PHILE POORE Wevers, opgepast na artikel van Zondag 11. onder dezen titel in ons blad verschenen, hsefl bij de wevers nog al opspraak verwekt en niet het minst bij dezen die op de katholieke fabrieken werken. Zooals men ons verzekert heeft, is het arti kel ook besproken op de vergadering der kristene wevers, ofschoon hetgeen punt was dat moest behandeld worden. Een bewijs dat ons gegevens juist waren, want de opgegeven feiten zijn niet geloochend, dat de sargie- wevers van den Tragel hunnen tarief tot 2,50 fr. de 100 sargiën, lager is, als deze van de sargiewevers der andere plaatsen. Z'bebben aan de wevers gezegd, dat zij hunne zaak onderzoeken en dit ook geschre ven hebben, zooals 't blad Recht en Vrijheid schrijft, maar dat Nieuwerkerken eerst zijn werk moest eindigen en er dan zou gehandeld worden, om te doen eindigen dat er nog lan ger aan kleineren tarief betaald wordt op be doeld fabriek, maar dan mogen er zich geen ongelukken voordoen zooals het al ge beurd is, en Nieuwerkerken dubbel werk doen verrichten door de tarieven te verliezen.- Begrepen De wevers zijn wel is waar nogmaals uit gesteld, maar toch leven zij op hoop, dat de kristene weversvereeniging handelend voor hunne belangen zal optreden, intusschen geven wij de belanghebbenden voor raad een oogsken in 't zeil te houden. Dus opgepast, wevers, wij van onzen kant zullen het zelfde doen, en in geval het te lang duurt, geven wij de wevers de verzekering er krachtig te zullen aan medé helpen, en des noods de tarieven van de sargiewevers van Dendsrmonde, Gent en De Clercq, bij middel van ons blad, te laten kennen. Wij zullen daarmede wel het werk doen der cheffen van de kristene vereenigingen, doch een plezier is door ons gaarne gedaan. De tarief uithangen in de werkplaatsen is voor de werklieden van groot gewicht, doch hierover is er niet op de vergadering gespro- keu. Het is nogthans van groot belang voor de wevers. Werkersverdedigers, hiervoor moet gij naar niemand wachten om daartegen op te komen, om met ons te eisehen dat de tarief in de werkplaats uitgehangen wordt. Voor wanneer zult gij het doen Wij wachten en de wevers zijn ongeduldig Voor de diensten die wij aan de wevers be wezen en ook onze medehulp, die wij in dees geval aan de cheffen der kristene vereeni gingen wilden verleenen, kregen wij voor slot der vergadering, eene vaag uit de pan. Onda.k is wereld's loon, zegt hét spfeek- wöórd, én then faoet er zich mede getroosten. Dat die kristene zielen van de eerste leu gens met geborsten zijn, is zeker, want men heeft de vergadering niet kunnen laten eindi gen, zonder de wevers eene ferme leugen aan de ooren te hangen. Zoo heeft den vermaarden chef der kristene vereenigingen tot de wevers gezegd, dat het de schuld der socialisten is, dat de werkstaking bij den katholieken fabrikant De Vidts blijft duren, en deze niet eindigt in 't voordeel der wevers, onder voorwendsel dat er nog wevers ziju die werken, en deze ook willen staken maar moeten betaald worden, en onder de •werkende een wever is, die bij de socialisten is vereenigd, en wij dien man niet zeuden willen betalen Dit is één der gewilde leugens van de menigvuldige door het vermaard ventje uiige-, vonden, om de werklieden tegen «ns op te hitsen en hatelijk te maken. Dit verwijt dal ons wordt toegestuurd door de dompers, mogen zij voor éich hoüctën. In menigvuldige stakingen hebben onze vereeni gingen bewijs geleverd,de grootste opofferioge» te getroosten om eiken strijd tot een goed einde te brengen Vakverenigingen zooals