VEESLAG 7e Jaar. N° 50. Prijs per nummer 2 centiemen. 15 December 1007. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Vergaderingen. ESPADRILLENMAKERS Heden Zondag, om 4 ure namiddag, in het lokaal Hand aan Hand. GLACSLIJPERS. Heden Zondag, 15 dezer, om 10 ure 's morgens. Kiezers- Nijverheidshoofden Stemt allen onder nr 2, voor onzen Volkskandidaat. Naar de wijkclubs Naar de wijkclubs De leden der wijkclubs worden Zondag allen verwacht op de vergaderingen die zullen ge houden worden in hunne lokalen, om 3 uren namiddag. De leden der partij die geen deelmaken d*r wijkclubs, worden met deze ook tot die ver gaderingen uilgecoodigd. DAGORDE Propaganda voorde Vereenigiogen. De volgende vrienden door het midden- comiteilaangeduid, zullen op de vergaderingen als sprekers optreden Bij De Meeter, Burgemeesterplaats, spreker SANDERS. Bij De Gendt, Geeraardsbergschestraat, spreker E CORN AND. Bij Stillebaut, Langeridderstraat, spreker BOCQUÉ. Bij D Bergmoes. Ledehaan, spreker DE NEEF. Bij Van der Meersche Victor, Ouden Dender- mondscbensteenweg, spreker N1CHELS. Bij C De Trover,- Groote Bolleweg, spreker STEENHOUT Bij C. Bisschop, Binnenstraat, spreker ARNOLD Bij Luycx, Doolhofstraat, spreker H. FLIPS. Allen naar de wijkclubs. over het 3e punt der dagorde van het Vak- vereenigingskongres van 2S en 26 December jqo'jbijeengeroepen door de Syndikale Kommissie der Werkliedenpartij en der Onafhankelijke Vakbonden. De Nationale Weerstandskas. Inleiding. Het leidt niet den minsten twijfel of de uitbreiding der vak-organisatie zal onver mijdelijk de stichting van patroonsbonden voor gevolg hebben. In de bedrijven waar de patroons reeds georganiseerd zijn, zullen de patroonsbonden zich niet alleen plaatselijk per bedrijf, maar ook natioaaal en internationaal vereenigen om aan de eischen der georganiseerde arbeiders te kunnen weerstaan en waar de kans schoon is de vakbonden uiteen te rukken. Hoe sterker onze vakbonden zijn, hoe grootar ook de aandrang der leden zijn zal om wat meer welstand van de werkgevers af te dwingen. Niet georganiseerde arbeiders moeten de tyrannie en lage loonen- als goede munt aanvaarden, vereenigde arbei ders willen hooge loonen en geen tyrannie. Was het vóór een tiental jaren gemakkelijk een alleenstaande patroon bij middel van het syndikaat tot overgaaf te dwingen, nu door de onderlinge verstandhouding der patroons is de vakbond dikwijls gedwon gen den strijd over de geheele lijn aan te gaan. Wat te Verviers in de textielnijverheid geschiedde, heeft zich te Antwerpen in het transportbedrijf op nog grooter schaal her haald Dit moet voor de vakbonden eene aanwijzing zijn, deze feiten zeggen ons duidelijk en klaar wat de toekomst ons voorspelt. Eene staking van 100 man op een fabriek wordt door de georganiseerde patroons beantwoord met eene uitsluiting van iooo werklieden. 't Doel van deze massa-uitsluiting is natuurlijk 1. Den vakbond op kosten jagen en uiteen te rukken 2. Door de uitsluiting beletten dat de werkenden de stakers steunen. Het doel der patroons is dus niet twij felachtig. Op de Internationale bijeen komst der Reeders, op i5 Oktober, te Londes gehouden, werd door een der af gevaardigden voorgesteld om bij eenen mogelijken strijd in het transport bedrijf, geen vreemde werklieden meer te aan vaarden maar eenvoudig het bedrijf stil te leggen en te zien wie het langst volhield. Een centrale vakbond die b. v. b. 5,000 leden telt en goed georganiseerd is, zal gemakkelijk 100 zijner leden, die in strijd zijn, eenige weken, ja zelfs maaaden zon der al te