranderen en hon brood te koopen in de Socialistische Samenwerkende maatschappij, om eerst en vooral in hun gewicht 40 franken per jaar winsten te doen, ongemimderd de menig vuldige voordeelen die zij als lid kunnen genieten, en waarvoor zij geen centiem in leg betalen, ingeval van ziekte, kraambed, overlijden, en van het pensioen in den ouden dag. Alle werklieden, die gaarne hun loon zien verhoogen, die iets of wat belang stellen in den goeden gang van hun gezin, hebben dus voor plicht hunne belangen niet te verwaarloozen,en tot dezen zeg ik WEEGT UW BROOD, en wanneer ge zult hebben bestatigd dat wat ik hier hooger schreef, dan zult ge niet langer aarzelen, uw brood te koopen daar waar ge verzekerd uw gewicht hebt, en waar het bovendien nog veel goedkoo- per is dan elders, en dit is in de Samen werkende Maatschappijën te Aalst Hand aan Hand, te Ninove De Redding, te Geeraardsbergen De Verbroedering. EEN COOPERATEUR. N. B. Leest en overweegt, het hier bovenstaande, spreekt er over met vrien den en kennissen, en ge zult u van de waarheid overtuigen. Eene schoone vergadering was deze van ZoDdag 11. waar de propagande is besproken, voor leden onzer vereenigingen te winnen. Bijna al de leden die tot deze vergadering uitgenoodigd waren, hadden den oproep be antwoord. Zoo moet het altoos zijn, als men opgeroepen wordt. Na de sterkte onzer vereenigingen getoond te hebben, en de vooruitgang in het laatste jaar gemaakt, wordt langdurig de propagande voor de vereenigingen besproken en de mid delen die zullen aangewend worden. De aandacht waarmede de aanwezigen luis terden naar de verschillende praktische voor stellen die gedaan zijn, heeft ons de verzeke ring gegeven, dat al de goede soldaten hun best zullen doen, om op het gegeven oogen- blik al te gelijk de handen aan het werk te slaan, en krachtig zullen door werken om het ledental onzer vereenigingen, aanzienlijk te doen klimmen. Vrienden, houdt u gereed. Ziet rondom u of er geen zielkens te vangen zijn bereidt 11 voor tot het werk, waaraan gij beloofd hebt mede te helped. H. F. WIJKCLUBS. In overeenstemming met de afgevaardigden der wijkclubs, is er in de zitting van hel midden-comiteit van Donderdag 11. besloten, dat er op Zondag 15 December, om 3 ure, algemeene verplichtende vergadering zal ge houden worden, voor al de wijkclubs in hunne lokalen. DAGORDE Propagande voor de vereenigingen. Wijkclubs, bereidt U voor, tot het welgeluk- ken dezer vergaderingen. Het Middea-Komiteit. RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1