de boze al gedaan hebben, van op den buiten, uren ver, de onderkruipers te gaan opz .eken, om do stakende werklieden vén de stad hunnen strijd niet te bëinoeiëlijken, worden door de cheffen der dompers beschuldigd, de strij dende wevers van De Vidts in de wielen te rijden Indien de dompers het wel naeenden met de stakeis, zij zouden rap deze opzoeken die nog wil gaan werken, want voor de opoffering die men voor een man zou moeten getroosten, kan toch den strijd niet verloren gaan, waar zooveel werklieden in betrokken zijn. Dan zullen de dompers het zelfde doen in het klein wat de socialisten zoo dikwijls al in het groot gedaan hebben. Maar... het is daar niet dat het paard ge bonden is. Wat men aan de wevers in den Cerkel heeft wijs gemaakt, zijn eenvoudig weg leugens. Zeker is het, dat die staking daar bijna is opgebrand. Omdat de werklieden de machteloosheid der dompersvereenigingen met hun halfslachtig optreden, niet zouden bemerken, hebben zij het middel gevonden, door te zeggen dat het de schuld der socialisten is, en zoo zullen al de stakers, leder, der kris tene vereenigingen, terug aan het werk gaan met den aftrok, en lange weken vruchte loos gestaakt te hebben. Werklieden, laat u niet langer foppen door die verdeelers der werklieden, en komt bij ons in de socialistische vereenigingen H. F. «- Tweede bedrijf. Ds Visschsrs van Blankenbsrghe Kiezers - Ni j verheid sh ooi den slemt onder nummer 2. w-r-t" L J" KortBondige beschrijving van het Drama PHILB POORE, welke heden Zondag, in het lokaal Hand aan Hand, gaat opgevoerd worden. DRAMA IN 3 BEDRIJVEN. Eerste bedrijf. Phile is de dochter van een armen boeren werkman. Bruno Lermus, rijke weduwenaar, is Vader Poore en zijne dochter Phile niet ongene gen. en daar hij voor den goeden gang zijner boerderij en zijne twee kleine kinderen, eene brave huismoeder noodig heeft, vraagt hij Phile om met hem te trouwen. Vader Poore zal eerst met zijne dochter, het huwelijksplan bespreken, en belooft aan Bruno Lermus dat hij mag hopen, en ze binnen korte weken het huwelijksfeest zullen vieren. Phile wil haar vader van zijn ontwerp doen afzien, gezien zegt zij, haren nog jeugdigen ouderdom maar om haar vader te troosten en te gehoorzamen, zal zij er met 'Biuuo over spre ken. Middelerwijl heeft er voor de deur van Poore eene vechtpartij plaats. Boer Huyghe, met een'ige dronkenbroers, zijn bezig met een armen dompelaar, Batie Meyers, te plagen en te mishandèlen. Phile dit ziende wil naar buiten snellen om Batie 'Meyers te verdedigen, doch zulks wordt haar belet dóór haar vader. Eene hevige woordenwisseling heeft hierover plaats, waarin Phile aan haar vader zegt, dat zij hem de waarheid is verschuldigd, dat zij Batie Meyers bemint. Vader Poore is als van den donder getroffen, wanneer hij dit verneemt. Batie Meyers, is het huis binnengevlucht van vader Poore, om zich aan de plagerij van boer Huyghe en zijne dron- kenbraers te onttrekken. Vader Poore dit zien de, heeft een pistool ger.orner,. Phile springt bliksemsnel voor haar vader en grijpt dea vuur mond der pistool in hare vuist, en roept Batie toe van te vluchten en vader geene moord te doen begr-in Bruno Letmus heeft uit den mond van Phile alles vernomen. Zij bemint Batie Meyers, zelfs is haar hart niet meer vrij, daar zij in 't kort zal moeder worden. Vader Poore heeft zijne dochter den huize uitgejaagd, zelfs zonder kleederen, niets kan zij krijgen, ja, eene koord om haar mede te verhangen. Sedert de laatste gebeurtenissen en plagerijea heeft Batie