8s «laap; iV' per liiiuimei; centiemen. 5 Jaouaii ,a;8. Weekblad voor het Arrondissement Aal st. Algemeene Bestuurzitting. Be Congozaak. Bij de Katoenbewerkers. Waarom tegen de overname van Congo. Bestuurzitting. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten dooi de Vakverecnigingen ?kl zij-i. Donderdag aanstaande g Januari, om 8 uren 's avonds, is het Algemeene Bestuur zitting vooral de bestuurleden, zoo van Vakbonden als van coöperatie, met het dagorde Propoganda voor het dagblad tv Vooruit. Gezel De Backer van Gent zal de zitting bijwonen. Wij doen een bezonder beroep op de vrienden,om allen die zitting bij te wonen. Wij hebben het genoegen gehad, op onzen vooruitgang te kunnen wijzen op gebied van Vakvereenigingen; dezen voor uitgang is bevredigend, verbazend zelf doch het zelfde hebben wij niet kunnen melden in het aanwinnen van leden voor 't blad Vooruit. Spannen wij nu eens al onze krachten in,om onze nieuwe leden het blad Voor uit te doen lezen, waarin zij het socialis- mus zullen leeren en waardoor zij vaste, overtuigde socialisten en ook propagan disten zullen worden. Allen dus naar die bestuurvergade- ring, en goed werk verricht Hoe men meester wordt van een land De negers geplunderd. Tot slaafschen arbeid verplicht. Een volk mishandeld Mil joenen ingepalmd. Waartoe dit geld dient. L>e Congo is eene uitgestrekte streek, die nagenoeg 40maal de oppervlakte van ons'land beslaat en gelegen in Alrika, langs de boorden van den stroom Zaïre of Congo. De negerbevolking dier streek is buitenge woon zacht van aard en sinds eeuwen knoop ten de Poitugeezen handelsbetrekkingen met hen aan. Een dertigtal jaren geleden vormde zich in Europa eene maatschappij die voor doel nam de Europeesche beschaving aldaar in te voe ren. Onze koning Leopold II was een der aan voerders dier maatschappij en stortte eenige gelden om de onkosten te dekken, die zou den berokkend worden door zekere onderzoe ken eu reizen die dienden gedaan te worden. In 1884 vroeg hij aan de mogendheden her kend te worden als soeverein van den Congo slaat soeverein, had hier dezelfde beteeke- nis ais alieenheerscher. De mogendheden stonden toe, onder zekere voorwaarden en al- loo verloren de Congonegers én hun goed, én hunne vrijheid Leopold werd dan meester en bestuurder van een land waar hij nooit den voel had gezet noch zetten zou eu mocht be slissen over de vrijheden en het leven van een volk dat hem niet kende Was dit geen dubbele diefstal Leopold bad beloofd de inboorlingen goed te behandelen. Ongelukkiglijk hield hij geen woord en aanzag de zwarte bevolking net alsof het vee was en behandelde ze als slaven. Hij hield er zich niet bij hun land te ontstelen hij verbood hun het gebruik dier wouden waarin zij bun bestaan zochten en vonden. Maar erger nog. De neger, vroeger gelukkig in zijne vrijheidwerd opgelegd gedurende lange, lange weken en maanden verplichtend werk uit te voeren ten profijte van den Staat De bevolking moest in de wouden caout chouc en ivoor gaan zoeken ;en halen in ruiling van een karig, 0 karig loon En als ze er geen genoeg aanbrachten na een bepaalden tijd, werden ze op schandelijke wijze afgeiam- meld. Men sloeg ze tot bl jedens toe en als ze dan huilend in de bosscben vluchtten en zich verscholen, nam men hunne vrouwen en kin deren die dan slachtoffer wérden der soldaten- benden, gelast de or dep te handhaven Vaders werden verjaagd, Umarteld, moeders mishandeld en kinderen v. mibkt. Menige oorden aldaar werden te vuur en te zwaard gezet om Leopold en zijne aanhangers toe te laten miljoenen in te palmen, miljoenen, die dienen moesten om ongehoorde grillen te verwezentlijken en vrouweneischen te voldoen! De negers verloren hunne hut, hun woud maar Carolina Lacroix won prachtige paleizen en kostelijke parken De openbare meening riep schande. Zekere mogendheden eischen verandering aan