Kiezers - Nij ver heidsh ooiden stemt onder nummer 2. Arrondissements-Congres KINA FOUASSIN ONS EERSTE WERK. Nu weet ik het. wapenen niet afketsen op de vesting ge bouwd door de georganiseerde werklieden j van België. Voorstel betreffende de werking 'dezer kas. A angenomen met algemeene stemmen door de vakbonden van A ntwerpen A. Van het betalen aan deze kas. i Het beheer van deze kas behoort aan de Syndikale Kommissie 2. De bijdrage wordt gesteld op fr. 0,60 per lid en per jaar. 3. De betaling der leden geschiedt maandelijks met fr. 0,05 4. Het syndicaat betaald maandelijks aan de Syndikale Kommissie. 5De betaling aan deze kas gaat in op ic Mei 1908. B. Van het steunen uit deze kas. 1Steun uit deze kas als gift, kan maar geschieden 2 jaar na het invoegen zijn. 2. G :en lock-out zal uit deze kas ge steund worden indien de staking diefde uitsluiting voor gevolg had, niet met goed keuring der Centrale Bond en Syndikale Kommissie was aangegaan. 3- Het trekken uit deze kas kan slechts geschieden de vierde week na dat het con- flikt uitgebroken is. 5. Bonden niet ten minste 6 maanden aangesloten bij de Syndikale Kommissie kunnen uit deze kas niet gesteund worden. Opmerkingen. Daar er dom genoeg nog vele vakbonden weigeren zich aan te sluiten bij hunne Landelijke Centrale en de Syndikale Kommissie en er bovendien nog, grootendeels door de schuld der bestuur dersvakbonden zijn die wel den weg naar de Syndikale Kommissie weten als er te trekken valt en er steun moet zijn, doch als er spraak is van betalen, hoorende doof zijn. hebben genoodzaakt geweest de bij drage klein, ja zelfs veel te kleinvoor te stellen, omdat wij vreesden dat anders ons voorstel niet zou aangenomen worden, wat nu niet zijn kan. Zoo hebben, bij voorbeeld, de Oostenrijksche vakbonden eene dergelijke kas ingericht, waaraan alle leden Mr. 1,20 per jaar aangaan, bijdrage dus 2 maal zooveel als in ons voorstel. C. Mahlman, Schrijver der vakbonden aangesloten bij het Arb eider ssckr et ar iaat van de Federatie der Antiverpsche Werkliedenpartij Wij herinneren de groepen van 't Arron dissement Aalst, dat er een Arrondisse ments-Congres zal plaats hebben op Zon dag 22 December 1907, om 3 uren namid dag, te Ninove, in 't lokaal De Redding, Geeraardsbergschestraat. DAGORDE Onze houding in de aanstaande Ka merkiezing. De groepen die nog andere punten aan de dagorde wenschen te plaatsen, worden vriendelijk verzocht, ze te laten geworden aan gezel Nichels Alfred, lokaal Hand aan Hand, Aalst. Ook vriendelijk verzoek de afgevaar digden der groepen onmiddelijk te benoe men en ze te laten kennen aan boven staande adres. Het eerste werk van onzen wijkelub Nestor Schaltin was de propaganda met ons blad Recht en Vrijheid Zeggen wij dat die propaganda zeer goed gelukt is, en de weinige leden die nog geen lezer waren, het nu van Zondag af reeds zijn. Zoo ook nu gewerkt inde wijken, bij de gebaren die nog geen leden zijn. Ons blad Recht en Vrijheid moet in ieder werkmanshuis te vinden zijn. Nu ook gaan wij beginnen met het dagblac Vooruit en al de socialistische schrif ten, opdat het werkvolk, zich zou door dringen van de socialistische gedachten, zich zou ontwikkelen en overtuigen, dat het ongelijk heeft, zich langer te verdee- len, maar oat zij één moeten zijn om zich te verzetten tegen de kapitalisten klasse door wie zij gedurig uitgebuit, verdrukt en vernederd worden. Bij ons wordt er gestreden voor de ver mindering der werkuren, voor meer loon, voor meer welstand der werkende klas in 't algemeen. Dit de werklieden doen begrijpen, ze leeren lezen, ze de socialistische gedach ten op politiek en economisch gebied lee- ree kennen is de plicht, is het werk der wijkclubs. Als eiken wijkelub het begonnen werk van den wijkelub Nestor Schaltin zal voortzetten en volledigen, zal het Socia lisme iu Aalst een zeer hoogen vlucht nemen, en dit in een zeer korten tijd. De Secretaris der wijkelub Nestor Schaltin J- B. I ■- .mum. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te keop in Hand aan H md en Itoode Leeuw Het is bijna drie maanden dat de kristene Weversvereenigingen van Aalst, Nieuwerkerken en Hofstade, dus met 3 bonden gelijk zich aan 't werk hebben gesteld met de kwestie der tarie ven van de sargiewevers. Het prullebladje schreef er zelve over, dat de wevers er de goede vruchten zouden van geplukt hebben, van het werk die de kristene vereenigingen verrichten. Na meer dan 2 maanden te wachten en niets van al dat werk zien te rechte te komen, vroegen wij in ons blad aan de kristene vereeniging, hoe ver het met de zaak der wevers zat en of de sargiewevers van den Tragel, nog langer aan een tarief moeten werken, waarmede zij tot 5 fr. per week minder winnen dan in de andere sargie- fabrieken, zonder daar tegen op te komen. Het prullebladje antwoordde niet om ons ge schrijf te weerleggen, doch ook niet om te be kennen, dat wij de waarheid zegden. Daarvan spreekt of schrijft