faeyers, Boer Huyghe met een n« gestoken en zit sedert dien in het gevang voor vijf jaren. Phile woont in een huisje ver van kat dorp afgelegen en vei dient den kost, met leurén. Jantje, haar kind, verblijft over dag op de hoeva van Bruno Lermus. Boer Huyghe vau zijne wonde hersteld, blijft gedurig Phile met zijne dierlijke voorstellen vervolgen ook dreigt hij haar kind te zullen mishandelen. Zekeren avond hebben weêr van die geweld daden plaats, doch Phile verdedigt zich manne lijk en dreigt boer Huyghe, zoo hij nog ooit durft de plaats betreden, hij het met de dood z?l bekoopen. Boer Huyghe hierover nog meer verbitterd, gaat eenige dronken broers vinden. Zij zullen haar bespieden. Zekere Vos gekend als voor vechter, zal hem hierin behulpzaam zijn, om als den lijken weduwenaar Jantje zal naar huis brengen, de deur vast te maken, de dronken broers te verwittigen ketelmnziek te maken en haar en den rijken weduwenaar zoo doen op de tong te rijden of het kot in brand te steken. Juist op het oogénblik dat Bruno Lermus, Jan tje naar huis geleidt, breekt een onweer los, Bruno heeft nauwelijks tot aan de deur geweest, Vos denkende dat hij -bicnet; was, gaat boer Huyghe verwittigen. Deze in alieihaast gaat de deur vast maken, en vindt tot zijn gemak den sleutel langs buiten zitten, en steekt vervolgens het huis in brand. Vos zal intusschentijd de brandklok gaan doen kleppen. Batie Meyers is door goed gedrag en voor spraak, dien dag juist in vrijheid gesteld, onder weg is hij Bruno Lermus tegen gekomen, daar rond zijn huisje vindt hij boer Huyghe die Meyers aanspreekt, en zijne minnares beschul digt betrekkingen te hebben met Brurto Lermus. Batie de valschheid van Huyghe ondervin dende, dwingt hem zijne eerlooze woorden te herroepen. Eoer Huyghe weigert zulks en dreigt Batie met een mes. Batie in nog meer woede ontstoken gaat boer Huyghe ten lijve. Eene hevige worsteling heeft plaats en boer Huyghe valt. Batie drukt hem een knie op de borst. Het mes ligt in hun bereik. Boer Huyghe gelukt er in zich half op te rechten en grijpt naar het mes. Batie voorkomt hem, neemt het wapen en slaat er boer Huyghe mede. die gillend neêr stort. Intusschen is het huisje van Phile aan 't branden, Batie wil zijne minnares en kind redden. Na groote pogingen lukt het hem en beiden zijn gered. Batie het lijk van boer Huyghe aanwijzende, kom verlaten wij deze plaats, hier deugt het niet. Phile en Jantje ver schrikken hevig. Vluchten wij, maar te laat, de veldwachter treedt op. Phile heeft in alieihaast het mes opgeraapt en bekent dat zij de moord heeft begaan. Derde bedrijf. Het derde bedrijf is het hof van Assisen. Phile staat te recht voor moord op boer Huyghe, alhoewel Batie Meyers halsstarig blijft beweren, dat hij alleen het misdrijf beging, terwijl Phile bekent dat zij de moord beging. Ook haar kind dat gehoord wordt als getuige, zegt, dat vader> moeder en ook hij, het misdrijf begingen. Alle getuigenissen zijn ter ontlasting van Phile, die na eene korte maar prachtige pleidooi van haren -advokaat en onder de toejuichingen van het publiek wordt vrijgesproken. D. G. TOT SLOT. Blijspel. ■OBUDKUi-r--~ i i n» nu i 11 ui aurumnuMMi Solfège. De Paitijgenooten worden ver wittigd, dat de solfègelessen tot het vormen van muzikanten, beginnen op Dinsdag io Decerhber aanstaande, in 't lokaal Hand aan Hand. Deze die kinderen hebben, die de solfègelessen willen volgen, moeten zich dien dag aanbieden in Hand aan Hard, om 8 uren 's s onds.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2