dien toestand Nu wil Leopold tegen wil en dank den Con- gostaat aan Belgiö overlaten, onder zekere voorwaarden, voorwaarden die onaannemelijk schijnen en waarover we wel eens verder zullen spreken Anderen beweren dat Leopold voorwaarden stelt om de overname onmogelijk te maken, hen aldus toelatende persoonlijk nog eenige jaren miljoenen te zakken. Zaterdag laatst heeft de aangekondigde ver gadering plaats gehad. De kwestie der samensmelting met de wevers is na rijpelijke bespreking door al de aanwezige leden met algemeene stemmen aangenomen. De wevers in algemeene vergadering van 8 December hadden reeds de zelfde beslissing genomen, zoo dat deze twee ve.rcenigingen nog slechts een gioep vormen der textielbewerkers. Dit is eene zeer goede hervorming die deze bonden ondergaan en groot gemak zal bijbren gen, gezien er wevers deelmaken der katoenbe- werkersvereeniging en het omgekeerde, door het veranderen van 't werk. Voor 't Administratie- werk zullen er hierdoor ook kosten gespaard worden. Dat de katoenbewerkers en wevers nu dapper werken, om hunnen reeds zoo steiken bond in ledental te doen aangroeien. Over het verslag van 't Syndicaal Congres is er ook gesproken, dat ons leert, hoe de krachten der vereenigingen zich meer om meer samen trekken, om met goed gevolg aan de bazen weerstand te kunnen bieden, tevens ook, dat er eene goede discipline onder de gecenfraliseerde arbeiders meer dan noodig is. Immers, het mag niet gebeuren, zonder het minste onderzoek of onderhandeling, zoo maar in eens het werk te staken, waardoor men in de meeste gevallen, gevaar loopen, eene neder laag te bekomen, zelfs nog aan slechtere condi tiën het werk te moeten hernemen, gepaard met groote kosten die de vakvereenigingen voor eenen ganschen tijd machteloos maakt. Dus geen voordeel voor de arbeiders en voor de vereenigingen. Het Congres heeft besloten, dat deze die het werk staken zonder de goedkeuring hunner groepen, in geen geval niet meer zullen onder steund worden. Leden der vereenigingen houdt van dit besluit goede rekening. Spijtig is het dat de vergadering niet I eier was bijgewoond, want de dagorde veidieride de belangstelling van ai de leden der vereenigïng. H. b. De katholieke volksvertegenwoordigers ver klaren dat zij tegen het wetsontwerp '1 over nemen van Congo stemmen zullen omdat daarin wordt gezegd Dat de exploitatie van Congoslaat zal blij ven uitgevoerd worden door de agenten van Congoslaat, hetgeen in andere woorden zeggen wil door de slavendrijvers In het verdrag komt niets voor verzekering gevende op rechten en bescherming der in boorlingen, al was toch iedereen t'akkoord dat naar Congo gaan, hoofdzakelijk dat doei had de negers te civiiiseeren en niet ze als slaven te behandelen om goed te scharrelen. Ook het domein der kroon blijft behouden en dat in voorwaarden die ons onmogelijk zijn aan te nemen, en waaronder voor de wouden alleen van dat domein, van ons 160 miljoen wordt geeischt. Neen, dat kunnen wij nooit aannemen, zeggen katholieke volksvertegenwoordigers. Niet zoo haastig, heeren, er zal wel iets worden gevonden dat in andere woorden het zelfde zal beduiden en stammen zult wat Leopold en zijn ministeriCele knechten u vragen durven. Wat scheelt het u dat België jaar lijks 20 miljoen en meer in Congo zal versmachten, miljoenen bijeen vergaard op den rug der bevolking, als uwe partij maar meester blijven mag. De leden der Tabak-, Vellen-, Gladslijpers- en Espadrillenmakersvereenigingen brengen wij nogmaals ter kennis da- de Eestuurzittingen regelmatig den Woensdag avond van elke week w» 8 uren, plaats hebbeu. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke Y'eek vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar ABONNEMENTSPRIJS Buiten België fr. 0,40 0,75 i,5o Men abonneert Ach op aile postBuieeiea. 4,00

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1