het prullebladje niet, enkel hei haalt hij de leugens, die wij ver leden week in ons blad hebben weerlegd nopens de staking bij den heer De Vidts. Dat er werklieden zijn, die vreezsn het te laten kennen dat zij bij de socialisten vereemgd zijn, daarvan moet de schrijver niet verwonderd zijn, want hij weet en keurt het zelfs onderduims I goed, dat de werklieden verplicht worden deel te maken, niet van de socialistische maar wel v^n de dompersvereenigingen, waarvan hij de leiding in handen heeft. Is dit waar, ja of neen Maar den man durft in zijn hladje niet schrij ven, wat bij op de vergadering der wevers ge zegd heeft, dat wij or.ze mannen niet wilden betalen. De wevers van Laeme, Wetteren, enz. die voor loonen van 8 tot 10 franken per week moes ten werken en deel maakten der kristene ver eenigingen moesten aan het werk, ofwel, zouden van hunne vereenigingen niet gesteund worden. Dat is de waarheid!... Maar hiermede zult gij de staking De Vidts waarin de kristene wevers- vereeniging hunne bekwaam- en strijdvaardig heid toonde, in d;-n vergetenhoek niet pi.iav- Nu wat uw verwijt aan mijn adres betreft, dit laat mij zeer koud. Iets wil ik zeggen, en dit is, dat wij heel gaarne geheel en juist zouden inge licht zijn. Tijdens ons onderzoek in Paisley, en zulks heb ik geschreven in ons blad en aan de heeren op 't fabriek gezegd, wanneer wij niet juist ingelicht waren, het ook onze schuld niet was, doordat wij onze inlichtingen hebben moe ten riemen, zooals men ze ons gegeven had. Dit had het geval niet geweest, indien wij zelve in het fabriek hadden kunnen gaan, alsook da ter misverstand kon bestaan hebben in de vertaling. Het is op die onderhandeling dut den heer Curnont mij den détail van de nieuwe manier van werken in de continus heeft getoond, waar ik nota heb van genomen en daarover inlichtin gen heb gevraagd te Paisley, welke ik 4 dagen daarna in mijn bezit had, dat de meisjes met onder verdeeling van het werk (zooals er nu gewerkt wordt) hoogstens met 1225 spillen te Paisley werkten, en niet zooals de leugenaar schrijft met i25o tot 1350 spillen. Ook dit heb ik met ootmoedigheid niet gezegd aan den heer Hendrickx alleen, maar wel omdat het de plicht is van alle eerlijke menschen, de waarheid te zoeken en aan anderen te laten kennen. Daarom heb ik zulks aan de heeren Van Langenhove en Cumont medegedeeld, zooals ik op de vergade- riDg tot de werklieden gezegd heb. Maar als de dompers dit beter kenden,waarom hebben zij naar Paisley het onderzoek niet gaan doen zooals wij gedaan hebben. Met verstandige tippen zooals er daar in die vereenigingen zitten die de Boomschc taal mach tig zijn, was men meer zeker van goede inlich tingen te bekomen, heel juist, zuiver en onver- valscht I... Citoyen wordt ik heel hoogmoedig in dit bla'd genoemd. Peins ne keer 1 En dan weer een kolossalen kemelschieter. Nu weet ik het. Hierover een paarwoordekens oin onze lezers te toonen, wie kolossale kemels schiet. De meisjes der kanetmolekens van het fabriek Torley staakten het werk, een 12 tal gaan naar den cerkel, een 45 tal komen naar Hand aan Hand, onder voorwendsel dat er een deel der meisjes een loonaftrok zijn ondergaan van 50 centiemen, op garennummer 36. De schrijver van 't prullebladje die den raad gever was voor de meisjes in den Cerkel, kon tot geen besluit komen en er wierd besloten, den dag daarna, om 9 ure,opnieuw te vergaderen om te zien wat er diende gedaan te worden. Wij onderzochten de verandering die aan de tarief was aangebracht en kwamen spoedig met de meisjes t'akkoord, dat de verandering voor- deelig was voor de werksters zelve, en men besloot 's middags terug het werk te hernemen. Hewel, werklieden, wat zeg! gij van die flinke tippen die in de kristene syndikaten de raadge vers zijn, die nog niet kunnen zeggen, zonder de fijntens der garens te rekenen, want dit was ook in 't voordeel der meisjes, als men van 70 50 afneemt, dat er nog 20 overblijft, zooals het voor de canetmeisjes het geval was. Door dit dom besluit der dompers, liepen bijna 1200 werklieden tijdelijk op de straat, want er was op de poorten van 't fabriek reeds een plakbrief gehangen, dat het fabriek voor onbepaalden tijd was gesloten. Gelukkig dat de Secretarissen der Socialistische Vereenigingen (niet in Boomsche taal) de meisjes in de taal die zij spreken en kennen, bewezen, dat zij verkeerd hadden gehandeld met te staken, zonder te weten of er feitelijk een aftrok was gepleegd en zij naar anderen riet moeten luisteren, wat onze meisjes beloofden in het vervolg te zullen doen. Toe, toe, laat het maar hooren dat wij ia genepen toestand verkeeren, en dit dank aan u, want anders zou rnen het crediet kunnen afsnijden, want ge moet toonen, dat gij verdienstelijk zijt. Dit kunt gij best door hard te schreeuwen en de lakei te spelen. Voor slot zegt 't kereltje dat de wevers moeten en in d-n praat of

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2