groote opofferingen kunnen steu nen en den patroon ten minste tot gedeel telijke toegeving kunnen dwingen. Min der gemakkelijk, ja bijna onmogelijk, is het voor den vakbond op eigen krachten de patroons tot toegevingen over te halen, indien door een uitsluiting al de leden van den vakbond in den strijd betrokken zijn en de steun niet of onvoldoende is. De ondernemers bouwen thans veel op uitsluitingen, dochrook die geweldige uit sluitingen zijn een natuurlijk einde te ver wachten, immers wanneer duizenden families aan den honger worden prijsgege ven, dan weten wij dat al onze steun niet voldoende zijn kan, doch dart blijft de werklieden als zij goed vereenigd zijn nog een middel de maatschappij bij haar levensader te pakken. Dan hebben wij het werken te verbreken, dan moeten en kun nen wij de uitsluiting in een enkel bedrijf beantwoorden met eene staking in al de bedrijven. Dan is de kamp niet meer een ondernemerszaak, zonder den staat tegen stand en de uitsluiting krijgt haar einde. Wij moeten dus wel bewust zijn dat den strijd in de toekomst tegen het patronaat geweldiger en omvangrijker zal zijn als in het verleden. Verviers-Aalst-Gent-Den Hasard-Antwerpen-Wetteren mogen wij als voorbeeld niet vergeten. Door de saam- gevoegde kapitalen in naamlooze maat schappijen moeten in onze dagen de arbei ders vechten voor hun rechten tegen on zichtbare en ongekende patroons Van uit Liverpool gaven de grootste aandeelhou ders der Filature et Filteries Reünies van Aalst (zijnde de groote garentrust Brooks en O) bevelen aan hunne gemachtigden te Aalst.Van uit Hamburg ontvingen de ree ders,te Antwerpen, de middelen en strijd plans om de dokkers te onderdrukken. De vorming van ekonomische kartellen in alle takken der nijverheid is door de samen trekking der kapitalen onvermijdelijk. Dat zij ons een wegwijzer voor de toekomst. Wat hebben wij als vertegenwoordigers der arbeiders te leeren Wij hébben te zorgen dat het ondernemers- dom vinden in de vereenigde werklieden van Belgic een goed beslagen tegenstanderMet ijver en volharding moeten wij streven het getal georganiseerde werklieden te vermeerderen. Ieder nieuw gewonnen lid vermeerdert onze kans op overwinning, vermindert de inzichten der patroons. Ook hebben wij te zorgen, vooraleer in strijd te gaan, te onderzoeken of er wer kelijk kans op overwinning is, omdat wei eens de onbekendheid in het bedrijf en in den handel oorzaak zijn dat vakbonden in strijd gaan op oogenblikken dat staking de patroon welkom is en de strijd verloren is vóór den aanvang. Doch niet alleen het getal georganiseerde meet stijgenmaar ook en bovenal moet de weerstand der vak bonden stijgen. Wij moeten de niet naar reden of recht luisterende patroons duide lijk maken dat zij met lange kampen en uitsluitingen op nog langeren weerstand van den kant der arbeiders kunnen reke nen. Er moet om op deze strijden die on vermijdelijk komen moeten, tot stand komen eene nationale weerstandkas. Buiten de mid delen der lokale en centrale bonden die nen de vereenigde werklieden van België een reserven fonds bijeen te brengen om tegen een brutalen aanslag van wege de patroons bestand te zijn. Aarzelen wij dus niet en stichten wij deze reserve kas, overtuigen wij de arbeiders, werken wij allen om de arbeiders te overtuigen agita torisch- organisatorisch- en financieel hun nen plicht te doen. Doen wij dit. Dan kunnen wij verzekerd zijn, dat vooraleer het zwaard te trekken, de patroons van België overtuigd moeten zijn dat hun RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1